SEP

CHW
 • Content count

  1,321
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

SEP last won the day on March 20

SEP had the most liked content!

About SEP

 • Rank
  Eski "Lightning McQueen"

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

2,615 profile views
 1. Bunlar iş görür muhtemelen. Yalnız cihaz eskiyse ve Sata 2 destekliyorsa hızlar yarıya düşecektir. O durumda da yazma hızı yüksek olan pahalı diskler almaya da pek gerek kalmıyor, aklınızda bulunsun.
 2. Yeni akaryakıt zamlarına kulp da hazır: https://twitter.com/euronews_tr/status/1412413269940355072
 3. Corsair Dark Core RGB Pro SE kablosuz fare aldım. https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Gaming-Mice/Wireless-Gaming-Mice/DARK-CORE-RGB-PRO-SE-Wireless-Gaming-Mouse/p/CH-9315511-NA Uzun zamandır düzgün bir kablosuz fare arıyordum, indirimde görünce artık alayım dedim. G403'ten sonra bu fare çok farklı geldi. Kablosuz oluşunu yok sayarsak ürün kalitesi olarak aralarında bariz fark var (Corsair çok çok daha iyi). Hafif fare kullanmayı sevmediğimden nispeten ağır fareleri tercih ediyorum, bu fare ağırlık olarak tam olmuş diyebilirim (142g). Hem 2,4 GHz hem de Bluetooth olarak bağlanabiliyor, kabloyla da kullanılabiliyor. Şarjı normal kullanımda (RGB aydınlatma açıkken) ortalama 1 hafta kadar gidiyor. Elde tutuşu çok başarılı, G403'teki gibi bi süre sonra yapış yapış olacak türden plastik kısımlar yok. Qi kablosuz şarj desteği var, eğer o tür bir mousepad varsa (bende yok) kablosuz olark da şarj oluyor. Eksi diyebileceğim nokta iCUE yazılımı. Kullanımı biraz garip, henüz pek alışabildiğimi söyleyemem. Arayüz karmaşık, mesela makro ayarını kaydetmek için menü menü gezmek gerekiyor. Bir sorun da kablosuz alıcının takılı olduğu USB portun yanına başka bir şey takıldığında bağlantı kesilmeye başlıyor. Eğer kasadaki portlar çok doluysa sorun olabilir. 9/10
 4. Çok filler bi bölüm olmuş.
 5. Oradaki bütün konu TPM aslında. İş sadece işlemciye de kalmıyor. https://www.theverge.com/2021/6/25/22550376/microsoft-windows-11-tpm-chips-requirement-security
 6. Muhtemelen oyundan para kazanmak yerine DLC satmak için bedava verme yoluna gittiler. Ya da bi sonraki oyun için oyuncu toplama. Bilemedim.
 7. Askerden yeni geldim, helal 1.265 telem var. IBAN gönder anlaşalım kardeş.
 8. Güzel günlerde kullanın hocam.
 9. Sky'a gönderdim bakalım, memnun kalırsa satıldı diyebiliriz.
 10. -SATILDI- Selamlar. Uzun süredir boşta duran 2 adet Logitech F510 rumble kablolu gamepad'leri satmaya karar verdim. Birinin kozmetik bazı sorunları var ama bunun dışında her ikisi de sorunsuz çalışıyor ve sağlam durumdalar. Kozmetik sorunlarına geleyim. Aslında sadece bir gamepadin görülür kozmetik sorunu var. Cihazın alt kısmındaki kaymaz kaplama zaman içinde yapış yapış bi hal aldı. Ben de internetteki bazı tavsiyelere bakıp o yüzeyi önce ince zımparayla sonra da asetonla temizlemeye çalıştım. Yapışkan hale gelen kaplamanın bi kısmı çıktı tabi ama kaplamanın altındaki plastik yüzeyde renk değişimi oldu. Biraz daha araştırınca izopropil alkolle sorunsuz şekilde temizlenebileceğini öğrendim ama bir gamepadin alt kısmının yarısı o yüzden biraz sorunlu ve pürüzlü kaldı. Bunun çalışmaya herhangi bir etkisi yok tabii ama yine de dokunurken diğeri kadar pürüzsüz değil. Kullanımdan dolayı üstlerinde ayrıca 1-2 küçük çentik var tabii ama problem yaratmıyor. İkinciyi izopropil alkolle temizledim, onun görünümü ve tutuşu çok daha iyi. Neyse, uzatmadan fotoğraflarını da atayım: Sorunlu kısımları işaretlemeye çalıştım. Genelde en çok kullanılanda (soldakinde) var bu sorunlar, diğerinde yok. Garantileri, faturaları ve kutuları tabii ki yok. Fiyat olarak da ikinci el fiyatları tam olarak nasıldır bilemiyorum ama F310'un sıfır fiyatı 250, F710'un sıfır fiyatıysa 350 ₺ civarı. Üretiliyor olsa bunun sıfırı muhtemelen 300₺ civarı olurdu. Sahibinden'de tek bi ilan gördüm, onda da tek gamepad için 260₺ fiyat yazmışlar. Ben sorunlu kol için 100₺, diğerine de 150₺ istesem daha mantıklı olacak. Forum içi satış önceliğim. Alıcı ödemeli şekilde her şehre gönderebilirim. Eskişehir içi elden teslim edebilirim.
 11. Ubi Store'da Forward etkinlikleri dahilinde indirimler var. FORWARD koduyla bazı oyunların fiyatları makul seviyelere gelmiş. Mesela Immortals: Fenyx Rising 74,50₺'ye, Ghost Recon: Breakpoint Ultimate Ed. 47,80₺'ye, AC: Valhalla 141,75'ye düşüyor (bunda pek indirim yok gerçi).
 12. @Najaz senden çabuk davranıp işi büyütmüşler: https://www.techpowerup.com/283215/colorful-launches-the-first-gpu-history-museum
 13. Bu kadar yüksek poligon içeren objeleri bir oyun motorunun sorun olmadan işleyebiliyor olması çok başarılı. Ancak geliştiriciler için bazı sorunlar var. Örneğin daha önceden hep optimizasyona dayalı çalışıldığı için sahnedeki modelleri değiştirmek, tamamen kaldırıp yenilerini eklemek vs. gibi işlemler yeteri kadar poligonu olan objelerle çabucak yapılabiliyordu. Şimdi o yüksek poligonlu modelleri sahneye almak bazen dakikalar sürüyor, ki bu tür işlemleri sık yapıyorsanız veya environment tasarımıyla çok işiniz varsa bi noktadan sonra işkenceye dönüyor. Tabii şu an motor early access aşamasında, belki (umarım) ilerde daha da hızlanır.
 14. Amiga 500'ün modülatörü bozulduktan sonra "Amiga'yı kolay yoldan LCD monitöre nasıl bağlarım?" diye düşünüyordum ama bi türlü fırsat bulamadım. Bu yöntem belki bende de işe yarar.
 15. "Memlekette petrol çıktı" dediler, ona kandım. Sonra tekrar dediler, yine kandım. Kandırıldım... Hedef 2071, ha gayret...