• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

Ram önerisi
0

8 posts in this topic

İmzamdaki sisteme ekstra 8 gb ram takviyesi yapsam oyun performansı bariz bir şekilde artar mı yoksa attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değmez mi? youtubada karşılaştırma videolarına bakıyorumda öyle aman aman bir fark göremedim oyunlarda. Oyun oynarken arka planda başka uygulama açan biri değilim sadece oyunsa oyun programsa öyle ağır bir program kullanmam en fazla vlc player gibi şeyler açıyorum

Edited by lazsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

ram'in oyunlara performans anlamında tek faydası ram yetersizliği durumunda görülen stuttering durumunu yok etmektir. yoksa fps'yi falan arttırmaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evimin yakınında bilgisayarcı olduğu için hemen gözümü karartıp aldım 8 gb ram daha, neyse en azından içim rahat olur ilerisi için düşünmem artık

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ramler il ilgili şöyle bir durum var, anakart üzerine takılı bütün ramlerin saat hızı gecikme zamanı gibi ayarlarını ilk ram soketine takılı ram modülünün değerlerine eşitliyor. Dolayısıyla farklı saat hızlarında çalışmak üzere programlanmış farklı marka ve model bellekler ilk ram soketine takılı bellek modülünün çalışma hızlarında çalışmaya zorlanıyor ve bu durum bazen sorunlara sebep oluyor.

Belleklerin sitesinde yada kutusunun üzerinde yazmayan 30'a yakın çalışma değeri var ve bunları satın almadan önce bilebilmeniz yada bu değerlerin toleranslarını ögrenebilmeniz mümkün değil.

En iyisi alırken bir seferde aynı marka model ve aynı seriden bellekler almak. Aksi taktirde sistemin karma ramlerle sorunsuz çalışması tamamen şans meselesi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kullandığım ramin aynı marka, model ve hızında olanı aldım o konuda işi şansa bırakmak istemedim zira daha önceki sistemimde başım ağrımıştı bu yüzden alakasız iki parça ram kullandığım için

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 GB RAM tek slot mu 2x4 GB mi? Bazı oyunlar bandwith ihtiyacı olabiliyor ve dual channel olması ciddi farkettirebiliyor. 

Ayrıca günümüzde windowsun arka planda yediği ram + güncel yeni bir oyunun harcadığı ram'i de eklersek 8'e çok yakın seyrediyor. Bence 2 x 8 GB mutlaka olmalı diyorum.

Ryzen'lere özel bir durum olarak RAM hızı ve timingleri özellikle min FPS durumunu etkileyebiliyor. Onunla ilgili bilgi yazmadığın için bir şey diyemiyorum ama böyle bir olay var.

Şu başlıkta Ryzen 3000 ile RAM hız ve timing denemeleri ile ilgili bilgi ve bazı linkler mevcut. 


Nedensle forum içi link verince saçmaladı sistem. bir şekilde mesajım gözükmüyor. REsmen bug tespit ettim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
0

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.