SEP

CHW
 • Content count

  1,513
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

SEP last won the day on August 29 2022

SEP had the most liked content!

About SEP

 • Rank
  Eski "Lightning McQueen"

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

3,653 profile views
 1. S10 mu kaldı hocam, verilen destek de gayet iyi. S23 devam.
 2. Benzine 1,25 lira zam geliyormuş. https://www.ntv.com.tr/ntvpara/benzin-ve-motorin-2023-guncel-fiyatlari-24-ocak-2023-akaryakit-fiyatlari,FTi3ByIoqU-enSxKuTYhwg
 3. Muhtemelen kartın sonu şöyle olacak: https://www.youtube.com/watch?v=mxqz2g05MTI
 4. https://www.google.com/search?q=dido+thank+you
 5. Benzine dün gelen 80 kuruşluk zamdan sonra salı günü de 67 kuruş daha zam gelecekmiş.
 6. Video gerçekten de berbatmış yalnız.
 7. Benim de şundan alasım var ama iki şey aklımı kurcalıyor. 1) amazon 1.200 lira üzerinde gümrük ve shipping alıyor, fiyatı da yaklaşık 4.000'e geliyor (oha!). Satıcısı kendi de satıyor ama o şekilde de gümrük falan çok uğraştıracak. 2) TR layout yok diye canımı çok sıkar mıyım emin değilim. İncelemesinde de beğenmişler, aleti merak ediyorum açıkçası...
 8. Logitech MX serisi cihazlar için şöyle bir script yazmışlar: https://github.com/marcelhoffs/input-switcher Bu sayede sadece klavyedeki veya faredeki tuşa basıldığında iki cihaz da aynı anda bağlantı değiştirebiliyormuş. Fakat:
 9. Başlarda ben de pil ömrü konusunda takıntılıydım ama kablosuz cihazın rahatlığına ve çoklu bağlantı imkanlarına alışınca artık umursamaya başladım. Tek tuşla PC'den laptopa, oradan da tablete geçebilmek büyük rahatlık. RGB gibi takıntılar da yoksa gayet uzun süre dayanan kablosuz klavye ve fareler mevcut.
 10. İlk sorunun cevabını bilmiyorum ama ikinci soru birden fazla profil yeteneğine sahip bluetooth klavye ve fare ile rahatlıkla çözülür.
 11. Bunlar multimedia hoparlörler değil. Monitör olarak adlandırılan ve sesi olabildiğince kaydedildiği şekle uygun olarak müdahale etmeden (flat şekilde) aktarmaya yarayan cihazlar. Multimedia hoparlörler gibi sesi kendince değiştirme yoluna gitmezler (tabii mümkün olduğunca). Yani bir Logitech Z serisi hoparlör setinden alacağınız sesle bundan alacağınız ses farklıdır. Presonus Eris 3.5'i birkaç yerde kullanıyorum ve açıkçası bass eksikliğini pek hissetmedim. Evet, ayrı satılan bass üniteleri var ve o zaman çok daha doygun ve doğru bass etkisi alınıyor ama bence özellikle belli frekanslarda çalışmıyorsanız çok da gerek duyacağınızı düşünmüyorum (en azından ev şartlarında). Zaten 3,5" ölçüden bahsediyoruz, ev şartlarında basit mantık miksaj işlerinde gayet güzel iş görüyor. Başka sistemlere translate edecek olursanız da bir multimedia hoparlörle duyduğunuzdan çok farklı sonuçlarla karşılaşmazsınız. Müziğe / sese genel olarak müdahale etmeyi sevmem, nasıl kaydedilmişse olabildiğince ona uygun duymayı tercih ederim. O yüzden Presonus'un bahsettiğim modelini tercih ettim. Üzerinde tuning yapabileceğiniz high / low ayarları da var tabii ama o kadar da kurcalama isteği duymadım. Fakat... Bu aletlerin dikkat edilmesi gereken önemli bir noktaları var. Doğru sesi alabilmek için cihazı kalibre etmeniz lazım. Doğru yerde durmalılar ve kullandığınız odanın akustiğine olabildiğince uymalılar ki iyi ses duyabilin. Zaten near field cihazlar olduğu için oturduğunuz yerden çok da uzakta konumlandırmaya gerek olmuyor.
 12. https://www.amazon.com/PreSonus-Eris-E3-5-Professional-Multimedia/dp/B075QVMBT9
 13. Sepetteyken sürüm Director's Cut olarak görünüyordu, kütüphaneye eklenince standart sürüm oldu. Anlam verememiştim ama sebebi buymuş demek ki.
 14. Jack Ryan https://m.imdb.com/title/tt5057054/ Üçüncü sezonu başladı. İlk sezon gayet iyiydi bence. 2. sezon ilki kadar iyi olmasa da fena sayılmaz durumdaydı. 3. sezonun ilk bölümünü izleyebildim şimdilik ama iyi başladılar.
 15. Aktifleşiyor ama her ihtimale karşı lisansı MS hesabına bağlamak iyi olur.