Windows 10 Color Banding Problemi
1 1

8 posts in this topic

Selamlar,

Windows 10 1903'ten beri, renk profil sisteminde bir sorun var. Aslında buna yama çıkarıp düzelttiklerini söylüyorlar fakat sorun halen bir sürü kişide devam etmekte. Resmi açıklamada, monitör için bir renk profili eklendiğinde color banding sorunları çıktığından bahsediyor ama eklemeseniz dahi sorunlu. 10bit bir monitör kullanıyorum ve display port ile görüntü aktarımı yapıyorum. Sırasıyla 1903, 1909 ve son olarak 2004 buildlerini sistemi formatlayarak kurdum, ekran kartı driverlarından farklı farklı versiyonlar denedim, monitörü 8-bit, 10-bit, RGB,  YCbCr422-444 bütün modlarda çalıştırdım, renk profili ekleyip denedim, monitörü default ayarlara aldım vs. fakat bu banding olayından bir türlü kurtulabilmiş değilim. Oyunlarda, masaüstünde, izlediğim dizi film heryerde gözüme takılıyor ve en önemlisi mesleğim fotoğrafçılık ve retouch olduğu için her fotoğrafı telefona atıp rengin doğru olup olmadığını kontrol etmek zorunda kalıyorum.

Reddit'te renk profil uygulamasını devre dışı bırakmak üzere bir çözüm okudum, uyguladım fakat bazı kişilerde çalışıyor bazılarında çalışmıyor, ben çalışmayan tarafındayım. Nvidia ekran kartları için kullanılan bir registry editor ile dithering denedim onda da sonuç olumsuz. Bu ikisi dışında zaten başka bir çözüme ulaşabilmiş değilim. Merak ediyorum bu soruna rastlayan ya da çözmüş olan birisi var mı?

 

 

rammstein likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Monitör zaten DP 1.2 versiyon keza kablo da destekliyor bunu monitörün arayüzünden görebiliyorum. 10bit desteği hem windows hem monitör tarafında aktif olduğu da gözüküyor.

Örnek fotoğrafı ekte gönderiyorum. Ekran kartının gamma table'ında sorun yaşattığı için, alınan ekran görüntülerine de yansıyor bu sorun.

https://imgur.com/SLNOLCG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benim monitor de sözde 8+2 bit siz nasıl test ediyorsunuz ? basit bir yolu varsa bende bir bakmak isterim , windows ve nvidia kontrol panelinde 10bit görünüyor renk profili de rgb seçili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben pek şey edemedim ya :) Normal gibi ama değil gibi de..

fh4 oyunun başlangıc sinematiği sadece firma logosu çıkınca çok bariz/sert renk geçişi belli oluyor, ama o çok uzun zamandır oyle, windows 1607 miydi işte ilk sürümden beri hep gözüme batıyor ama bu konuyla alakası yok sanırım.Bilemedim :P 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aygıt yöneticisinden pnp monitör şeklinde gördüğü için olabilir, monitörün yanında bir driver cd si falan var mı yada internette bulabilirsen monitörünü tanıt derim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
1 1

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.