Reset atan notebook
0

Bu konuda 10 mesaj var

Selam,

Annemin notebook'unda bir reset atma sorunu oluştu. Sebebini bulamıyorum bir türlü. Event Log'da fayda etmiyor. Hdd sorunu değil diye düşünüyorum çünkü gayet güzel format atıp win7 kurdum. Ama windows açıldıktan yarım dakika sonra filan reset atıyor. Safe mode açınca sorun yok, reset atmıyor. Ne yazık ki elimde değiştirip deneyecek donanım da yok. Memory test yaptım, bir sorun çıkmadı. Başka ne olabilir acaba?

Notebook biraz eski, Toshiba Satellite A300-2D4. Centrino işlemci, 4gb ram ve 320gb hdd var bildiğim kadarıyla.

Fikri, önerisi, vb. olan varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fan temizliği  & termal macun yenilemesi yapmayı deneyin isterseniz...

+1, senelerce temizlenmeyen notebooklar çipset bitmeye yakın da böyle yapıyor genelde. yakında sizlere ömür olmaz umarım. safe mode'da sıkıntı yapmaması gpu driver devrede olmamasıyla alakalı. driver devreye girip gpu'ya yük binince sistem pörtlüyor ki buna 2d desktop hızlandırma bile yetiyor. aynen bu durumda çok makine gördüm, gpu güç çekmeye başlayınca kapanıyor veya reset atıyor. ama gpu driverı yüklemezseniz sorunsuz yürüyor. bu makinein gpu'su muhtemelen ati'dır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cevaplar için teşekkürler. Evet, grafik işlemcisi ATI Mobility Radeon™ HD 3470. Fakat sıfır windows kurulduğunda ekran kartı için driver kuruluyor mu ki acaba? Bu saatte bakamayacağım ama gündüz bir kontrol etmeye çalışırım, normal modda açılınca reset atmadan önce yaklaşık 30 saniye kullanmaya izin veriyor çünkü. Temizlik ve macun konusunda pek tecrübem yok ama bir denerim, çok zor bir iş mi? Muhtemelen nasıl yapıldığına dair videolar vardır :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sorun ekran kartıysa ki büyük ihtimal öyle termal macunla sorunu çözemezsin. zaten bu işlerden anlamıyosan notebooku sökersin belki ama toplaman biraz zor. ekran kartı driverlarını genelde windows otomatik yükler. aygıt yöneticisinden kaldırırsan vga modda kullanmaya devam edebilirsin. ama youtubeda falan videolar atlama yapacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cevaplar için teşekkürler. Evet, grafik işlemcisi ATI Mobility Radeon™ HD 3470. Fakat sıfır windows kurulduğunda ekran kartı için driver kuruluyor mu ki acaba? Bu saatte bakamayacağım ama gündüz bir kontrol etmeye çalışırım, normal modda açılınca reset atmadan önce yaklaşık 30 saniye kullanmaya izin veriyor çünkü. Temizlik ve macun konusunda pek tecrübem yok ama bir denerim, çok zor bir iş mi? Muhtemelen nasıl yapıldığına dair videolar vardır :)

xp kurarsan driver kurmuyor, vista ve win7'den itibaren inbox tabir edilen driverları windows kurulurken otomatik kuruyor (cümleye gel.)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük olasılıkla sorun fanla alakalı olabilir. Fan dediğim soğutma yollarıyla alakalı bir sıkıntı olası; yukarda da tavsiye edilmiş. İç temizlik yüksek olalıkla sorunu çözecektir. Safe modda vga modunda çalıştığı için alete yük binmez dolayısıyla ısınma sorunu oluşturmaz. Ancak normal kullanımda 3d vs yük bindirdiğinde soğutma yetmediği için makine kendini korumaya alıp reset atıyodur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Annemin bu işlerden anlayan bir arkadaşına havale ettik aleti. Tavsiyeleriniz doğrultusunda fan ve termal macun konusu da belirtildi. Umarım düzelir. Tekrar teşekkürler :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok