Yardım... İşim acil, dhw'nin gelmesini bekleyemem :)
2 2

Bu konuda 66 mesaj var

Sub. geldi. Fakat çok deneme şansım olmadı. Yalnız bağlantıyı doğru mu yaptım bilmiyorum. 

Subwoofer'ın arkasında aşağıda kırmızı daire içine aldığımi R+L Line girişleri ve bir adet de LFE girişi var.

SAM_4084.jpg

SC-LX58 arkasında da iki subwoofer bağlamak için iki adet pre out çıkışı var.

pioneer_sc_lx_58_rear_3.jpg

Ben receiver arkasındaki pre out çıkışların birincisini, sub'ın arkasında LFE girişine digital coaxial rca kablo ile bağlantı yaptım. Şuan bu şekilde kullanıyorum. Doğru mu, yanlış mı bilmiyorum, kendi kılavuzunda birkaç bağlantı şekli var, kafam basmadı diğerlerine.

Subwoofer'ın diğer fotoları;

SAM_4080.jpg SAM_4081.jpg

SAM_4083.jpg SAM_4085.jpg SAM_4089.jpg

SAM_4090.jpg SAM_4094.jpg

Dediğim gibi daha çok fazla test edemedim, sadece bir iki dolby demosu bakabildim. Daha güçlü bir subwoofer olduğu belli. Hatta neredeyse volume kapalı konumda ayrlı. Ama 200-300TL'ye bulunabilen Z5500 subwoofer'ı yanında 1900TL'lik Focal farkı değer mi şuan hiçbir fikrim yok. Bu konu hakkında kullandıkça yorum yapabilirim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu av receiver'ı aldıktan sonra ocakta açmıştım, konuyu açmama sebep olan sorun hâlâ devam ediyor. Ev taşıma, iş, güç derken, film seyretmeme ya da müzik dinlememe mani bir durum olmadığı için de daha fazla uğraşmamıştım. Ama iki gün önce tekra kurcaladım, ne yaptıysam beceremedim. Bunca zaman da başka bir kaynaktan test etme imkanım olmamıştı. Nihayet bugün kardeşimin laptopu'nu eve getirip denedim. Dizüstü ati gpu'lu. Ve benim pc'den görüntü aktarırken olan sorundan eser yok. 

Böylece sorunun ne receiver, ne kablo, ne de TV'den kaynaklı olmadığından emin olabildim. Özellikle kablo kaynaklı olmamasına ayrıca çok sevindim. Çünkü duvar ve tavana gömülmüş 20m.'lik kablo ile hayatta uğraşamazdım. 

Şimdi sorunun 780Ti ve Nvidia alakalı olduğu kesin gibi. Bu konuyla ilgili alakalı alakasız her türlü yorumunuzu bekliyorum.

Sorunu tekrar kısaca tarif edeyim;

PC'nin ekran kartının hdmi çıkışından av receiver'a ses ve görüntüyü aynı anda aktarıyorum. Receiver vasıtasıyla da tv'ye ses ve görüntüyü iletiyorum. Bu şekilde herhangi bir player da, herhangi bir formatta video, film vs açtığımda ekran sinyal yokmuş gibi kararıyor, sesler normal şekilde olması gibi geliyor ve 6-7 sn'lik bir süre sonra ekran da geliyor ve videonun sonuna kadar sıkıntı olmadan izleyebiliyorum. Ama videoyu izlerken tam ekran ya da pencere moduna geçişlerde ya da player'ı kapattığımda ya da bazen videoyu ileri geri aldığımda yine aynı şey oluyor.  

Daha önceki sayfalarda HDCP ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünmüştüm. Bugün de dizüstünden görüntü aktarınca hiçbir sıkıntı olmayınca iyice şüphelerim arttı. Nvidia control panelde çünkü hep şu uyarı vardı;

Ekran_Al_nt_s.jpg

Bu işi nasıl çözeceğiz bilemiyorum. PC'yi direk TV'ye bağladığımda hiç bir sıkıntı olmadığını da ayrıca belirteyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kablodan olacağını sanmıyorum.

Başka bir laptopla denemenizi tavsiye ederim.

Bir de AVR'de kaynak ara kapalı olsa daha iyi olur. Görüntü sinyali bir anlık da gitse (tam ekran yapıldığında mesela) AVR diğer HDMI ya da görüntü giriş noktalarını tarıyor olabilir.

:icon_oldie: sakalım yok :)

Ama çözümü bilmiyorum , ben desktop yerine laptop'ı (win 8.1) bağlıyorum artık bir sorunum yok.

Temiz windows kurmuş muydunuz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bunun çözümü yok malesef. ya bir HTPC kuracaksınız ya da media extender DLNA player tarzı bişi ile pc den stream ederek izleyeceksiniz veya usb ile taşıyıp bir player ile android vs bir box ile durumu çözeceksiniz gerçekten de başka türlü çözümü yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Altan Yoklar

Hocam biliyorum ta o zaman dene demiştiniz de, anca temin edebildim. Evde pc'den başka cihazım yok maalesef.

@@SkyWarrior

HTCP yapsan da yine ona ekran kartı takmayacak mısın aynı şeyin olma ihtimali yine var herhalde. Diğer seçeneklerde pc'de kullandığım splash pro'nun görüntü kalitesini yakalayamıyorum.  

Aslında ben bir çözüm yaratmıştım öbür evde. 2 HDMI kablo bağlantısı kullanarak bu sorunu aşmıştım. PC'den ekran kartının dvi portundan bir dvi-hdmi dönüştürücü ile birinci hdmi kabloyu direk tv'ye, ekran kartının hdmi portundan ikinci kabloyu receiver'a bağlayıp, sinyalin biriyle direk tv'den görüntü alırken, receivar'dan gelen ikinci sinyali görüntü lazım olmadığı için sadece ses almam yettiği için receiver'a ulaşması yetiyordu. Bunu yapabilmek için nvidia control panelden iki monitörü aynı görüntüyü gösterecek şekilde ayarlamam yetiyordu. Böylece zaten tv'ye direk bağlantıda sorun olmadığı için tv'den hiç bir sorun olmadan görüntüyü alıyordum, receiver'a da sadece hd sesleri çözmek açısından ihtiyacım olduğundan ve seslerde de herhangi bir sıkıntı yaşamadığımdan arka yoldan bir çözüm olmuştu. Lakin receiver'ı yeni almış ve muhtemelen herhangi bir ayardan kaynaklıdır diye düşündüğümden yeni evde duvar ve tavan içinden gelen tesisata ikinci bir hdmi kablo döşetmedim. Bu yüzden şuan o çözüme başvuramıyorum.

Ama ikinci bir çözüm daha aklıma geliyor; şuan ki P67 chipsetli anakartımın hdmi ya da herhangi bir görüntü çıkışı yok. Yakında zaten bir terfi düşünüyorum. Bu durumda salona giden 20m'lik hdmi kabloyu anakartın hdmi portuna bağlayıp, filmler için intel'in gpu'sunu kullanabilirim gibime geliyor. Şuan için benim işimi görecek, zahmet çıkarmayacak tek çözüm bu olur gibi. Salonda büyük ekranda oyun oynadığımda zaten şuanki sistemde sorun yok. Filmde intel, oyunlarda nvidia şeklinde kullanabilirim sanırım.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alakasiz olabilir ama, TV 24 Hz destekliyor mu?

Ben de Raspberry Pi 2 > AVR Receiver > TV + Hoparlor seklinde bir setup kullaniyorum. Videoyu baslattigimda, refresh rate'i filmin FPS'sine gore otomatik degistiriyor. Yani 24 FPS film icin 24 Hz'e aliyor TV'yi. Bunu tamamen ayarlayabiliyorum, degismesin de diyebiliyorum tabi. Ama daha akici gorundugu icin 24 Hz kullaniyorum.

Acaba sizinkinde de refresh rate degisiyor olabilir mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TV 24-25-29-30-50-59-60 gibi hz.'leri destekliyor. Zaten TV'de info tuşuna basınca o anki sinyalin hangi değerde geldiğini görüyorum. Ben 60hz kullanıyorum. Ama 24 veya başka değerlerde de aynı sıkıntı yine oluyor. Zaten sorunun tv'den kaynaklanmadığı dizüstünden bağlantıda hiçbir sorun olmadığında ortaya çıktı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kardeş Intel NUC ve XBMC kullanıyor bu işler için, gayet yeterli oluyor ama o tabii stereo olarak kullanıyor HDMI çıkışı üzerinden Dolby Digital, DTS aktarım durumunu bilmiyorum, SSD ile baya da ucuza mal etti o sistemi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben raspberry pi 2 uzerinde kodi (eski adiyla xbmc) kullaniyorum, dolby digital ve dts passthrough sorunsuz calisiyor. Networkde bi hard disk var, her seyi oraya depoladim, guzel sistem oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün sıfır windows 10 kurulumu yaptığımdan beri ilk defa receiver'a görüntü gönderip film izledim. Önce ilk açılışta dikkat etmedim, film bitti, player'ı kapattım. O da ne... :icon_eek: Önceden olduğu gibi 6-7 saniyelik görüntü gitmesi olmadı. Bazen yapmadığı da oluyordu. Tekrar videolar açtım, kapattım, tam ekran yaptım. Bir kere bile bir senedir olan sorun tekrar etmedi.  :icon_dance:

Şaşkınım. Çünkü receiver'ı aldığımdan bu yana windows 7, windows 8.1'de kullandım. Hep sorun vardı. Windows 8.1'i 10'a yükselttiğimde de vardı. Şimdi temiz kurulum yapınca yok. Anlamadım ben bu işi. Gerçi pc'yi açıp kapatıp, farklı farklı deneyeceğim, emin olmak için. Ha bir de ilk defa lisanslı core avc codec'imi yüklemedim. Onu hep kullanırdım. İlk defa kurmamıştım. Bununla alakalı olabilir mi acaba :icon_think:

Eğer ebediyen sorun gittiyse çok mutlu olacağım, forumca da rahat edebileceğiz artık. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok bir sürü senaryo denedim, bir kere bile yapmadı. Sonunda kurtuldum. :))

Ulan bir senedir ne uğraştırdı be, sıfır windowsla da alakalı olmadığı kesin. Windows 7'den 8.1'e geçerken temiz kurulum yapmıştım çünkü. Ama son kurulumda henüz core avc yüklemek aklıma gelmediği için, tesadüfen sorunun kaynağını buldum sanırım. Daha önce bu nedenle olabileceği aklıma hiç gelmemişti.  :smashfreak:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ZvAnA'nın sorun defterine ek; :mrgreen:

Sorunun core avc codec'le alakalı ya da direk onunla bağlantılı olmadığı ortaya çıktı. İki gün önce çöken windows 10'u tekrar partition'ları falan komple uçurup, formatlayıp sıfırdan kurmam gerekti. Ancak dün receiver'ı denemek için açtığımda sorun geri gelmişti. Kendim falan ekstra hiçbir codec falan yüklememiştim yine. Durum böyle olunca nvidia sürücüsünden şüphelendim, epey bir deneme yanılma işlemi gerçekleştirdikten sonra sorunun nvidia ve sürücülerle alakalı olduğunu ya da sürücülerin kurulumu sırasında oluşan bir bug sonucu ya da nvidia sürücülerinde bulunan herhangi bir eklentinin bu sorunu ortaya çıkardığına kanaat getirdim. 

Önceki sorun gitti dediğim windows 10 kurulumunda da 355.60 sürücüsünü kullanıyordum. Ama bu yeni windows'ta da aynı sürücü ile yine sorun yaşadım. safe modda DDU(display driver uninstaller) ile nvidia sürücülerini, regedit ile de nvidia ile alakalı şeyleri defalarca registry'den kaldırmama rağmen sürücüyü her kurduğumda sorun tekrar etti.

Ta ki yukarıda belirttiğim şekilde sistemde nvidia temizliği yapıp sadece grafik sürücüsünü aygıt yöneticisinden "disketi var" kısmından yükleyene kadar. 355.60 sürücüsünü kurarken C:'ye çıkartılan kurulum dosyaları içindeki display driver klasöründe "nvaci.inf" yi manuel olarak buradan kurunca sorun ortadan kalktı. Ama bu sefer de sadece grafik sürücüsü kurulduğundan HDMI üzerinden hd ses alamadım. Hemen aygıt yöneticisinden "Ses, video ve oyun denetleyicileri" altındaki HD Audio'nun sürücüsünü buldum. Yine aynı şekilde "Disketi var" kısmından 355.60 kurulum dosyaları arasından "nvhda.inf" yi bularak manuel yükledim. Ve ses'de gayet güzel gelmeye başladı.

Sadece  "nvaci.inf" ve "nvhda.inf" dosyalarını manuel olarak kurarak sorundan kurtuldum. Denemek için üzerine 355.60 sürücüsünü normal şekilde kurdum. Sorun yine ortaya çıktı. Tekrar bahsettiğim iki inf dosyasını baştan temiz olarak kurdum. Yine düzeldi. Bu ikisi dışında Nvidia ile ilgili başka hiçbirşey kurulu değil sistemde. Denemek için bu şekilde bf4 oynadım, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Başka bir oyunda sorun yaşar mıyım bilemiyorum. Sistemde ne nvidia control panel, ne physx sürücüsü var. 3d vision sürücüsü falan da yok haliyle. Geforce experience de kurmadım.

Bir ara bunları ayrı ayrı kurup sorunun tam olarak hangisinden kaynaklandığını da tespit etmeye çalışacağım. Çünkü aynı sorunu yaşayan başka herhangi bir kişi google dünyasında yok.  :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok