Sony Nex Hacking
6 6

Bu konuda 12 mesaj var

Android tabanlı Sony Nex fotoğraf makineleri çok basit bir şekilde makinenin içine bir yazılım yükleyerek hacklenebiliyormuş. Peki bu bize ne sağlıyor.

PAL bölgelerinde satılan Nex fotoğraf makineleri 50P ile sınırlandırılmış oluyorlar. Yani aynı makinenin US versiyonu 1920x1080 60p video kayıt yapabilirken Avrupa (ve Türkiye) versiyonları 1920x1080 50P  kayıt yapabiliyor.

Hack ile bu PAL/NTSC fps limitini kaldırıyoruz ve makinemiz 60 frame kayıt yapmaya başlıyor.

Çoğu fotoğraf makinesi gibi Sony Nex fotoğraf makinelerinin video kayıt süresi 29dk59sn ile sınırlandırılmış durumda. Bu yazılım ile bu sınırlamayı da kaldırabiliyoruz. 

Olay oldukça basit. Aşağıdaki web safasını fotoğraf makinemizin usb'den bağlı olduğu bilgisayarda açıyoruz(chrome desteklemiyor, ie safari kullanabiliyoruz). Sony'nin PMCA Downloader plugin'ini yüklüyoruz. Bu plugin tarayıcıdan doğrudan fotoğraf makinemize yazılım yüklememizi sağlıyor. Tweaker program fotoğraf makinemize yüklendikten sonra makinenin menüsünden programı çalıştırıp bu limitleri kaldırıyoruz.

https://sony-pmca.appspot.com/plugin/app/com.github.ma1co.openmemories.tweak

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Video kayıt süresi sınırını değiştirmenizi tavsiye etmem. Hack tam olarak nasıl çalışıyor bilmiyorum ama algılayıcının fazla ısınması ihtimali var.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

29:59 sınırı teknik bir sınırlama değil. Avrupa birliği 30dk üzeri video kayıt yapabilen cihazları video kaydedici olarak sınıflandırılıp ona göre vergi dilimine sokuyor. Bu yüzden makinelerde böyle bir limit var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NEX-6'ya uyguladım. Söylediğin gibi 60 fps kayıt seçeneği geldi. Ne işime yarayacak bilmiyorum ama :)

Uygulama sonrası arayüz değişti mi? sadece ek özellikler mi geliyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Barbarconan Arayüz değişmiyor. Yaptığımız iş ek bir uygulama yüklemekten ibaret. Bu uygulamayı çalıştırdığımızda söz konusu kısıtlamaları kaldıran seçenekler görüyoruz, gerekli ayarları yaptığımızda, ilgili yerde 60p kayıt seçeneğinin çıktığını falan görüyoruz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işi beceremedim bir türlü plug in'i yüklediğim halde plug in yüklü değil diye uyarı veriyor... Firefox ve explorer'da denedim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Edge'de denemiştim, Sadece Chrome'da sorun çıkıyor diye biliyorum; Firefox, IE ve Opera'da sorunsuz çalışması lazım. Bir de Opera kurup deneyin isterseniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Plugin ile uğraşırken pc. makinayı USB'den görmemeye başladı; makina ekranında çek edin gibi bir uyarı çıkıyor; sonunda şimdilik vazgeçtik; belki makinanın USB'sini becermiş de olabiliriz üstüste tak-çıkar olayıyla...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok