i5 13600K için anakart önerisi
0

Bu konuda 24 mesaj var

Merhaba arkadaşlar,

Foruma yeni üye oldum. Öncelikle tanıştığımıza memnun oldum.

4070ti lı yeni bir sistem topluyorum ancak donanım işinden ve forumlardan uzun süredir uzak kaldığım için tavsiyeleriniz benim için çok önemli.

Aslında i7 13700k işlemci düşünüyordum ancak i5 13600k ile karşılaştırınca performans farkının %3, fiyat farkınızda %30 civarı olduğunu görünce i5 13600k’ya karar verdim.

DDR5li bir sistem toplamayı düşünüyorum. Bu işlemci için tavsiye edeceğiniz f/p ürünü anakartlar konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu seviyede bir ekran kartı ve işlemciyi gereksiz dar boğaza sokmayacak ancak gereksiz fiyatlı da olmayan bir anakart arayışındayım.

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar dilerim…

jackjoker and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim de kullandığım MSI Z790 TOMAHAWK DDR5

Z790 söz konusu olacaksa fiyatlar aşağı yukarı aynı seviyelerde. 
uzun seneler  ASUS anakart kullanmış biri olarak bios ayarları açısından daha esnek ve kullanışlı olduğunu düşündüğüm MSI tavsiye ederim. 

snejniybar and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@snejniybar foruma hoşgeldiniz kaptanım.

intel konusunda tam yetkili uzmanımız @jackjoker ‘dır. Ürün seçiminden, nerden satın alacağınıza kadar bir çok konuda yardım alabilirsiniz.

ben olayın AMD tarafındayım, intel ile kötü anılarımı henüz kafamdan atamadığın için… fakat ben de aynı şekilde yıllarca hep ASUS anakart kullandım. Yine bu forumdan @wazzap arkadaşımın tavsiyesi ile tabularımı yıkıp MSI aldım. Hayatımda kullandığım en stabil anakart.

snejniybar and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada evet hoşgeldin foruma :)

@stardust estafurullah.

kullanım kolaylığı açısından MSI bence daha basit. menü arayüzleri daha kullanışlı. çok hızlı şekilde profiller arasında dolabiliyorsunuz bios da. stabilite konusunda bir sorun yaşamadım hem asus hem msi tarafında. 

anakart konusunda çok ucuza gitme, çok da pahalıya gitme. Tomahawk tam ortada bir seridir. eğer seçim MSI olacaksa DDR5 lerde seçimin Gskill olmasına dikkat et.

stardust and snejniybar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker 'la aynı anakartı kullanıyoruz. Daha önce kendisiyle de forum dışında benim yaşadığım bir sorunla ilgili konuşmuştuk. O konuda da bir bilgi vermek iyi olur satınalma işleminden önce. 

Tüm MSI Z790 DDR5 Tomahawk'larda aynı sorun var mıdır bilmiyorum ancak LAN çipinin elektrikle ilgili bir sorunu olduğuna şahit oldum ve farklı forumlarda aynı sıkıntıdan muzdarip kullanıcılar gördüm. Zaman zaman enerji beslemesinde yaşadığı sıkıntı yüzünden stabil çalışmayabiliyor network. Buna Wifi da dahil. Alım yapmadan önce bu konunun da iyice araştırılması faydalı olur diye düşünüyorum. Geri kalan özellikleri ve stabilite açısından çok başarılı bir kart.

@snejniybar hoş geldiniz bu arada.

snejniybar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, MilesTeg said:

@jackjoker 'la aynı anakartı kullanıyoruz. Daha önce kendisiyle de forum dışında benim yaşadığım bir sorunla ilgili konuşmuştuk. O konuda da bir bilgi vermek iyi olur satınalma işleminden önce. 

Tüm MSI Z790 DDR5 Tomahawk'larda aynı sorun var mıdır bilmiyorum ancak LAN çipinin elektrikle ilgili bir sorunu olduğuna şahit oldum ve farklı forumlarda aynı sıkıntıdan muzdarip kullanıcılar gördüm. Zaman zaman enerji beslemesinde yaşadığı sıkıntı yüzünden stabil çalışmayabiliyor network. Buna Wifi da dahil. Alım yapmadan önce bu konunun da iyice araştırılması faydalı olur diye düşünüyorum. Geri kalan özellikleri ve stabilite açısından çok başarılı bir kart.

@snejniybar hoş geldiniz bu arada.

Başkan o sorun intel LAN sürücüsünden kaynaklı. onun da son driver'ı çıktı. Güncellersen problem yok. 

Intel WIFI Driver 22.230.0.820      2023-09-21

Intel Network Drivers 2.1.3.15       2023-09-08

jackjoker tarafından düzenlendi
snejniybar and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

10.000 TL altında fiyatı şu anda, Z790 tarafında bana mantıklı gelen MSI Z790 Tomahawk DDR 5 ve MSI Z790A WiFi DDR 5.

Anakarta fazla para bağlamak çok gereksiz işi gören düzgün bir model olduktan sonra.

AMD tarafında da bazen 10.000 TL oluyor bu da ASUS B650E-F dikkatimi çekiyor, yine bazen MSI X670E Tomahawk modeli de uygun fiyata bulunabiliyor. 

snejniybar and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

Başkan o sorun intel LAN sürücüsünden kaynaklı. onun da son driver'ı çıktı. Güncellersen problem yok. 

Intel WIFI Driver 22.230.0.820      2023-09-21

Intel Network Drivers 2.1.3.15       2023-09-08

Yok işte bende ve daha bir kaç başka kullanıcıda durum farklı. Sürücü sorunu çözüyor gibi görünüyor ancak sonra tekrarlıyor ve sürücü de işe yaramıyor. Her anakartta aynı değil gördüğüm kadarıyla. Biraz şans işi gibi. Bende gelip giden bir sorun haline dönüştü. Şimdilik peşini bıraktım bakalım. Elbet bir gün tekrar çözüme odaklanırız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cevaplarınız için tek tek teşekkür ederim hepinize. İşlemci ve ekran kartını aldım. Anakart olarak da tavsiyenize uyup msi tomahawk alacağım gibi görünüyor. Diğer parçalar için araştırmam devam ediyor, takıldığım noktada yine değerli yorumlarınızı almak isterim.

tekrar teşekkürler👏🏻

MilesTeg, jackjoker and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İki gündür yoğun olduğum için sipariş verdim vereceğim derken msi tomahawk 10k altında iken 12-13k bandına çıktı.

Yine fiyatlar oynamadan bu işi bitireyim istiyorum. MSI Z790A DDR5 wifi'yi zaten tavsiye etmiştiniz. Peki Asus Prime Z790 A hakkında ne düşünüyorsunuz?

Asus Prime Z790-A WiFi Intel Z790 LGA1700 7000 DDR5 ATX Anakart (Prime Z790-A WiFi) https://amzn.eu/d/iN4RirK

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon.com a stok girer girmez mantıklı bir fiyattan MSI Tomahawk Z790 anakartı alabildim çok şükür. Sistem için gerekli bütün parçaları aldım sayılır, bazılarının teslim edilmesini bekliyorum.

Bu arada PSU ile ilgili negatif yorumları, ürünü aldıktan sonra gördüm. PWR_OK yanlış ayarlandığı için voltaj değişimlerinde sorun yaratabileceği belirtilmiş. Bu sistemi, böyle bir PSU ya emanet etmek mantıklı değil sanırım. F/P oranı iyi, tavsiye edebileceğiniz bir PSU varsa sevinirim.

Ayrıca satın aldığım parçaları da yazıyorum. Sistemi toplamadan önce iade edip değiştirmemi tavsiye ettiğiniz parça varsa değerli görüşlerinizi paylaşmanızdan mutluluk duyarım.

GPU: MSI RTX 4070Ti Ventus 3X 12GB
CPU: Intel i5 13600k
Motherboard: MSI MAG Z790 Tomahawk Wifi
CPU Cooler: Arctic Liquid Freezer II 240mm
PSU: MSI MPG A750GF 750W Gold PS
RAM: Corsair Vengance 2x16 DDR5 RAM 6000 mhz CL30
SSD: Samsung 980 Pro 2 TB
Kasa: MSI MAG Forge 100M

jackjoker and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, snejniybar said:

Amazon.com a stok girer girmez mantıklı bir fiyattan MSI Tomahawk Z790 anakartı alabildim çok şükür. Sistem için gerekli bütün parçaları aldım sayılır, bazılarının teslim edilmesini bekliyorum.

Bu arada PSU ile ilgili negatif yorumları, ürünü aldıktan sonra gördüm. PWR_OK yanlış ayarlandığı için voltaj değişimlerinde sorun yaratabileceği belirtilmiş. Bu sistemi, böyle bir PSU ya emanet etmek mantıklı değil sanırım. F/P oranı iyi, tavsiye edebileceğiniz bir PSU varsa sevinirim.

Ayrıca satın aldığım parçaları da yazıyorum. Sistemi toplamadan önce iade edip değiştirmemi tavsiye ettiğiniz parça varsa değerli görüşlerinizi paylaşmanızdan mutluluk duyarım.

GPU: MSI RTX 4070Ti Ventus 3X 12GB
CPU: Intel i5 13600k
Motherboard: MSI MAG Z790 Tomahawk Wifi
CPU Cooler: Arctic Liquid Freezer II 240mm
PSU: MSI MPG A750GF 750W Gold PS
RAM: Corsair Vengance 2x16 DDR5 RAM 6000 mhz CL30
SSD: Samsung 980 Pro 2 TB
Kasa: MSI MAG Forge 100M

MSI MPG A1000G PCIE5 1000W
tek geçerim. hem ATX 5 destekli hem küçük hem super hem ultra sessiz. hemde fiyat / performans

snejniybar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

MSI MPG A1000G PCIE5 1000W
tek geçerim. hem ATX 5 destekli hem küçük hem super hem ultra sessiz. hemde fiyat / performans

@jackjoker sayın başkanım 1000w PSU neden aldırıyorsun, tamam fiyatı 1000w için iyi ama 4070ti için overkill.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, stardust said:

@jackjoker sayın başkanım 1000w PSU neden aldırıyorsun, tamam fiyatı 1000w için iyi ama 4070ti için overkill.

biz her zaman mevcutu değilde yarını düşünerek alışveriş ettiğimiz için bugünün 4070 ti si yarının 5080 olur gözüyle hareket etmemiz gerekir :) yüksek watt zararı yok. tam tersi yük oranı düşük olacağından neredeyse hiç fan açmayacak. misal benim PSU da fan hiç açmıyor full kullanımda bile. 
Bu açıdan da bakabilirsin.
bir de 750 watt 850watt da olabilir ama arada ki fiyat farkı devasa boyutta değilse her zaman daha yükseği iyidir PSU da. 

fiyatlarına baktım. 1000W olan 7600 TL 

850W olan 5800 TL

arada 1800 TL fark var. ama uzun vadede çok küçük bir fark bana göre.

stardust and snejniybar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Z790 anakartlara kıran girdi 14XXX serisi çıkınca, uygun bir şey kalmadı gibi, Hepsiburada’da ASUS TUF Z790 Plus WiFi var sadece 8999 TL’ye şu anda.

Uyguna RAM de bulmak mümkün, Amazon’da DDR5 7200 32GB Patriot 3199 TL artı vergiler sanırım. 14700K yine en uygun 15999 TL İncehesap’ta gördüm, 14900K deli fiyatlı, 13900K baya hesaplı kalıyor ona göre, bizim piyasa ilginç.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, snejniybar said:

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Peki daha uygun fiyatlı şu psular hakkında ne düşünüyorsunuz.

https://www.sinerji.gen.tr/corsair-750w-rmx-white-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi-p-38944

https://www.sinerji.gen.tr/deepcool-850w-pm850d-80-gold-guc-kaynagi-p-43901

bu saatten sonra ATX 3.0 desteği olmayan PSU tavsiye etmem. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 saat önce, jackjoker said:

biz her zaman mevcutu değilde yarını düşünerek alışveriş ettiğimiz için bugünün 4070 ti si yarının 5080 olur gözüyle hareket etmemiz gerekir :) yüksek watt zararı yok. tam tersi yük oranı düşük olacağından neredeyse hiç fan açmayacak. misal benim PSU da fan hiç açmıyor full kullanımda bile. 
Bu açıdan da bakabilirsin.
bir de 750 watt 850watt da olabilir ama arada ki fiyat farkı devasa boyutta değilse her zaman daha yükseği iyidir PSU da. 

fiyatlarına baktım. 1000W olan 7600 TL 

850W olan 5800 TL

arada 1800 TL fark var. ama uzun vadede çok küçük bir fark bana göre.

Eminim kaliteli bir üründür ancak 7k civarı fiyat, psu için düşündüğüm aralığa göre yüksek bir rakam gibi geldi bana.

Peki gen 5 atx destekli şu ürün nasıldır sizce?

https://www.incehesap.com/bitfenix-bp-bga750umag-9r-power-supply-fiyati-66224/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bak şimdi bakınca kullanım kılavuzuna kötü olmuş, buna PCI Express 5.0 nVME takılması özelliği gelmiş, eskisinde yoktu bildiğim kadarıyla, yine bakarım, neyse oradan gelirsek en üstteki m2 slotu en hızlı slot, direkt CPU bağlantılı olan bu slot, gel gör ki buraya nVME sürücü takıldığı an ekran kartının takılı olduğu PCI Express 5.0 16X slot 8X hıza düşüyor ki buraya nVME takıldığı an bu olay ortaya çıkıyor. Kötü olmuş bu, oraya takılan kart, nVME PCI Express versiyonundan bağımsız ekran kartı ile paylaşımlı olmuş, bu durumda en hızlı slot kullanılamaz veya bir miktar GPU performans düşmesi göze alınıp kullanılır.

Evet şimdi baktım eski Tomahawk CPU’nun doğal PCI Express 4.0 x4 desteği ile çalıştığı için böyle bir sıkıntısı yok direkt CPU’ya bağlı nVME slotu ile ilgili olarak.

Z790 pahalı anakartlardaki PCI Express 5.0 mVME bağlantıları hep bu şekilde ise ki böyledir diye düşünüyorum hiç olmamış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok