Super Pi - Nostalji Köşesi
0

Bu konuda 19 mesaj var

Beni bu işlerle tanıştıran, Pi sayısının sonsuz basamakları arasında kaybolmamı sağlayan Ozan Başeski abime ait bir ekran görüntüsü ile başlıyoum:

AMD Athlon 64 3200+ (Winchester)

vboQVp.jpg

-

Sonra bana Venice bekle demişti kendisi:

AMD Athlon 64 3200+ (Venice)

gqL4DQ.jpg  ALY0b7.jpg

-

Core 2 Duo E6400

r3dmzM.jpg

bir efsaneydi kendisi, en sevdiğim işlemcilerimden biri olmuştu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu da benim arşivimden. 2005 yazıydı ve güzel günlerdi.  :S

P4 3.06 Ghz HT s478 @4.0 Ghz
Msi 865pe Neo2 Platinum
Kingston 2x256 ddr400 dual kit

qb23YV.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tip verileri arşivleme huyum olmadığı için eskileri bilemiyorum. Forum uçmasaydı o başlıklarda devam eder giderdik. :)

eski forumumuzla birlikte neler uçtu gitti zaten, ne anılar...

neyse artık çok konuştuk bunları, bazı arkadaşlar üzülüyor sonra :)

Definitive sen vermişsin çoşkuyu bakıyorum işlemciye, 4800mhz de ne kadar stabil, benimki açsa da stabil olmuyor, rengi maviye dönüyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust

Bendeki prescott iyi bi waffle serisiydi. Stock soğutucuyla az biraz voltajla 4.0'ü buluyordum. Bu haliyle loadda 60 dereceyi geçtiğini hatırlamıyorum.  Zalman 7000 CU alıp voltajı artırarak 4.3 ghz yapmıştım sonra.  . Sizin winchester'ın skorunu görünce tekrar hüzünlendim. (Belki 1000 defa pişman olmuşumdur)

Ben Pclabs'tan geldim. Oradaki nickim fatihgülçiçekti. 2004'te ilk buraya üye olmuştum ama ismini hatırlayamadığım biri( perit diye biri olabilir) zoom modemlerle ilgili tartışmada bana hoş olmayan bir şeyler söylemişti daha da girmedim sonra. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gayet stabil çalışıyor, zaten manual bir işlem yapmadım. Asus AI Suite 3 otomatik olarak yaptı ve stabil halde bıraktı. 4900'e de çıkartınca stabil kalıyor ama CineBench hata verip kapanıyor, anlamadım nedenini ama AI Suite'in önerdiği 4800'e çekip öyle bıraktım. Manual ayarlara girsem 5 Ghz'de de stabil olacak gibi görünüyor ama ne gerek var ki? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Cirrus

Hadi ya, perit aslında sakin biriydi ama onu taklit eden bi "tohmah" vardı belki size o denk gelmiştir.

Tekrardan hoş geldiniz, biz burda sakin takılıyoruz artık kimse bir şey demez :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gayet stabil çalışıyor, zaten manual bir işlem yapmadım. Asus AI Suite 3 otomatik olarak yaptı ve stabil halde bıraktı. 4900'e de çıkartınca stabil kalıyor ama CineBench hata verip kapanıyor, anlamadım nedenini ama AI Suite'in önerdiği 4800'e çekip öyle bıraktım. Manual ayarlara girsem 5 Ghz'de de stabil olacak gibi görünüyor ama ne gerek var ki? :)

otomatik overclock ile 4.8, şanslıymışsın valla.

gerçi ben hiç denemedim AI Suite'den yapmayı.

Delikanlı overclock'cu BIOS'dan yapar diye bir düsturum var, henüz bozmadım onu  :zuh:

şaka bir yana denemek lazım aslında. belki AI Suite benim bilmediğim bir şey biliyordur, bir ayar yapar 4.8 stabil olur bir bakarsın...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust

AI Suite'in bir güzel tarafı da hem Overclock, hem fan optimizasyonu yaparken bir de ek olarak EPU moduyla bilgisayar yük altında değilken gücü düşürüp enerji tasarrufu sağlaması. Ben de ilk defa bugün denedim ve gayet başarılı oldu. 2 kez reboot etti. İkinci de kademeli olarak işlemci hızını arttırıp stabilite testi yaptı. 4.8'de sorunsuz testi bitirdi, 4.9'da bilgisayar mavi ekranı yiyip yığıldı. Sonraki reboot ile de 4.8'e sabitledi. Ben manual olarak uygulamadan biraz daha voltajı arttırıp denedim 4.9 gayet stabil olarak çalıştı ama o kadar yüklenmek için ortada bir sebep olmadığı için 4.8'e geri çekip bıraktım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben de deneyeyim artık (yarın).

pis robotlar işimizi elimizden alıyor.

bir overclock kalmıştı kendimiz yaptığımız, onu da otopilot'a mı devredeceğiz yani  :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben de deneyeyim artık (yarın).

pis robotlar işimizi elimizden alıyor.

bir overclock kalmıştı kendimiz yaptığımız, onu da otopilot'a mı devredeceğiz yani  :icon_think:

BIOS üzerinde manual olarak yapmak keyifli olabilir ama daha fazla zaman gerekiyor. Oturup işlemciye en fazla ne kadar voltaj vermek lazımla başlayan bir sürü konuyu okumak öğrenmek lazım. Tembel işi değil, zamanı az olana göre de değil. Gördüğüm kadarıyla Asus'un AI Suite'i de bu işi otomatik olarak gayet başarılı yapıyor. Muhtemelen el ile ince ayar yapılarak 5 Ghz rahat çalışabilecek bir işlemci var ortada ama ona da ihtiyaç yokken zaman harcamak bana anlamsız geliyor. Bence de bir şans ver sen AI Suite'e bakarsın iyi anlaşırsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

23766sn1m4og.jpg

Eskilerden bulabildiğim bir ekran görüntüsü. AMD FX-57 ile almışız vaktiyle. AMD Türkiye'den masa saati, kalem, not defteri, çanta vs eşantiyonlar hediye etmişlerdi FX alanlara, hey gidi günler.

Bir de 2008 yılından bir SS. Core i7 920, o zaman için yepyeni bir işlemci ile.  :lol:

Superpi1m4085mhz.jpg

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bi ara Abit NF7-S v2.0 ve Barton çekirdek bir Athlon XP 2500+ ile OC denemeleri yapıyordum, SuperPI'de rekor amaçlı. Fakat tabi bu sırada zaten Athlon 64'ler falan çıkmıştı. Elimde DDR600 ram vardı, oradan köklüyordum işlemciye, custom bi su soğutmada ayarlamıştım.

40-42 saniye civarına kadar indirebilmiştim Athlon XP sınıfında iyi bir değerdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bi ara Abit NF7-S v2.0 ve Barton çekirdek bir Athlon XP 2500+ ile OC denemeleri yapıyordum, SuperPI'de rekor amaçlı. Fakat tabi bu sırada zaten Athlon 64'ler falan çıkmıştı. Elimde DDR600 ram vardı, oradan köklüyordum işlemciye, custom bi su soğutmada ayarlamıştım.

40-42 saniye civarına kadar indirebilmiştim Athlon XP sınıfında iyi bir değerdi.

Bendeki p4 3.0 e'nin stock halini yakalamış. Benim işlemcinin o zaman 200, xp'nin de 70 dolar civarı olduğu düşünülürse çok çılgın bir şey... :icon_eek:  Fena psikolojim bozulmuştu.   Ahh beni hep o thg'nin hyper threading videosu yanılttı.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus AI Suite ile ilgili birşey söyleyeyim. Evet işini başarıyla yapıyor ve işlemcinin stabil olarak çalışabileceği maksimum değere yakın bir değeri buluyor ancak bunu yapabilmek adına güvenli tarafta kalmak için fazla voltaj veriyor bu sırada işlemciye. Örneğin günlük 4600 mhz'de çalışacak bir 6700k işlemciye 1.35 volt yetecekken 1.40 volt verebiliyor. Bunları da dikkate almak lazım. Ama ben de birkaç deneme yapmıştım bendeki Asus ROG Z170 Hero ile ve pratiklik açısından son derece iyi çalışıyor bu doğru.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok