M.2 ssd upgrade'i hakkında.
1 1

Bu konuda 18 mesaj var

merhaba arkadaşlar

aramızda, masaüstü bilgisayarında M.2 ssd kullanan var mı?

aşağıdaki ürünün kağıt üzerindeki değerleri çok iddaalı. gerçek hayatta. üzerine kurulacak işletim sisteminin boot süresine etkisi ne olur onu merak ediyorum.

http://www.amazon.com/Samsung-950-PRO-Internal-MZ-V5P256BW/dp/B015SOI392/

"Sequential Read/Write Performance: Up to 2,200MB/s and 900MB/s Respectively. Random Read/Write IOPS Performance : Up to 270K and 85K"

* şu konuyu yeni farkettim. http://www.cursedhardware.com/index.php?/topic/1032-ssd-ler-hakk%C4%B1nda-her%C5%9Fey-ve-bir-soru/

m2 ssdler ile başlayıp epey konuşulmuş zaten :D oradaki cevaplardan tatmin oldum...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu alet intelden sonra piyasadaki en iyi NVMe sürücü zaten tek kusuru throttling. Buna harcanacak para yerine daha büyük kapasiteli 2 adet veya daha fazla SATA SSD alınıp RAID0 yapılabilir. Daha hoş olur zannımca. Intel RST sürücüleri RAID modda TRIM destekliyorlar zaten. 

KaraSinek beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

m2 ssd hiç kullanmadım ama meraak ettiğim bir şey var bu ssdler tak çalıştırmı yoksa ayar vs gerekiyormu ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ısınma problemi heatsink ile aşılabilir sanıyorum. kasadaki havalandırma da iyi  ısınmaya çözüm bulabilirim.

samung evo dan sonra 950 prode boot süreleri de azaldı mı ?

bu arada nas cihazında 4port teaming ağız sulandırıcı şeyler :) @@AlperD

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior sağolasın,

benim a10 apuya bir arkadaşım talip olunca değiştirdim anakart&işlemciy. senden ekran kartını aldıktan sonra a10 sistemin bir avantajı kalmamıştı. ddr4 upgrade'i hiç işime gelmiyordu. (arkadaşım da talip olmadı ramlere) ddr3 ram satmaya uğraşmak istemediğimden ve açıkcası elle tutulur bir değişiklik olmayacağını da düşündüğümden eldeki ramlere dokunmadan 6600K & asus Z170-P D3 kombosuna yöneldim. güzel bir kombinasyon oldu. anakartta eksikliğini duyduğum birşey yok. M.2 soketi olunca bu nimetten faydalansam mı diye düşünmeye bşaladım. zira genel kullanımdaki en elle tutulur iyileştirme işletim sisteminin kurulu olduğu diske yapılan iyileştirme olduğunu düşünüyorum.

2.bir PNY 480GB alıp raid de yapabilirim aslında ama arıza ihtimalini de 2ye katladığımızdan raid0a hep temkinli yaklaşırım. ilk dfi lanparti anakartımda 2x 240gb ide diskten biir patlamıştı. sonrasındaki anakartımda 4x240gb satalı bi anakarttaki raid dizimdeki disklerden biri patlamıştı. sonra da töbe ettim :D disk mekanik olmadığından girişebilirim. bi düşünmem lazım. Araya bi soru sıkıştırayım elimdeki ssd yanına aynı kapasitede farklı marka 480gb ssd takarsam sorun yaşar mıyım?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun çıkmaz muhtemelen de farklı disklerde farklı overprovisioning bulunduğundan flash ömürleri açısından sorun olabilir. En doğrusu aynı marka model 2 veya daha fazla SSD alıp raid yapmak olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Boot süresini 3-5 saniye iyileştireceğim diye bu kadar para verilmez bence :) Anında açılan bir bilgisayar istiyorsanız Windows'un uyku modunu kullanın, ben öyle yapıyorum.

M2 SSD'ler, yer sorunu olan (veya tek terfi seçeneği bu olan) ultrabook'larda falan anlamlı olur. Masaüstü sistemlerde 2.5" SSD'ler hem daha sağlıklı çalışıyor hem de fiyat açısından daha avantajlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD Raid ne için ihtiyaç oluşturuyor acaba? Merakımdan soruyorum.

yazma & okuma hızlarını arttırmak için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yazma & okuma hızlarını arttırmak için.

İşte o kadar hıza ne için ihtiyaç duyuluyor? SSD' nin hızı zaten yeterli değil mi?

Daha doğrusu gerçekten ihtiyaçtan mı yoksa lüksten mi diye sorayım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu seviyede bir bilgisayarı evde belki oyun oynarım diye tutuyor olmam zaten başlı bşaına bir lüks tüketim. daha hızlı açılan, daha hızlı uygulama açan vs. bir bilgisayar beklentim ise bu lüksü iyice arttırma çabası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu seviyede bir bilgisayarı evde belki oyun oynarım diye tutuyor olmam zaten başlı bşaına bir lüks tüketim. daha hızlı açılan, daha hızlı uygulama açan vs. bir bilgisayar beklentim ise bu lüksü iyice arttırma çabası.

Tamamdır hocam, yanlış anlama tamamiyle meraktan sordum. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu da benden olsun, karşılaştırma için:

attachicon.gifCrystal.jpg

ne diyim :D ağız sulandıran değerler.  dediğim gibi 4 diskli bir raid0 beni hep korkutuyor. zamanında mekanik diskte yaşadığım problemdeki verileri geri getiremedim. sağlam kaybım olmuştu.

sırf ondandır ki depolama için raid1 ile wd my cloud kullanıyorum. yetmiyor bir kaç klasörü amazon dan aldığım alana yedekliyorum. foto vb gibi şeyleri ise 2.5luk darbeye dayanıklı bir disk içinde yılda bir kaç kez sync edip annemin evinde bırakıyorum :P olası disaster senaryolarından bu şekilde korunuyorum :)

aslında sadece windows10&steam için 2*250gb lık bir raid 0 array'i yapabilirim...  saniyde 1tb yazma/okuma hızlarına 60$ harcayarak erişmiş olurum... mantıklı gelmeye başladı. M.2lerin fiyatı da 1-2 yıl içinde dibe vurur o zaman alırım... sesli düşündükçe mantıklı gelmeye başladı.

@@Onur yanlış anlamadım. samimiyetle cevap verdim. son 3 yıldır pc başında toplam 3saat oyun oynamadım sanırım. onun için benim için tamamen lüks olsa da istiyorum. bir şekilde zaman yaratıp pc başına oturmaya başlayacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de açıkçası Samsung 950 Pro M.2 512GB ile RAID 0 düşünüyordum, hatta Amazon'dan Silverstone PCI Express 4x M.2 çevirici falan bile aldım ama burada Sky'ın uyarıları, daha başka yerlerden de önceden duyduğum bu ısı problemleri ve bazı problemler bir gıcıklık yarattı bende ve iki disk de zaten elimde olduğundan, bu şekilde bir kuruluma gittim hem de kapasite avantajı oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok