Homeplug network adaptörleri tecrübeleriniz
0

Bu konuda 38 mesaj var

TP-Link in wall plug adaptörleri gayet başarılı aslında. Bence wifiden çok bunlar bir denenip ona göre karar verilmeli wifi ile devam edip etmemeye. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim odada eth ve cat1 telefon prizi var şerefsiz mütayit tesisat çekmemiş. kendim prizden prize kılavuz filan salıcam sanırım ev tipi cihazlarla wifi iş deil ya. sd stream bile edilmiyor. ondan sonra ver elini enterprise gigabit switch.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen bizim evde bunla ilgili özel oturup çalışma yaptım. Gözlemlediğim kadarıyla evin tesisatında benim odaya gelen priz için kullanılan elektrik sigortası üzerinden çok noktaya bağlantı alınmış. Misal evin içinde ki pano üstünde 5 adet sigorta var ancak benimkinin bağlı olduğu mutfakta ki fırınla başlıyor, banyo benim oda ve yatak odası şeklinde gidiyor Allah bilir arka balkonunkide burdan bağlıdır. Diğer 4 tanesi nereye gidiyor şüpheliyim doğrusu zaten evde geriye ön balkon salon falan kalıyor geriye. Böle bi dengesiz dağıtım aşırı saçma yapılmış.

Her neyse bu bahsettiğim hat üzerindeki tüm prizlerle kontrol sağladım hepsinde malesef en yüksek 37mbit bağlantı alabildim oda mutfağın oradan başlayan prizde mümkün sanırım ilk oradan geçiyor. Benim arka tarafta 34-36mbit olabiliyor. Sonuç olarak yetiyor işimi fazlasıyla görüyorum zatende. Tabi 50mbit internet alırken tam hızda kullanmakta vardı. İçeride laptopla test aldığımda 57mbit falan alıyor misal. :) Neyse artık kalan 20mbitide evde bağlandığım laptop ve cep telefonlarına pay gibi düşünüyorum. O hızları görmek zaten bir tek normalde maksimum hızda download için gerekli. Streaming içinde yeterli bir sonuç alıyorum.

Daha önce 300mbps wifi çubukla bağlandığımda iyi şartlarda 45mbit falan göstertebilsem bile bağlantı aşırı dalgalıydı, hele içeride laptoptan veri falan aktarmak istesem hız 250-700kb gibi sürüngeç değerlerde olabiliyordu. Şimdi bi dosya kopyalarken 3,65mb falan sabit değer alabiliyorum. Yine 1080p rip film falan açmışsam gayette yetiyor ağ üstünden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Geçen bizim evde bunla ilgili özel oturup çalışma yaptım. Gözlemlediğim kadarıyla evin tesisatında benim odaya gelen priz için kullanılan elektrik sigortası üzerinden çok noktaya bağlantı alınmış. Misal evin içinde ki pano üstünde 5 adet sigorta var ancak benimkinin bağlı olduğu mutfakta ki fırınla başlıyor, banyo benim oda ve yatak odası şeklinde gidiyor Allah bilir arka balkonunkide burdan bağlıdır. Diğer 4 tanesi nereye gidiyor şüpheliyim doğrusu zaten evde geriye ön balkon salon falan kalıyor geriye. Böle bi dengesiz dağıtım aşırı saçma yapılmış.

o kötü işte, benim eski evde de öyleydi pc ve elektronik zımbırtıların bol olduğu odalara direkt ayrı sigortadan hat çektirmiştim. çok masraflı bir şey değil aslında sigorta 5-10 lira, usta da alsın alsın 30-40 alır 50 liraya hallolan bir dert. sağladığı iyileşmeye değer çünkü aynı hat üzerinde çamaşır - bulaşık makinesi, ütü ve sair gibi yüksek güç ve akım çeken kaba kuvvet cihazlar olunca gerilim pis dalgalanıyor, o da zayıf akımlı sistemlere yaramıyor. sizin hotplug lan gibi. mesela bir ara diğer odada aydınlatma açılıp kapanırken oluşan arkın parazitinden benim odadaki z5500 pıt pıt ediyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hoca dediğin doğru iyi hoş güzel. Uğraşsam kendimde çekerim tabi ama işin ehlinin yapması daha doğru zaten bahsedildiği gibi tutsa tutsa en çok 50-100lira arası bi masrafı olurda işte onu valide hanıma anlatmak dert. Geçen dedim zaten kafayı mı yedin oğlum başından yapılcak şey şimdi deli deli konuşuyosun diyor. :D Eh o tabi evin belenmesinden dertli. Elektrik işlerini yapan kuzenimde var, ona danışmıştım geçen nerdeyse komple yeniden çekilmiş gibi uğraş olur gerek yok değmez gibisinden bahsini geçirmişti.

Aslında prizin hemen yanında ki telefon hattı prizi boşta onu alıp taşımak var en güzeli o, çek içinden bi cat5 falan oh mis takılmana bak. Eski evde ne güzeldi be müstakil tabi tavan arasından 30mtle odadan salona çekmiştim hiç öle etrafta kablo falanda yoktu gigabit switch üstünden direk 1000mbit erişim vardı. Laptopla pc arası kopyalama yanlış hatırlamıyorsam 80-90mb arası değişiyordu. :)

Yeni eve geçince işler boka sardı epey internet çözümü için düzgün birşey oturtamadık. Yadigar switchte şimdi işyerinde geçenlerde tıkanan 100mbitlik switchin yerini aldı network üstünde çalışan 10 adet pc & geniş format yazıcı karma arasında erişim köprüsü yapıyor.

O parazitten ötürü ses konusu biraz değişik bi şekilde bende de var hocam. Creative T5900 ses sistemimde bazen boştayken böle bi radyo frekansı gibi vujiiiiiivvvvvvvvvvvvvvvuuuuuvvvvvvvv gibisinden tuhaf parazitlenme sesleri geliyor.

Hani homeplugları satın almamış olsam ethernet tesisat işine girişiyim dicem ama elde bunlar varkende ona girişmek mantıksız geliyor. Bakalım bi süre böle devam bi olumsuzluğu yok şimdilik en kötü kafam atarsa çağırırım işini güzel temiz yapan bi elektrikçi çektiririm tek benim odanın prizine özel hat olur biter. Evde hattın en sağlam olması gereken odanın benim ki olması gerekirken kötü hattın üzerinde birde sonunda kalan olması kötü bir durum gerçekten. Annemi kızdırıyorum hatta salona yerleşcem ben sen git arka tarafa diye. :D

Ekleme: Aslında epey bi fantezi olur ama misal bizim ev şu an apartmanda en üst katta uydunun kabloyu salonda prizin içinden ( elektrik olmayan priz) çekmiştik doğrudan orası boşta salonun ordan bi ethernetlede yukarı çıkıp tepeden arkatarafa dolanıp benim odanın balkonun yanından girip yatağın arkasından kasa tarafınada çekme yapılabilir; çok masraflıda olmaz nerden baksan 30mtlik bi kablo yine işimi görürdü aşağı yukarı şu an işyerine getirdiğim eski kablom hazır çözümde sağlayabilirdi o iş için. Bi projelendirmeye çalışayım ben onu.

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hahah dertler, senaryolar hemen hemen aynı  :8

ek: ses sistemindeki tarif ettiğin parazit topraklama veya yine bu hatla ilgili dalgalanmalardan dolayı oluyordur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu bir miktar hortlatmış olacağım ama bilgi dağılmasın diye yeni konu açmak istemedim.

Bu elektrik üzerinden data taşıyan cihazlardan ikiden fazla olabiliyor mu? Router'ın olduğu yere 1 tane, 2 ayrı odaya da birer tane koymam gerekiyor ama bunları 3'lü kullanabiliyor muyuz? Öyle bir bundle paket göremedim, çalışma mantığını da tam bilmediğim için bir bilen varsa danışayım istedim. Mümkün müdür?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Modelden modele değişiyor kaç tane bir arada kullanılabildiği ama sanırım hepsi 3 taneyi çalıştıracaktır.

Genelde limitler 6'dan başlıyor 254'e kadar gidiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Modelden modele degismekle birlikte elektrik devresinin buyuklugu de bir faktor sanirim. Bende evin degisik yerlerinde 5 tane var ve problemsiz calisiyorlar. 3 tanede bir sorun cikmamasi gerekir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ChipArchitect , @@Whooosh

Teşekkürler

Türkiye'de satılan kitler hep çift olarak paketlenmiş. Yani bir çift bir tek alayım da 3 tane olsun demek mümkün değil gibi görünüyor. Aslında istediğim yapıda bu cihazlardan birisi aynı zamanda AP de olursa wifi repeater olarak kullandığım cihazı da priz üstüne taşıyacağım. Bu şekilde 3'lü bir seti almak için bir paket bulamadım. Gözüne çarpan var mıdır?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Coax Kablo çekene kadar ethernet çekerim. Amaç zaten ek kablolama yapmadan çözmek.  :facepalm:

Hazır döşenmiş coax kablo varsa odalarda işe yarıyor tabii. Mesela benim evde hemen her odada var . Kablotv'nin kabloları zamanında evin her yerinden geçmiş. Yoksa dediğiniz gibi anlamı olmazdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok