OLED Deneyimleri ve monitörler
1 1

Bu konuda 99 mesaj var

Alienware AW3423DWF için M3B106 firmware update çıkmış 6 Şubat 2024 tarihinde, şimdi gördüm bunu da.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 08.03.2024 at 16:47, T800 said:

Alienware AW3423DWF için M3B106 firmware update çıkmış 6 Şubat 2024 tarihinde, şimdi gördüm bunu da.

umarım yüklememişsindir. ben çıktığı günden beridir takip ediyorum. 104 yüklü. 106 yüklemedim. yüklenmesini de tavsiye etmiyorum. bizim monitörün en doğru ve güzel yazılımı 104'dür. 

https://www.reddit.com/r/ultrawidemasterrace/comments/1ak3ytb/new_aw3423dwf_firmware/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 dakika önce, T800 said:

Bir sorun yok, yüklü bende.

geri bildirimlerde problem oranı yüksek 106 da. 104 e geri dönüyor geçenler. sorun çıkmaması tabi ki güzel bir durum ama yine de ben riske atmazdım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yükledikten sonra gördüm bunları da bir problem olmadığı için uğraşmadım sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AOC-AG456UCZD-header.jpg
Özellikler:
44,5" (113 cm)
800R
(21:9) WQHD 3440x1440
çerçevesiz
%100 sRGB %98,5 DCI-P3 (CIE 1976)
1000 nit
1,07 milyar mevcut renk ve 10 bitlik doğal renk
240 Hz ve 0,03 ms GtG
NVIDIA G-SYNC Adaptive-Sync
DisplayPort 1.4, 4 bağlantı noktalı bir USB 3.2 hub, 90 W Güç Dağıtımına sahip bir USB-C bağlantı noktası ve kesintisiz çoklu cihaz kontrolü için bir KVM anahtarı
1.129,99 £

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8eXBzKxCO70jJxou.jpg

Bilim İnsanları OLED Yanmasına Çözüm Geliştiriyor

OLED, LCD'ye göre üstün renk üretimi, dinamik aralık, tepki süreleri ve enerji verimliliği sağladığından düz ekranların geleceğidir. Ancak dizüstü bilgisayarlara ve masaüstü monitörlere güç sağlayan en yeni OLED panelleri, OLED tabanlı televizyonlarda o kadar yaygın olmayan bir soruna sahip: yanma. Bu, bir OLED panelinin çok uzun süre statik bir görüntü göstermesi ve panelin bazı bölgelerinin kalıcı olarak renginin bozulmasına neden olması durumunda meydana gelir. Bazı bilgisayar monitörü üreticileri, standart garanti süreleri içinde veya çok geçmeden bozulma potansiyeli olan pahalı, egzotik bir teknoloji parçası sattıklarını fark ettikleri için, müşterilerine yanmaya karşı uzatılmış garantiler sunmak için harekete geçiyorlar. Cambridge Üniversitesi'ndeki bilim insanları, OLED yanmasına karşı çığır açan bir çözüm bulduklarını düşünüyor.

Bilim adamları, OLED yanmasının ardındaki ana suçlunun mavi diyot olduğunu keşfettiler. Mavi LED, yeşil ve kırmızıdan birkaç on yıl sonra ortaya çıkan, bulunması zor bir teknolojiydi. Beyazın yapılabilmesi ancak mavi LED'in gelişiyle mümkün oldu; LED, insanlığın birincil aydınlatma kaynağına ve sonunda OLED panele dönüştü. Mavi nispeten daha yüksek enerjili bir diyottur ve daha egzotik GaN substratı kullanır. Cambridge bilim adamları, mavi diyot alkilen kayışlarının kılıflanmasının yanmayı azaltacağını ve üretim sürecini daha verimli hale getireceğini keşfettiler. Yöntemlerini Nature dergisinde yayınladılar. Ne yazık ki, ekran üreticilerinin yeni yönteme ilgi duyması ve OLED üretim hatlarını bu yönteme uyacak şekilde yeniden düzenlemesi biraz zaman alacak; en az birkaç yıl olduğunu düşünüyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GPG-23-MON-XG272-PRDP_F011_pc.jpg2f94767e0e79f25fd883c66c0e0dd0eb

ViewSonic 27 inç 2K OLED model XG272-2K-OLED

240 Hz
0,02 ms
2560 x 1440 (QHD)
150.000:1 yüksek kontrast oranı ve 450 cd/m² parlaklık
178°' açı
HDMI 2.1
3,5 mm ses girişi
USB Tip-A bağlantı noktası, bir USB Tip-B bağlantı noktası ve bir USB type-C tipi bağlantı noktası
Stand, -20 ila 20 mm dönme aralığı, 90° sola ve sağa dönme yeteneği ve 5° ileri ila 20° geriye eğim aralığı
boyutları 604,4 mm genişlik, 170 mm derinlik ve 447,8 mm ile 566,6 mm  ayarlanabilir yükseklik
10,4 kg
Monitörün fiyatı $899,99 (Yurt Dışı)
https://www.youtube.com/watch?v=dTRXVdOPIFY

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 16.02.2024 at 16:55, jackjoker said:

MAT panel OLED olmaz. Bunu kim düşündüyse ailevi sorunları var. geçiniz

Mat yapmış adamlar. Bence güzel duruyor.

1 saat önce, MilesTeg said:

Buyrun bakalım yüzyılın sorusuna bir inceleme geldi:zuh:

OLED panel kaplamaları mat mı olmalı parlak mı?:icon_think:

https://www.youtube.com/watch?v=fkGtsatPGT4

Ben QD-Oled tarafındayım daha canlı görüntü seviyorum. Tabi tercih.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelemeye göre mat ile parlak arasında öyle çok da ciddi bir fark görünmese de sanırım ben de parlak olanı tercih ederdim fakat birisi gelip "al birader sana mat OLED aldım" derse de bayıla bayıla kullanırdım. Kim bilir belki şu an kullandığım LG C2 EVO bozulursa(bozulunca) mat kaplamalı tercih edebilirim bir dahakine. Çok da şey değil benim için yani.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

Acer Predator X49 X

predator-x49-x-monitor-header.jpg

Çift 2K çözünürlük (5120 x 1400)
240 Hz
QD-OLED panel
0,03 ms
1800R kavis
1000 nit
HDR10
AMD FreeSync Premium
VESA uyumlu
Bağlantı açısından monitör iki HDMI 2.1 bağlantı noktası, bir DisplayPort 1.4, tam işlevselliğe sahip bir 90 W USB-C bağlantı noktası, iki USB-A 3.0 bağlantı noktası ve bir USB-B bağlantı noktasıyla iyi bir şekilde donatılmıştır. Ayrıca entegre ses çözümü için iki adet 5W hoparlör içerir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=TcxuyJpKOQs&t=48s

RFID tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

QDEL Panel sınıfları

Yeni bir teknoloji panallerde konuşuluyor. Başlık altında paylaşalım.

"MicroLED ekranların ticari olarak yaygın bir şekilde kullanılması için önümüzdeki en az 5 yıllık bir dönemin olduğu düşünülüyor. Bu ekranların akıllı telefonlardan VR/AR ürünlerine ve şeffaf ekranlara kadar geniş bir yelpazede kullanılması bekleniyor. Bununla birlikte, QDEL adı verilen ve çok daha yakın olan başka bir ekran teknolojisi daha var.

QDEL ya da kuantum noktalı elektrolüminesan, üst düzey televizyonlar, monitörler ve diğer cihazlarda yaygın olarak kullanılan OLED sonrası yeni teknoloji olabilir. NanoLED olarak da bilinen QDEL, halihazırda TV'lerde bulunan QLED teknolojisiyle karıştırılmaması gerek zira bu ekranlarda arka ışık bulunmuyor. Bunun yerine ışığın asıl kaynağı kuantum noktalarıdır. QDEL ekranların QD-OLED ekranlara karşı avantajı ise maliyet, parlaklık ve yanmaya karşı dayanıklılık noktasında ortaya çıkıyor.

oled-panellerin-yerini-qdel-paneller-ala

Önümüzdeki iki yıl için kullanıma hazır hale gelecek ve microLED’lerden daha erken bir sürede tüketicilere sunulacak. Panel teknolojileriyle yakından ilgilenenler esasında QDEL’i farklı isimlerle de olsa daha önce görmüş olabilir. Farklı boyutlarda farklı renkleri yansıtabilen forsforlu ufak kristaller olan kuantum noktalarının tedarikçisi Nanosys birkaç yıldır bu teknoloji üzerinde çalışıyor. Firma NanoLED olarak adlandırsa da teknolojinin süreç içerisinde QD-EL, QD-LED, EL-QD ve QLED (Samsung) farklı isimlere sahip.

Nanosys ise birkaç prototipe sahip ve teknolojinin 2026’da hazır olacağını belirtiyor. Bu arada Nanosys’in üretim ortağının Sharp."
Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=eONWY3kbZc0
Kaynak:1.https://www.donanimhaber.com/oled-panellerin-yerini-qdel-paneller-alacak--176658
2. https://www.techspot.com/news/102729-qdel-technology-set-become-premium-display-replacement-oleds.html?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok