Microsoft Event 2015
1 1

Bu konuda 41 mesaj var

Fiyata bir de ,bir süre kısa süre sonra , piyasada yaygınlaşınca bakmak lazım. Bu ilk giriş, preorder fiyatları , sonraki piyasa fiyatından yüksek oluyor genelde. 

Söylediğiniz gibi, bire bir karşılaştırma yapmak mümkün değil. 

Birisi hibrid bir cihaz. Bunun karşılığı yok Apple tarafında. Donanım olarak da yok, yazılım olarak da yok. Bu tip hibrid cihaz yapmak tasarım olarak daha zor. CPU ekranın olduğu bölümde.Sadece  ağır yük altında çalışan bir fan var. Tablet bölümü ince olmak zorunda olduğundan , koyulabilecek fan , ısının dağtımı vs daha önemli sorun. Yine bu tip hibrid cihazlarda, ağırlık dağılımı sorun oluyor. O bağlantı noktası ile MS bunu çözmüş. 

Yine hibrid cihaz olmasına rağmen ,ayrı GPU opsiyonu var. Kullandığınız yazılımlar desteklliyorsa, bu büyük avantaj olabilir.

Ortaya hem laptop olarak, hem tablet olarak bekleneni , hatta fazlasını veren iyi bir cihaz çıkmış.

Bu sadece donanım kısmı. Yazılım tarafında , MS , Vista'dan başlayarak Windows 'u yeniden şekillendirdi. 8 ile beraber , tablet arayüzü ile birleştirmeye başladı. Şu anda bir aşamaya geldiler. Bu açından Apple daha zor durumda. Çünkü eninde sonunda ios ile MacOS 'u birleştirme yoluna gidecekler. O zaman benzer sorunlarla onlar da karşılaşacaklar. Henüz başlamadılar bile. 

Tabii , burda görünmeyen bir faktör var. Verilen destek. Apple her zaman ürünlerine uzun süre sağlam yazılım desteği veriyor. MS 'nin ise tam tersine bir ürün ortaya atıp, sonra unutma eğilimi var. O açıdan durumu bilmiyoruz henüz.

Esas önemli olan nokta ise, Satya Nadella ile Microsoft strateji değişikliğine gitti. Her platformda olmak gibi , kendi donanımlarını üretmleri gibi . Şu ana kadar sonuçları gayet iyi . 

Daha önce, HP,Dell gibi markalar , Apple 'ın Macbook larının karşısına bir model koymayı denediler ama çok zayıf kaldı.Bu firmaların kar oranları yetmiyor Apple ile rekabete.  Microsoft ile ilk kez en az eş değer kalitede modeller çıkıyor. Bundan sonrada devam edecek gibi görünüyor. Artık Apple yalnız değil. 

Eğer Windows Phone tutmaz ise, bir android çözümü üzerinde çalışıldığı söyleniyor. MS 'nin en zorlanacağı alan smartphone zaten. MS 'e yakın isimler bile bu alanda başarılı olunacağına inançlarını kaybetmişler.

Yazılım, sunucu platformaları vs alanlarında MS 'nin çıkışları var. Ancak o alanları hiç bilmiyorm. Bilen varsa, bizi de aydınlatsın lütfen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim katılmadığım ve istemediğim nokta zaten Mac OS ve iOS'un birleşmesi. Bunu Apple'ın hiçbir zaman için yapacağını düşünmüyorum, en azından yakın bir gelecek için diyeyim. Microsoft ile Apple farklı anlayışta firmalar. Şu an için ben açıkçası Apple'ın stratejisini yani dokunmatik arayüze göre dizayn edilen işletim sistemi ile masaüstü işletim sisteminin ayrı olmasını daha doğru buluyorum. Çünkü biri diğerinin yerine geçtiğinde o işe göre dizayn edilmediği için kullanışsız oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanışsızlık konusuna katılıyorum, işletim sistemini ön planda dokunmatik de içeren bir hale getirmek çok akıllıca değil, notebook ihtiyacıyla uyuşmuyor. Ben office yüzünden yanımda taşıyorum aleti, office'in tabletle kullanılması ise zor (telefondan biliyorum) oluyor. Apple'ın dokunmatik arayüze tamamen geçmesi biraz zor bence. Farkındaysanız trackpad yenilendi, apple zaten dokunmatik özellikleri buraya yeterince yüklemiş durumda Mac'ler için, yenilediği bir aleti direkt çöpe attıracak bir hamleye kalkışmaz diye düşünüyorum.

İlk başta dediğim gibi, keşke surface book gelse Türkiye'ye, Apple'ın en azından donanım kalitesi olarak bir rakibi yok Türkiye'de. Microsoft'un bu ciddiyetsiz tavrı gerçekten komik. Bizim ameliyathanede bir laf olur bazen "süper ameliyat yaptım, gerçi hasta öldü ama olsun" , aynen bu durumun karşılığı, süper bir alet olsa da getirisi olamayacaksa hiç olmasın daha iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple'ın stratejisini yani dokunmatik arayüze göre dizayn edilen işletim sistemi ile masaüstü işletim sisteminin ayrı olmasını daha doğru buluyorum. Çünkü biri diğerinin yerine geçtiğinde o işe göre dizayn edilmediği için kullanışsız oluyor.

Ben de aksini düşünüyorum, Apple MacOS'u çoktan dokunmatiğe göre değiştirmeye başladı bile.

Multitouch touchpad ve dokunmatik Magic Mouse da geçiş aparatları. MacOS'da geçtiğimiz senelerde fare tekeri hareketi de ters çevrildi, bence bunun arkasındaki sebep de dokunmatik ekranlara geçişi yumuşatmakdı. Çünkü dokunmatik ekranlarda sayfayı yukarı kaydırmak için aşağıdan yukarıya bir hareket yapıyoruz, oysa fare tekeri bu hareketin tersine çalışıyor. MacOS aslında çoktan dokunmatiğe geçti de ekrana henüz daha dokunmadık.

Kanımca Microsoft Apple'ın hamlelerinden elindeki kağıtları çözmüş ve ondan önce davranarak oyununu bozmayı hedeflemiş.

Baktığınız zaman bir süredir Microsoft Apple ürünlerinin karşısına rakip ürün koymaya çalışıyor. Başarılı olmasa da cep telefonlarında bunu yaptı, tabletlerde yaptı, şimdi de dizüstünde yapıyor. Microsoft; "Apple, Macbook'un üstüne ne koyabilir?" diye kendine sorup Surface Book'u yapmış.

İyi de yapmış. Ortaya çok iyi bir bilgisayar koymuş. Tamam belki fiyatı yüksek kalmış olabilir ama bu pahalı ürün furyasını başlatan Apple'ın kendisiydi. Maliyet/fiyat hesabı yaparsak Apple daha zor durumda kalır.

Zamanında bir makale okumuştum, en iyi Windows bilgisayar Bootcamp'li Macbook seçilmişti, doğruydu da. Şimdi Surface Book'a bakarak şunu söyleyebilirim ki MacOS bu bilgisayara kurulabilseydi en iyi Mac bilgisayar Surface Book olurdu. Çünkü tasarım olarak da teknoloji olarak da malzeme olarak da Microsoft Macbook'un üzerine birşeyler koymuş yada en az Macbook kadar yapmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kompakt bilgisayar tasarımı güzel birşey, Apple sonuçta bu bilgisayarları tasarlıyor ve ürettiriyor. Sonuç, Samsung fabrikasında üretilen parçalarla Samsung'tan daha iyi donanım çıkıyor :) Samsung'u örnek olarak yazdım bu arada yanlış anlaşılmasın, farklı markalardan alınan pekçok parça var sonuçta. Tasarım olayı Microsoft açısından güzel olmuş ancak pahalı ve dokunmatiğin şu anda MacOs karşılığı yok, bu nedenle dediğinizi söylemek biraz zor. Donanımdan bağımsız üretici Microsoft bu nedenle bootcamp kurulu Windows iyi bir bilgisayar olabilir, Apple ise uyumsuz donanım kullanmıyor. MacOs dediğiniz şekilde surface book gibi harici bir bilgisayara kurulabilseydi bu kadar iyi bir işletim sistemi olmazdı (buradaki iyilikten kast ettiğim ihtiyaçlara cevap verme, yoksa Windows'ta muhtemelen daha iyi oyun oynuyorsunuzdur), sürekli sorun çıkarır, çoğu zaman mavi ekranı görmekten MacOs'tan soğurduk.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MacOs dediğiniz şekilde surface book gibi harici bir bilgisayara kurulabilseydi bu kadar iyi bir işletim sistemi olmazdı

Tabii ki.

Yoksa Mac bilgisayarların içinde sorunları engelleyen küçük gremlinler yok. Yada Microsoft'un yazılım mühendisleri işletim sistemi içine kasten mavi ekran verdirtecek kodlar koyan embesiller değiller.

Apple yeni donanımlarını, kasalarını vs belki de aylarca test ediyor ve tek bir üretim bandından çıkarıyor. Çeşitlilik olmadığı için çıkabilecek tüm sorunlar zaten daha fabrikadan ürün çıkmadan çözülmüş oluyor.

Onbinlerce farklı donanım kombinasyonlarında sorun görülmesi çok normal.

Surface gibi Surfacebook gibi ürünlerle Microsoft bu sorunun da üstesinden bir nebze gelmeye başladı. Çıkarılabilir klavye bölümünün içine gpu entegre etmek ise bence çığır açan bir hareket. Alienware harici gpu kutusu gibi şeyler deniyordu ama bu başka bir olay.

Microsoft OS tarafında da çok ilerledi. Ben son Windows10'u pek beğenmedim ama Windows eskisi gibi değil.

Rekabet her zaman iyidir. Microsoft rekabette bir adım attı, umarım en kısa sürede Apple tarafından da yeni adımlar gelir. Belki o zaman o bahsetttiğimiz 200-400$ fark kaybolur yada tersine döner. Önemli olan tüketicinin önüne ihtiyacına zevkine yönelik ürünlerin en uygun fiyatla çıkarılması. Böyle bakarsak Apple kullanıcılarının da sevinmesi gerekiyor. Bu sayede belki fiyatlar daha aşağılara çekilecek yada daha iyi servisler donanımlar ürünler ortaya konacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kanımca Microsoft Apple'ın hamlelerinden elindeki kağıtları çözmüş ve ondan önce davranarak oyununu bozmayı hedeflemiş.

Diğer yazdıklarınıza katılmak ile beraber ,bu konuda farklı düşünüyorum.  Microsoft'un bu konuda Apple 'in takip etmeye ihtiyacı yok.

ilk tabletleri çıkaran Microsoft idi. O zamanlar "Bu Bill Gates 'in kişisel takıntısı" diyenler çoğunluktaydı. Doğrusu zaten donanım yeterli düzeye gelmemişti. Apple ipad 'i çıkardıktan sonra aslında MS karşısına bir ürün koyabilirdi. Bazı prototipler basına sızdı. Ancak MS lik yöneticilerin konuşmalarından anlaşılan , MS "code base" 'i bölmemeyi bunun üzerinde tuttu. Çünkü uzun vadede birkaç tane işletim sistemini sürdürmenin , hem teknik olarak , hem maliyet olarak çok zor olduğunu söylüyorlardı. Aynı eleştiriyi Android-ChromeOS tarafına da yapıyorlar zaten. Dolayısı ile MS donanım ve yazılım tafaından yeterli olgunluğun sağlanmasını bekledi. Bu süre içinde rekabette geri kalmayı göze aldı.

Tablet pazarı zaten büyük ekranlı telefonlardan gelen baskı ile küçülüyor, Buna bir de hibridler eklenecek.  Zaten çok ucuz Android tabletler de piyasadan çalıyor . Apple için ipad bu durumda. Ipad Pro üzerine yüklenebilirler. Ancak burda başka bir açmaz var. O tip bir cihaz için iOS yetersiz kalıyor. Yine smartphone uygulamasından hallice uygulamalar bu tip bir cihaz için yetersiz. Apple iOS 'a fonksiyon ekleme yoluna gidebilir. Bu durumda elinde sürdürmek zorunda kalacağı iki tane gelişmiş ve birbirine yaklaşmış işletim sistemi kalır ve başından beri Microsoft'un sakınmaya çalıştığı duruma düşerler.  Bazı kullanıcılar  iki ayrı işletim sistemini sevebilir ama bu işin bir de üretici tafafı var.

Bunun çözümü Surface Book sınıfır bir cihaz olabilir. Ancak Apple'ın elinde ne böyle donanım var , daha da zoru buna uygun işletim sistemleri de yok. MS yıllarca öne geçti belki. 

Apple ,macbook, mini vs ile iyi cihazlar üretti. Ancak rekabetin zayıf olduğu gerçeği de var. HP , Dell gibi firmalar daha düşük kar oranları ile çalışıyorlar ,karın önemli kısmının intel ve MS tafafından alındığı bir pazarda Apple ile rekabet etme şansları yok. Oysa Microsoft ,Apple ile rekabete gücünü koyduğunda tablo farklı olabilir. 

Karşılaştırma yaparken , işin şu boyutu da var. Biz hep kullanıcı açısından bakıyoruz. Belki yönetici açısından baksak farklı görünecek. Samsung devasal bir firma. İnşaattan, gemi inşaatına, finans sektörüne her alanda var. Telefon sadece bir dalı. Çok ilginç,okuduğumda çok şaşırmıştım. Sony'nin -o zaman - en çok kazanç getiren bölümü sigorta bölümüymüş.

Oysa Apple çok daha kısıtlı bir sektöre sıkışmış durumda. 5 yıldız işler yapsa da, 4 yıldızlı ürünleri olan rakipleri var. Stres altında , Samsung 'dan , MS 'den daha kolay zarar görecek durumdalar. telefon alanında Xiaomi gibi Çinli üreticiler, notebook, tablet alanında MS tarafından sıkıştığında ne kadar rekabet edebileceğini göreceğiz .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Resetbutton ben Microsoft'un bu kadar başarılı hamleler yapabileceğini düşünmüyorum, umarım yapar, biz de ucuzlayan bir sektörde kendimizce az miktarda da olsa kar ederiz. Her yerde çalışan bir platform yaratmak fikri Microsoft'un bugün veya Windows 10'la yaptığı birşey değil. Kendi adıma konuşabilirim sadece ama Türkiye'ye ilk gelen gerçek anlamda akıllı (wi-fi,bluetooth, gprs hepsi birarada olan) telefon olan Asus P525'i kullanmaya başladığımda windows'tan kopmadığımı hissediyordum ben zaten. Tablet bilgisayarla ilk tanışmam da asistanken oldu, o dönemde hastane içine her yere access point koyarak elimizde film taşımak yerine tablet bilgisayarı taşımak ve PACS üzerinden filmleri görmek, vizitte filmleri buradan açıp bakmak fikir olarak çok hoştu, ancak bu aletlerin üzerinde windows xp çalışıyordu, hantaldı, yavaştı, pili çabuk bitiyordu, kalemle birşeyler yazmaya çalışmak işkenceydi, kendisinin 3 katı kadar bir dock üzerine yerleştirilerek şarj ediliyordu vs.  iPad çıktığında bu yüzden bu ürünler piyasadan silindi ve iPad taklit edildi, Microsoft uzunca bir süre mobil bir işletim sistemi kurmadı/kuramadı. Yani Microsoft bugün windows 10'la yapıyorum dediği şeyi bundan 8-10 sene önce de yapmaya çalışıyordu, şimdi koşulları olgunlaşmış olabilir, çünkü mobil işlemcilerle neredeyse bütün uygulamalara hakim olmak mümkün. Ancak tabletlerde windows kullanma fikri bugüne ait değil ve çok eski bir fikir.

Apple tarafında ise durum farklı, iki koldan gelişiyor herşey, Apple sadece yazılımla veya sadece donanımla para kazanmıyor. Her ikisinden de kazanıyor ve kazandığı para azımsanmayacak miktarda, çok ciddi kar elde ediyor. Bu karın büyük kısmını da elindekini verimli kullanmakla yapıyor. 6 sene önce aldığınız iMac, 4 sene önce aldığınız MbAir hiç sorun çıkarmadan çalışıyor ve yeni yüklediğiniz yazılımların hepsini çalıştırabiliyorsa eldekini verimli kullanma fikrini kullanıcılarına da yansıtmış gibi duruyor. Apple'ın Windows'un 8-10 sene önce yapıp da beceremediği şeyi yapmaya çalışması için gerçekten bir neden yok, çünkü bunu ortadan kaldıran Apple'dı. Bugün sabahtan beri makale yazıyorum, sürekli 8-10 pdf dosyası açık, bir de word+adobe reader sabit olarak splitview'de, dakikada 3-5 defa bunlar arasında geçiş yaptım ve bir defa bile ekranı ellemek gibi birşey aklımdan geçmedi, parmağımı klavyeden ayırmadım bile bunları yaparken, çünkü touchpad hemen elimin altında, yazarken anlamadım bile touchpad'le manipülasyon yaptığımı. Kullanışlı olan birşeyi neden kullanışsız birşeyle değiştireyim ki, bunu anlatmaya çalışıyorum. 

Whooosh bence Apple'ın fare teker hareketini düz olarak eklemesini buna yormayın, muhtemelen farenin altından şarj girişi tasarlayan mühendisin yaptığı bir harekettir o :) Bende ilk günden beri kapalı o yüzden hiç kullanmadım, işletim sistemi değişikliklerinde de fare benim bıraktığım haliyle çalışmaya devam ediyor. İnce düşünmeyin bu kadar, Apple'ın mantığına ters bir durum bu, it just works diyen bir firma sonuçta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Resetbutton ben Microsoft'un bu kadar başarılı hamleler yapabileceğini düşünmüyorum,

Jerry Pournelle'nin deyimi ile , "Bill Gates dünyanın en akıllı insanı olmayabilir, ancak en akıllı insanlarını etrafında toplama yeteneği var." Microsoft küçümsenecek bir firma değil. 

Kendi adıma konuşabilirim sadece ama Türkiye'ye ilk gelen gerçek anlamda akıllı (wi-fi,bluetooth, gprs hepsi birarada olan) telefon olan Asus P525'i kullanmaya başladığımda windows'tan kopmadığımı hissediyordum ben zaten.

o dönem çıkan akıllı telefonları, tabletleri ben de kullandım. Pek başarılı örnekler değildi kullandıklarım. Ancak zaten onlardan başka örneği de yoktu. O zaman kullanılan donanım o kadarına izin veriyordu. MS 'de windows arayüzü kullanmakta ısrarcıydı. Zaten ekranlar capacitive olmadığından ,bugüne benzer arayüzler de orda kullanılamıyordu.  Bahsettiğimde zaten bu . Örnekler başarılı değildi ama MS o zamanlar da ürünler üzerinde çalışıyordu. Biz sadece piyasaya çıkan ürünleri görüyoruz. Mutlaka kendi lab larında her olasılık deneniyor. Yani ms bu fikirleri ilk kez denemiyor. 

iPad çıktığında bu yüzden bu ürünler piyasadan silindi ve iPad taklit edildi, Microsoft uzunca bir süre mobil bir işletim sistemi kurmadı/kuramadı.

ipad'ın çıkışı , netbook sonrası döneme geliyor. Netbooklar inanılmaz satış başarısı yakalamıştı. MS , o noktadan sonra ikinci mobil bir işletim sistemi kurma yoluna gitmedi. Zaman kaybetmeyi göze alıp , donanım , yazılımın gelişmesini beklediler. Zaten bir süre sonra ipad 'in de satış hızı kesildi. 

bir defa bile ekranı ellemek gibi birşey aklımdan geçmedi, parmağımı klavyeden ayırmadım bile bunları yaparken, çünkü touchpad hemen elimin altında, yazarken anlamadım bile touchpad'le manipülasyon yaptığımı. Kullanışlı olan birşeyi neden kullanışsız birşeyle değiştireyim ki, bunu anlatmaya çalışıyorum. 

Siz laptop 'u , dokunmatik ekranla kullanmam için bir neden yok diyorsunuz. Kullanımı bu değil zaten. Elbette Word de çalışırken , ekranı kullanmanız için bir neden yok. İki farklı senaryoyu, ipad pro gibi güçlü bir tableti ve iyi laptop'ı birleştiriyor. Örneğin benim sıklıkla kullandığım OneNote böyle bir senaryo için çok uygun. Benzerleri iOS platformunda var ama onenote yanında çok basit uygulamalar.

yine mesajınızı ipad de okudum , ancak cevap vermek için bilgisayar başına geçtim. Dokunmatik ekran uzun bir cevap yazmak için uygun değil.  Apple'ın bunu yapması için bir neden yok diyorsunuz ama ipad pro ile zaten o sulara girmeye başladılar. Ipad benzeri basit tabletleri satmak zorlaşmaya başladı. 

Apple'ın Windows'un 8-10 sene önce yapıp da beceremediği şeyi yapmaya çalışması için gerçekten bir neden yok, çünkü bunu ortadan kaldıran Apple'dı.

8-10 yıl önce yapılan bu değildi . O zaman var olan işletim sistemine , dokunatik eklenti. Şimdi iki ayrı arayüz var.Ek olarak  bugün yapabilmek için uygun donanım var artık. Kaldı ki , Apple onu ortadan kaldırdıktan sonra fonksiyonelliği kısılmış bir tablet koydu yerine. Ancak öyle çalışır hale getirilebiliyordu.

Apple iki koldan ilerledi. Basit bir ios ile başlayıp, geliştirdi. MS var olan Windows 'u yeniden yapılandırdı ve küçültüp, kompartize etmeye başladı . Kısa vadede Apple kazandı.Smartphone tarafında MS kesin kaybetti. Ki kendileri de farkındalar. Tablet hibridleri uzun vadede göreceğiz. Ancak statejileri boş değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple ile Microsoft daha önce de dediğim üzere farklı stratejileri deniyorlar. Microsoft tek bir işletim sistemi ile bilgisayar, tablet, akıllı telefon, oyun konsolu gibi birçok alanda boy göstermek ve bunların birbiriyle haberleşebilmesini istiyor. Apple ise bilgisayarlarında Mac OS ve dokunmatik ürünlerinde iOS ile yola devam ediyor. Şu an için kullanım amaçlarına göre bu tarz iki işletim sistem ile birlikte ilerlemenin daha doğru ve mantıklı olduğunu düşünüyorum zira bilgisayar kullanırken hiçbir zaman için ekranı bir elleyeyim diye ihtiyaç duymuyorum. Çünkü bilgisayarda yaptığım işler belli. MS Excel'de tablolar, spreadsheetler hazırlamak, Word'de yazı yazmak veya Autocad'de belli bir proje üzerinde hesaplamalar yapmak. Bunları klavye kısayolları ve fare ile ya da trackpad ile çok çok rahat yapabiliyorum, bilakis dokunmatik bir arayüz ile çok daha zor olacağını düşünüyorum. Tablet ve akıllı telefon kısmında ise bu iş için yazılan iOS uygulamaları sayesinde o ürünlerde yapılabilecek işleri de rahatlıkla yapabiliyorum. Örneğin epostalarımı takip etmek, kısa cevaplar yazmak, fotoğraf çekmek ve fotoğraf arşivime bakmak veya müzik dinlemek-dizi izlemek, podcast dinlemek vs vs gibi. iPad'de Mac OS olması son derece tuhaf olurdu mesela. Dokunmatik arayüze göre baştan dizayn edilmemiş ve optimize edilmemiş bir işletim sistemi bu aldığım zevki bir anda minimuma indirirdi diye düşünüyorum. Şu anda windows tabletlerde veya hibrit makinelerde gördüğüm de tam olarak bu. Örneğin 8-10" bir tablette masaüstü arayüzüne neden ihtiyaç duyulur? Sadece metro arayüzüyle yazılmış yepyeni bir mobil Windows sürümü olsa daha iyi olmaz mı? Ama tabi o durumda her programın iki ayrı işletim sistemine uygun yazılması sorunu var. Eh bir zahmet o kadar oluversin. Sonuçta telefon veya tablette parmağımla dokunarak kullanacağım ikonlar ve bu arayüze uygun uygulamalar olması zaten olması gereken bir durum değil midir? Aynı işletim sistemini her yere koyarım gibisinden bir yaklaşım burada ne kadar mantıklı? Tam tersi durumda da masaüstü bilgisayarda metro arayüze neden ihtiyaç olur? Neyse ki Windows 10 ile MS bu hatasından bir miktar geriye döndü de metro arayüz saçmalığını biraz olsun kaldırdı bilgisayarlardan. Tüm bunları söylemekle birlikte hibrit ürünleri beğenmiyor muyum? Çok beğeniyorum. Gerektiğinde tablet olarak kullanılabilmeleri büyük kolaylık sağlıyor evet ama Windows hem masaüstü kullanımı hem dokunmatik tablet deneyimi açısından ne kadar elverişli? Bu son derece tartışılır bir konu. Olay ürünlerin kalitesinde değil, olay MS'un esasen masaüstü bilgisayarlar için yazılmış olan bir işletim sistemini aslını bozmadan ufak makyajlarla her yere koymak isteme saçmalığı. Naçizene görüşlerim bunlardır...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Farklı düşünüyrouz. O zaman gerçek hayat verilerini takip edelim. Hepimiz burdayız umarım uzun vadede :)

-Benim tahminim Surface book , yüksek fiyatına rağmen çok iyi satacak. Bu ivme ile MS Surface ailesine ağırlık verecek ve piyasaya payını arttıracak.

-Ipad pro , sınırlı bir kesim tarafından kullanılacak, ciddi satış rakamları yakalayamayacak. 

-Uzun vadede ipad 'in de işi zor. O sınıf ürünler birkaç cihaz tarafından sıkıştırılıyor. 

Ki, surface book 'un satışı başlamış. ilk çıkan haberler, satışların çok iyi olduğu yönünde. Belki MS , kasıtlı olarak yüksek fiyatta ısrar edecek. Yani bunun en iyisi Microsoft yapar. Premium bilgisayar, premium fiyat algısı oluşturmak istiyor olabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ozanın görüşleriyle aynı benimkide, surface book bence hatırı sayılır bir başarı kaydedemiycek. Şuan asusun bir yoga serisini kullanmaktayım ve kullanım hissiyatıyla şunu söyliyebilmeliyim.Cihaz ya dokunmatik ekranlı pad veya klavyeli laptop olmalı, yani net çözüme odaklanmalı bu tarz ürünleride apple firmasında görüyorum. Kullanım işlevselliği arttıkca kullanıcı dostu olmuyor ürünler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Surfacebook çok az satar gibi bir iddiam olmadı. Beklenen kadar satabilir ama bir Apple macbook pro seviyesinde satmasını şahsen beklemiyorum. Yine de eski deneyimlerine göre MS için ciddi bir başarı kaynağı olabilecek potansiyelde bir ürün. Benim kastettiğim durum farklı. Surfacebook eğer iyi satarsa bunun sebebi hibrid bir cihaz olduğu için değil, kullandığı bileşenlerin iyi olması, malzeme-işçilik genel kalitesi ve satış sonrası müşteri memnuniyeti gibi sebeplerden iyi satacaksa satacaktır. Ben 2000-2500 dolar verecek adamın ana alış sebebinin tablet kullanımı olacağını pek düşünmüyorum, bilakis dokunmatik ekran olmasa da bu ürünle benzer satış rakamlarını MS'un yakalayabileceğine de eminim.   

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski , Surface sınıfının özelliği hidbid olması. insanlar o nedenle değil, başka nedenlerle alıyor demek o spekülasyon oluyor. Kendim için konuşabilirim ancak , tablet özelliği olmasa ben ilgilenmezdim.  iyi laptop daha ucuza var zaten.

Dün apple 'ın satış rakamları açıklanmış. iphone satışları tahmin edilen gibi iyi. Ipad satışlarında düşme devam ediyor. 

surface book , premium üst sınıf bir ürün tabii.Esas  Surface (atom işlemci kullanan )modeli zaman içinde ipad i zor durumda bırakacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Söylediğimin spekülasyon olduğunu düşünmüyorum zira o para seviyelerinde alınacak bir cihaz daha profesyönel maksatla alınacaktır diye düşünüyorum. Tablet özelliği ön planda olan bir hibrit cihaz için çok daha ucuza Surface Pro var mesela. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok