16mbit terfisi ve düşük bağlantı hızı ...
0

Bu konuda 18 mesaj var

8 mbit olan hızımı 16 mbit'e yükselttim paket değişikliği ile ttnette.
Ttnet online işlem sayfasında 16mbit görünmesine rağmen aldığım hızda değişiklik olmadı 5-6-7 mbit civarında.
Arıza için aradım bugün servis geldi , apartman girişindeki kutudan , ev içinden modemden baktı , ttnet merkezi aradı en son kablolarda sorun yok modem sorunu , modem eski dedi.
Pek kafama yatmadı ama adamın yüzüne de öyle şey olmaz diyemedim  , Airties rt211 kullanıyorum versiyon yazmıyor , aşağıda resmi var evet eski bir modem ama 
Acaba bu modem gelen bağlantı hızını desteklemiyor olabilir mi?
Eğer öyleyse modem ne alayım tavsiye var mı?

urun88_AirTies_rt211_onyuz.jpg

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kabloyla denediniz mi? Kabloyla bağlanıp hız testi yaparak sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Ama ne kadar eski olsa da bu modemin 16 mbit verememesi saçma olur.

Bu tip sorunlar wifi kanallarının fazla kalabalık olmasından da kaynaklanabiliyor. Wifi kanalını değiştirip test edebilirsiniz.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kabloyla bağlandım, wifi kapadım, notebookta hızda değişiklik olmadı 7.4 7.2 civarında bağlanıyor.
ek:Modem arayüzünde şu görünüyor

jhgfdg.png

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kablo docsis denilen bi standarta sahip 1 5 mi 10 la mi ne sinirli 2 20-24 mu ne ama kablonet docisis 2 modeme 10 un uzerine vermiyo

docus 3 ile 20 i uzerine hizlara cikiliyo yani 50-100 gibi

ama bu kablo net stdarti

adsl de isler nasil bilmiyorum

kablo ekiplerinde test mdoemi oluyo cok olay olursa onu takip tek edip goruyorlarmis bu salak adsl ekiplerini kendi modemi falan yokmuymus

reklamlar hatirladigim kadarlya bide soyle bi bakindim biraz

eki dandik adsl var adsl 2 var bide adsl2+ var

max hiz 24 falan sanirim adsl de ama genelde 16 veriyorla bu adsl 2+ stadartinda modem gerekiyor

eski tip modemler pek kalmamistir

googledan bakinca adsl+2 diyor ama bilemiyorum

bazen firmalar senelerce ayni modeli salakca uretiyorlar

misal docsis 1 modelim sbs 3100 do benim motorola sbs 5100 e gectim sonra docsis 2 .simdiki malesef salak netmaster

adsl nin kutusu iceri bisiyi varmi

modemden olma olasiligi yok degil

ama gorunuste bu modem adsl +2 gibi duruyo yani ama airtesin sayfasinda yok

10-12 senelik modelmis sanirim

yani imkansiz bir durum degil

once durumdan bi emin olun baska bir modem ile sizin hattai yada sizin modem ile baska bi yerde falan gibi

yani gogledan cikan sonuclara gore 10-12 senelik olmasina ragmen son stadarta 24 mbps i destekliyor

ve hatta birden cok modemmi birden cok intern baglantisi vs ile 125 mpbs e kadar diye pazarlanmis.

ha kim evine 5-6 tane adsl hatti dosetir o baska sirketler icin ancaaa heralde :D

kabloda boyle bisi yokta iste adsl de server ile aranandaki mesefe santralin hali zirt pirt degisiyo

golgeda baktigimda orda yazan bazi degerlere gore adsl e test edip alabcegin hizi max ortama soyluyormus

ama adamlar tst ettik hattatinda sorun yok %100 nasil soyledileri bilmiyorum

bir test mdoemlmleri olaydi da gosterselerdi bak 16 baglandi gibi.

teroide senin modemin 16 baglanabilmsi gerekiyor

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 hours ago, Altan Yoklar said:

Kabloyla bağlandım, wifi kapadım, notebookta hızda değişiklik olmadı 7.4 7.2 civarında bağlanıyor.
ek:Modem arayüzünde şu görünüyor

jhgfdg.png

hat sinyal değerlerini gösteren bir sayfa var mı? onun üzerinden daha mantıklı yorum yapabiliriz. muhtemelen sinyal yetersiz geliyordur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evde değilim akşam gidince modem sayfasında daha detaylı bağlantı bilgisi bulayım .
Ayrıca arkadaştan asus 3-4 yıllık modem aldım onu deneyeceğim.
Umarım modemdendir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hocam onların modu var, sizinki örnek veriyorum annexa-a yada b de kalmıs olabilir, auto ayarına çekerseniz düzelecektir

bahsettigim ekranı buldum;

01uj0.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam o sayfada dönerildiği gibi multi mode seçili.
No mode'u seçtim internet bağlantısı yok oldu :)
Multiyi seçince hepsi işaretleniyor zaten başta da öyleydi.
.
Detaylı bağlantı :

Screenshot_43.png

Modemin ayarlarında şöyle bir şey var?
Windows'tan da google dns kullanıy-orum.

Screenshot_44.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

adsl2+ seçmiş normal orası,bence sizin tarife 16ya geçmemiş görünüyor.

Başka modemle de denedim sonuç aynı diye diretebilirsiniz :) 

psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşımdan aldığım modem Asus rt n-10 repeater çıktı sanırım bir türlü bağlanamadım wan kablonuzu takınız diyor. ADSL ibaresi de yok arayüzde.
Neyse tekrar arıza kaydı bırakacağım.
Deneme amaçlı 200 lira modeme vermek istemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

değerlere baktım şimdi, çok sınırda çalışıyor, kopmaması bile mucize. modemle bir ilgisi yok evinize gelen hat çok zayıf o yüzden bu şekilde. eğer apartmanda yaşıyorsanız bu olayın sebebi %90 apartman içi eski kablo sistemidir. apartman girişine sinyal iyi geliyor ancak apartman içindeki kablolar kötü olduğu için sinyal düşüyor. çözüm yolu olarak ya apartman içi kablolama yenilenecek (ki neredeyse imkansızdır) ya da apartman girişinden daireye direkt kablo çekeceksiniz kıyıdan köşeden çok göze batmayacak şekilde ki genelde bu yönteme başvurulur kolaya kaçmak amaçlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çarşamba günü aranıp 16 mbit terfisini yapana kadar 8 mbit bağlantımda 3 sene boyunca kopma ya da bağlanamama sorunu yaşamadım . 
16 mbite gectim 2-3 saatte 1bir no internet sorunu yaşıyorum.
Binaya gelen hat ve bina içi modeme giden hat ikisi de sorunsuz dedi gelen çalışan. 
Acaba sokaktaki kutuda port mu problemli?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oyle sokak kutu falan problemler kabloda

adsl de evdeki kablolar

20-30 senelik oyle sirf telefon icin yapilmis uyduruk kablolar garip yamalar bantlamalar zaiflamalar dialupta dusuk hizda sorun olmuyo

oyle port isi aprtmandaki kutu kabloda adsl santral ve ev

ya tiesin dedig durum var

yada apartmana bile duzgun gelmiyo olabilir

bi kac km otemde telefom ana merkezlerinden biri var

santral nerde bilmiyorum

ama bu telefon hattina uzak kaliyo bazi santraller sislinin gobegindeyim

ttnet misal telefon numarasina gor 16 anca diyo.

ki bizim evdeki kablolarda 25 senelik dial up la isim 17 sene once falan bitmis

3-5 dk yuruyus mesefinde yani sisli telekom bana

ttnetin santrali bilmiyorum

kabloyu birakip adsl gecsem kablolar falan derken kafayi cizdirebilir

vdslisi olamayabilir bile yani

gidip 50mbps baglanritim diye vdsl e bosvursam kesin ortada kalirim

modemden olduguna kesin karar verseniz ki bana degilmis gibi geliyo esmi meskide olsa adsl son start destekliyor cok uzun seneler telekom bu modemi dagitmis satmis kullanan onbinlerce var

yani olay modem modelinden degil

modemin kendide bi yerden sonra calismam demez

yani bina ici disi sinyal sorunu var gibi

baska bir model ile bisi ile deneyip kesin olursaniz

bolgegnizde basta tip interner cozumude dert ise

bi suru dsl sirketi var

birine tahatdut falan bisiler verip ucuzdan modem yada edavadan olabilir bilr

vdsl icin ise hickafam basmiyo nasil neye gore veriyorlar ayni hattan oluyo mu falan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, Altan Yoklar said:

Çarşamba günü aranıp 16 mbit terfisini yapana kadar 8 mbit bağlantımda 3 sene boyunca kopma ya da bağlanamama sorunu yaşamadım . 
Binaya gelen hat ve bina içi modeme giden hat ikisi de sorunsuz dedi gelen çalışan. 

elemanı boşverin abicim görünen köy klavuz istemez.

ortada 2 seçenek var;

1- eve gelen sinyal seviyesi düşük

2- gerçekten modem bozuk ve sinyali düşük gösteriyor.

2 numaralı seçenek çok olası değil ama imkansız da değil, daha önce başına gelenleri görmüştüm. buradaki durum çok büyük ihtimalle 1. seçenek. eğer apartman girişindeki kutuda sizin daireye giden kabloları bulabilirseniz direkt kutu üzerinden kısa bi kablo çekip modemi bağlayıp test edebilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adsl lerde hiz yukseldikce bağlantı kalitesinin o kadar iyi olmasi gerekiyor. Muhtemelen 8mbit icin iyi ama 16mbit icin kotu bir sinyal kalitesine sahipsiniz. Çözümü icin tekrardan teknik ekipten birisini cagirmaktan baska pek bir cozumunuz yok gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 08.10.2017 at 20:18, Altan Yoklar said:

Port ta ya da kutu ile aranızdaki mesafeden kaynaklanıyor olma olasılığı çok yüksek. Aynı durumu yaşayıp çok tırmalamıştım zamanında hattaki hızı 4 ün üzerine çıkarınca hat kopuyordu sürekli. Uzun bir süre 4 te kullandım. Farklı bir porta bağlandığında sorun düzelmiyorsa, daha yakına bir kutu gelmedikçe sorununuzun düzeleceğini sanmıyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2.defa arıza kaydı bırakmıştım gecen hafta geldiler 10 ya da 11'inde. 
Apartmana girişte yeterli değeri alıyorum , evde alamıyorum  dedi , aslında o an evde değildim telden konustum farklı bir şeyler daha kıvırdı peki deyip kapattım.
Amacım yeni bir modem bulup o modemi direk apartman girişindeki kendi hattıma bağlayıp denemek.
Eğer iyi sonuç alırsam apartman girişinden daireye uyduruk bir metodla kablo çekmek olacak.
Apartman girişinde iyi değeri alamazsam uygun bir zamanda tekrar arıza kaydı bırakacağım ve dediğiniz gibi portu değiştirin isteğinde bulunacağım , artık uğraşır mı yapar mı bilmiyorum.
Hat kopması 3-4 saatte bir oluyor modemi açıp kapatınca düzeliyor.
Şimdilik böyle ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok