UPS almak istiyorum; Online şart mı? (Değilmiş)
0

Bu konuda 28 mesaj var

Farkli tip akuleri seri baglayamiyoruz fakat paralel baglayabiliyoruz. Benim sistemde de 7ler kendi icinde 37'ler ise kendi icinde seri, her cift birbirine paralel bagli. Dolayisiya problem yaratmiyor.

Sarj kismi ise onemli degil. 0.5-1 amper civarinda sarj ediyor. Doluluk orani arttikca da dusuyor ama sonucta ediyor.

Benim tek sikintim ups'in saatlerce akuden calismaya pek musait olmamasi.

Uzun sureli yuk altinda kullanimda icerisindeki trafo cok isiniyor. Bu tip cihazlarin enerji verimliligi %80-85 civarinda, kalan %20 isiya donusuyor.

Ben bu ise girismeden once iyice arastirdim. Ups'i acip icindeki devre kartini uzerindeki bilesenleri tek tek inceledim. Aslinda calisma prensibi cok basit ve upgrade'e cok musait.

Icindeki dc-ac donusturucu transistorler ve trafo cikis gucunu belirliyor. Transistorler paralel bagli, eger ayni transistorlerden alip bir sekilde devreye ekleyebilirseniz ups'in cikis gucunu arttirabilirsiniz. Tabi trafo da onemli.

Ornegin bendeki 2500w'lik ups'in icinde 6 tane transistor var. Ayni markanin 1200w'lik modelinde ayni devre karti ama 4 transistor var. Yani 1200'luk modeli alip icine iki tane o transistorden eklerseniz cikis gucunu 2500w'a cikarirsiniz. Tabi trafoyu da elden gecirmek lazim, cunku trafosu da kucuk.

Baska bir yaptigim mod ise ups'e 12v cakmak soketi takmak oldu.

37amper dolu bir aku cakmak soketine bagli usb sarj cihazi ile bir telefonu yada tableti 1aydan fazla sure sarj edebilir.

Usb'den beslenen laptop klavye isigi gibi birseyler takabilirsiniz de.

12v ile calisan bilgisayarlar icin pico guc kaynaklari var. Boyle bir guc kaynagini dogrudan arac akusune, arac akusunu de bir sarj aletine baglayarak gunlerce calisabilecek bir pc yapmak da mumkun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben de UPS alirken arastirmistim. VA degerleri biraz yalan, onemli olan akunun ah (amper-saat) degerleri diye aklimda kalmis. mesela 1500 VA - 7,5 ah < 1000 VA - 9 ah

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok