• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

omertocarlos

Member
 • Content count

  180
 • Joined

 • Last visited

About omertocarlos

 • Rank
  Tainted Soul
 • Birthday 01/24/1987

Profile Information

 • Cinsiyet
  Bilinmiyor

Recent Profile Visitors

433 profile views
 1. @Najaz Kutulu, mavi renkte, aksesuarları tam MZ R900 var elimde. Yanında Sony "celatini" açılmamış MDsi bile duruyor fazla fazla almıştım. Zamanında optikten real time kayıt yapıp günlerimi harcamıştım. Arkadaşta usbden hızlı kayıt yapabilen bir versiyonu vardı durur durur kıskanırdım İşine yararsa konuşalım.
 2. Marvell'in bi çipset serisinde bu sorun vardı. Zamanında benim anakartta da vardı ne yaptım ettim bir türlü düzeltememiştim. Meğersem sorun tamamen donanımsalmış. Bilmemne ile aynı veriyolunu paylaştığı için SATA 3 hızlarına hiçbir zaman erişemiyordunuz. Sanırım sende de o seriden var. Marvell 9123 mü ne öyle birşeydi.
 3. Ben de çok merak ediyorum bu yeni olanı. Haftasonu vıdı vıdısını kaçırdığım için deneyemedim :/ Fiyatı benim için kabul edilebilir düzeylere inerse alacağım.
 4. Ben de uzun süredir kullanmadım, benim de hatırladığım böyle bi ayar takımı yoktu daha önceden. İlk yüklemede ayarları yapmam için pencere açıldı oradan uyandım.
 5. Web sitesine VPN'siz erişilmiyor. Yine de indirip deniyim dedim relay'e bağlanma kısmında fail veriyor. Bunun için ayarlar kısmında ülkemde sansürlü seçeneğini seçip ardından bridge modu "obfs4" yapınca bağlanmaya başladı. Fakat ne derece güvenli olur orasını bilmiyorum. @TiesTorN dip web
 6. RR (arar) koymayı unutmuşsun hocam.
 7. Resmi olarak Windows 7'de DX11 Fullscreen de 10-bit destekliyordu GeForce. Hatta MPC HC'nin içinde madvr filtreleri bile bunu kullanmaya başlamıştı videolarda. Yanılmıyorsam linux tarafında direk bu destek vardı resmi olarak. Mac'te ise el capitanda kullanılmaya başlandı. Oyunların bazıları resmi olarak destekliyordu. Nvidia bu konuyu açıklamıştı fakat şu an adres boşa düşüyor, waybackmachine'de de gözükmüyor. 2016'dan beri de DP ile 10-bit çıkış alabiliyorsunuz windows tarafında. Petapixel' de vardı bu konu. http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/3011/~/10-bit-per-color-support-on-nvidia-geforce-gpus Belki dithering ile hallediyordu fakat klasik gradient testinde anlıyordunuz bunu zaten. Bir satırı silip "waaaaoowww" dedirticek hareket yaptılar işte neyse ne marketing aldı bizi bizden
 8. Sanki yeni gibi duyurmuşlar ama reklam içerikli olduğu çok belli. RTX'e özel bir durum değil ve yeni hiç değil. 10bit özelliğini adobe uygulamalarında eskiden yeniye nvidia gpu'lu macbook pro ve pc'de zaten kullanıyorduk. Şimdi bakıyorum da yazım yanlışı da olabilir çünkü bu yeni sürüm studio driverlar ile 30bit görüntü desteği geldi.
 9. @ZvAnABenim tam olarak bios voltaj ve hız ayarları şu şekilde; http://prntscr.com/o9m7me http://prntscr.com/o9m7w1 Ramler CL16 3200Mhz onları da 3466Mhz'ye ayarladım. Biosta spread spectrum ayarı olmadığı için sürekli dalgalanıyor ama genel olarak 3500Mhz'de geziniyorlar. XTU'da benchmark sırasında benim 125W'a kadar çıkıyor işlemci, o yüzden dedim diğer uygulamalar bence sonuna kadar yüklenmiyorlar işlemciye. Bu arada aldığım skor hwbot'ta 1701 puan ile 11. sırada. Boş bi vakitte biraz gıdıklasan 4.9Ghz ile daha yukarılara çıkabilirsin. Ben 83 dereceyle bitiriyorum testi, daha yukarısı artık benim için yok @KaziQ Hocam ring ratio'da şöyle birşey var; -Yüksek hızda stabilite sorunları yaratıyor, yani ulaştığımız bu cpu hızlarında 1:1 oranında kullanmak imkansız. -Yükselttiğinizde bazı benchmark skorlarında çok çok çok az performans artışı oluyor fakat günlük kullanımda sıfır. -İşlemciyi sabit hızda bırakıp ring ratioyu yükseltmek ise performansa hiçbir etkide bulunmuyor. Bu yüzden stabil gelebileceği son noktaya getirip bırakıyorum, getirmesem de olur.
 10. @KaziQ Ring ratio'nun farklı hızlarda uygulanmış ayrıntılı testleri vardı ama aralarındaki fark 1fps kadar. Ben de o yüzden 46'da bırakmıştım ki yüksek hızlara alındığında benim stabiliteyi bozuyor testlerde ya da mavi ekran alıyorum. Sıvı metali beklerken, termal pasta uygulamıştım delidli işlemciye fakat max 1-1.5 hafta sonra patlıyor. @ZvAnA Hocam bir de Intel Extreme Tuning'te memory stress testinden bakar mısınız şu anki manuel voltaj ayarlarınızla kaç watt tüketim yapıyor? Bende 105W gibi bir kullanıma çıkıyor. Bir de Adobe Camera Raw ile GPU'yu devre dışı bırakıp 16bit TIFF çıktı almaya başlayınca 100W'a geliyor. Sanırım aida ve prime tam anlamıyla yüklenmiyor gibi, buradan gördüğümüz değerlere aldanmamak lazım diye düşünüyorum.
 11. Evet evet hem çekirdek üzerine hem de kapaktaki denk geldiği kısma uygulamıştım. Yenileme kısmını bilmiyordum. Youtube'ta bi videoya denk gelmiştim, orada 1 senelik kullanımdan sonra tekrar açıyordu ve ilk günkü gibiydi gözüken. Herhalde en az 1 sene götürür diye düşünüyorum, yoksa gerçekten el titretmelik oluyor delid kitsiz 110 Watt'lık kullanım için 1.36 gibi bir değer istiyor bende ama sıcaklıkta sanki voltajı iki kat arttırmış kadar ısınmaya başlıyor işlemci anlamsızca. Bir de load line calibration level 1'de yani daha çok güç gerektiren bir uygulamada bu artacaktır diye düşünüyorum. AIDA'da mesela 92Watt çekiyor. Ben yüklü bi render alıp bir'de oradaki sonuçlara bakayım.
 12. Bu watt olayına ben de çok dikkat ediyorum. Bazı durumlarda dediğiniz gibi işlemci hızı yüksek olmasına rağmen düşük performans veriyor, bunu da sonradan farketmiştim. İlk başlarda bahsettiğiniz kategorideydim yani Şu an [email protected] ile prime 95 testinde max 74 derece, 99 watt gibi bir kullanım yapıyor. Voltajı düşürdüğümde yine stress testlerinden geçebiliyorum fakat bu sefer de performans düşüşüne sebep oluyor. Optimum performans yakaladığım nokta bu oldu benim için. Fazlası ısı, azı performans kaybı. Bir de benim işlemcinin takoz oluşundan mı bilmiyorum ama 5Ghz bandına geçtiğim anda bütün voltaj ve anakart ayarlarını denememe rağmen mavi ekranla karşılaşıyorum. Konuyla ilgili olarak bu arada ilk delid uygulamamda arada boşluk mu kaldı, sıvı metal mi aktı ya da işlemciyi sockete yerleştirirken biraz salladım mı bilemiyorum ama belli bir kullanım sonrasında (sanırım iki hafta), core #3'ün diğerlerine göre daha fazla ısındığını farkettim. Tekrardan açıp kontrol ettiğimde çekirdeğin üzerindeki sıvı metalin başka tarafa yoğunlaşıp diğer taraftan silindiğini gördüm. Tekrardan var olanı iyice yayıp bu sefer ufak hamlelerle kapanış işlemine geçtiğimde bu sefer de ilk bootta bile işlemci 80 dereceleri görüyordu. Biraz soğutucu bloğun üzerine bastırdım elimle ve bugünkü değerlerdeyim. Nette biraz araştırma yaptıktan sonra öğrendim, sıvı metalde bu ihtimal düşük olmasına rağmen içerde oluşan ani ısı değişimleri sonucu bu sürülen sıvı-pasta dışarı doğru yer değiştirebiliyormuş.
 13. Elinize sağlık güzel bi çalışma olmuş. Ben de geçtiğimiz aylarda 7700k'ya aynı işlemi uygulamıştım fakat elimde delid kit yoktu direk yaprak jilet ile ihsyi ayırıp sıvı metal uygulamasını yapmıştım. Kış aylarında işlemci 60 dereceleri geçmezken ne yazıkki yazın 70'lere çok rahat vuruyor. Soğutma olarak Coolermaster 212 mi ne ondan kullanıyorum Merak ettim bahsettiğiniz hızlarda kullanılan voltaj ve ısı değerleri nedir?
 14. Yok bu işlemi yapan arkadaş zaten, değiştirirken yanında duruyorum 10 dk'da değiştirip teslim ediyordu. Direk eskisini söküp yenisini takıyor. Belki bu işlem için kullandığı donanım mı ona göre bilemiyorum ama bu şekilde yaptığından eminim. Gönderdiğini okudum şimdi bu şekilde olması gerçekten imkansız ve güvenlik açığı gibi gözüküyor ama bilemiyorum işte.
 15. Bizim arkadaşın ekranı birçok defa kırıldı. 3'ünde de ön panel tamamen değişti tuş ile birlikte. Bu bahsedilen sorunu yaşamadık biz. Cihaz iphone 6, servis Kadıköy'de tanıdık apple'la alakası olmayan bir servis.