SSD Hard disk size sorunu
1 1

Bu konuda 9 mesaj var

Merhaba;

James Donkey bir ssd aldım 480 lik fakat patition taşıma programında 447 görüyorum. Bu nedendir bir hata yapmış olabilir miyim. Gitti mi benim bak gibi 40 gb ım :(. Uzun zamandır bu işlerle uğraşmadığım için bi türlü anlayamadım durumu.

1.PNG

2.PNG

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 GB'ı 1024 megabyte yerine 1000 megabyte olarak hesaplamışlar gibi duruyor, hatta benzeri şekilde 1 kbyte'ı da 1000 byte olarak hesaplamışlar. Şu an yazdığım macbook air oldukça eski bir model, bunda da kapasite 121 GB olarak görünüyor bu nedenle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, pentaman said:

1 GB'ı 1024 megabyte yerine 1000 megabyte olarak hesaplamışlar gibi duruyor, hatta benzeri şekilde 1 kbyte'ı da 1000 byte olarak hesaplamışlar. Şu an yazdığım macbook air oldukça eski bir model, bunda da kapasite 121 GB olarak görünüyor bu nedenle.

Nasıl yani 480 değil mi bu disk. Ben bi şekilde partition yaratmaya çalışırken bozdum diye düşünmüştüm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu notebook hdleri neden böle saçma anlamıyorum. Bi sürü abudik gubudik partitionlar var. ssd ye sadece os olan kısmı nasıl taşıyabilirim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, argelfelhis said:

Bu notebook hdleri neden böle saçma anlamıyorum. Bi sürü abudik gubudik partitionlar var. ssd ye sadece os olan kısmı nasıl taşıyabilirim?

Uefi fonksiyonları için gerekli o partisyonlar. Birinde bootloader var, diğeri recovery partisyonu, diğeri swap, bir de normal windowsun kurulu olduğu. Sadece Windows'un kurulu olduğu ntfs partisyonu taşırsanız sistemi çalıştıramazsınız.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, sagitarius said:

James donkey diye bir markamı var ?

Fason üretim sanırım, turuncu forumda geçen hafta kampanyası dönüyordu sıcak fırsatlarda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20 yıldır falan pc ile ilgilenmiyorsunuz heralde :1pof:

bu bilinen bir durum, TÜM disklerde aynı şey geçerlidir. bilgisayar piyasasında 1 MB = 1000 byte olarak hesaplanır, işletim sistemleri ise 1 MB = 1024 byte olarak varsayar, o yüzden gerçek değer her zaman daha düşük çıkar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok