[PS4] The Last of Us Part II
0

78 posts in this topic

elie nin yanında biri varken küfür etmezken yalnız takılırken her öldürdüğünün arkasında ana avrat gitmesi detayı güzel olmuş.

edit: evet senaryo dandik, sonu nasıl olacak bilmiyorum ama ilk oyundaki hava yok. abby nin kasları kadar dünyada iğrenç başka birşey de görmedim. iyyyyyyyy. spoiler olabilir gerisi

Spoiler

yahu ben abby denen karakter ile oynamak istemiyorum, epilogue veya prologue başka karaterler oynatırsında oyunun ortasında saatlerce zaten bildiğimiz şeyleri neden oynuyoruz?? oyunun süresini uzatmaktan başka ne işe yarıyor. anladık işte abby nin olayını.. 

Edited by emre666

Benim oyun bitti. Biraz sindirip yorum yapmak istiyorum ama @emre666 spoiler'da yazdığın ilk cümleye sonuna kadar katılıyorum. Tam olarak hikayede neredesin bilmiyorum ama belki sonra yazdıkların hakkında fikrin değişebilir. 

bende bitirdim.

oyun olarak güzel olmuş. oynanış süresi, silah çeşitliliği, vuruş hissi vs. gayet güzel. red dead 2 tarzı her bölümünde her mekanında emek olduğu belli. böyle post apokaliptik şeyleri sevenler için süper.. haritanın her yerini karış karış gezmek istiyor insan. ve gezdiği her yerde de farklı birşey buluyor. hiç bir oda, mekan birbirine benzemiyor.

ama hikaye, senaryo olarak bakarsak.. (oyun sonu spoiler içerir)

Spoiler

bu ne ya? harbiden bu ne ? yahu bari sonundaki hesaplaşma da ikisinden biri ölseydi de bir anlamı olsaydı. hatta kimin öleceğini biz seçseydik. ellie nin abby yi bırakıp bırakmayacağı hatta sonrasında yaşadığı bunalım ile intihar edip etmeyeceğine karar verebilirdik mesela.

bu şekilde nereye bağlanmış oldu hikaye ?

zaten abby nin tiyatro ya girdiğini, jesse nin öldüğünü, tommy nin ellie nin zor durumda olduğunu gösterdikten sonra abby ile oynamaya başlamamızda ayrı bir saçmalık. ulan bari gösterme tiyatro ya girdiğini de ''acaba abby ne yapmış, nerede ??'' diye soralım, merak edelim. tiyatro ya girdiğini gösterdikten sonra biliyoruz ki eninde sonunda bir şekilde tiyatro ya canlı vaziyette girecek. nerde kaldı merak unsuru?

hikaye, senaryo bakımından deneysel birşey yapmaya çalışmışlar galiba.. ilk önce nefret ettirdiği karakter ile oynatıp onun gözünden baktırmaya çalıştırmışlar ama bence olmamış. abby ve owen ın akvaryum sahneleri o kadar sıkıcı ki.. ellie ile oynarken her yere bakayim her yeri gezeyim derken ''amannnnnn hadi gideyim hemen denilen yere de bitsin'' oluyor insan.

abby nin hikayesi de saçma yahu sanki bana günümüz dünyasında norveç, finlandiya vatandaşıydı da babası öldürüldükten sonra bunalıma girdi. dünya batmış bitmiş, dışarda yaratıklar kol geziyor bu hanım kızımız silahlı çete üyesi. üye olduğu çete resmi güvenlik güçlerini öldürüyor her şey normal ama babası izin almadan bir kız çocuğunu deney için öldürürken ölünce cinnet geçiriyor. kesin baştan planlamadılar bu hikayeyi sonra dan eklediler ordaki doktorlardan birinin abby nin babası olduğu ve ortaya böyle saçma bir durum çıktı.  

ayrıca tekrar yazacağım joel gibi temkinli, ilk oyunda en ufak tongaya basmayan karakteri. tanımadığı bir yabancıya koşulsuz yardım eden, adını söyleyen, o yabancının mekanına sanki eski dostlarının mekanına gider gibi girip ''yaaa bizim şurda kasaba var, bak vallahi bırakmam hadi oraya gidiyoruz'' dedirtmenin mantığı ne ? adamı 2 dakika da harcadınız. bari boş boğazlık yapacak birinden öğrenselerdi onun joel olduğu vs...

Edited by emre666