akü tavsiyesi
0

Bu konuda 8 mesaj var

Arkadaşlar merhaba.

Benim focusun akü son nefesini verdi sanırım. Marşı çok zayıf basıyor. Gitti gidecek yani. Açıp baktım tam bakımsız kapalı tip fordun kendi akusu var.

Ben mutlu yada bosch düşünüyorum. 60ah olmalı. Tavsiyelere açığım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

araç dizel mi, start stop var mı, aracın orjinal aküsü de 60 amper miydi ?

benim bilgim güncel olmamakla birlikte, belli başlı rüştünü istap etmiş markalardan birinden aldıktan sonra en önemli dikkat edilecek şeyin akünün üretim tarihinin yeni olması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet akü tarihinin yeni olması ve uygun koşullarda saklanması gerekiyor; örneğin güneş gören veya çok rutubetli ve soğuk bir ortam akü beklemesi için iyi değil diye biliyorum; ayrıca akü stokta tutulurken sanırım 3 ayda bir şarj edilmesi gerekli idi ki bunu yapacak adam pek tanımıyorum ülkemizde...

Daha önce bu tür durumlar yüzünden mutlu akü ile hayli problem yaşamıştım; akü 1 yıl içinde pert oldu; garanti ile ilgili ciddi problemler yaşadım; aküyü aldığım yer satıcı idi; dolayısıyla gittiğim bir yetkili serviste aküyü bırakıp gitmem gerektiği gibi saçma sapan bir öneri ile karşılaştım; niye saçma sapan derseniz evim Üsküdar'da; servis Ümraniye sanayide ve bırakacağım akünün yerine geçici kullanım için herhangibir akü vermiyorlardı; Mutlu'nun Kadıköy servisine gittiğimde araca pislik attılar; güya araçta kaçak varmış ve akü şarj gerilimi uygun seviyede değilmiş; akabinde oto elektrikçi ustama gittim ve testlerden sonra aracın herhangibir problemi olmadığını öğrendim; (ustam da Ümraniye'de); tekrar Kadıköye döndüm; farklı bir tavırla karşılaştım; nerdeyse sille-tokat girecektim vatandaşa; ancak ya sabır çekip eve döndüm; sonuçta Mutlu Akü'yü mahkemeye vermeyi düşünürken zaten bir sebepten soğuduğum aracı o sıra sattım ve dertten kurtuldum...

Akünün sorunu ise daha henüz yılını doldurmadan ben evde yokken akım kaçırmış; belli bir seviyeye kadar boşalınca da alarm devreye girip akü bitene kadar ötmüş (zaten aracı çok az kullanırım; nerdeyse 1 aylık dönemde yaz tatilinde kullanıyorum)...

Bu olaydan sonra Mutlu akü almam demiştim ama sonradan aldığım araçtaki akü (sıradan bir marka idi ve ne olduğunu şimdi hatırlamıyorum); kısa bir süre sonra problem yapınca ve garantiden maalesef birşey elde edemeyince mecburen yine Mutlu akü aldım; ama bu sefer Kadıköy'deki daha önce tartışmış olduğum servisten ve güvence teminatı ile; sonuçta akü yeni olunca ve stoklama koşullarına da uyulmuş olduğundan 3 yıldan fazla kullandım bu aküyü; yatan bir araç için fena süre değil; ama en az 3 yıl daha gideceğini düşünürken Kuşada'sında yaz tatilim esnasında aracın konjektör probleminden dolayı aküyü yaktım (aracı ve kendimi yakmadığıma şükür); sonuçta yine Mutlu aldım; sanırım 5.yılında bu da perte çıkınca bir de Bosch deneyeyim dedim; 2.yılı ve araç yattığından; ben de arada sırada çalıştırmayı unuttuğumdan 3-4 kez boşalmasına rağmen; Mutlu akü'nün acılı dönemlerini geçirdikten sonra Bim'den aldığım 50 liralık şarj cihazı ile şarj edip yola devam ediyorum; gidişhata bakılırsa en az 2 yıl daha kullanırım bu aküyü...

Sonuçta benim tecrübelerime göre ve bilebildiğim kadarıyla (bunların dışındaki kaliteli aküler de var sanırım); Mutlu ve Bosch alınabilir aküler; tabii aldığınız yer mümkünse hem satış noktası; hem de herhangibir problem yaşadığınızda başvuracağınız yetkili servis olursa ve akü mutlaka yeni tarihli olursa bu koşullar geçerli...

Başlık iyi olmuş; içimi döktüm biraz; kusura bakmayın... :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kötü bir marka olmadıktan sonra hepsi aşağı yukarı benzer zaten. önemli olan söylenildiği gibi üretim tarihi ve iyi koşullarda saklanmış olması. iyi koşul konusu ülkemizde tam bir muamma olsa da en azından yeni tarihli olursa kötü saklanmış olsa bile çok farketmeyeceği için en iyisi yeni tarihli bulup almak.

benim aracın aküsü 100 amper, dozer çalıştırıyorum sanki mübarek... bozulunca kaçacak yine bir tarafıma her parçasında olduğu gibi  :2no:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Akünün marşı zayıf basıyor olayı sabahları ve çok soğukta oluyorsa kış şartlarından da etkili tepkiyor olabilir. Elektronikçi bi usta varsa önce bi gösterin değiştirmeden çok zorunlu bir masraf olmayadabilir şimdilik. Sabahları benimde öyle oluyor şu aralar gün içinde marş ederken sorun yok ama sabahları ilk marşta biraz bayılıyor gibi oluyor. Özellikle şu İzmir' de ki son bi kaç gündür - dereceler de bu mevzu boy göstermeye başladı daha çok :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araç 1.6 benzinli 2007 focus 2. Ustundeki akü Ford 60ah. Aracı alalı 2 yıl oluyor ve akü ne zamandır araçta bilmiyorum.

Aslında olay şöyle cereyan ediyor. Sabah araca binip marsa basınca giy yapıp kalıyor. 2 . kez basınca mars alıyor ama zayıf bastığı çok açık. Akü kapalı tip olduğundan suyuna fln bakacak bir durum yok.

Mutlu bende eski araçlarında kullanmıştım. Memnundum ama biraz araştırma yapınca bu aralar çok şikayet olduğunu gördüm.

Sanırım bu sefer varta yada bosch gibi bir akü alırım. Arabayı değiştirme planım 2 katli ev inşaatına baslama olaylarından ötürü mümkün gözükmüyor. İyi bir akü alıp uzun vade kullanırım diye düşünüyorum.

Tavsiyeler için çok teşekkürler

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok şikayet olması çok kötü olduğu anlamına gelmiyor, çok satan bir marka için normal. Şikayetçiler ucuz olsun diye bulabildikeri en ucuz yerden, o akünün orda ne kadar beklediğine bakmadan alıyorlar. Sonra şikayet...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi orası da doğru fazla satış fazla arıza. Fakat birkaç yerden fiyat aldım. Mutlu varta bosch fiyatları nerdeyse aynı zaten.

Birde benim düldül ün akü sanırım biraz farklı. Bakalım sanayiye gidince durum net anlaşılır. Alçak Ford akusu diye biseyler yazıyor forumlarda

Ayrıca o bozuk mutlu akü beni bulacak kesin. Bu konularda hiç şansım yoktur. Gider arızalıyı bulurum şak diye :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok