İkinci el araç satışında yeni düzenleme
0

Bu konuda 6 mesaj var

Selamlar, 

Haber : http://www.hurriyet.com.tr/ikinci-elde-devrim-gibi-karar-40204471

Bugün Hürriyet'te çıkan habere göre ikinci el araba satışına yeni düzenleme geliyor.

Haberde anlamadığım bir şey ikinci el araç alım-satımında vergi olayı. Arabayı alırken zaten aracın esas parasının 1,5-2 katı vergi veriyoruz bir de ikinci el satarken vergi vereceğiz? 

Aracını satmak isteyen galericilere satmak zorunda kalacak gibi anladım olayı.

Haberin sonu çok anlamlı :

Türkiye’de artık herkes sanal ortamda ikinci el aracı kafasına göre alıp satamayacak. İnternette satışa sunabilir ama noterde bu satışı gerçekleştiremeyecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir kişinin senede 3 araç satma hakki olacakmış. 3 den fazla satanlardan gelir vergisi isterler galiba araçlardaki ötv den ayrı olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işi gelir vergisiyle yapmayanlara koyulacak kota iyi olur. Önüne gelen büyük şehirden kötü durumdaki aracı allayıp pullayıp bu işten anlamayanlara yapıştırıp para kazanıyorlardı çakallar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuanda da kısıtlama mevcut. Şuanda 5 araca kadar yıl içerisinde alım satım yapabiliyorsunuz. Alım satım için yine belge alınması gerekiyor mevcut haliyle yoksa Hamso'nun dediği gibi başkalarına satıyorlar. 

Benim kayınpeder bu işlerle uğraşıyor. Küçük bir ilçede olduğu için daha çok 25-40 bandındaki araçları alıp satıyorlar. Yeni yasa 10 yaşından büyük araçlar için galerinin 6 ay garanti vermesini şart koşuyor. Bu durum zorlayacaktır esnafı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3. Tür genel sistemleri var.

1.si: 500TL-1000TL arası bir komisyonla, doğrudan arac sahibinin verdiği fiyatla, bir başkasına satıyorlar. Ya sahibinden.com kullanılıyor, ya galerinin bahçesinde gelen müşterilere arac gösteriliyor. En az kazandıran yöntem bu.

2.si 3000TL filan piyasa alti bir fiyata hemen araci peşin parayla aliyorlar. Genelde kredisi olan araclar tercih edilip, kredi kapatilip saticiyi gonderirler. Araci da kota dolana kadar teyzesinin uzerine yaparlar.

3.su cizikli vuruklu arabayi ölü fiyata alip, boyacinin size 800TL dedigi işi 300TLye yaptirip yine teyzesinin üzerinden satarlar.

Galerinin uzerine birsey yazilmadigi icin, sahislardan da garanti istenmiyorsa bu iş devam eder.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok