• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

Najaz

CHW
 • Content count

  3,550
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  233

Najaz last won the day on September 12

Najaz had the most liked content!

About Najaz

 • Rank
  surrender.to.music

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

3,182 profile views
 1. MSI Afterburner & RTSS yükleyip gerekli ayarları yaptıktan sonra, oyun içinde overlay olarak her çeşit bilgiyi görebilirsin.
 2. Live Gold indirimi başlamış. 180 TL'ye 1 yıllık aldım. Üzerine 11,80 TL'ye 2 aylık Game Pass Ultimate aldım, 1 yıllık Live Gold aboneliğim +2 ay daha eklenerek 14 aylık Xbox Game Pass Ultimate'e dönüştü.
 3. Kaliteli bir PSU'ya çok fazla para dökmene gerek yok. Bizzat kendim aldım, GTX1060'lı sistemde kullandım: https://urun.n11.com/guc-kaynagi/fsp-fsp500-60ahbc-500w-aktif-pfc-guc-kaynagi-P227654927 Kabloları modüler değil, ama pek sorun olacağını zannetmiyorum.
 4. Başka sorum yok sayın hakim...
 5. Prizlere akım korumalı çoklu priz bağlı. Tek tek bağladığım buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi fişleri de ortasında delik olan tipte.
 6. Bugün eve elektirikçi çağırdım ve sayaçtan sonraki ana sigortayı da değiştirttim. Buradaki sigorta C40 tipinde, 40 Amperlik bir sigorta idi. Bunu, Siemens B32 tipinde, 32 Amperlik bir sigorta ile değiştirdik. Daha sonra elektirikçi abimizi babamların evine götürdüm ve buradaki sigorta kutusunu da elden geçirdik; ana sigortayı ve diğer tüm sigortaları yine Siemens'lerle değiştirdik. C20'ler yerine B16, C10'lar yerine B10 sigortalar taktık; ana sigortayı da yine B32 tipinde olanla değiştirdik. Bazı sigortalara çift hat girişi yapılmıştı; sigorta sayısını arttırarak her hatta ayrı bir sigorta olacak şekilde panoyu düzenledik. Pano girişindeki pako şalteri de iptal ettik. Evde doğru düzgün bir topraklama hattı olmadığı için, buraya kaçak akım koruma rölesi takamadık (Müteahhit sadece zemin kattaki mutfak hatlarına topraklama yapmış). K.A.K.R için sağlıklı çalışan bir topraklama hattı gerekiyormuş. Olsun, eskisinden kat kat güvenli bir sigorta paneli oldu. Peder beylere bir sonraki ziyaretimde, panelin yeni haline dair birkaç fotoğraf koyacağım buraya. Bugünkü hengamede aklıma gelmedi fotoğraf çekmek. n11'den Viko marka "UPS Prizi" denilen prizlerden satın almıştım. Bu akşam evdeki tüm prizleri bu yeni prizlerle değiştirdim. Topraklama bağlantısını prizin içindeki metal çubuk vasıtasıyla sağlayan bu tür prizler, topraklama konusunda klasik topraklı prizlerden daha güvenli imiş. Bu prizlerde çocuk koruması da var. Kaptanın seyir defterinden şimdilik bu kadar
 7. Girelim girmesine de, Spotify memurları eve gelip kontrol yapıyormuş gerçekten aile mi kullanıyor diye...
 8. OLED aldın mı kralsın...Siyah başarımı ve kontrast söz konusu olduğunda OLED'lerin eline su dökebilen bir teknoloji yok. OLED panellerde dikkat etmen gereken tek bir nokta var, o da "image retention" dedikleri durum. Ekranda kanal logosu vs. gibi uzun süre sabit duran bir görüntü kalıcı olabiliyor. Sol üst köşede TRT 4K'nın logosu yapışık duran birçok OLED TV kullanıcısı var (hoş, saatlerce TRT seyreden adamın panelinden önce beyninin yanması gerekir). Güncel modellerde "pixel shifting" olarak geçen, paneldeki pikselleri sağa-sola doğru anlık olarak kaydırarak görüntü yapışmasının önüne geçtiğini iddia eden teknikler kullanılıyor ama ne kadar etkili oluyor bilemiyorum. Yalnız 4K OLED alacaksan, o TV'nin yanına Xbox One'ı koyarsan ayıp olur. Bir tane de One X alacaksın mecburen.
 9. Dün kolları sıvayıp işe giriştim ve sigorta kutusunu elden geçirdim Haftaiçi birkaç alışveriş yaptım. Önce kendime kaliteli bir kargaburun ve kontrol kalemi satın aldım. Hepsiburada'da İzeltaş'ın alt markası olan ELTA'nın kargaburunu ve yine İzeltaş'ın Tester kontrol kalemi indirime girmişti; bu ikisini piyasa fiyatının yarısına satın aldım. Bir de sigortalar arasında köprü görevi yapması için adına "bara" dedikleri, aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz zamazingodan satın aldım. Bunu 1 metrelik parça halinde satıyorlar ve fiyatı 35 TL. Daha kısa parçasını bulamadım yerel elektirikçilerde. Yalıtımsız olanları da var, ben yalıtımlı olanını tercih ettim. Ek bilgi: Bakır dil kalınlığı 1 mm. olan baralar 63 Amper yük taşıyabiliyormuş; 1.5 mm. olanlarsa 80-100 Amper gibi yükler taşıyabiliyor. Ben 1 mm olanını bulabildim, ev için daha fazlasına gerek olmaz herhalde. Zaten evin sayaçtan sonraki ana sigortası 40 Amperlik. Pazar günü öğleden sonra işe başladım. Önce binanın girişindeki sayaçta bulunan ana sigortayı kapattım. Sigortanın üzerine koli bandı yapıştırdım ve bir de uyarı notu iliştirdim. Sonra evdeki sigorta kutusuna geçtim. Kontrol kalemiyle faz hattında enerji olup olmadığını kontrol ettim ve enerjinin kesik olduğundan emin olduktan sonra tüm sigortaları kapattım. Sonrası zaten eskiyi sök, yeniyi tak, kabloları ve barayı bağla'dan ibaret Tabii burada da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kabloları taktığımız klemenslerin adam akıllı sıkılmış olması. Yoksa ark denilen olay oluyormuş ve yangın çıkarabiliyormuş bu durum. Ortaya şöyle bir kutu çıktı: Geriye bir tek sayacın oradaki ana sigortayı değiştirmek kaldı, ancak onun için elektrikçi çağırmam gerekecek. O noktada enerjiyi kesme imkanı olmadığı için bu işe uygun donanımlı ve tecrübeli birinin yapması gerekiyor.
 10. "Fazla RAM göz çıkarmaz..." Levent Pekcan
 11. En azından şundan iyidir herhalde?
 12. @CaRaBeeN güle güle kullan yeni TV'yi. Benim merak ettiğim konu şu: LG'nin uzatılmış garanti gibi bir hizmeti var mı? TV'nin fiyatına baktım 15K gibi gözüküyor. 2 senelik garanti süresi dolduktan sonra TV'de panel arızası vs. çıkarsa 15K para çöpe gidecek demektir. Cihazı bir şekilde sigortalatmayı düşünüyor musun? Bu tür arızalarda servislerin müşterinin önüne koyduğu bol sıfırlı faturalar sebebiyle TV'ye çok büyük paralar ödemek, büyük risk almak gibi geliyor bana.
 13. Bu haftasonuna kadar satılmazsa 600 TL'ye "ciddi" alıcıyım, hadi kargosu da benden olsun...