CPU Overclock
1 1

Bu konuda 37 mesaj var

eskiden böyle overclock maceralarımızı konuştuğumuz bir konumuz vardı sanki, özellikle 3770K üzerine baya konuşulmuştu  :zuh:

neyse, konuya yine 3770K üzerinden gireceğim...

malumunuz bendeki cpu'yu delid yapmıştım adam gibi soğusun diye, o zamanlar baya meşhurdu bu konular. ama fazla ısınmasın, ömrü de kısalmasın diye 4.5ghz'i geçmiyordum ve nispeten düşük bir volt ile kullanmaya devam ediyordum (1.24V)

artık gerek aradan geçen zaman olsun, gerek yeni çıkan cpu'lar olsun, gerek sıkılmamdan dolayı olsun vs. yeni maceralara yelken açmaya karar verdim ve ne olursa olsun diyerekten 1.4V'u basıp 4.8ghz'de çalıştırmaya karar verdim. artık "ölürse ölsün" moduna girdim biraz, işlemci yıllardır hakkını verdi parasını çıkardı resmen. IBT de 90c'yi geçmiyor zaten bu halde bile, normal kullanım için 70c civarı demek bu... bakalım ne kadar dayanacak bu şekilde :baba:  sıcaklığı kontrol edebilsem 1.5V basıp 5ghz de falan çalıştırırdım heralde günlük, ama o kadar güçlü soğutmam yok.

var mı sizlerin de güncel maceraları?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok bu o değil. 3770K'ydı o, malesef maket bıçağı ile delid yapayım derken elimde patladı. Hava soğutmayla 5.1ghz falan görüyordu o, çok manyak bir şeydi.

Sonra bunu aldım, düz 3770 ama idare ettiriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

düz 3770 ile nasıl overclock yaptın ki?

bu arada o sendeki 3770k hakkaten benim hayallerimi süslüyordu :lol: delid yaparken yalan olması çok acı olmuş... maket bıçağı ile yapmamak lazımdı zaten, mengene + çekiç en iyi yöntemdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben yeni kasaya geçtim falan derken işlemciyi de tekrar macunlayıp üzerindeki silent fanları değiştirip güzel bir fanlarla 4,6-4,7 GHz'e çıkarmak niyetindeyim. Şu an kışın da etkisiyle 4,5 GHz'de kullanıyorum ama sıcaklıklar 70'in üstüne çıkıyor. İşte fanları ve termal macunu yenilersem ben bunu bu soğuk kış aylarında daha da aşağıya çekerim diye düşünüyorum. Soğutucu hava soğutma efsanesi Thermalright Ultra Extreme Black.  :baba:

Bu şekilde bile Witcher 2'de bottle neck oluyor çünkü bütün ayarlar sonda(uber değil) FPS çoğu zaman 60'ın altına düşüyor. Ekran kartı 8 GB MSI RX 480.

Ryzen gelene kadar biraz daha sıkayım istiyorum kendimi. Gerçi dolar bu gidişle devam ederse o da hayal olur benim için.

İşlemci Fx6300 bu arada. :mrgreen:

Bu arada son serileri delid yapan olmuş mu hiç? Gören, duyan, okuyan var mı?

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

düz 3770 ile nasıl overclock yaptın ki?

K olmayan islemciler bilinenin aksine limitli olarak overclock yapilabiliyorlar. Ornegin 3.4ghz base frekansli k olmayan 3770 simetrik carpan ile 4.1 ghz'e kadar cikabiliyor, hatta asimetrik carpan ile 4.3ghz'e kadar cikiyor.

(Asimetrik carpandan kasit tek cekirdek yuk altindaysa 4300mhz, iki yada 3 cekirdek yuk altindaysa 4200, 4 cekirdekte yuk altindaysa 4100mhz oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@wazzap  -> Fx6300 hiç fena bi cpu değil(di)  :)   .  Artık online gaming de cpu 'ya yük bindiren BF1 gibi oyunlarda sıkıntı yaşatması hele ki rx480 i tam beslemesi mümkün değil malesef.  FX8350 gibi 2.elden bir işlemci takasına girip az bir farkla epey fark yaratabilirsin. Ayrıca yine örnek BF1 oynarken  bu process 'i yüksek öncelik atarsan fark ediyor dişe dokunur biçimde.

Benim de merak ettiğim bir mevzu var.  FX8300 işlemcim 3.3GHz hızında ve turbo boos ile 4.2GHz yükteyken.  Şimdi netten araştırdım bu işlemci iyi o/c yapanlar mevcut genelde de 4.2GHz e o/c yapılmışlar. Benim anlamadığım  zaten işlemci Turbo boost ile 4.2GHz e çıkmıyor mu gerektiğinde? Yani 4.2GHz 'e o/c yapıp sabitlemenin getirisi var mı ki  ?  

Fark yoksa hiç kaşımayayım işlemciyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

turbo boost'un var olma amacı zaten işlemcinin normalde fazla zorlanmaması & ısınmaması ama gerektiğinde gerekli gücü verebilmesi. bu işlemciyi gidipte 4.2ghz'e sabitlemenin hiçbir anlamı yok, performans olarak en ufak farkı olmaz çünkü, o performans gerektiğinde zaten 4.2ye çıkıyor alet. tek farkeden şey işlemcinin boşu boşuna sıcak çalışacak olması ve güç tüketimi olur.

en azından intelde bu şekilde. amd'de de farkedeceğini sanmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@  -> o zaman bu resimde uğraşmanın hiç gereği yok , sadece şu yapılabilirse işe yarabilir , atıyorum Turboboost  4.5GHz 'e çıkması zorlanabilirse (0.025V) arttırımıyla o zaman değer gibi. Konuyu daha detaylı araştıracağım.

Edit.  donanimcibaba forumunda bu işlemciyi o/c eden elemandan ilginçi bir yorum. Eğer doğruysa 4.2GHz e sabitlemek demek tüm core 'ları o hızda çalıştırarak performansı epey arttırmak demek.  hmmm.

" Turbo modda sadece iki çekirdek 4.2 Ghz oluyor diğer çekirdekler 3.7 Ghz oluyor şimdi çekirdekler 4.0 Ghz gayet güzel. Eğer istersen işlemci takoz değilse biraz daha zorlayıp 4.2'ye çıkarabilirsin. wink.gif wink.gif wink.gif "

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@TatanQa

amd'nin çalışma mantığını bilmiyorum ama adamın dediği gibi sadece 1-2 çekirdeği 4.2ghz'e çıkarıp 4 çekirdek gerektiğinde daha düşük çalıştırıyor olabilir. bu durumda da yine 4.2ye sabitlemenin anlamı yok aslında, boost altında tüm çekirdeklerin 4.2 yada 4.5 olacak şekilde ayarlanırsa istenen etki yine alınacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de AMD'ye uzun süredir uzak kaldım ama turbo olayı İntel gibiyse işe yarayabilir o yöntem.

İntel'de default ayarlarda her zaman o en yüksek turbo hızına çıkmıyor. Yine 3770'den örnek vereyim; Normalde oc falan yapmadan default ayarlarda 3.9ghz turbo diyor ama sadece tek çekirdek yük altındaysa bu hıza çıkıyor, her dört çekirdek de yük altındaysa hız 3.7ghz'e düşüyor.

Turboyu kapatmadan OC ile çarpanı 39 yapınca 4 çekirdek yük altında olsa da 3900mhz'e çıkıyor ve işlemci kullanılmadığında da boştayken tasarruf hızına geri dönüyor.

Belki AMD'de böyle olmuyordur, hem turbo hem OC yapılamıyordur, ondan böyle yapıyorlardır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden ki gibi oc yaptıracak heyecan mı bıraktılar ki ? :D Ciddi manada fark yapıp yapmadığı bile hissedilmiyor pek artık. Oyun temelli bakılıyorsa zaten üst seviye kartlar falan kullanıldığında uçuşan fpsde 10 fps fazla vermiş 150 160fps farkını kimse seçemez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kasayı düzgün toparlayamadım bi, fanları düzgün yerleştirsem deneyeceğim 4,7-4,8 GHz. En azından hazır boş vaktim varken test mest de kasarım diyorum. En azından fikir oluşur, oyun pek olmadığından benchmark falan yapamam gerçi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün yaptım mini oc . Tüm çekirdekleri sabit 4.2ghz e çektim 1.375v ile (turbo boosttaki değerler). Şimdi tüm çekirdekler sabit . Bf1 de cpu yüzünden frame droplar biraz iyileşti bunu net söyleyebilirim. Üstünü denemedim , kasa fanlarımı daha iyileriyle değiştirip 4.5ghz yapmayı planlıyorum. Mevcut durumda prime95 testi 10dk da 61dereceyi geçmedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@TatanQa Hocam benim 1,35V'de 4.5GHz görüyor FX6300. Bence çok o voltaj ayrıca turbo boost olayına girme bence. Çok düzgün olduğunu sanmıyorum.

Bir de test için şunu dener misin? http://www.techspot.com/downloads/4965-intelburntest.html İsmine takılma.  :) Hem tamamlaması kısa sürüyor, hem de daha iyi veri sağlıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bende amd stock fani kafami sikmesin diye downclock ettim

isin komigi nerdeyse farki yok

ha 1.7 ha 3.2 amd fx 6100 black edition du sanirim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@wazzap  dediğinizi uygun vakitte deneyeceğim.  Önce tekrar oc kaldırıp  tam yükte bakalım işlemci ne kadar volt alıyor.  1.375v 'u yabancı forumdan buldum eleman turbo boost'taki voltajın bu olduğunu yazınca ezbere girdim :)

hedefim zaten 4.5GHz . Üstüyle ilgilenmiyorum yani FX-8350 ayarında olsun yeterli şimdilik . Bekleyeceğiz ZEN 'i :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Voltaj 1.36 şu an stabil.   1.325 denedim prime95 de işlk başlarda 2-3 çekirdeğin %100 olamadığını %20-30 bandında oynayıp sistemin kilitlendiğini gördüm.   Fx6300 6 çekirdekli daha az voltaj yeterli olacaktır , fx8300 8 çekirdek olunca daha çok voltajla beslemek daha doğru ki zaten bunu tecrübe ettik. 

şu an tüm corelar 4.2ghz 1.36 voltajla , gıdım gıdım vcore alta indirip dip noktayı bulacağım , sonra 4.3 - 4.4 ki olursa 4.5 bandında voltajı hafiften verip kararlılığı ve sıcaklıkları ölçeceğiz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

voltaj için ölçtüğün en dip noktanın bi tık yukarısını vermen yararına olacaktır günlük kullanım için, anlık mikro vdrop'larda sistem stabilliği bozulmamış olur böylece.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada sistem bileşenleri kısaca :

> MSI 970A-G43  Anakart

> FX 8300

> Xigmatek TYR SD962  soğutucu

24b.jpg

1 x 140mm egzost fan

2 x 140mm ön ve yan kapakta içeriye üfleyen fanlar

> Kasa TX Laser (küçük hafif taşınabilirliği kolay olsun diye)  ( http://www.hepsiburada.com/tx-laser-ssd-ready-oyuncu-atx-kasa-txchlaser-pm-bd300480 )

Bilgisayar_1335479.jpg

> 2 x 4GB DDR3 1600MHz 1.5Volt Team Bellek

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kasanın ön tarafını normal matkapla deldim , birkaç hata oldu ama yapacak birşey yok el matkabım yoktu bununla da ancak bu kadar oldu.

Ama sonuç kesinlikle değer ,  cpu burn testinde 61 derecede sabitlenen cpu sıcaklığı  55-56 derecede oynayıp duruyor şimdi. Sistemin geri kalanı için de fark yarattığı aşikar.

Öndeki fan şimdi görevini hakkını vererek icra ediyor . Kasa zaten ucuz bişi hiç canım yanmadı 

Garibanın son hali :)

8P4bgW.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir sorum olacak dün akşamki   MSI Afterburner (riva tuner) ile Battlefield 1 fps testimle ilgili.

İlgili on-screen  osd leri açtım   (tüm cpu lar ve gpu ) .

Oyunu oynarken  CPU 'nun 8 core 'u  %50-60 civarında oynarken  GPU süreki %99 - %100 çalışıyordu ve zaman zaman FPS 40 lara düştüğü oldu daha önce olmuyordu bu düşüş sanki.

Burada cpu darboğaz yapmıyor da gpu mu zayıf kalıyor ?  Sapphire Nitro+ RX470 4gb

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok