iPhone fotoğraflar, hafıza, windows'a aktarma ve lanet olasıca sorunlar.
1 1

Bu konuda 8 mesaj var

Merhabalar.

Bir iphone 11'imiz var. İçi neredeyse son byteına kadar dolu. Çoğu da foto-video ve bunları windows bilgisayarımızda yedekleyip telefonun içini boşaltmak istiyoruz. Buraya kadar her şey normal. Gelgelelim iş bundan sonra zorlaşıyor. Sıkıntılar;

*Kablo ile direkt bağlayıp windowsun "bu cihazdaki fotoları vs alayım mı" sorusuna "evet" dediğimiz zaman içerdeki foto-videoları alıp hepsini komple tek bir klasörün içine tıkıyor. Hadi buna eyvallah dedik. Fakat o dosyaları tarihe göre sırala dediğimiz anda bir disk işlemi başlıyor. Windows dosya yolu-adres satırı yeşil bir bar olarak dolmaya başlıyor ve SAATLER sürüyor. Gece bırakıp sabaha ancak sıralanmış buluyorsunuz ve en ufak bir dosyayı açmak-taşımak isterseniz o yeşil bar tekrar SAATLERCE işlem yapmaya başlıyor. Bu işlemi 1TB'lık Samsung 980 pro üzerinde yapıyor. Hadi yavaş bir ssd veya hdd olsa tamam diyeceğim.

*itunes ile yedeklediğimizde ne o yedek dosyasını bulabiliyoruz, ne içindeki dosyalarda gezebiliyoruz, ne o dosyanın kopyasını aldırıp başka bir yerde saklayabiliyoruz. Apple sitesinde "itunes üzerinde yedeklemeye sağ tıklayıp başka yerde kopyasını oluşturabilirsiniz" falan diyor ama o sağ tıklamada sadece "yedeklemeyi sil" seçeneği çıkıyor.

*Dosyaları heic diye bir formatta kaydettiği için onları çevirmeye çalışıyoruz. Ayarlardan dosyaları jpeg olarak kaydetmesi ayarını seçtik ama fotoların çoğu heic olarak duruyor.

*Bir sürü ayrı program ile dosyaları kopyalamaya çalışıyorum, kimisi günde 20 dosya sınırı koymuş. Benim almam gereken dosya sayısı 9000'e yakın. Dosyaları bir şekilde windowsa attık ama ne kategorize edebiliyoruz, ne tarihe göre klasörleyebiliyoruz, ne de içlerini hızlıca görebiliyoruz. Her adım için uzun uzun uğraşmamız gerekiyor. Bir de bazı dosyalar img_3072.jpg gibi isimler ile kayıt edilmiş ama bir kısmı windows keyi gibi 20-25 karakterlik isimlerden oluşuyor. 

Bu dosyaları aktarıp, istediğimiz gibi klasörlere ayırmamıza, içeriğini görmemize yardımcı olacak bir program veya yöntem önerisi olan var mıdır? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası kablo ile yedeklemede program falan bilmiyorum ama biz eşim için sandisk'in iXpand flash belleğini kullanıyoruz. Flash diski iphone'a takıp flash belleğe yedekliyoruz. Oradan da pc'ye. Bir araştır abi istersen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, ZvAnA said:

Açıkçası kablo ile yedeklemede program falan bilmiyorum ama biz eşim için sandisk'in iXpand flash belleğini kullanıyoruz. Flash diski iphone'a takıp flash belleğe yedekliyoruz. Oradan da pc'ye. Bir araştır abi istersen.

Yazmayı unuttum. O da var ama 32'lik. Lanet olasıca Sandisk o bilmemnaaptığımın flash belleğini daha büyük hafızası olan cihazlar için kullanılmaz şekilde yapmış. Onu iphone'a taktığımızda kopyalamak istiyor, tamam diyoruz kopyalamaya başlıyor ve hafızası doluyor ve işlem yarıda kalıyor. Hani yazılımına "beni taktığın bu bilmemnaaptığımın iphone'unun hafızası yüksek, iki seferde taşıyalım" gibi bir seçenek koymamışlar. Direkt çakılıyor hafıza dolunca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, ZvAnA said:

Şaka gibi ya. Yıl 2022 iphone'dan pc'ye yedek h'âlâ sorun demek ki. 

Buluta yedekleme yapmak oradan indirmek, flash bellek satın almak , yazılım satın almak...
Açıkçası çok üzücü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim hatunun nuh nebiden kalma iphone 6'sı 16gb mı 32gb mi ne. O yüzden sandisk işini gördü bu zamana kadar ama mayıs ayında doğum günü geliyor, iphone 13 bakıyorum. 256'lıktan aşağı almamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok