Asus 1200 AC55U router incelemesi , OpenWRT üzerine
0

Bu konuda 13 mesaj var

Bunu dün alıp kurdum. 

Önemli noktalara değinirsem. 

Bunu veya Tp Link C9 alabilirdim. Asus'un yazılımı daha gelişmiş. C9 'da ddwrt yükleyebilirsiniz ama o ek iş çıkarıyor. Kısmen riski de var. 

Kurulum basit , bir kez modemi brigde mode a alınca ayarların çoğunu kendi yaptı. 

-WPS pratik bir özellik . Özellikle tv gibi şifre girmesi zor cihazlarda işe yarıyor. 

-QoS 'i biraz denedim. İşe yarıyor gibi görünüyor. TP link deki bu kadar ayara izin vermiyor. ipad ve telefonu en üste aldım. Böyle diğer bilgisayrdan download yapılırken  , video streaming kesilmez. 

-OpenVPN  desteği önemliydi. Ancak tarif edildiği gibi uyguladığımda Cyberghost 'un kendi config dosyasını kullanarak bağlantı kuramadı. Biraz daha kurcalayacağım.

-Android uygulaması var görünüyor . Ben bunu modem ayarlarını yapmak için zannetmiştim . Ama cloud servisleri içinmiş. Ayarları ancak web arayüzünden yapılıyor.

-Tplink C9 , 1900 iken bu 1200 . Aradaki hız farkının pratik olacak çok önemli olmadğını söylediler kullananlar. Zaten cihazların çoğu desteklemiyor. Bugün için bu fark ihmal edilebilir. 

Asus'un arıza durumunda , cihazı evden teslim aldığı servisi bu cihaz içinde geçerli. Bu da değer katar diyebiliriz en azından. 

OpenWRT'de kullandığınız , tavsiye ettiğiniz bir uygulama var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat nedir bunun hocam birde lan portu 1000mbps destekliyormu? Benim mavi xiaomi yi halen yollamadılar tedarik edemiyorlarmış iptal edebilirim o yüzden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat nedir bunun hocam birde lan portu 1000mbps destekliyormu? Benim mavi xiaomi yi halen yollamadılar tedarik edemiyorlarmış iptal edebilirim o yüzden.

Yalnız özelliklerin çoğu cihazdan değil yazılımdan kaynaklanıyor. Aslında Xiaomi mini router alınıp, openwrt yüklense, yanına da rasperry pi 2 eklense , daha işe yarar bir sistem elde edilebilir.  Xiaomi mini'nin gigabit ethernet dışında bir eksiği yok bu cihazdan. 

QoS 'de ,Browser'a ait veriye, jdownloader verisine göre öncelik vermenin yolu var mı? ikisi de sanırım 80. portu kullanıyor. Router bunları ayırt edebilir mi?

Enyalios beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir süre kullanınca daha iyi değerlendiriliyor. 

Öncelikle, modemle bütünleşik router kullanıyorsanız bence mutlaka ayrı router alın. Getirisi çok.

USB bellek bağladım. Hem evde diğer cihazlardan , hem dışarda dosyalara ulaşabiliyorum. Radyo tiyatrosu , audiobook için çok pratik oluyor. Yazılımı ve cep telefonu uygulaması da çok pratik , bir ayara ihtiyaç olmadan ddns işini çözüyor . SAMBA desteği sayesinde destekleyen uygulamalardan  dosya işleri yapılıyor . Ipad 'de yeterli yer yoktu, bütün animeleri bu usb belleğe attım .Videoplayer lokal dosya kadar hızlı erişebiliyor.

Download manager 'ın torrent desteği qtorrent gibi değil tabii ama iş görüyor. Az bulunan bir dosyayı atıp , bırakabilirsiniz. Cep telefonundan torrent eklemek için 3.parti uygulama var.

Printer server desteği her printer ile çalışmıyor. Benim eski router Xerox printer'ımı çalıştırıyordu, bu çalıştırmadı. 

Cep telefonu için router 'ın tüm ayarlarının yapılabildiği uygulama var ama benim bu modeli desteklemiyor . Alırken üst modeli tercih ederseniz daha iyi olur.

Wifi 'i 5ghz e almak iyi oldu. Diğer cihazlarda bağlantı sorunları yaşanıyordu, çözüldü. 2.4ghz 'i tamamen kapatma yok sanırım. 

Birkaç internet bağlantısını kullanabilmek güzel bir özellik. Özellikle iş yerinde kullanıyorsanız, backup olarak 4g modem ekleyebilrsiniz.

Router üzerinden VPN açabilmek yine avantaj. Bağlantı sorunu olduğu zamanlarda, tek hesaplarla tüm cihazlar geçiyor vpn'den.

Sonuç olarak Asus'un routerları gayet güzel. Arayüz olarak da başarılı. Bunun üst modelini alabilirsiniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biz çalıştıramıyoruz bunları, Superonline Turkcell TV+ ile çalışmadığı için.

Büyük haksızlık. Müşteri hizmetleri vs ile çözülebilecek bir sorun değil mi? Çünkü iyi bir router çok rahatlık sağlıyor.

Android uygulaması bu model için de destek geldi. Biraz eksik var ama güzel oldu. 3.parti uygulama ile router 'ın download yazılıma telefondan torrent eklenebiliyor , bu da çok pratik. Tek openVPN server eklenme sınırlaması beşe çıkarılmış. En büyük sorun buydu benim için , o da çözüldü. 

Bir usb hub alıp elimdeki usb bellekler ile doldurmayı düşünüyorum. Ne kadar anime ,audiobook varsa router üzerinden her yerde izleyebilirim böylece. 

Özetle kaliteli bir router almakta fayda var. ISP 'nin verdiği combo modem/router ile sınırlı kalmayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nisan ayında yazmışım ben onu tabii ama bir değişiklik olmadığı gibi çözme imkanı da yok, aboneliği iptal ettirebilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşin ilginci HG255 diye bir modeli var AC destekli, ben wireless problemleri yaşadığımdan onu istedim benden 200 küsur TL para istediler değiştirmek için ve bu şekilde değişim yapsalar dahi modemin mülkiyetinin de yine kendilerine ait olacağını beyan ettiler.

Ya bunlara gelene kadar neler var, ben hiç önemsemiyorum artık bunları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben onların verdiği modemlerin wireless ağını kullanmıyorum. Kapatıyorum direk. Daha az ısınıyor ve daha stabil çalışıyorlar. Wireless işi airport express de bizde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Wireless işi bizim evde de AirPort'a bağlı, zaten bu tilgin denen modemin WiFi performansı kan kusturur insana, çok sıkıntılı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok