USB 3.0 disk hız sorunu
0

Bu konuda 12 mesaj var

Bir süredir Toshiba USB 3.0 harici diskimin yazma hızı 25-30 MB/s arası. Bu disk 100 MB civarı başladı, ortalama 75-80 MB/s yazma hızına sahipti. Tüm sürücüler güncel olmasına rağmen ki buna Intel  3.0 eXtensible  host controller (şubat 2018) dahil. Diskin policies kısmında "daha iyi performans" da seçili.

5DW18z.png

dOYAnD.png

Başlangıç hızı 300küsur MB gibi göründüğü için çok yüksekten düşmüş gibi oldu ama 27 MB/s ile başladı ve bitti. Bazen 85 MB/s gibi başlıyor 30 saniye geçmeden 27'ye mutlaka düşüyor.

İnternetten 7MB/s ile inmiş dosyayı bu hızda diske atmak koymaya başladı. Aklına bir çözüm gelen var mı?

I5 3210, 8GB bellek, windows 10 pro, antivirüs yok.

Tesla tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece bu diskte mi oluyor bu sorun? Önce farklı bir diskle bu sistemde, aynı diski de farklı bir sistemde denemeniz iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oncelikle hizi anlik degerlerle karsilastirmayin.

Su sekilde olcun, 10GB lik dosyayi kopyalamak 130sn surdu, vs.

Buyuk tek dosya kopyalamak ile, kucuk binlerce dosya kopyalamak arasinda da cok buyuk farklar olabilir.

Bu aletlerin hizini belirleyen faktor USB3.0 arabirimi degil artik icindeki disk. Dahasi kopyaladiginiz/yazlian taraftaki diskin hizi da bir faktor.

normal bir hdd ile zaten gorebileceginiz max hiz 90MB/s civari.

Ortalama 60MB/s falan tutuyorsa iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anahtar kelime "defragmentation" Mekanik disklerde zamanla performans düşüşleri olabilir ve en iyi çözüm dosya yazma silme oranınıza bağlı olarak arada bir bütün disk içeriğini başka bir diske kopyalayıp diski formatlamak ve kopyaladığınız içeriği geri yüklemek.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm varyasyonları denedim. Farklı diskler farklı portlar, farklı bilgisayarlar. Diskler sağlam çıktı, laptopun USB 3.0 portları tüm diskleri USB 2 hızında okuyup yazıyordu. Aygıt yöneticisinden intel USB 3.0 host controller'ı kaldırdım(Mayıs 2018 tarihli sürücüydü). Bilgisayarı yeniden başlattım ve sorun çözüldü. Sürücü yine aynı tarihli ama bu sefer diskler hızlı okunup yazılıyor ve benchmarklarda da 120 MB/s'lik diskin max hızını görebiliyor.

Tüm cevaplar için teşekkür ederim.

Tesla tarafından düzenlendi
MilesTeg and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, Tesla said:

laptopun USB 3.0 portları tüm diskleri USB 2 hızında okuyup yazıyordu

işte bunun için sormuştum bende de aynı durum olmuştu çünkü.. geçmiş olsun.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu gerizekalı laptop her seferinde usb 3.0 intel host controller sürücüsünü kaldırıp yeniden başlatmazsam usb 3 portlarını 2'ye çeviriyor. Son büyük windows 10 güncellemesi sonrası oldu bunlar. Sürücüyü kaldırıp silsem de windows aynı sürücüyü anında yüklüyor. Intel'in sitesinden indirdiğim sürücüyü de kurmuyor. İşletim sistemi uyumsuzluğu deyip.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'in sitesinden indirdiğiniz sürücü tek dosyalık kurulum dosyası değil de sıkıştırılmış klasör falansa, aygıt yöneticisinden klasörün içinden ilgili inf dosyasını elle seçip manuel olarak yükleyin, uyumsuz diye uyarı vermez büyük ihtimalle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 15.05.2018 at 22:16, sgi said:

Intel'in sitesinden indirdiğiniz sürücü tek dosyalık kurulum dosyası değil de sıkıştırılmış klasör falansa, aygıt yöneticisinden klasörün içinden ilgili inf dosyasını elle seçip manuel olarak yükleyin, uyumsuz diye uyarı vermez büyük ihtimalle.

Denedim. Ancak kabul etmedi. Ben de USB ile alakalı tüm sürücüleri kaldırdım. Buna yazıcı ve qualcomm telefon sürücüleri de dahil. (root için lazımdı). Sonra yazıcıyı tekrar kurdum ama qualcomm'u kurmadım. Sanırım artık sorun düzeldi.

Sandisk Ultra type-c usb 3.1 bellek:

nOvzoM.png

Toshiba USB 3.0 1TB disk:

vj0k74.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlginç bir sorunmuş, herhalde telefon için olan sürücü uyumluluk nedeniyle usb hızını 2.0 hızına falan sınırlıyordu.

Tesla beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok