NAS cihazı almak istiyorum tavsiyeleriniz??
0

Bu konuda 13 mesaj var

Selamlar. Evde biriken veri ve artık nispeten bilgisayardan bağımsız bir depolama için NAS cihazı almak niyetindeyim

Synology DS216SE modeli gözüme takıldı uygun fiyatı ile gerçi nereden alacağımı da kestiremedim ama... (720-730 tl gibi bir fiyata N11 üzerindeki satıcılarda bulmak mümkün ama güvenilir midir bilemedim?)

1 diskli modeller redundancy olmadığı için ileride sorun çıkartabilir diye düşündüm. Bir diğer yandan aşırı bir güç beklentim yok üniteden. Sadece 7/24 çalışmaya karşı beni mahçup etmeyecek bir sistem olsun yeter. Medya sunucu vs olmasına gerek yok şu aşamada benim için. Transcoding olmadan dosyalara erişim olsa yeter plex vs sunucu olmasına gerek yok. Download center iyi olur neticede şu an derme çatma bir sistemim var.

Tavsiyeleriniz neler olur öğreneyim istedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz daha verebiliyorsanuz (200-300 TL civarı) 216SE yerine 216J almanızı öneririm. Ram 256MB'den 512MB'a, işlemci 800MHz'den 1GHZ'e çıkıyor ve 2 tane USB 3 portu geliyor. SE de USB 2 var. Transcodinge ihtiyacım yok demişsiniz fakat İleride ihtiyacınız olursa iki model de hardware transcoding desteklemiyor bunu bilerek alın.

Bunlar dışında sizi üzmeyecek cihazlar Synology'den şaşmayın.

Ek: Daha önce açılmış bir NAS konusu vardı oraya da göz atabilirsiniz. 

sCoRPion_tr tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hortlatırsak kilitlenir diye açtım ne olur ne olmaz...

J modeli iyi oldu dikkatimi çektiğiniz 100 tllik bir fark görünüyor ve ciddi bir kazanım var arkasında. Bu modeli hedefime aldım.

Şimdi bunları n11 gibi yerlerden almak mantıklı mıdır yani misal satıcının ciddi iyi feedback i var diyelim. Başka bir yerde düşük bir fiyat da pek görmedim ama...

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam n11'den alacağın ürün de sonuçta faturasıyla birlikte geliyor. Garanti sürecinde zaten satın aldığın yerle değil ithalatçı-dağıtıcıyla muhattap olacaksın. En kötü senaryoyu düşünürsek, diyelim cihazın arızalandı, garantiye gönderdin ama bu esnada üründen soğudun ve değişim yerine ücret iadesi talep etmeye karar verdin. Bu durumda firmadan paranı almak için biraz uğraşırsın :) Bir iki defa n11'den bilgisayar parçası alışverişim oldu (grafik kartı ve SSD aldım), faturayı kesen firmalar küçük ölçekte bilişim firmaları. Ama Vatan, Hepsiburada gibi büyüklerin bile garanti sürecinde nasıl ayak dirediğini gördüğüm için "küçük firmadan almayayım, sorun çıkar" önkabulüyle hareket etmiyorum.

NAS konusuna gelirsek, bence artık bir merkezi depolama ünitesi, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi her evde demirbaş olmalı. Bende hem Synology'nin hem Lenovo'nun NAS cihazları var. Kullanmadığım ürünle ilgili yorum yapmak istemem ama DS216J, benim kullandığım DS213'ün güncellenmiş modeli olduğu için temelde aynı cihazlar ve senin beklentilerini fazlasıyla karşılayacağını söyleyebilirim. Benim için öne çıkan özelliklerine kısaca değineyim.

Senin için öncelikli olan download uygulamasıyla ilgili birkaç ekran görüntüsü paylaşmıştım geçenlerde. AKN düzenlemesinden sonra uygulamanın schedule özelliğini kullanmaya başladım ve log'lardan takip ettiğim kadarıyla 2'de şak diye indirmeye başlayıp 8'de tak diye bitiriyor; o konuda herhangi bir sorun yok yani :) Gün içinde farklı zaman dilimleri için farklı download hızları da belirleyebiliyorsun mesela; böyle kullanışlı özellikleri var.

Cihazda Cloud-sync uygulamasını kullanıyorum. Yaptığı iş özetle: Amazon, OneDrive, GDrive gibi bulut hesabına, belirlediğin bir klasörün içeriğini otomatik olarak yedekliyor ve bu yedekleri sürekli senkronize ediyor. Kritik önemdeki dosyalarımı, bu iş için oluşturduğum klasöre atıyorum ve unutuyorum :)

Cihaza dışarıdan erişmek de çok kolay. Bir internet tarayıcıdan quickconnect.to/kullaniciadi şeklinde cihazın arayüzüne erişebiliyorsun. Yok router'da port aç, port yönlendir bu gibi angaryayla uğraştırmıyor seni. Yapman gereken, Synology'nin sitesinden bir bulut hesabı oluşturmak ve NAS cihazını bu hesap altına kayıt etmek. Buna ilave olarak, IOS ve Android uygulamalarıyla da cihaza uzaktan erişebiliyorsun. Ben en çok download yöneticisine uzaktan erişimi kullanıyorum; işyerindeyken evdeki cihaza download için dosya atıyorum mesela.

Güncelleme desteği konusunda da Synology'yi takdir etmek lazım. 4 yıllık cihazıma, 10-15 günlük periyotlarla yayınlanan irili ufaklı güvenlik güncellemelerini saymazsak,  bir majör iki de minör sürüm güncellemesi geldi ve sorunsuzca, performans düşüşü olmadan kullanıyorum cihazı. 

7/24 çalışma konusunda şöyle bir durum var. Belirleyeceğin bir süre sonunda diskleri uyku moduna alıyor ve cihaz kendisi de stand-by moduna geçiyor. Stand-by konumundan uyanması yaklaşık 10 saniye kadar sürüyor. Ben 30 dakikalık bir süre belirledim bunun için. Sen diskler hiç uyumasın, sürekli aktif olsun istersen bu da mümkün ancak hem enerji tasarrufu hem de disklerin ömrü açısından bu şekilde kullanım daha mantıklı.

Son olarak, cihazı UPS'e bağlı olarak kullanmanı önereceğim. Eaton marka UPS'leri USB üzerinden bağlayıp komuta edebiliyorsun (tecrübeyle sabit). Bir de APC'lere destek verdiğini biliyorum. Elektirikler kesildiği zaman, belirlediğin bir süre sonunda (misal UPS'in pil ömrünün sonuna yaklaştığında) cihazı hem kendisini, hem de UPS'i güvenle kapatması için ayarlayabiliyorsun.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgiler için teşekkürler hocam. DS216J konusunda ciddi kafam yattı gibi. Bir UPS ile kullanmak şartıyla tabiki. Bir de bu cihazdan tam verim almak için modem ardına bir gigabit switch bağlamak farz gibi bişi. Yoksa 100mbit portlarla ciddi sürüneceğimi düşünüyorum. Niyetim öncelikle ailesel foto ve video arşivini redundant + USB backup şeklinde saklayıp bazı verileri de google hesabıma ve onedrive hesabıma sync etmek. Bunları tek başına yapacak bir cihaz zaten muhteşem olacağından Synology daha bi takdirimi kazandı. Cloud erişime açmak konusunda endişelerim var ancak ortadan kalkarsa düşünebilirim. Onun haricinde evdeki cihazlardan telefon tablet veya bilgisayar sorunsuz erişeyim mümkünse müzik arşivimi içinde barındırsın bilgisayar içinde FLAC saklamadan rahat rahat dinliyim yeter. 2 adet WD red alsam herhalde işimi görür bu cihazla bir süre.

Şöyle bir baktım 100gb üzeri foto ve video + 300 gb seviyesinde genomik veritabanı mevcut. Genomik veritabanları yeni versiyonlar geldikçe güncelleniyor tabi. Onları offline tutmam lazım çünkü kendi workflowlarımda kullanıyorum. Bunları bile saklamak için bana bir NAS lazım zaten. Kıymetli ve indirmesi zahmetli. Hatta elle işlenmiş olanları var ki yapmak günlerimi alabiliyor.

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herhangi bir cihaz tavsiyem yok ama geçenlerde ortaya çıkan, intel' in nas ve benzeri cihazlarda kullanılan işlemcilerinde oluşan sorunu hatırlatayım, belli bir süre sonra cihazlar ölüyordu yanlış hatırlamıyorsam, marka-model araştırması yaparken aklınızda olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

konuyu hortlatıyorum ancak bu aralar benimde kafamda bir NAS sistemine geçmek;

Temelde evimde basit bir NAS çözümüm var. WD Mybook live 2 tb harddiskim var ama bu harddisk sanıyorum 2013 den beridir bende ve hiçbir problem çıkarmadı sadece tek giriş imkanı ethernet portu olduğundan kısa yoldan hızlıca veri alma/veri yükleme imkanı (usb 3.0 vs olmadığından) biraz zor. Asıl iphoto arşivim bu harddiskte duruyor ve geçenlerde temizlikçi yedek olan harddiski düşürüp bozunca tekrardan bu harddiskteki 200 gb kadar fotoğrafı yedekleyeyim dedim hiç de kolay olmayacak gibi duruyor. O yüzden bu tür durumlarda hızlı veri alp verebilmesi çok önemli.

Aklımda Synology 216J var. Bu NAS ile birlikte 2 tb bir harddisk şimdilik işimi görür, kalan boş yere de ilerde başka bir harddisk takarım. Amazon da şöyle bir kombo yaptım;

https://www.amazon.de/gp/product/B01BVDJGPE/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

https://www.amazon.de/gp/product/B01ICLGJF8/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

bu ikisi TR'ye kargo gümrük vs dahil 217.06 EUR a geliyor. Bu rakam sizce iyi mi?  

Bu harddisk sizce iyi midir? Seagate'de NAS çözümleri için ironwolf kodlu bir harddisk serisi var. 2 harddisk arasında aynı kapasite için yaklaşık 20 eur fark var. Nas olunca bu 20 eur fazladan vermeye değer mi sizce?

Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 28.06.2017 at 17:19, Coppermine said:

konuyu hortlatıyorum ancak bu aralar benimde kafamda bir NAS sistemine geçmek;

Temelde evimde basit bir NAS çözümüm var. WD Mybook live 2 tb harddiskim var ama bu harddisk sanıyorum 2013 den beridir bende ve hiçbir problem çıkarmadı sadece tek giriş imkanı ethernet portu olduğundan kısa yoldan hızlıca veri alma/veri yükleme imkanı (usb 3.0 vs olmadığından) biraz zor. Asıl iphoto arşivim bu harddiskte duruyor ve geçenlerde temizlikçi yedek olan harddiski düşürüp bozunca tekrardan bu harddiskteki 200 gb kadar fotoğrafı yedekleyeyim dedim hiç de kolay olmayacak gibi duruyor. O yüzden bu tür durumlarda hızlı veri alp verebilmesi çok önemli.

Aklımda Synology 216J var. Bu NAS ile birlikte 2 tb bir harddisk şimdilik işimi görür, kalan boş yere de ilerde başka bir harddisk takarım. Amazon da şöyle bir kombo yaptım;

https://www.amazon.de/gp/product/B01BVDJGPE/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

https://www.amazon.de/gp/product/B01ICLGJF8/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

bu ikisi TR'ye kargo gümrük vs dahil 217.06 EUR a geliyor. Bu rakam sizce iyi mi?  

Bu harddisk sizce iyi midir? Seagate'de NAS çözümleri için ironwolf kodlu bir harddisk serisi var. 2 harddisk arasında aynı kapasite için yaklaşık 20 eur fark var. Nas olunca bu 20 eur fazladan vermeye değer mi sizce?

Teşekkürler.

Hocam aceleniz yoksa güncel ürünler geliyor synologyde onlar gelince bunların fiyatları aşağı çekilir.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, superman said:

bu cihazlar üzerinde php mysql tabanlı site yayınlamak mümkünmü, hangi model daha verimli olur bu iş için?

Yukardaki model uygundur mesela

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok