Tabletler üzerine
1 1

Bu konuda 91 mesaj var

Tableti sıfırladım. Yer lazım çünkü. Yeni Windows ayarlamalarında da güncellemeleri otomatik yükle seçeneğini devre dışı bıraktım. Nasıl olsa 10'a geçeceğiz, boşa yer kaplamasın güncellemeler. O esnada kendi bilgisayarımda Creation Tool ile 32bit Windows 10 Home Edition ISO'su indirdim, kaydedilecek yer olarak da MicroSD kartı seçtim. Karta ve içindeki bilgilere birşey olmuyor, formatlamak bile gerekmiyor. 3GB civarı birşey yazıyor karta, yani eskiden kalma 4GB kart bile iş görür. Kartı tablete taktım, ISO dosyasını açıp içindeki Setup.exe'yi çalıştırınca kurulum başlıyor. Hem 8.1'de sıfırlama, hem de kurulum ziyadesiyle yavaş işliyor. Yani saatler sürer, bilginiz olsun. Kurulum bitince sistem acaip yavaş çalışıyor. Hem güncelleme yaptığı için işlemci ve bellek aşırı yoğun, hem de henüz GPU sürücüsü yüklenmemiş oluyor o esnada (güncellemeyle yükleniyor işte). Güncellemeler ve GPU sürücüsü yüklendikten sonra düzeliyor. Dediğim gibi öyle çok hızlı değil ama 8.1'den daha yavaş da değil.

Yalnız ben hala aktivasyon yapamadım, onu nasıl yapacağım bilemiyorum. Bazı cihazlarda Single Language olması gerekiyormuş Windows'un, aksi halde aktivasyon olmuyormuş ve lisans istiyormuş (BIOS'taki lisansı görmüyormuş). Sanırım bende de bu durum geçerli. ISO indirirken Single Language indirmekte yarar var sanırım, ama isterseniz yine Home Edition ile deneyebilirsiniz. Açıkçası ben W7iC'yi deneme cihazı olarak kullanıyorum, hani yarın çalışmam dese de çok üzülmem, basarım formatı. Ciddi ciddi kullanıyorsanız Önce Single Language ile deneyin bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekleme yapayım: Kurulum uygulaması (8.1'de çalıştırdığımız) ekrana sığmıyor. Bazı durumlarda tıklanacak olan buton (next şeysi işte) ekranın dışında kalıyor. Böyle durumlarda ekran klavyesinin numerik modunda gözüken tab tuşuna basarak seçenekler arasında geçe geçe sezgisel olarak next tuşunu bulmak gerekiyor. Beni en çok uğraştıran bu oldu. Bundan sonrası kolay zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Single language var elimde oradan başlarım bu arada guncellemeden sonra wim partisyonu siliniyormuş windows 10 tarafından dolayısı ile yer kazancı varmış sanırım

Bing edisyon da istiyor olabilir bu arada

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman akşam evde düzeneği kurup bir bakayım ne yapabilirim diye :D iso dosyasını sdkarta açarım oradan setup der başlatırım durumu görmek için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ISO dosyasını SD karta açma. Dosyayı olduğu gibi SD karta at. Windows zip arşivi gibi görüyor zaten onun içini. Yani dosyayı açınca da belki olur ama ben hiç açmadan yaptım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reeder tablet üzerinde windows 10 kurulumunu başarı ile tamamlayıp gereksiz tüm partisyonları da ortadan kaldırdım. standart 16gb lık bir tablet gibi oldu. 1024x600 çözünürlükte metro uygulamalarının çalışmasında da sorun yok. tablet mode desktop mode arasında geçiş de sorunsuz. sadece rotasyon sensörü çalışmadı ona da bir ayar çekmek gerekiyormuş sanırım ama düşününce windows tablet işi işte şimdi yerine oturdu diyebilirim. word excel ve powerpoint mobile appler de güzel bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Benim Acer Iconia W4 Windows tablete Windows 10 için BIOS güncellemesi gelmiş. Lakin garip bir durum var. Güncelleme sadece 3.5MB, versiyon numarası filan da eskisiyle aynı. Flash'lama ekranında eski sürüm - yeni sürüm versiyon numaraları görünüyor, sanki aynı BIOS'u tekrar yazıyormuşum gibi, bire bir aynı. Şimdi bu noktada kafa karışıyor tabi. Büyük ihtimalle birkaç ufak değişiklik içeriyordur. Eğer cihazın Windows 10 ile düzgün çalışması için bu BIOS gerekiyorsa diğer tüm cihazlara ve anakartlara da gerekiyordur böyle birşey. Peki o zaman neden onlardan böyle şeyler gelmedi? Ayrıca, aletin üzerinde kendine has tuş filan yok. Yani bu güncelleme olmadan Windows 10 yükleyince çalışmayan birşey de yok. Nedir ki değişen?

Bir de başka bir gıcık durum var. Acer bu aletlere sanki Android tabletmiş gibi toplu firmware güncellemesi yayınlıyor. Windows sürücüleri de o dosyanın içinde gömülmüş oluyor. Tek dosya çalıştırarak BIOS ve sürücüler yükleniyor / güncelleniyor. Zaten bu yüzden normalde 160MB civarı olan BIOS güncellemesinin 3MB olması beni şaşırttı. Neyse, güncellemenin küçük olmasının sebebi içinde sürücü barındırmaması. Sadece BIOS güncelleniyor. E tamam da, Acer'ın son sürücü paketinde kusur var. Kamera çalışmıyor mesela. Çalışsa da birşey çekeceği yok da, çalışmıyor işte. Hani birisiyle Skype üzerinden hasbihal edelim desek edemeyeceğiz. Önceden çalışıyordu, son sürücü paketiyle bozuldu. Sonra diğer sürücülerin de hep daha güncelleri çıktı. Millet başka yerlerden bulup türlü dalaverelerle yüklüyor bunları. Acer da hazır yeni BIOS yayınlamışken şunlara bir el atsa, hepsini güncellese, kamerayı çalışır hale getirse fena mı olur? Sırf cihaz eskidi, yerine yenisi (Switch serisi filan) çıktı diye yapıyorlar bunu. Tam sopalık, ağzını burnunu kırmalık firma.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsi böyle değil mi? Bende Asus'un satıldığı dönemdeki en üst düzey donanımlı laptop'larından biri var, "Asus Live Update" diye bir uygulama yüklemişler, sözde sürücüleri güncelleyecek. 2-3 senedir 1 tane bile güncelleme çıkmaz mı!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim Acer Iconia W4 Windows tablete Windows 10 için BIOS güncellemesi gelmiş. Lakin garip bir durum var. Güncelleme sadece 3.5MB, versiyon numarası filan da eskisiyle aynı. Flash'lama ekranında eski sürüm - yeni sürüm versiyon numaraları görünüyor, sanki aynı BIOS'u tekrar yazıyormuşum gibi, bire bir aynı. Şimdi bu noktada kafa karışıyor tabi. Büyük ihtimalle birkaç ufak değişiklik içeriyordur. Eğer cihazın Windows 10 ile düzgün çalışması için bu BIOS gerekiyorsa diğer tüm cihazlara ve anakartlara da gerekiyordur böyle birşey. Peki o zaman neden onlardan böyle şeyler gelmedi? Ayrıca, aletin üzerinde kendine has tuş filan yok. Yani bu güncelleme olmadan Windows 10 yükleyince çalışmayan birşey de yok. Nedir ki değişen?

Bir de başka bir gıcık durum var. Acer bu aletlere sanki Android tabletmiş gibi toplu firmware güncellemesi yayınlıyor. Windows sürücüleri de o dosyanın içinde gömülmüş oluyor. Tek dosya çalıştırarak BIOS ve sürücüler yükleniyor / güncelleniyor. Zaten bu yüzden normalde 160MB civarı olan BIOS güncellemesinin 3MB olması beni şaşırttı. Neyse, güncellemenin küçük olmasının sebebi içinde sürücü barındırmaması. Sadece BIOS güncelleniyor. E tamam da, Acer'ın son sürücü paketinde kusur var. Kamera çalışmıyor mesela. Çalışsa da birşey çekeceği yok da, çalışmıyor işte. Hani birisiyle Skype üzerinden hasbihal edelim desek edemeyeceğiz. Önceden çalışıyordu, son sürücü paketiyle bozuldu. Sonra diğer sürücülerin de hep daha güncelleri çıktı. Millet başka yerlerden bulup türlü dalaverelerle yüklüyor bunları. Acer da hazır yeni BIOS yayınlamışken şunlara bir el atsa, hepsini güncellese, kamerayı çalışır hale getirse fena mı olur? Sırf cihaz eskidi, yerine yenisi (Switch serisi filan) çıktı diye yapıyorlar bunu. Tam sopalık, ağzını burnunu kırmalık firma.

Hocam windows 10 a elle geçir gitsin ne kadar WIM partisyon varsa siler sürücüleri elle yüklersin bir şekil rahatlar. İnan reeder rahatladı bu olaydan sonra artık sürücüleri WIM den alacak yok en ufak güncellemeyle patlayacak olayı kalktı tamamen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yav ben Windows 10'a geçtim zaten. Onda sıkıntı yok. Ben sadece durumun garipliğine işaret edeyim dedim. Windows 10 ilk çıktığında geçirdim aleti, gayet de güzel çalışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç ilginç haber var. 

Samsung , Surface e rakip olacak , 12' SAMOLED bir tablet hazırlıyormuş. Surface biz de satılmadığına göre , bu işimize yarar. 

Gelecek hafta Apple , büyük olasılıkla 12-12.9' , ipad pro 'u tanıtacak. Yeni ipad modeli beklenmiyor. Belki Ipad air 2 , daha iyi bir işlemci ile satılmaya başlanabilir. 

Amazon ,$50 lık 6' lik bir tablet satmayı planlıyormuş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm büyük markalar Surface benzeri ürün yapmaya başladılar zaten. Ben de geçenlerde Lenovo'nun muadil bir ürününü gördüm yanlış hatırlamıyorsam. Tabi mesele sadece üretebilmek değil, arkasında durabilmek. Microsoft kendi cihazları için aksesuar satıyor, destekliyor, sık sık yazılım güncellemesi çıkartıyor. Diğerleri ancak keyifleri gelirse yazılım güncellemesi yayınlıyorlar, aksesuar yapsalar bile çok kısıtlı ve çok pahalı oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft Surface'in bu ülkede satılmaması elektronik konusunda en gıcık olduğum konulardan birisi. Türkiye'nin Microsoft Donanım tarafı için üvey evlat bile olamaması çok yazık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunda Microsoft'un (global olan kısmın, asıl firmanın) pek suçu yok. Microsoft Türkiye'nin suçu var. Adamlar resmen uğraşmak, çalışmak istemiyorlar. Lumia telefonlar Nokia tarafından satılıyorken tüm operatörlerle sözleşme yapılmıştı. Operatörler çok uygun fiyata Lumia satıyordu. Çoğu kişi de bu fırsatlardan yararlanıp WP ekosistemine geçti zaten. Ayrıca her teknoloji mağazasında Lumia'ların özel telefon ve aksesuar standları oluyordu. Telefonlar ayrı bir bölümde duruyordu, Samsung'la HTC'yle filan karışmıyordu. Aksesuarları da kendine hastı. Ayrı bir standda renk renk kapaklar, kulaklıklar, kablosuz şarj pedleri filan... Nokia mağazaları vardı, onlar daha da detaylı hizmet veriyorlardı (Apple Store gibi).

Şimdi aynı cihazlar Microsoft'a geçti, bu gayet güzel işleyen sistemin içine edildi. Operatörlerle sözleşme hala yapılamadı. Operatörler Nokia döneminde aldıkları, stoklarında kalan Lumia'ları satıyorlar. Yeni model yok. Yeni modeller piyasanın genelinde yok zaten. Gelse de grey market geliyor, üstelik geç geliyor. Aksesuar bulmak imkansız. Nokia'nın kendisi ürettiği veya ürettirdiği "herşeyi" vardı. Mesela renklere takıntılı birisi telefonuyla aynı renk harici batarya veya kulaklık alabiliyordu. Şimdi bunların hiçbiri yok. Rengi geçtim, düz siyah olanı bile yok. Nokia mağazaları ya kapandılar, ya da hala eski Lumia modellerini satmaya devam ediyorlar. Neyse ki 1520 gibi hala tepe seviyede kalabilecek birkaç model Nokia zamanında çıkmış. Onlarla idare ediyorlar.

Kısacası, Microsoft Türkiye şahane işleyen bir sistemi bile bitirebilen ultra boktan bir kurum. Şu mağazalardaki Microsoft klavye ve fareleri nasıl sattıklarına bile şaşıyorum ben. Onlara kalsa sadece kurumsal yazılım satacaklar, başka işle uğraşmayacaklar.

Microsoft'un belki yapması gereken ama yapmadığı tek şey olmuştur: Bizim gibi yazılım odaklı çalıştığı ülkelerde Nokia satın alımı sonrasında donanım işlerini Nokia'dan gelen elemanlara bırakacaklardı. O zaman Nokia mağazaları MS mağazalarına dönüşürdü, MS donanımları (telefon, Surface, Xbox) alır yürürdü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@lawnmower

Microsoft klavye ve mouse işini de bildiğim kadaryıla zaten Microsoft Türkiye yönetmiyor. Satış öncesi, satış ve satış sonrası hizmetleri üstlenen distribütörler insiyatif kullanıyorlar. Ancak o alandaki rakipler arttıkça ve farklı markalar Türkiye'ye gelmeye başladıkça Microsoft'un klavye ve mouse standları da çok küçüldü. Mağazalara destek verenler distribütörler ve bütçeleri de kendi cepleri olduğu için bu alanda da giderek ufalıyorlar sanırım.

Donanım ithalatı, garanti için refurbished kabul edilen ürünler ..vs gibi bazı prosedürler can sıkıcısı olabiliyor. Üretici de bu konuya özel bir önem verip üstünde çalışmazsa gördüğümüz bu güdük durum oluşuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim biradere Turkcell Superonline Fiber 24 ay taahhüt kampanyası doğrultusunda Reeder A8i tablet hediye etmişler. 8" 1280x800 IPS ekran, Intel Atom işlemci, 1gb ram vs. Kendisinde iPad 2 var ve oldukça eskidi. Ne dersiniz iş görür mü yoksa çok mu yetersiz yeni bir tablete göre?

http://www.teknosa.com/urunler/125044941/reeder-a8i-quad-tablet

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim biradere Turkcell Superonline Fiber 24 ay taahhüt kampanyası doğrultusunda Reeder A8i tablet hediye etmişler. 8" 1280x800 IPS ekran, Intel Atom işlemci, 1gb ram vs. Kendisinde iPad 2 var ve oldukça eskidi. Ne dersiniz iş görür mü yoksa çok mu yetersiz yeni bir tablete göre?

http://www.teknosa.com/urunler/125044941/reeder-a8i-quad-tablet

Bende onun bir küçüğü (7" ekranlı olanı) var. Ben memnunum ama kaliteli, markalı bir cihazla mukayese edilmez. Ben Android'de vazgeçemediğim birkaç oyunu oynamak için kullanıyorum, bir de bazen masaüstünde Arx Control ile bağlayıp sistem monitörü olarak kullanıyorum. Kasası güzeldir, ekran fena değildir, aslında fiyatına göre çok iyi bir cihaz, ama kaliteli bir tablete sahip olanı memnun etmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elindeki iPad 2 (Air 2 değil) oldukça eski bir ürün olduğundan belki bunu kullanır diye düşündüm ama kendisinde ve eşinde iPhone 6 ve evde de bir tane daha iPad 3 ile birlikte Mac Mini olduğunu düşünürsek herhalde Apple dünyasında kalması daha iyi olacak. iPad 2 nin kendisine şu an için yettiğini söylemişti zaten de ben belki bu yeni ve biraz daha hızlıdır diye kullanabilir diye düşünmüştüm. En iyisi satması o zaman bunu. İsteyen varsa uygun fiyattan verebiliriz o halde. Hediye geldiği için fatura yok ama kutu açılmadı jelatinli ve 2 yıl TR garantili ürün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elindeki iPad 2 (Air 2 değil) oldukça eski bir ürün olduğundan belki bunu kullanır diye düşündüm ama kendisinde ve eşinde iPhone 6 ve evde de bir tane daha iPad 3 ile birlikte Mac Mini olduğunu düşünürsek herhalde Apple dünyasında kalması daha iyi olacak. iPad 2 nin kendisine şu an için yettiğini söylemişti zaten de ben belki bu yeni ve biraz daha hızlıdır diye kullanabilir diye düşünmüştüm. En iyisi satması o zaman bunu. İsteyen varsa uygun fiyattan verebiliriz o halde. Hediye geldiği için fatura yok ama kutu açılmadı jelatinli ve 2 yıl TR garantili ürün.

ipad 2 mi abi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok