Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.020 mesaj var

Bugün sabah denemek için şöyle bir baktım da 21:9 monitörde film gayet iyi oluyor, boyutu da uygun, üstten alttan boşluk kalmıyor görüntüde, tam ekrana oturuyor, monitörün görüntüsü de gayet iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Acer ların fiyatları çok yüksek değil mi? 

27' TN panel , 899euro mesela.  Eye tracking in işe yarayacağı şüpheli.  Bizim aldığımız Asus 27' 144hz den fazla bir farkı da yok.

240 hz bir model, bu gerçekten 144hz den daha iyi olacak mı kullanıcı için?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanici nereye bakiyor, hangi reklamlara gozu daha cok takiliyor vb data toplayabilcekleri teknolojiler kolay kaybolmayabilir. Saniyede 240 kez gozu tarayan teknolojiler bugun mevcut, bunlarin VR'da ise yarayacagi kesin cunku goze uzaklik sabit. Kullanicinin hareket ettigi monitor önü senaryolarda ne kadar iyi kotaracaklarini ben de merak ediyorum.

Rus'lar uzaya uydu yollayip Amerika'lilarin hangi tarlalarinda ne urun yetisiyor, bu mevsim neye yatirim yapmak lazim gorur hale geldiklerinde Amerika'yi bir telas almisti. Okyanus otesi fuzelerin olmadigi dunyada uydudan hedef belirleyip vurmak gibi bir yetenege rakibin daha once kavusabilmesi endisesi de etkili oldu. Teknoloji konusunda geri kalmamak icin Darpa'yi kurdular.

Bugun cebinde tasidigin telefondan uydudan yerini tespit etmesine, kamerana erismesine, mikrofona erismesine izin verdigin Google Darpa'dan finansman aldi. Adam istiyor ki dunyada bu kadar bilgiyi elinde tutan sirket kendi ulkesinin sirketi olsun.

Eskiden karakolda falakayla arkadaslarini sorarlardi. Simdi facebook'ta yaziyor. Kimle nerede yemek yedin, onun hangi gorusunu begendin falan hepsi ellerinde. Senin de izninle, hatta bazen uste odedigin parayla.

Iron Man filmlerinde Amerikan girisimcisi "dunya barisini ozellestirdim, daha ne istiyorsunuz" diyor. Istihbarati ozellestirdiler bir nevi. Tabi agir, derin istihbarati degil ama bu tarz genel bilgiyi, Patriot Act'i de kullanip veya sirketin sunucularina bir acigi kullanarak baglanip sak diye cekebiliyorlar.

O imza benim degil diyemeyecegin parmak iziyle banka hareketleri, ben onu gormedim, bilmiyorum diyemeyecegin goz takibiyle neyi gordugunu goren makineler. Butun bu data tek bir yerde toplaniyor. Oruntu tanimayla (pattern recognition) bunun uzerinden analiz yapip "su adam muhalif, su adam su orgutle gorusuyor, su adam onlara fon aktariyor" diye her turlu orgutlenmenin semasini cikartiyorlar arka planda. Hatta gittikce bunu otomatiklestiren yapay zekalara dogru ilerliyorlar. Sana yuksek islemci gucu satacagina basit terminal cihaz satiyor, hem verini cloud'da tutuyor, hem de dev islemci tarlalariyla, herseyi goren, bilen, anlayan bir yapi olusturuyor.

Yani bu teknoloji cok tutmaz herhalde dedigimiz bazi seyler, arka planda "bu isimize yarayacak veri saglayabilir" diyen buyuk abilerce desteklenip uzun sure piyasada tutulabiliyor.

Ustunde 360 derece kamerasi olan drone'u uzaktan kontrol eden yapay zeka olsun, bir insan da uzaktan baglanip VR ile oradaymis gibi hedef isaretleyerek yok et komutunu versin demek icin gerekli tum teknoloji tek bir sirketin elinde. Robot alanina yaptiklari yatirimlarla bunu pekistirdiler. Yeni nesil sensorler ve goruntu isleme teknolojileriyle bir adim oteye tasiyorlar. Finansmanini da bizim cep telefonuna odedigimiz parayla yapiyorlar.

Endustriyellesmis dunya, buzdolabi ureten devleri tank uretecek sekilde evrilmeye iten dunya savasiyla militarize endustriyellesmeye gecti. Ayni donusumu bugunun teknoloji firmalarina yaptiracak bir dunya savasinin sonuclarini tahmin edebilirsiniz. Facebook'un gunes panelli dev ucaklar ile internet sunma projesini kapali bir iletisim agi ve bu drone'lari tasiyan bir ulastirma agi haline getirdiginde adamlarin yapabileceklerinin siniri yok.

Biz iceride birbirimizi yerken, disarida adamlar bugun oyun oynayan cocugun yuzunu guldurecek, yarin ayni cocugun hayatini koruyacak teknolojileri alttan destekliyor. Haberimiz bile olmuyor. Ben "bu telefon bana hediye geldi" diyen bakan gordum. Bu isler bu kadar kolay olmamali ama oluyor iste. Telefonun icindeki islemciye uzaktan ulasip adamin ne veri topladigindan haberin bile olmuyor. Goz takibi de yapsin tabi, bilekteki saatten de nabzina baksin, bakalim kime yalan soyluyorsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle de bir bilgi, ASUS PG258Q ve yeni duyurulan muadili ACER modelinde kullanılacak olan AU Optronics TN panel gerçek 240Hz. Daha önceden gördüklerimize benzer, bir takım 144Hz pqneĺerden overclock yolu ile alınan bir değer değil bu, panelin kendisi 240Hz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle de bir bilgi, ASUS PG258Q ve yeni duyurulan muadili ACER modelinde kullanılacak olan AU Optronics TN panel gerçek 240Hz. Daha önceden gördüklerimize benzer, bir takım 144Hz pqneĺerden overclock yolu ile alınan bir değer değil bu, panelin kendisi 240Hz.

Bunun kullanımda ne kadar farkı var ? Freesync aralığına bir katkısı oluyor mu?

Son sürücü güncellemesi ile Freesync-Gsync arasındaki fark kapandı denebilir mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hz değeri ne kadar yüksekse ve ekran kartı o hz değerine uygun fps üretebildiği taktirde hareketli ve hızlı sahnelerde bulanıklık azalır ve mümkün olan en net görüntü yakalanır. G-sync'i tecrübe ettikten sonra da şunu çok net söyleyebilirim. G-sync ile yırtılma, stutter gibi takılma veya kare atlama gibi can sıkıcı akıcılıkla ilgili sorunlar giderilmiş olsa da düşük fps'de netlik konusu sıkıntı. İşin doğası bu tabi, ekrana gelen kare sayısı azaldıkça hareketli sahneler blurlaşıyor ve netlik azalıyor. Asus PG278Q ile 100 fps altında kaldığım oyunlarda, eski 1080p 120 hz monitörümde v-sync açıkken 120 fps'de yakaladığım hareketli görüntü netliğini çok bariz şekilde arıyorum. Bu nedenle ayar kısıp 100-144 fps aralığını tutturmaya çalışıyorum. İşte o zaman ideal bir performans yakalanıyor. 240hz monitörlerle de ort 240 fps'lik bir performans yakalanırsa benim düşüncem büyük oranda kayda değer bir hareketli sahne performansı yakalanacaktır. Oyunda karakteri koştururken aniden sağa sola döndüğünüzde ekrana gelen görüntünün netliğinden bu durum farkedilecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PG258Q 1080p, hangi modelden bahsediyorsunuz 2K olarak ? 2K 240Hz modeller gelecek tarzı haberler okumuştum ancak spesifik model ismi falan yoktu bunlarda.

Olsa da zaten ciddi GPU gücü gerekir o noktada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PG258Q 1080p, hangi modelden bahsediyorsunuz 2K olarak ? 2K 240Hz modeller gelecek tarzı haberler okumuştum ancak spesifik model ismi falan yoktu bunlarda.

Olsa da zaten ciddi GPU gücü gerekir o noktada.

Haberi okuduğum yer yanlış anlaşılacak biçimde yazmış. Predator XB271HUT: 27”, flat ZeroFrame screen, WQHD 2560 x 1440 (165 Hz)  . 

165hz miş. bizim aldığımız 144hz den pek farkı yoktur. Kendi sitesinde panel yazılmamış. 

IPS bile olsa , 899euro fiyatı fazla gibi.   İncelemeleri bir görmek lazım , belki panelin bir özelliği vardır.

Aldığım Asus beni 4k ,min 120hz monitorler gelene kadar idare eder.  Umarım TN paneli gerçekten söyledikleri kadar iyidir.

Edit :

Phillips monitor şu. iste bu 120hz + freesync olduğunda kuğu gibi süzülürüm .

http://techreport.com/news/30608/philips-40-inch-bdm4037uw-monitor-could-almost-be-a-tv

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

XB271HUT halihazırda piyasada olan PG279Q muadili XB271HU'nun eyetracking eklenmiş versiyonu.

40 inç 120Hz falan olacak şeyler değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

XB271HUT halihazırda piyasada olan PG279Q muadili XB271HU'nun eyetracking eklenmiş versiyonu.

40 inç 120Hz falan olacak şeyler değil.

O zaman fiyatı baya yüksek bence. 

Freesync-Gsync 'te , son AMD sürücülerinden sonra , durum nasıl?

40' 120hz neden olmasın? Bir ik aylık bir süreden bahsetmiyorum. Ne biliyim 1-2 sene de olur. Yeni display port gelir.  3d performansından bahsetmiyorum tabii, fazla oyun oynamadığımdan onun önemi daha az benim için. 

Bir yerde daha okudum, display port 'un gelecek versiyonunda adaptive sync 'in ekleneceğini,  dolayısı ile Nvidia 'nın da mecbur desteklemek zorunda kalacağını yazıyordu.  Detay vermemişler ama sürücülerde birşeyler yapmazlarsa GSync kadar kaliteli olmayabilir tabii. Bulursam link eklerim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle birşey üretileceğini zannetmiyorum hele ki kısa, orta vadede. Çok düşük bir olasılık olarak görürüm bunu.

Nvidia da istemediği hiçbirşeyi desteklemek zorunda değil, Freesync Displayport 1.2a şeklinde geldi, Displayport 1.3, 1.4 geldi artık zaten 1.2a falan geride kaldı, kısacası Nvidia istemediği hiçbir şeyi desteklemez, kimse de desteklemek zorunda bırakamaz, böyle birşey zorunluluk olmaz.

Daha önce de gündeme getirmiştiniz zaten bu konuyu, G-Sync'in kendine göre avantajları var, en başta SLI çalışıyor mesela.

AMD'den ben herhangi birşey beklemiyorum, ucuz falan diye ben de aldım MG279Q da almasaymışım keşke, AMD çok yarı yolda bıraktı maalesef ve Freesync kullanmak için de Nvidia'ya ne kadar geçmek istesem de orada geçemiyorum, keşke PG279Q alsaydım onun yerine zamanında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce de gündeme getirmiştiniz zaten bu konuyu, G-Sync'in kendine göre avantajları var, en başta SLI çalışıyor mesela.

AMD'den ben herhangi birşey beklemiyorum, ucuz falan diye ben de aldım MG279Q da almasaymışım keşke, AMD çok yarı yolda bıraktı maalesef ve Freesync kullanmak için de Nvidia'ya ne kadar geçmek istesem de orada geçemiyorum, keşke PG279Q alsaydım onun yerine zamanında.

Sürücülerle freesync konusunda güncelleme oluyor , ondan sordum. Freesync olmadığında ne değişti göremiyorum.

GPU yönünde AMD tarafı can sıkıcı biraz. Yeni nesil gpu 'ın en geç bu sonbaharda çıkması gerekirdi. Son gördüğüm VR testlerinde de AMD 'nin sürücüleri gene sorunlu. 

Nvidia'nın adaptive sync konusunu link bulunca gönderirrim, belki oraya yazan yanlış anlıyor konuyu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VR'ın hala emekleme aşamasında olması AMD'nin lehine çünkü AMD kart sahiplerinin heveslerine birşeyler olmuyor olanda zaten emekleme aşamasında deyip geçiştiriyor. COD Doom vb büyük yapımlar VR'a gelene kadar VR furyası yaşanmaz. Freesync'in yaygınlaşması gysnc'e göre daha bir çabuk olacak gibi, hani olurda seneye güzel bir 2k model çıkarsa almayı düşünüyorum. birde freesync'in  VESA std.'ı altına girip VESA vb isimle devam etmesi gibi şeyler okumuştum bilgisi olan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk Onu ben de arada görüyorum ama sonra detaylı bir bilgi yok . Mesela Freesync te fonksiyonların bir kısmı sürücü üzerinden yapılıyor. Destek gelse bile aynı amd ile aynı olmayabilir.

MG 278Q için internette kullanırken en uygun ayar sRGB gibi görünüyor. Ama bu durumda brightness ayarı yapılmıyor, çok yüksek parlaklık. Nasıl kısılacak bu?

Edit :

Samsung T260 'ın ikinci el satışı olur mu ki? Durmasın bir kenarda . 

Sahibinden vs e baktım , satan yoktu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tecrübelerim iyi monitorle.

Samsung T260 25.5' . 1200p . aslında o çözünürlük düşük kalıyor o boyut için. Biraz rahatsız ediyordu ama şimdi değiştirince fark çok daha belli oldu. 25-27' için 1080p almamak lazım.

Ekranın renk doğruluğundan memnun kaldım. Tuhaf açılardan bakılmadıığı sürece renklerde bozulma da yok. T260 'da insan cildi portakal rengi görünüyordu. Bunda sRGB seçili iken renkler doğal. Bu ayarlarda film izledim, görüntü kalitesinden memnun kaldım. Çoğunluğu tatmin eder bu açıdan.

144hz olması 60hz e göre masaüstünde bile fark yaratıyor. Chrome da sayfayı kaydırdığınızda bozulma olmuyor, mouse imlecinin hareketi smooth.  Tüm windows animasyonları fark edilecek biçimde düzeldi. Salt ofis uygulamlarında kullanmak için bekli değiştirme nedeni değil ama artı farktör.

Kullanım senaryosuna göre farklı modlar hazır geliyor. Bunlardan pek memnun kalmadım. Eski monitorumdeki gibi Internet, Text modları olsa çok iyi olurdu. Renklerin en doğru olduğu mod sRGB . Ancak bu modda Brightness , Contrast gibi ayarları değiştirmeme izin vermiyor. Parlaklık çok fazla. Arka planın beyaz olduğu sayfalar çok feci rahatsız ediyor. 

Kullanıcının kaydedeceği alan var ama mesela tüm ayarların sRGB gibi olduğu , sadece parlaklığın düşük olduğu bir config yapamadım. 

Asus'un diğer modellerini destekleyen bir yazılım var , MG278Q modeli desteklenenler listesinde yok. Monitoru kurcalamadan yazılımla değiştirmek iyi olurdu. 

R290 ile birkaç oyunu denedim, freesync sorunsuz çalıştı. Sonuçtan memnun kaldım diyebilirim .R290 'ın bu çözünürlükte performansı sorun olmadı benim için. .  Freesync 'in açınca , Vsync i kapatmak mı gerekiyor oyundan?

Üzerinde hoparlor var. Displayport üzerinden ses de iletiliyor. Youtube 'da konuşma ağırlıklı video, maç vs  izlerken işe yarar , fazla birşey beklememek lazım.  

Monitorun kurulumu çok basit, ayak zaten sabitlenmiş geliyor. Yükseklik ayarı , tilt  yeterli. 

Amazon 'dan büyük başka bir kutunun içinde geldi monitorun kutusu . Bu da önemli , bazı ürünler kendi orjinal kutularında geliyor, epey hırpalanıyor kargoda.  Bunda dış kutu da iyi durumdaydı. Nazik taşınmış belli.  10 gün gibi bir sürede geldi. Çok iyi fiyata da aldım Amazon'dan . Türkiye'den alsam 2200₺ civarı olacaktı.  Kafamda "ölü piksek olabilir , backlight bleeding olabilir " vs gibi sorular olmadı, en kötüsü kutuya koyar geri kargolarım Amazon'a . Burdaki gibi teknik servisteki elemana laf anlatma derdi yok, onun "bu model böyle abi " gibi abuk subuk mantığına cevap üretme sıkıntısı yok. 

Bu şartlarda Amazon varken , Türkiye'den alışveriş yapmak için hiçbir neden kalmadı.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TN'de kötü olay şunlar esas, mesele tuhaf açılarla bakmak değil, monitöre tam karşıdan bile baksanız kafanızı aşağı, yukarı kaldırıp, indirseniz kontrast farklılıkları oluşuyor ki bunlar ciddi boyutta, artı olarak TN monitörlerde solukluk var maalesef, IPS kadar canlı olamıyor renkler, yine kontrast meselesi var, bunlar benim için problem, birçok kişiyi de rahatsız ediyordur, TN alırken bu dezavantajları bilmek lazım, tuhaf açı falan meselesi değil sadece öyle olsa zaten gerek yok bence de başka panele benim kullanımım için TN alır geçerim, ama mesele sadece monitöre yandan 180 derece falan bakma olayı değil.

eldrun and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ona dikkat ettim, normal kullanımda kafa hareketleri ile kontrastta , renkte bozulma olmuyor, bozulma olması için açıyı epey arttırmak gerekiyor.  Monitor karşısında koltukta oturuyorsanız biraz hareket etmek sorun olmuyor, ayağa kalkar yukardan bakarsanız o zaman sapıtıyor tabii . Veya tv gibi kullanayım derseniz , pivot konumunda kullanacaksanız, dual monitor setup yapacaksanız yine sorun , birkaç kişi monitorun etrafında toplanıp birşeyler izliyorsanız yine sorun olabilir.  Benim kullanımında rahatsız etmedi.

Contrast IPS kadar iyi değil, bütün testlerde görülüyor.  Testlerde yine renkler açısından sorun olmadığı, ips ile Tn yanyana koyulduğunda ayırt etmenin çok zor olduğu söylenmiş. Zaten o nedenle bunu aldım. 

En büyük kayıp contrastta .  Freesync aralığı Gsync te yüksek olsaydı bunun kadar yine de IPS 'i tercih ederdim. 

Yalnız ips tarafında da şikayet edilen IPS glow dedikleri hikaye var. Ne kadar önemli bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PG278Q kullandım baya ve onda da vardı her TN'de olan bu kontrast değişim problemi, oluyor yani, nasıl farketmediniz bilmiyorum, önemli de değil gerçi, bu problem var.

Renklerde sorun olmadığı söylenmiş derken, görüntü daha kötü IPS olan MG279Q'dan, renkleri de haliyle daha kötü, tartışmaya gerek yok bunları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Contrast daha kötü olduğundan görüntü kalitesi etkileniyor mutlaka. Ne kadar fark ediyor sorusu var. 

Eskiden kullandığım laptoplarda en ufak kafa hareketiyle renkler , contrast değişiyordu. Gittikçe azaldı bu sorun tn panellerde. Şu anda bu monitorde benim kullanım biçimimde dikkatimi çekmedi. Belki özellikle arasam görür. Açıyı arttırırsanız var , o kesin . 

Aradığım gibi bir model çıktığında ona geçeceğim, o zamana kadar bu rahat işimi görür.  Altnernatif olarak daha önce T800'ün önerdiği freesync aralığı geniş IPS modeller geliyor yakında, onlar beklenebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tft centralda incelemesi varsa custom profili çekin. Display profile diye çok hızlı renk profili seçilebilen bir uygulama var onunla kullanın. Üstüne de Windowstaki calibrationı yapın.

Srgb modu default modların içindeki en iyisidir her zaman. Ama en iyi görüntüye genellikle başka modda ulaşılır. Buna da dikkat edin,incelemede hangi mod kullanılmış profili oluştururken diye.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok