AIO su soğutma hangi durumlarda mantıklı?
1 1

Bu konuda 38 mesaj var

@ZvAnA bilgi için teşekkürler. Aslında tabii ekran kartı için su soğutma güzel ama onların sonradan uygulanması CPU kadar kolay değil. Hazır all in one soğutmalı ekran kartı bulunursa çoğumuz için ancak öyle alınabilir oluyor.

ces videolarında denk geldiğim kasalarda aio soğutmaların radyatörleri hep öne takılmış. Fanlar kasanın içine üflüyor. Böyle bir kullanım var demek ki ama mantıklı mı,yoksa cpu ısısını daha düşük göstermek için mi böyle yapılmış emin değilim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tarz kullanım şeklinin pratikte soğutma performansı açısından normal kullanıma göre ekstra bir getirisi yok. Daha çok sıvı soğutma kullanan kullanıcıların altta kalan bloklarının ön yüzünün görülebilir hale getirilmesi için pci-express extented ribbon kablolarının kullanılması ile bu akım başladı. Daha çok bir moda akımı diyebiliriz. Bu tarz kullanımın sağladığı tek fayda; ağır kartların anakart üzerindeki pci-express slotlarına yaptığı olumsuz baskının anakart üzerinden alınmasıdır. Bunun dışında tamamen görsellik açısından bir tercihtir.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 saat önce, ZvAnA said:

Ekran kartlarına dönersek hava soğutma ile 75-90 derecelerde takılabilen cayır cayır yanan kartlar full bloklu bir sıvı soğutma ile 35-45 derecelerde kullanılabilir ki, özellikle günümüz ekran kartlarındaki boost teknolojileri söz konusuyken soğutma belki eskisinden bile çok daha önemli. Atıyorum biri sıvı soğutmalı, diğeri klasik soğutmalı 1080Ti model iki ekran kartını herhangi bir oyunda gpu frekanslarını kıyaslarsanız sonucun ne kadar fark ettiğini anlarsınız. Hava soğutma ile 1600mhz hatta daha aşağı gpu frekanslarına şahit oldum çeşitli youtube incelemelerinde.. Hava soğutmalı kartların yanında 2000mhz ve üstü frekansta sabit kalmak ve bu sırada ekran kartının sıcaklığının 40 derecelerde olması asla herhangi bir hava soğutma çözümü ile ulaşılamayacak bir durum.

mini ITX kasada kendi soğutucusuyla kullandığım GTX 1060 1.7 GHz'in üzerine çıkamıyordu. Üzerindeki heatsink&fan'ı sökerek AIO soğutucu taktım ve 2.1 GHz'e sorunsuzca çıktı kart; üstelik GPU sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyordu.

Aslında CPU'dan çok GPU'ya sıvı soğutma uygulamak lazım. Sonuçta sistemin oyun performansına en fazla etki eden unsur GPU.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
33 minutes ago, Najaz said:

Aslında CPU'dan çok GPU'ya sıvı soğutma uygulamak lazım. Sonuçta sistemin oyun performansına en fazla etki eden unsur GPU.

Buna kesinlikle katılıyorum, sadece GPU için AIO olsa süper olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
48 dakika önce, Najaz said:

mini ITX kasada kendi soğutucusuyla kullandığım GTX 1060 1.7 GHz'in üzerine çıkamıyordu. Üzerindeki heatsink&fan'ı sökerek AIO soğutucu taktım ve 2.1 GHz'e sorunsuzca çıktı kart; üstelik GPU sıcaklığı 60 dereceyi geçmiyordu.

Vrm ram vs bileşenleri nasıl soğutuyorsunuz ? Kartın kendi pasif heatsinki var onu kullanıyorsunuz diyeceğim ama hava akımı olmadan oluyor mu ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GDDR5 bellekler çok fazla ısınmıyor zaten. VRM modüllerinin üzerinde de heatsink var.

VRM'in soğutma konusu benim de aklımı epey kurcalamıştı başlarda, lakin bendeki kart olan Gigabyte Windforce'un heatsink&fan tasarımına detaylı bir şekilde incelediğimde, fanların VRM üzerinde bulunan heatsink'e hemen hiç hava üflemediğini gördüm. Çünkü GPU heatsink'inin tasarımı buna engel oluyordu.

Bu şekilde uzun bir süre, GPU'yu da 2.1 Ghz'e hızaşırtma yaparak sorunsuzca kullandım. Lakin GPU'nun nispeten daha az güç tüketen 1060 olduğunu unutmamak lazım. 1070, 1080 gibi kartlarda VRM'ler için aktif soğutma gerekebilir, ama zaten bu kartları da mini-ITX kasaya pek sokmak istemezsiniz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evga 1070 vakasından ötürü sormuştum(temas etmiyordu pad gonderdiler vs) güzelmiş ozaman :) 

Aıo lardan sadece corsair h80i kullandım( sanırım 3 sene) 3 kere garantiden değişmişti. İlk zamanki performansını ben hiçbir zaman alamamıştım özellikle üzerinden 1 sene geçtikten sonra  belki korozyon yada pislik kaplamıstır diye yorumlamıştım onun için artık bulaşmıyorum.

Şuanda hatta noctua u12s kullanıyorum.Azami değerleri aıo kadar olmuyor tabi ama en azından seneye bu zamanlar gene aynı ısı değerlerini alacağımdan eminim. :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, Najaz said:

GTX 1060 ile bu değerler hava soğutma ile yakalanabilir elbet. Stok soğutucuyla 2,2ghz bile görülebilen bir kart GTX 1060. Senin değerler de aldığın sıcaklığa göre oldukça iyi. Ama GTX 1060'ın 120 watt TDP değerine sahip olduğunu atlamamak gerekir. Benim verdiğim örnek GTX 1080Ti içindi ki tdp değeri 250 watt olan bir kart. 250 watt'ta açığa çıkan ısı ile 120 watt'lık ısıyı uzaklaştırmak arasında tabiki büyük bir fark var. Mesela GTX 1060'ta ekran kartına müdahele edip, modlama yapılarak güç limiti kaldırılırsa sıvı soğutma ile 2100 mhz'den, +100-200mhz daha ileri seviyelere stabil şekilde gidilebilir. Stabil derken de; 4-5 saatlik bir oyunun ardından ilk yarım saatte atıyorum 2200 mhz'le başlayıp sonra 2000 mhz'lere falan düşülmemesini kastediyorum.

Ve dediğin gibi şuanda cpu'dan çok gpu'ya su soğutma yapmak çok daha efektif ve mantıklı.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bütün sistemi bu şekilde soğutmak da güzel çözüm ama bu herkesin becereceği bir iş değil. Üstelik hata olaslılığı artıyor. Yıukarda yazılmış üç senede üç kere garantiye gitti AIO diye. 

VRM 'i soğutmadığı yazmış whoosh . Bu ne kadar sorun oluyor? çünkü denk geldiğim incelemelerde şikayet görmedim.

6fb4041125a83654e14b7c733818026b--game-p

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu şekilde hard tubing dediğimiz akrilik boru kurulumları dışında; pvc hortum ile custom sıvı soğutma kurmada hata yapmak için gerçekten çok büyük bir talihsizlik yaşamak gerekiyor bence. PVC hortumlar hem esnek, hem de bağladığınız rakorlara öyle bir yapışıyorlar ki çoğu zaman hortumu sıkıştırmasanız bile bir sızma falan olması çok zor. Rakorları da bloklara, radyatöre vs. güzelce sıkarak takarsanız sorun çıkma olasılığı en fazla normal bir fanlı soğutucuyla aynı olacaktır. Tabi pvc hortum derken pc sıvı soğutma için geliştirilmiş düzgün hortumlardan bahsediyorum. Gidip bahçe hortumu takarsanız olmaz o iş. 

Hard tubing'de ise durum başka. DIY projelerinde yetenekliyseniz, sıvı soğutmada da belli bir tecrübe edindiyseniz, uygun alet, edevat da var ise düşünülebilir. Acemi kullanıcıların direk hard tubing işine girişmesini önermem. Sızdırma olasığı pvc hortumlara göre çok fazladır. Şöyle söyleyeyim; 2007 yılında bu işe merak sardım ve o zamandan beri kendi bilgisayarımda hep su soğutma kullandım. PVC hortumlarla yaptığım hiçbir kurulumda sıvı sızdırması vs yaşamadım. Başıma gelen tüm sızdırma olayları hep hard tubing kurulumlarında oldu. Ayrıca akrilik boru yapısı gereği esnek olmayan bir malzeme olduğundan performansı da olumsuz etkileyici özellikleri vardır. Hortum gibi eğip bükemediğiniz için çok fazla keskin dönüş yapmak durumunda kalındığından akış hızını olumsuz yönde etkileyip, pompaların daha fazla zorlanmasını ve bu nedenle pompaların daha fazla ısınmasına sebebiyet verir. Hoş, düzenli bir görünüm dışında tek amaç performans ise pvc hortum kullanılması çok daha uygundur.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genelde "OC yapılmayacaksa işlemci ile gelen soğutucu yeterli." yorumu yapılıyor. Yalnız benim kullandığım 4770k için geçerli değil bu mesela. 

Windows 'u yeniden kurdum geçen hafta, ilk kurulumda Edge %20-%100 e çıkan işlemci kullanımı var arada, ne yapıyorsa, O sırada VR seti başlatınca bir süre sonra işlemci aşırı ısınıp yavaşladı , sorunlu uygulamayı bile kapatamadım. Ancak resetleyerek kapandı. 

Bu durumda ilk sistemi kurarken sağlam bir soğutucu en almak en güzeli, sonradan değiştirmek zor. 

Ben de uygun bir anda değiştiririm . AIO alınırsa Corsair H100i v2 , hava soğutmada seçilirse  Noctua NH-D15 düşünüyorum. Doğru terchiler mi?

https://www.amazon.com/gp/product/B00L7UZMAK/ref=ox_sc_sfl_title_57?ie=UTF8&psc=1&smid=A1Z5H6ZGWCMTNX

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Akasa Venom A20 kullanıyorum AIO olarak. Memnunum açıkçası. Hem fazla ses de yapmıyor. Gerçi %100 hızda kullanmadım hiç. 900 RPM'de çalışıyorlar ama sesleri çıkmıyor. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok