m-atx Sistem Hakkında Enteresan Bir Fikir
0

Bu konuda 9 mesaj var

Bir süredir salonda kullanacağım mini bir sistem düşünüyorum. Ancak Dolar'ın ve parça fiyatlarının seyri sebebiylede bir türlü hayata geçiremiyorum. Ta ki, @Whooosh ' un yazdığı çift xeon E5 2650 li sistem tavsiyesine kadar da hayal olarak kaldı. Yazıyı okuyunca acaba olanbilir mi dedim ve ufak bir araştırma ile şunu buldum 

https://tr.aliexpress.com/store/product/HUANAN-M-ATX-X79-LGA-2011-motherboard-CPU-combos-Intel-E5-2650-CPU-RAM-16G-2/318004_32814519756.html?spm=a2g10.12010612.0.0.TaG71Z

Siz ne dersiniz bu fikre? Bu sistem üzerine takılı bir 1050 ti ile tüm yeni oyunları full hd de (4k vs istemiyorum) fazla takılma yapmadan oynatabilir mi?

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.teknobiyotik.com/donanim/avantajli-paketler/intel-kaby-lake-g4560-3-5ghz-islemci-asrock-h110m-2133mhz-ddr4-anakart-kingston-fury-8gb-ddr4-2133mhz-bellek.html

@Coppermine Bu komboya takın 1050TI bakın keyfinize... Bu komboya yurtdışından alınırsa 16GB ile aynı fiyata gelir. 

400w bir PSU minik bir kasa. Minicik bir 1080p makinesi olur

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çok sağolun @hakancez ama yukarıdaki mesajım için bir yorum rica ediyorum aslında.  "Bu sistem işinize yaramaz çünkü şundan şundan dolayı, ancak onun yerine şunu alırsanız onda yapamadığınız şunu şunu da yapabilirsiniz"  gibi bir açıklama olmayınca benim kafamda havada kalıyor tavsiyeleriniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Coppermine said:

çok sağolun @hakancez ama yukarıdaki mesajım için bir yorum rica ediyorum aslında.  "Bu sistem işinize yaramaz çünkü şundan şundan dolayı, ancak onun yerine şunu alırsanız onda yapamadığınız şunu şunu da yapabilirsiniz"  gibi bir açıklama olmayınca benim kafamda havada kalıyor tavsiyeleriniz.

Valla hocam Huanan markasını ben hic duymadım Ram lerin ne olduğu belli değil. Siz arastirmissinizdir mutlaka ama bana tablo biraz, ürkütücü geldi. 

Ha Huanan markası onemli bir markadir benim cehaletim olabilir. Ben Xeon anakarti konusunda Supermicro da kalmis bir adamim sonucta.

---------------

G4560 konusunda internette bir sürü video var. 1050Ti kombinasyonu ile merak ettiğiniz oyunların videolarını izleyebilirsiniz. Bende de var bu donanim ve 1080P oyun icin gayet yeterli diyebilirim. 

Ayni fiyata belki cekirdek konusunda eksiklige karşılık daha guncel bir islemci, duzgun bir markadan anakart ve Ram kullanabilirsiniz bir de üzerine adam gibi garantisi olur. 

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haklısınız, aslında bu markayı bilmem de, tanımam da. Ancak sormak istediğim de tam olarak buydu zaten, atılan taş ürkütülen kuşa ne derece değer? Mesela örnek verdiğiniz sistem daha güncel ancak performans olarak bu paylaştığım sistemden sanıyorum daha zayıf ve daha pahalı. Buna karşın dediğiniz gibi daha stabil olma ihtimali yüksek ve daha güncel teknolojiler barındırıyor. Garanti hususuna ise kendi adıma pek değinmek istemiyorum çünkü yaşadığım ve gördüğüm olumsuz tecrübeler ülkemizdeki garanti sistemine inanmamı sağlamıyor (kullanıcı hatası diyip garanti dışı bırakmalar ve sonrasında da tüketici hakem heyeti ile çözmeye çalışmak gibi) Ancak belirttiğiniz riskleri aldığımızı ve bu sistemin sıkıntısız çalıştığını var saydığımızda; yukarıdaki sorumu tekrar yazıyorum atılan taş ürkütülen kuşa değecek mi? Günün sonunda 250 USD'ye 8 çekirdekli işlemci, 16gb ram ve buna uygun bir anakarttan bahsediyoruz. Beni heyecanlandıran da zaten bu fiyat ve özellikler :lol: Ama derseniz ki "sen bakma orada 8 çekirdek yazdığına, günün sonunda çok ısınan ve çok enerji harcayan eski bir işlemci ve orta karar yeni nesil bir işlemci ile de aynı performansı elde edersin" o zaman bu riske girmeye değmez diyip vazgeçmek gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkinci el Xeon işlemcilerle sistem kurmak oldukça cazip. Çinli anakart firmalarını biz bilmiyoruz ama Çin ve Rusya'da deli gibi kullanılıyor bu anakartlar. Sonuçta bizim kullandığımız Asus, Asrock, Gigabyte, MSI vs vs bütün anakartlar da Çin'de üretiliyor.

Bence bir şans vermek lazım. Sonuçta aynı amrka anakart ebay üzeridnen Amerika'da da satılıyor ve olumsuz bir yorum yok. Alan herkes gayet memnun görünüyor yorumlarda.

Şuan Çin'de deli gibi ikinci el Xeon işlemci stoğu var. Dünyadaki büyük firmalar bilgisayar sistemlerini yeniledikçe eski donanımları hurda parasına Çin'e satılıyor. Çin'deki elemanlar da bu çalışan sistemlerden kurtardıkları işlemci anakart ram gibi bileşenleri ebay, amazon, aliexpress gibi yerlerden satıyorlar ve fiyatlar çok uygun oluyor.

İkinci el xeon işlemci ile sistem kurulacak ise ben yine de anakartı sıfır ve markalı alma taraftarıyım ama bütçe önemli. İşlemci ve ram konusunda sıkıntı olmaz, zamanında 4000$'a satılmış işlemci daha bir ömür sıkıntısız çalışacaktır.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşin gpu boyutu olarak şunu söyleyebilirim gtx1050ti denen kart gayet başarılı bir kart. Öncesinde 1070de kullanmış birisi olarak witcher 3 gibi en baba diyebilveğim bir oyun için bile yüksek orta karma ayara 1080p 50_60fps civarı yeten bi kart. Sistemimde zaten artık aktif oynadığım  %90 zamanda ki blizzard oyunları için yeten bir kart diyebilirim. En  yüksekte oynamam lazım 150 200fps almam lazım takıntısı yoksa tercih edilebilir. Diğer bileşenlere arkadaşlar tavsiye vermiş.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tekrar selam,

bir gaz ile bu sistemi kurma işine giriştim;

- x79 çipli m-atx anakart, e5 2670 işlemci ve 8*2 16gb ddr3 rami 280 USD ye aldım (1000 TL).

- kasa olarak şık bir şey aradım ve şunu buldum, yarın teslim alacağım (300 TL) https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-moneual-moncaso-312-htpc-kasa-361075121/detay/

- CPU soğutucu olarak standart intel lga2011 fanını aldım. 95 TL bu işlemciye bu fan kullanılabilir mi emin değilim halen. Göreceğiz artık.

- Güç kaynağını ve termal pastayı amazondan aldım https://www.amazon.de/gp/product/B0046GJF4Q/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 ve https://www.amazon.de/gp/product/B0009PTBZ6/ref=oh_aui_detailpage_o00_s01?ie=UTF8&psc=1 100 TL ye geldiler (başka birkaç parça ile 40 euro sınırına geldiğim için kargo ödemedim)

- ekrankartı low profike olmalıydı MSI nvidia GTX 1050Ti 4gb LP aldım 720 TL

- 3 tb hdd vardı ona para vermedim

- sadece şekli tamamlasın diye pioneer bluray writer aldım 113 TL http://www.vatanbilgisayar.com/pioneer-bdr-209ebk-128gb-16x-blu-ray-dvd-cd-multilayer-yazici.html?keywords=pioneer+bluray

Toplam maliyet; 2.328 TL oldu. Bakalım nasıl sonuçlanacak :)

Whooosh and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet arkadaşlar, cpu ram ve mb geldi. 280 usd ye aldığım bu set için 36 TL gümrük ödeyerek teslim aldım. Yalnız ufak bir sorun var çinli satıcı bana 2670 yerine xeon e5 2660 yollamış. Aliexpress den partial refund açtım, bakalım ne olacak. Sistemin ve kasanın bir iki fotosunu ekleyeyim; 

IMG_3785.JPG

IMG_3787.JPG

IMG_1401.JPG

IMG_3788.JPG

pentaman and Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok