Apple vs PC maliyet değerlendirmesi
0

Bu konuda 44 mesaj var

Bir Apple Store'da fark etmiştim pc 'i yeni topladığım zamanlarda. Sık sık Apple all in one ların çok pahalı olduğu söylenir ama çoğumuzun kendi topladığımız pc ler aslında daha pahalıya geliyor belki, parça parça aldığımızdan toplam maliyeti görmüyoruz.

Birkaç gündür @@pentaman pc tarafında özellikle monitorlerde teknolojinin ilerlemediğinden şikayet ediyor. Pc toplayacaklara da yön vermesi açısından şöyle bir deneme yapalım. 27' iMac 'i hedef seçelim ve onunla benzer fiyata alabilecceğimiz PC 'i kıyaslyalaım. Sadece donanımı kıyaslıyoruz, OS farklılıkları , sadece Apple ürünleri kullanmanın avantajları vs değerlendirme dışı.

Forumun donanım meraklıları , daha iyisini yapabilir misiniz? 

Ortadaki modeli seçtim .

http://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/imac

27 inç Retina 5K ekranlı iMac

3.2 GHz İşlemci 
1 TB Depolama Kapasitesi
3.2 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci
3.6 GHz’e kadar Turbo Boost
8 GB (iki adet 4 GB) bellek, 32 GB’a kadar yapılandırma seçenekleri
1 TB Fusion Drive1
2 GB video belleğine sahip AMD Radeon R9 M390
Retina 5K 5120 x 2880 P3 ekran

9.499,00 TL  (2565usd)

PC Alternatifi.
AMD Ryzen 1700x $487  ($399) 
ASUS ROG Crosshair VI Hero AMD Ryzen AM4    $318.29
Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 2666MHz    $124.42
Samsung 960 EVO Series - 250GB PCIe NVMe - M.2 Internal SSD 159.63 US$
WD Blue 2TB Desktop Hard Disk Drive  92.67 US$
ASUS Dual-Fan Radeon Rx 480 4GB OC Edition AMD  237,94 US$

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun mevcut macpro icin , uzerindeki 256gb ssd flash yetmediginden, yerine 1tb ssd flash istedim 5k tl fiyat istediler :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun mevcut macpro icin , uzerindeki 256gb ssd flash yetmediginden, yerine 1tb ssd flash istedim 5k tl fiyat istediler :)

Hocam macpro için 256 gb SSD yazıktır günahtır, aletin mantığına ters bir kapasite bu maalesef ilk alımda direkt 1 tb olarak alınması gerekiyordu. Yine de pahalıya gelse bile piyasada 1 tb m2 ssd'lerin 2200 TL civarında olduğunu düşünecek olursak 3000 TL'lik ilk alım maliyeti fena değil. Sonrasında değişim pahalı ötesi oluyor bu tür bir istasyonda.

@@ResetButton konuyu açtığın için teşekkür ederim, son 3-4 gündür Ryzen'li bir sistem kurarken şimdi iMac'imle kullandığım monitörü aratmayacak bir monitör arayışına girdiğim için yaşadığım sıkıntı üzerinden çıktı bu konu. Kullandığım iMac 2010 orta model, 7. seneyi deviriyoruz şu anda, 2560x1440, 60 Hz destekleyen LG'nin IPS panellerinden biri. Renk tutarlılığı konusunda hi-end olmasa da güzel bir ürün ve çoğu IPS panele nal toplatabilecek durumda halen. Apple'ın henüz bu tür ürünlerin oem olarak satılmadığı bir dönemde piyasaya çıkarması sonrasında piyasada daha sık görmeye başladık bu tür ürünleri. Şu andaki iMac'lerde kullanılan 5k monitörlerin de oem olarak karşılığı var elbette, ancak burada teknolojik kısıtlamaların olduğunu da hatırlatmak lazım, özellikle iMac 5k'nın çıktığı dönem displayport 1.2 standardında 30 Hz sınırını nasıl aştığı merak ediliyordu ve bunu 2 port kullanarak aştığı ilk kasa açılması sonrasında anlaşıldı. Şu anda da benzer monitörler benzer portu aynı şekilde kullanıyor. Apple Haziran 2016'da benim iMac'te olduğu gibi 1440p olarak satılan thunderbolt display'i piyasadan kaldırdı ve artık Apple USA sitesinde 5k LG Ultra Fine Display satılıyor, Thunderbolt 3 (usb-c) üzerinden aktarım yapıyor. Bu monitör henüz Türkiye'de satışa sunulmadı ancak USA fiyatı 974 USD, LG önerilen satış fiyatını 1299 USD olarak belirlemiş. Türkiye'ye giriş yapsa muhtemelen 5500-6000 TL civarından satılacak. Türkiye koşullarında şu anda piyasada bulunur tek 5k monitör Dell'in ve 9000-9500 TL aralığında satılıyor. Yani 9500 TL'ye satılan iMac fiyatından sadece 300-500 TL daha ucuz. Tabi ki bu monitör %99 AdobeRGB uyumluluğa sahip ve bu konuda kısmen LG panelinden daha iyi ancak ortada bir gariplik yok mu ?

iMac'le 2009 civarında hayatımıza fazlasıyla giren monitörlerin hızlanması ve gelişmesinin daha hızlı olması gerekirdi diye düşünüyorum. Özellikle 1080p'de oyun oynanıyor olması ve testlerin buna uygun yapılması oem üreticilerin olayı çok gerilerden takip ettiklerini düşündürüyor bana. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör piyasası daha nasıl ilerleyecek onu anlamadım, nasıl bir ürün isteniyor ki ?

5K monitör ihtiyacı neden var ? Anlayamadım bunları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5k monitorde ısrar etmezdim. O standart bir çözünürlük olmadığından ayrı almak isteyince tuhaf fiyatlar çıkabilir. Zaten 5k monitor alacak olsam 27' almam , o boyut o çözünürlük için küçük.

4k monitor olabilir. 60hz ve üstü ,27' ve üstü geçerli. Ben 32 ' boyutuna bakardım. Çok kaliteli modeller mantıklı fiyatlara bulunur.

Link verdiğim imac donanım olarak midrange , belki ekran kartı midrange bile değil. GPU hızlandırmanın video conversion gibi işlerde de kullanılabildiği düşünüldüğünde önemli.

iMac'le 2009 civarında hayatımıza fazlasıyla giren monitörlerin hızlanması ve gelişmesinin daha hızlı olması gerekirdi diye düşünüyorum. Özellikle 1080p'de oyun oynanıyor olması ve testlerin buna uygun yapılması oem üreticilerin olayı çok gerilerden takip ettiklerini düşündürüyor bana. 

Burda bir yanlış anlama olabilir . Testlerin 1080p olarak yapılmasının nedeni GPU bottleneck yaratmadan CPU performansını görmek. Yoksa uzun süredir 1440p 144hz gamer monitorler var. Monitorlerde de sürekli daha iyi modeller çıkıyor zaten. 200hz modeller bile tanıtıldı yakın zamanda. 120hz ve üstü 4k monitorlerde görünür yakında .

Ben 120hz 'nin altında ve Gysnc-Freesync olmayan bir modele bakmazdım bile. 60hz masaüstünde bile kötü görünüyor artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör piyasası daha nasıl ilerleyecek onu anlamadım, nasıl bir ürün isteniyor ki ?

5K monitör ihtiyacı neden var ? Anlayamadım bunları.

4k, 100 Hz üzeri IPS panelli bir monitör olsun mesela. 5k teknolojinin önden ilerlemesine arkadan gelmeme durumu açısından önemli, masaüstünde kullandığımız panellerin oyunlarda da olması gerekli değil mi ? 1080p oyunlar için kriter bile kabul edilmemeli artık, full hd kavramının herkesin zihnine yerleşmesinin üzerinden 10 sene geçti.

Edit : Özellikle iMac'i eleştirenlerin ortak noktası olan "monitör 4k-5k ama 60 Hz" kavramının çoktan aşılmış olması gerekmiyor muydu oem piyasasında ? Yanlış mı düşünüyorum, 1440p 60 Hz kullanmaya başlayalı 7 seneyi devirdikten sonra ancak bu çözünürlükte 100 Hz üzerini görüyor olmak burada bir gerilik olduğunun göstergesi değil mi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4k, 100 Hz üzeri IPS panelli bir monitör olsun mesela. 5k teknolojinin önden ilerlemesine arkadan gelmeme durumu açısından önemli, masaüstünde kullandığımız panellerin oyunlarda da olması gerekli değil mi ? 1080p oyunlar için kriter bile kabul edilmemeli artık, full hd kavramının herkesin zihnine yerleşmesinin üzerinden 10 sene geçti.

1080p lere uzun süredir kimse bakmıyor zaten. Ucuz olduğundan alan olabilir. Söylediğim gibi testlerin 1080p de yapılmasının nedeni farklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton @@pentaman üçüncü çeyrekte idi yanılmıyorsam ASUS PG27UQ geliyor, bu yıl çıkacak bu model, Acer ve diğer üreticilerden de gelir bu panel ile. Gsync HDR, 4K, 144Hz ancak 27" bir model.

Aynı şekilde yıl içinde Samsung'dan Gsync destekleyen Quantum Dot VA panelli modeller bekleniyor, bunların Freesync olanları halihazırda zaten var, bir sonraki aşamada Quantum Dot HDR olanları da gelir. Ki bunlar VA panel olması nedeni ile ciddi kontrast değerine çıkabilen monitörler.

Samsung bu noktada VA ghosting problemini nasıl çözecek veya çözdü, aza indirdi onu da merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca şunu da hatırlatmakta fayda var, 2560x1440 144Hz ilk monitör ASUS PG278Q'dur ve Ağustos 2014'te çıkmıştır. Yani üç sene olmuş neredeyse, yeni birşey değil bunlar.

Oradan bir yere gelinebilmesi için ekran kartlarının da bu trende uyması lazım, neticede bu piyasayı oyun sektörü sürüklüyor yüksek tarama hızı işin içine girince. Yok ben 60Hz ile devam ederim denilirse işte bahsedilen çok özel modeller de var, ancak pahalı tabii bunlar. Ama şaşılacak bir durum yok bence özel model işlerine girilince ne olsa fiyat alıp yürüyor zaten, bu monitör olmuş, araba olmuş, başka birşey olmuş, durum bu yani.:)

Oyun monitörleri de çok ciddi rakamlara satılıyor orası da ayrı bir konu, onlar da ucuz, herkese yönelik değil tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Edit : Özellikle iMac'i eleştirenlerin ortak noktası olan "monitör 4k-5k ama 60 Hz" kavramının çoktan aşılmış olması gerekmiyor muydu oem piyasasında ? Yanlış mı düşünüyorum, 1440p 60 Hz kullanmaya başlayalı 7 seneyi devirdikten sonra ancak bu çözünürlükte 100 Hz üzerini görüyor olmak burada bir gerilik olduğunun göstergesi değil mi ?

4k'da 60hz bağlantı arabirimi nedeniyle aşamadı uzun süre. Yeni arabirimleri ile aşıldı. 1440p ,120hz üzeri piyasaya çıkalı epey oldu. 

Apple'da kullanılan Fusion Drive'ın özelliği nedir? Hangi arabirimini kullanıyor. Bizim M2 SSD lere kıyasla hızları nasıl?

CPU, GPU sorun değil zaten . Bu fiyatlar içinde 1700X+ Vega rahat alınır gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iMac 2565USD yapıyor. 

işlemciyi 1700X seçersek amazondan kargo+vergi 487usd e gelir. Anakart ve ram tavsiyesine ihtiyaç var.

Marka model olarak monitor tavsiyesi varsa bütçede düşeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye bazlı fiyat çıkarırsak iMac öne geçer yalnız. iMac sonuçta senelerdir o fiyatta. Muadil monitör olarak ne almak lazım ? Apple, USA fiyatıyla lg ultrafine display olabilir mi resetbutton ne dersin ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye bazlı fiyat çıkarırsak iMac öne geçer yalnız. iMac sonuçta senelerdir o fiyatta. Muadil monitör olarak ne almak lazım ? Apple, USA fiyatıyla lg ultrafine display olabilir mi resetbutton ne dersin ?

Senelerdir o fiyatsa geçen sene alanlar çok feci fiyatlardan almışlar. 

LG ultrafinelarda sorun çıktı. Yeni düzeltilecekti . 5k değil 4k ya bakardım. 5k standart olmadığından anlamsız fiyatları var. 27' değil , 30' ve üstü bakardım. 27' de 4k nın anlamı yok bence. Bulacaz birazdan uygun marka model.

Bizim topladığımız sistem performans olarak iMac 'ın çok üzerinde olacak yalnız. iMac 'te Core i5 var, 8gb belleği ikiye katlarız, GPU'u karşılaştırılmaz bile. GPU hızlandırma destekleyen video editing, conversion, photoshop benzeri uygulamalarda çok büyük performans artışı sağlanır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Parayı artıracak olursan i7 iMacde de var, benim imac'i de 2500 usd'ye almıştım ben 7 sene önce. LG'nin bu paneli toplattığından haberim yoktu, halen satışta görünüyor apple usa mağazasında. Fiyatı belirleyen en önemli kalemlerden biri o monitör bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Parayı artıracak olursan i7 iMacde de var, benim imac'i de 2500 usd'ye almıştım ben 7 sene önce. LG'nin bu paneli toplattığından haberim yoktu, halen satışta görünüyor apple usa mağazasında. Fiyatı belirleyen en önemli kalemlerden biri o monitör bu arada.

Yeni revizyon gönderiliyor olabilir. Öncekinde routerın 2m yakına koyunca bütün sistemin sapıtması gibi bir sorun vardı. 

4k daha iyi monitor bulabiliriz belki bu bütçe ile. Bütçe arttırılarak i7 Mac alınır ama biz i5 iMac fiyatına daha iyi pc toplamaya çalışıyoruz. 

Linux benchmarkda ASUS ROG Crosshair VI Hero AMD Ryzen AM4 kullanılmış , onu seçtim.  318.29  USD . Bakalım bütçe kurtaracak mı . 

https://www.amazon.com/ROG-Crosshair-VI-Hero-Motherboard/dp/B06W2L6GBX/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&qid=1488432121&sr=8-4-fkmr0&keywords=Ryzen:+ZD3406BAM88F4_38/34_Y&linkCode=ll1&tag=servecom-20&linkId=95d0229b82decdd3dcdbf6e6eb3156aa

Ramler , 124.42 USD 

Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 2666MHz

https://www.amazon.com/Corsair-Vengeance-2666MHz-PC4-21300-Memory/dp/B0123ZC44Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1488659886&sr=8-1&keywords=DDR4-2666

Seasonic premium serisinde garantiyi 12 yıla çıkarmış, o modellerden biri seçilebilir.

Tabii kendimiz toplayınca belli bileşenleri düşük tutup Black Friday gibi zamanlarda upgrade yapma şansımız var.

$841.71 harcadık.  1723USD kaldı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız atlanan bazı noktalar var. Böyle bir karşılaştırma için overclock yetenekleriyle öne çıkan, heavy duty donanımlar seçmeye gerek yok. Zira Apple'da böyle şeyler yok. O bizim kişisel tercihimiz, istemeyen 100$'lık anakartla da işini görür, bilgisayarı düz kullanır. Benzer tasarruflar PSU ve ram kısımlarında da yapılabilir.

Ayrıca, Apple ile yapılabilecekler sınırlı. PC'de yapılamayıp Apple'da yapılabilen pek fazla şey yok, belki X yazılımı Apple'da biraz daha detaylıdır da PC'de daha basittir filan ama o iş PC'de de bir şekilde yapılır. Diğer yandan, Apple'da yapılamayan ama PC'de yapılabilen çok şey var (en başında oyun). Render filan işleri olmayan adamın zaten çok güçlü Apple bilgisayara ihtiyacı yok. Hayvan gibi güçlü iMac alıp film izlemeye webde dolaşmaya kullanmak zaten saçma.

Monitörlerin gelişmemesi konusuna da katılıyorum. Teknoloji gelişiyor ama bu maliyet olarak son kullanıcıya yansımıyor. Seneler önce aldığım 23" 1080p IPS monitör bozuldu geçen sene. Faturasını buldum, 350 liraya almışım. Aynı özellikteki monitörler 600 liradan başlıyordu geçen sene. Aradan 3 sene geçmiş ama dolar bazında ciddi bir ucuzlaması olmamış. Size 3 sene önceki ekran kartlarını bugünkü fiyattan satmaya kalksalar isyan etmez misiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son maliyete göre anakarttan biraz kısılabilir , OC son iş sonuçta. 

Fusion drive a eşdeğer ne alabilriz? @@stardust M2 ssd olarak ne öneririsin? 256gb ssd+ 2tb harddisk yapılabilir. Google aramasıyla bulduğum sonuca göre 1TB Hybrid drive 24gb SSD 'e sahip (belki eski bilgidir) . Eğer böyle ise bizim çözümümüz daha iyi olacak. Hybrid drive Sata mı kullanıyor? Öyle ise yine m2 ssd önemli düzeyde performans farkı yaratacak.

WD Blue 2TB Desktop Hard Disk Drive   92.67 US$

https://www.amazon.com/Blue-Desktop-Hard-Disk-Drive/dp/B013QFRS2S/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1488718070&sr=8-2&keywords=2tb

Samsung 960 EVO Series - 250GB PCIe NVMe - M.2 Internal SSD 159.63 US$

https://www.amazon.com/Samsung-960-EVO-Internal-MZ-V6E250BW/dp/B01LYFKX41/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1488718185&sr=1-1&keywords=Samsung+960+Evo

1470,70 USD kaliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
ASUS Dual-Fan Radeon Rx 480 4GB OC Edition AMD  238usd

https://www.amazon.com/Dual-Fan-Radeon-Gaming-Graphics-DUAL-RX480-O4G/dp/B01KWGSEJU/ref=sr_1_cc_1?s=aps&ie=UTF8&qid=1488732510&sr=1-1-catcorr&keywords=asus+480

Bütçe tutmadı . monitor ,kasa vs için yeterli para kalmıyor. Biraz yontmak gerekecek. Daha ucuz anakart var mı? Kaliteli olacak ama OC önemli değil.

1232,76 USD kaldı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu tam anlamadım ama hangi apple ın içinde gtx 1080 var..

yok. Bütçeyi belirleyen Apple IMac orta ve giriş seviyesi bileşenlerden oluşuyor (monitor hariç) . Aynı bütçe ile toplayabileceğimiz en iyi pc e  bakıyoruz. Biraz uğraşırsak ultra- highend Pc alınacak. 

Nvidia yerine AMD gpu alınarak biraz ordan kazanılır, monitor de Freesync 4k alınırsa tutabilir hesap.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben apple kpaisindan iceri gitmem hayatimda gorudugum en kazikci en yalanci firmadir

turkiyede ise misli misli idi

seneler bizim islemciler soyle super boyle super diye atip tutarlardi

guya ondandi farki

ama bi laser yazici bi hdd sordun mu gorurdun farkini

kendi markasi da degil

atiyorum conor marka disk takiyo piyasada dukkana girsek sokak arasi  100 dolar diyelim toptanci ucucu yerlerde diyelim 89 dolar bu amcamlar 189 dolar cekerdi

hadi islemcin super asmismismis monitorun super asmismismis baska generic ureticinin uretici kendi markan bile yok ustunde yazici hdd vivir zivir niye boyle

intele donduler foyalari ortaya iyice cikti okuzler gibi surum yapiyorlar hala yalan dolan cok hayvani surum yaptiklari icin kazik oranini artirtilar

gozumde sacma sapan mp3 playera hayatta kjallmis zavali bir firmadir.

sistemde kisitlamalara gidip bu basitlikten dolayi bazi avtajlari olabilir

ama bence apple baska bisi

pc demek benim icin ibm pc demektir.yoksa comodore 64 unde ustunde pc yazardi :D

apple baska bisi

bunun cok geniuslari var ya okuzler gibi kisilmis donanim ve pek destekli olmayan yazilimlariyla bunu oyun pcsi diye laptoplarini falan bile satildigini gorup duyuyoruz

tamam guzelim gir netine takil isini gucunu yapta

bi cok oyun dogru duzgun desteklemiyo bu maci

oyun oynayacaksan pc konsol mac ne

bedava verseler apple pc istemem bi yerden beles gelse satip kurtulmaya bakarim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok