3. Dalga Kahveciler
1 1

Bu konuda 53 mesaj var

53 dakika önce, stardust said:

C49Y3.jpg

sen star, bir şey sormadan almazdın hayırdır? hayırlı olsun da madem kahve ekipmanı alacaktın bir sorsaydın. çok uzun zamandır kahve ile ilgileniyorum. buraya yazmıyorum ama aldırmazdım sana bunu. 

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust and Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 minutes ago, jackjoker said:

sen star, bir şey sormadan almazdın hayırdır? hayırlı olsun da madem kahve ekipmanı alacaktın bir sorsaydın. çok uzun zamandır kahve ile ilgileniyorum. buraya yazmıyorum ama aldırmazdım sana bunu. 

okudum hep eski konuları merak etme :)

3. dalga kahve olayına kıyısından bulaşmak istiyorum.

üst komşumun hanımı kolombiyalı, çekirdek kahve getiriyorlar geldiklerinde. kahve dünyasının fındık aromalı filtre kahvesini matah bir şey sanırdım. gerçek kahve içmiş olduk, şimdi sıra kaşıntıyı gidermekte :)

hazır kahve içmeyi bırakalı 15 sene olacak, artık hazır çekilmiş kahveyi de yavaştan bırakıp, çekirdek kahve alıp kendim çekmeye karar verdim.

kavrulmuş çekirdek olarak Türkiye'de bulabileceğim farklı kahveler deneyimlemek istiyorum, o konuda tavsiyelere açığım. french press'lerim ve filtre kahve makinem var.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 dakika önce, stardust said:

okudum hep eski konuları merak etme :)

3. dalga kahve olayına kıyısından bulaşmak istiyorum.

üst komşumun hanımı kolombiyalı, çekirdek kahve getiriyorlar geldiklerinde. kahve dünyasının fındık aromalı filtre kahvesini matah bir şey sanırdım. gerçek kahve içmiş olduk, şimdi sıra kaşıntıyı gidermekte :)

hazır kahve içmeyi bırakalı 15 sene olacak, artık hazır çekilmiş kahveyi de yavaştan bırakıp, çekirdek kahve alıp kendim çekmeye karar verdim.

kavrulmuş çekirdek olarak Türkiye'de bulabileceğim farklı kahveler deneyimlemek istiyorum, o konuda tavsiyelere açığım. french press'lerim ve filtre kahve makinem var.

fiyat olarak evet aldığın ürün uygun ancak kahve olayı biraz ne verip ne alacağın ile ilgili. malesef ülkemizde her hobi olduğu gibi kahve de pahalı hobiler arasında. belki de en pahalısı olabilir. ben uzun zamandır kahve tüketen biriyim. bir süredir sağlık sebeplerinden dolayı biraz da türkiye de bulunan kahve yerlerinin terbiyesizliğinden dolayı kahve içmiyorum. ama ekipmanlarım duruyor. ileride ekonomi düzeldiğinde yeniden dalarım. 
hario fiyatı uygun olsada sunduğu konfor çok kötü. öncelikle çok çok çok çooook uzun süre çevireceksin. kahve öğütüm taneleri homojen olmayacak bunun nedeni mimarisi. çünkü çevirirken bıçak stabilizasyonu yok onda. bu da daha uzun demleme süreleri gibi etkenler ortaya çıkarıp kahveden soğutacak. ben hep şunu diyorum. hobiye girerken alabileceğin en iyi yatırımla gir ve uzun süre devam et. ben eminim ileride bunu değiştireceksin. 
gerçi şu dönem hiç bir şey alınmaz bu ülkede.  adam akıllı el değirmeni almak istersen minimum ödemen gereken tutar 3000 lira. 

neyse artık almışsın bir başla. ama seni az tanıyorsam hak vereceksin dediklerime. 

kahve çekirdekleri de el yakıyor bu sene. geçen sene örneğin petra dan aldığım 70-80 liralık 250gr kahveler bu sene 300 lira bandında. inanılmaz uçtu rakamlar. nitelikli kahve çekirdeklerini tercih edeceksen 250gr kahve için minimum 200 lirayı hazırlamanda fayda var. bu da yaklaşık kahve tüketimine göre 1 haftalık demek. 

stardust and Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker sana sormadan aldım ama niye aldım diye bir sor :D

fiyat/performans ürünü, 350 liraya amazon'dan aldım, fiyatına göre yorumları gayet iyi.

fakat asıl sebep, uçuşa/yatıya götürebileceğim kompakt bir öğütücü olsun istedim.

sana şimdiden hak veriyorum, ben de almışken evladiyelik olsun, iyisi neyse bir kez para verelim kafasındayım ama dediğin gibi 2000-3000 rakamları verecek kadar tiryaki değilim, çok tüketmiyorum.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, stardust said:

@jackjoker sana sormadan aldım ama niye aldım diye bir sor :D

fiyat/performans ürünü, 350 liraya amazon'dan aldım, fiyatına göre yorumları gayet iyi.

fakat asıl sebep, uçuşa/yatıya götürebileceğim kompakt bir öğütücü olsun istedim.

sana şimdiden hak veriyorum, ben de almışken evladiyelik olsun, iyisi neyse bir kez para verelim kafasındayım ama dediğin gibi 2000-3000 rakamları verecek kadar tiryaki değilim, çok tüketmiyorum.

tüketimin çok değilse ve sadece merak ise haklısın. konuyu hobiye çevireceksen cüzdanını ama hazırla :) hoş seni tanıdığım kadarıyla da o cüzdanı çıkarmazsın onu da biliyorum :) 

aslında şunu da demek istiyorum. ülkenin içinde başına devlet dediğimiz ucubeler yüzünden insanlar hobilerini yapamaz oldular.

bir dünya ülkesinin, içindeki yaşayanlarının sadece "hayatta kalmak için savaş verdiği" bir ülke konumuna geldik. 
ne kahveye, ne müziğe ne fotoğrafa ciddi rakamlar verilmemesi gerekiyor. teknolojik hiç bir ürüne. ama bu ülkede insanların birazcık rahatlamak için gireceği her hobi artık erişilmez durumda. sana o kadar kızıyorum ki şu koduğumun ülkesinde kalmayı tercih etmenden dolayı. mod olsam sırf hobi niyetine seni atar atar geri alırdım. o kadar tepkiliyim.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, jackjoker said:

tüketimin çok değilse ve sadece merak ise haklısın. konuyu hobiye çevireceksen cüzdanını ama hazırla :) hoş seni tanıdığım kadarıyla da o cüzdanı çıkarmazsın onu da biliyorum :) 

aslında şunu da demek istiyorum. ülkenin içinde başına devlet dediğimiz ucubeler yüzünden insanlar hobilerini yapamaz oldular.

bir dünya ülkesinin, içindeki yaşayanlarının sadece "hayatta kalmak için savaş verdiği" bir ülke konumuna geldik. 
ne kahveye, ne müziğe ne fotoğrafa ciddi rakamlar verilmemesi gerekiyor. teknolojik hiç bir ürüne. ama bu ülkede insanların birazcık rahatlamak için gireceği her hobi artık erişilmez durumda. sana o kadar kızıyorum ki şu koduğumun ülkesinde kalmayı tercih etmenden dolayı. mod olsam sırf hobi niyetine seni atar atar geri alırdım. o kadar tepkiliyim.

ben de bu yüzden artık değiştiremediğim şeyleri kabullenip, kendi boş vaktimin tadını çıkaracak hareketler yapma peşindeyim.

sendeki vakumlu kahve saklama kavanozlarını nerden bulurum, internette satışı var mı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, stardust said:

ben de bu yüzden artık değiştiremediğim şeyleri kabullenip, kendi boş vaktimin tadını çıkaracak hareketler yapma peşindeyim.

sendeki vakumlu kahve saklama kavanozlarını nerden bulurum, internette satışı var mı ?

internette satışı vardı  ama o kadar populer oldu ki artık bulunmuyor. galeri kristal mağazasından ben ucuza almıştım. ama ciddi şekilde pahalandı ve üretimi yok diye biliyorum. gelbura da timemore vs onların var ama sakın bulaşma. parana yazık. galeri kristalden sorgulamak lazım belki halen vardır satışı. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, stardust said:

onu bana bi ara @Atrin tavsiye etmişti. link falan vardı  da eski mesajlarda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, jackjoker said:

adam akıllı el değirmeni almak istersen minimum ödemen gereken tutar 3000 lira.

Konuya uzak adam tepkisi:

:icon_eek:

(oha)

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, stardust said:

https://www.cafemarkt.com/timemore-vakumlu-kahve-saklama-kabi-cam-1000-ml

18 hours ago, jackjoker said:

valla bende aldırmazdım. hele stardust gibi kaliteye önem veren bir kişiye hiç yakışmamış. bu işin ferrarisi ve ömürlük grinder ı https://tincoffee.net/urun/comandante-c40-nitro-blade-grinder-black-mk4/

ben dükkanda bile kullanıyorum. dükkanda 3 grinder var. Mahlkonig E65S GbW, Eureka Drogheria MCD4 85MM ve Commandante Mk3 (hatta evde atıl bir dürümda Mahlkonig Vario var. bir ara satmam lazım onu). V60 demlemeleri Commandante ile yapıyorum. Fakat el ile çevirmek dükkan hareketliliğinde çok zor diye türk mücid birinin şu ürününü aldım: https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=4410435 Commandante yi kendi döndürüyor. Ev kullanımı için hiç gerek yok ama benim aşırı işime geldi. Commandante çok homojen bir öğütüm sağlıyor. Drogheria da 2 saniyede öğüteceğime Commandante de öğütüyorum bu alet sayesinde. 

@jackjoker hocam yaz kahve ile ilgili ya. ben dükkanı açtıktan sonra hem işim hem hobim oldu. Paylaşalım bilgilenelim birlikte.

Atrin tarafından düzenlendi
stardust and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ÇÜŞ BRE

arkadaş bu fiyatlar ne, siz niye bana yeni masraf kapısı açmaya çalışıyorsunuz.

kendimi vakum makinesi bakarken buldum...

https://urun.n11.com/vakumlu-torba/caso-1339-vc9-vakum-makinesi-P503892790

-

sırayla gidelim.

@jackjoker dün akşam denedim değirmeni, dediğin gibi durum. tahminimden çok daha fazla çevirmek gerekiyormuş, tahminimden de sertmiş. ilk heves çok bozuntuya vermedim ama iyi kol kası yapacağız gibi :lol:

yalnız ince çektim ben, gayet homojendi kahvenin durumu, yeni diye belki, sonradan bozulursa bilmem.

@Atrin yahu 4 çeşit çekirdek saklayacağım desem, daha kahveyi almadan, içemeden Timemore için 1000 lira gidecek. Vakum kaçırıyor diyen çok olmuş.

Vacu Vin şarap vacum pompası ile şişede kahve saklayanlar bile var.

Bu konunu derya deniz olduğunu sanıyordum ama okyanus hatta feza herhalde, derine indikçe yeni şeyler çıkıyor.

şuan en mantıklı ve ekonomik olarak yapabileceğim, valfli poşet ile havasını alıp, paşabahçe sızdırmaz kapaklı cam kavanozda saklamak gibi.

yani 1 tane alacak olsam timemore alıp geçeyim ama en az 3 tane almak istiyorum, ciddi masraf.

-

masrafı bir yana koyalım da, evde çekip, kokusu üstünde, aroması damakta bir şekilde içmenin keyfi de apayrı, eşimin de çok hoşuna gitti. yalnız komşunun getirdiği kolombiya çekirdeğinin 200 gramı 250 lira... onu napacağız hiç bilmiyorum :lol:

ucuz ama kaliteli çekirdek yazın bana.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu komandante markasını her yerde, en başta önermişler ama şekli de boru gibi, döşüyor boruyu...

forum patladı 1 saattir yukarıdaki uzun mesajımı atamadım. bişeyler daha yazacaktım aklımdan çıktı.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet yaptım bir şeyler kafama göre yine :D

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07PRYNS9L

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07PRYMGZ4

https://www.trendyol.com/pasabahce/breakfast-club-storage-jar-kavanoz-730-cc-2-pc-43736-010oa-p-7390338?boutiqueId=61&merchantId=515219

diyeceksiniz şimdi bunlar olmaz diye, biliyorum :mrgreen:

bunların vakumlu kavanoz olmadığının farkındayım, ama sızdırmaz olarak gayet iyi durumdalar. tabii ki fiyatlar çok uygun gördüğünüz gibi.

çekirdek kahveyi azar azar alıp, çok uzun süre saklamadan tüketmeyi düşünüyorum. daha uzun saklamam gereken misal fiyatı uygun diye 500 gr'lık alırsam da, valfli-kilitli poşetler var. önce o poşetlerin içine koyup, pipet ile poşeti kapamadan önce havasını alıp, sonra da bu aldığım büyük zest click kavanoza koyarım diye düşünüyorum.

bir gelsinler bakalım, beğenmezsem bu kavanozları evde kuruyemiş/bakliyat için kullanır, kahve için daha pahalı, timemore ve muadili ürünlere de bakarım.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 dakika önce, stardust said:

evet yaptım bir şeyler kafama göre yine :D

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07PRYNS9L

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07PRYMGZ4

https://www.trendyol.com/pasabahce/breakfast-club-storage-jar-kavanoz-730-cc-2-pc-43736-010oa-p-7390338?boutiqueId=61&merchantId=515219

diyeceksiniz şimdi bunlar olmaz diye, biliyorum :mrgreen:

bunların vakumlu kavanoz olmadığının farkındayım, ama sızdırmaz olarak gayet iyi durumdalar. tabii ki fiyatlar çok uygun gördüğünüz gibi.

çekirdek kahveyi azar azar alıp, çok uzun süre saklamadan tüketmeyi düşünüyorum. daha uzun saklamam gereken misal fiyatı uygun diye 500 gr'lık alırsam da, valfli-kilitli poşetler var. önce o poşetlerin içine koyup, pipet ile poşeti kapamadan önce havasını alıp, sonra da bu aldığım büyük zest click kavanoza koyarım diye düşünüyorum.

bir gelsinler bakalım, beğenmezsem bu kavanozları evde kuruyemiş/bakliyat için kullanır, kahve için daha pahalı, timemore ve muadili ürünlere de bakarım.

Ben KLT kaplarını kullanıyorum. ben zamanında ucuza yakın aldığım için çok sayıda aldım. ( aldığım dönem tanesi 30 küsür liraydı ) 
fakat benim farklı bir kullanma metodum vardı. Ben ayda 1kg çekirdek kullanıyorum ve 250gr kahveyi125gr olacak şekilde kaplara koyup tek kap'a iki KLT kapağını takıyorum. Böylece sızıntı tamamen ortadan kalkıyor. Haliyle elimde çok kap olduğu için kapak sıkıntım yok. bana göre en iyisi halen KLT. ( Pratiklik açısından tabi ) 
Yoksa daha iyi saklama metodları var. örneğin havasını poşette alıp derin dondurucu da saklamak gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

KLT güzelmiş, sızdırmaz kapaklı kavanozları var piyasada, ama o eski konuda yolladığın fotoğrafta gördüğüm, pompalı/vakumlu kapak yok hiçbirinde...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

bu komandante markasını her yerde, en başta önermişler ama şekli de boru gibi, döşüyor boruyu...

forum patladı 1 saattir yukarıdaki uzun mesajımı atamadım. bişeyler daha yazacaktım aklımdan çıktı.

C40 Mk4 Nitro Blade® lineup — ‘Alpine Lagoon

C40 Mk4 Nitro Blade + Black

Comandante el değirmenlerinin en tepelerini temsil eder. Öğütme performansı ve kararlılığı çoğu zaman EK40 gibi prof. elektrikli değirmenlerle ölçülür. Elbette rakipleri de var. Ben görünüm ve kullanım kolaylığı açısından Comandante derim ama. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, stardust said:

KLT güzelmiş, sızdırmaz kapaklı kavanozları var piyasada, ama o eski konuda yolladığın fotoğrafta gördüğüm, pompalı/vakumlu kapak yok hiçbirinde...

KLT ilk serilerini kullanıyorum. En başarılı olanlarda onlar zaten. Görünüm açısından da hoş duruyorlar. 
Bu arada değirmen neden önemli diye soranlar var. Değirmen sonuçta parçalıyorsunuz kahve çekirdeğini diyorlar. 
Ama öyle değil. Kahve suyun içinde ne kadar iyi çözünürse o kadar karakteristik yapısını fincana yansıtır. Kahve çekirdeklerinde ki yüzey alanının bozuk olması ekstrasyonu çok etkilediği için overextract ya da az çözünme durumlarına yol açar ki bu da kahveden aldığımız etkiyi kötü yönde etkiler. Kahve değirmeninin burr yapısı tanelerin parçalanırken ortaya çıkan toz oranını direkt etkiler. özellikle bu toz oranının miktarı Drip denilen metod da tıkanmalara ve kahvenin overextract olmasına neden olur. Hario da maalesef bu toz çıkarma oranı fazla. göz ile göremezsin ama elekten geçirirsen ne demek istediğimi anlarsın. Neyse bir dene bakalım. Başlangıcı yaptın. Virüsü kaptın. İleride daha iyi bir değirmene illa ki geçeceksin. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.hepsiburada.com/plastart-vakumlu-saklama-kabi-3lu-set-p-HBV000004SC9Z

KLT bakarken bunu buldum, bundan da aldım, fiyatı uygun, yorumları iyi.

bu kadar kavanoz aldım, daha fiyat 1 tane "timemore" yapmadı.

Toplamda 9 sızdırmaz kapaklı kavanoz oldu.

tahminim kahve için sadece paşabahçe'nin bu yeni serisi "zest lock" olanları beğeneceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gördüğüm kadarı ile french press kullanacaksın. aslına bakarsan immersion metodu halen benim en sevdiğim metod. o yüzden french press ile harika kahveler ortaya çıkarırsın. 
benim kendi yönetimim ve tarifim vardı. bir ara yazarım buraya.

bunda dikkat etmen gereken en önemli olay iri taneli öğüteceksin ve kahvenin su ile temasını süre ile kontrol edeceksin. french press de en çok yapılan hata press'i zamanından önce ya da geç presslemek ve bunu yaparken hızlı press yapmak. bu çok büyük bir hata aman diyim. 

bir de kolestrol problemi olanlara immersion yöntemini çok önermem. kahve içinde ki yağlar filtre edilmediğinden yüzeyde damla damla belirgin halde görünür. bu sağlık açısından iyi huylu kolestrolü baskılar. ben french press kullanırken filtrenin metal yüzeyine aeoropress filtresi koyarak kağıt kullanıyordum. bu kahvedeki yağ oranını büyük ölçüde azaltıyor ve daha temiz bir kahve çıkarıyor. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

ÇÜŞ BRE

arkadaş bu fiyatlar ne, siz niye bana yeni masraf kapısı açmaya çalışıyorsunuz.

masrafı bir yana koyalım da, evde çekip, kokusu üstünde, aroması damakta bir şekilde içmenin keyfi de apayrı, eşimin de çok hoşuna gitti. yalnız komşunun getirdiği kolombiya çekirdeğinin 200 gramı 250 lira... onu napacağız hiç bilmiyorum :lol:

ucuz ama kaliteli çekirdek yazın bana.

eskiden o çekirdeklerin fiyatları 60-70 liraydı. eskiden dediğime bakmayın 1 sene olmadı daha. 

şuan fiyatlar 400 liralara yaklaştı nitelikli çekirdek konusunda. o yüzden ben protesto ediyorum ve bir süredir kahveye ara verdim. protesto etmemin sebebi türkiyede ki kavurma işini yapan yerlerin dövizi bahane edip anormal şekilde haddinden fazla zamlamış olmaları. kahve camiası da bu konuya itiraz etmediği için adamlar istedikleri fiyat etiketlerini basabiliyorlar. terbiyesizlik nirvana noktasında. 

o yüzden normalleşene kadar kahve yok benim ev de. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, jackjoker said:

bunda dikkat etmen gereken en önemli olay iri taneli öğüteceksin

dün ben ince çektim, aslında gayet güzel oldu ama bugün daha kalın çekeyim.

pakette aldığım çekilmiş filtre kahveler incecik geliyor, onlarla da french press ile yapıyordum hep.

ne farkediyor daha kalın olması.

daha ince olunca kahvenin suyla temas ettiği yüzey artınca daha iyi vermez mi aromasını ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, stardust said:

v60 bakıyorum şimdi, ondan da alacağım.

şu öğütücü için ne dersiniz ?

https://www.akakce.com/kahve-ogutucu/en-ucuz-delonghi-kg-79-fiyati,465682.html

bakma hatta pencereyi direkt kapa. Hario ile devam et. Comandante aldırırız sana biz @Atrin ile.

5 dakika önce, stardust said:

dün ben ince çektim, aslında gayet güzel oldu ama bugün daha kalın çekeyim.

pakette aldığım çekilmiş filtre kahveler incecik geliyor, onlarla da french press ile yapıyordum hep.

ne farkediyor daha kalın olması.

daha ince olunca kahvenin suyla temas ettiği yüzey artınca daha iyi vermez mi aromasını ?

dışarıda öğütüm yaparken ekstradan bir şey demezsen standart v60 büyüklüğünde öğütürler. çekirdeklerinin büyüklüğü direkt demlemeye etki eder. french press veya aeropress immersion metodunu kullanırlar. yani kahve ile suyu temas ettirirerek belli bir süre çözünmesini beklersin. bu sürede kahve içindeki yağ molekülleri suya dağılarak aromasını yaymaya başlar. burada süre önemlidir. çekirdekler iri olursa kahvenin acılığı azalır. yüzey artar çözünme yavaşlar. kahve çekirdeğinin yüzey alanını küçültürsen yağ molekülleri daha hızlı parçalanır daha doğrusu su hücrelere daha hızlı girer. bu da süreyi uzun tutarsan overextract yani daha acı kahve ortaya çıkarır. 
3. dalga olayında en önemli olan kahve içinde ki aromaları en doğru ve oranında suya karıştırmak. işte değirmen, çekirdek boyutu ve şekli etken. 

tabi başka etkenler de var.

kullanılan su, suyun sıcaklığı vs vs. bambaşka bir dünya bu :) 

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 minutes ago, jackjoker said:

bakma hatta pencereyi direkt kapa. Hario ile devam et. Comandante aldırırız sana biz @Atrin ile.

comandante alman markasıymış, kuzen yeni geldi, bilsem ordan aldırırdım ona.

onu yine bulurum yurtdışından ya. 

misal 180 euro desen korkutmuyor gözümü, 4000 lira diyince bi oha oluyorum.

geçen kıbrıs'a gittim. duty free'si uygun buraya göre, iqos'un heets'inden aldırıyorlar ben içmesem de taşıyıcıyım.

neyse baldızın kullandığı parfüm indirime girmiş, 20 euro, vay dedim bedaya 2 tane alayım. kasaya bi geldim 650 diyo kıprıslı abla, dedim noluyoruz. o kadar da bonkör değilim 1 tanesi kalsın :lol:

hikayesi bir yana, alırım iyi bir şey ucuza bir fırsat olunca, hario dediğim gibi hem ucuzdu, hem de yanımda uçuşa götürürüm onu.

o en küçük boy zest lock kavanoza kahvemi koyarım, küçük french press'imi de alırım yanıma, ötüğücüm de var artık miss, uçakta hot cup, otelde kettle var zaten...

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok