RPi 4 (HDMI 2.0) to HP LP3065 (DVI-D) 2560x1600?
1 1

Bu konuda 10 mesaj var

Raspberry Pi 4 (HDMI 2.0) çıkışından, emektar HP LP3065 monitörüme (DVI-D Dual-link) nasıl native çözünürlükte (2560x1600) görüntü aktarabilirim???

Bu emektar monitörün detaylarına (pek bir şey yok) şuradan bakabilirsiniz.

Denemediğim/almadığım kablo/adaptör kalmadı, en fazla 1280x800 olarak çalıştırabildim; onun da nasıl gözüktüğünü tahmin edersiniz. ;)

Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20" Philips 1680 x 1050 çözünürlükte bir monitöre bir ucu HDMI bir ucu DVI kablo ile RP2'den native çözünürlükte görüntü aktarabilmiştim. Öyle özel bir kablo da değildi hatırladığım kadarıyla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Config.txt dosyasını şu şekilde düzenleyerek bir deneyin

hdmi_group=2
hdmi_mode=77
hdmi_cvt=2560 1600 60 3 0 0 1
max_framebuffer_width=2560
max_framebuffer_height=1600
hdmi_pixel_freq_limit=400000000

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Najaz said:

20" Philips 1680 x 1050 çözünürlükte bir monitöre bir ucu HDMI bir ucu DVI kablo ile RP2'den native çözünürlükte görüntü aktarabilmiştim. Öyle özel bir kablo da değildi hatırladığım kadarıyla.

1920x1200'e kadar DVI-D Single-link olduğu için sıkıntı yaratmıyor normalde. Fakat benim bu monitör sadece 2560x1600 (native) veya 1280x800 çözünürlük destekliyor.

2 hours ago, Whooosh said:

Config.txt dosyasını şu şekilde düzenleyerek bir deneyin

hdmi_group=2
hdmi_mode=77
hdmi_cvt=2560 1600 60 3 0 0 1
max_framebuffer_width=2560
max_framebuffer_height=1600
hdmi_pixel_freq_limit=400000000

hdmi_cvt satırı hariç geri kalanını fazladan başka birkaç satırla birlikte denemiştim.Yazdığın şekilde denediğimde "/opt/vc/bin/tvservice -s" çıktısı olarak "state 0x6 [DVI CUSTOM RGB full unknown AR], 1280x800 @ 60.00Hz, progressive" diyor. Dolayısıyla bir fayda etmedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış anlamadıysam bu monitörde 2560*1600'e çıkabilmek için dvi girişlerinden 2sini de bağlamak gerekiyor, kutudan da herhalde o yüzden 2 dvi kablo çıkıyor. Bir ucu hdmi, diğer ucu 2x dvi gibi bir kablo da var mı bilmiyorum. Yoksa da belki bu iş için dönüştürücü kutu falan gibi birşey vardır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar;

Sorunuzun cevabı şurada saklı:

https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Video-Display-and-Touch/LP3065-only-offers-1280x800-resolution-in-my-PC/td-p/6695617

Have you tried to use two cables at the monitor end ? It has Three DVI-D connectors with two DVI-D cables included because with single link you can only have 1280x800 max as mentioned in:

https://www.anandtech.com/show/2194/2

Video Inputs(3) DVI-D Dual-Link
(Supports Single-Link DVI for 1280x800 with HDCP)

@sgi ' ın dediğini teyit etmiş oldum. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne yazık ki yanlış anlamışsınız. DVI-D Dual-link demek 2 kablo bağlamak değil, 24+1 pinli kablo kullanmak demek oluyor. (bkz. wikipedia )

Önceki mesajımda belirttiğim üzere: 

Fakat benim bu monitör sadece 2560x1600 (native) veya 1280x800 çözünürlük destekliyor.

Yani Dual-link'te 2560x1600, Single-link'te 1280x800.

10+ yıldır, PC ile türlü ekran kartı/anakart çıkışları ile tek bir DVI-D Dual-link kablo ile native çözünürlük 2560x1600 alabilmekteyim.

@Onur  Paylaşmış olduğun link'in 2. sayfasında benzer problemi Display Port --> DVI-D Dual-link için Active Adapter kullanarak çözmüşler. Fakat bunun HDMI 2.0 --> DVI-D Dual-link versiyonunu bulamadım. O link'tekinin ucuna bir de Display Port --> HDMI 2.0 dönüştürü takarsam olur mu bilemiyorum (Raspberry'den daha büyük olacağı kesin)...

UNOPARATOR tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@UNOPARATOR

Valla HDMI' dan DVI Dual Link' e dönüştüren (1080p çözünürlük üstü, yani dediğin gibi Dual link DVI) bir aparat ben de bakındım bulamadım. Birisi şöyle birşey yazmış:

http://forum.notebookreview.com/threads/hdmi-to-dvi-d-2560x1600-adapter.717288/page-2

You won't be able to get 2560x1600 over a passive HDMI to single link DVI cable/adapter, it's just not possible. Single link DVI only supports up to a maximum resolution of 1920x1200, to get 2560x1600 requires a dual link DVI. The problem then arises that using a HDMI to Dual link DVI passive solution only transmits the HDMI singal down one link of the DVI cable and not both - end result being still stuck at lower resolution than required.

The only real way that I know of for getting 2560x1600 would require an active solution and unfortunately, no one seem to make an active HDMI to Dual Link DVI adapter - plenty of DisplayPort to Dual link DVI's but not going from HDMI.

It seems that to get 2560x1600 over HDMI requires both source and input to have a minimum HDMI spec of 1.4 and the cable needs to be a high speed HDMI cable too, otherwise there is not enough bandwidth to carry the signal.

Again, trying to find equipment that is indeed capable of outputting and receiving a full HDMI 1.4 signal is a tricky thing to do.

Heralde en son dediğin gibi çift dönüştürücülü bir çözüm olacak gibi görünüyor.

Onur tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam şöyle bişey buldum, 2560x1600 desteklediği söyleniyor:

https://www.amazon.com/technology-Bi-Directional-2560x1600-Nintendo-Computer/dp/B0756YGW87

Bir de şöyle bir açıklama (piyasada dual link diye satılan çoğu kablonun pasif bağlantı olduğu ile alakalı)

https://superuser.com/questions/332099/does-a-hdmi-to-dvi-dual-link-adapter-exist-i-dont-care-about-the-price

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raspberry Pi 4 model B'deki HDMI'lar 2.0 olduğu için 4K olduğunu bildiren (amazon link'indeki gibi) yeni HDMI - DVI-D DL kablo da aldım, 4K HDMI - HDMI kablo da aldım ucuna HDMI - DVI-D DL dönüştürücü dongle ile yeni fayda etmedi.

Satılan çoğu kablo pasif denilen konuya da denk gelmiştim, ama bir umut denedim olmadı tabi... Ayrıca aliexpress'te de vs de arattım ama sadece DP - DVI-D çözümler var. :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok