Yazılımcılara sorular ...
4 4

Bu konuda 145 mesaj var

Browserda tab açmak ile gui arasında bir bağlantı yok. Browserda tabı bash komutu ile de açarım misal sonucun nasıl gorunduğu sizin işleminizi etkilemez ama gui ile çalıştırmaya kalkarsanız guinin iş yapması için worker thread yazmadan akıcı bir gui elde edemezsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Webapileri kullandığınızda browserda tab açmak zorunda değilsiniz data size kullanacağını web apiye bağşı olarak txt html json xml yml vsvs bir ton fprmatta gelebilir ve bunlarıstandart parserlar kullanarak doğrudan işleyebilirsiniz yine ne gui lazım ne başka bişi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gui için extra thread iş yapmadığı sürece parking durumda. ramden başka bişey harcadığı yok o da 1mb olması lazım. günümüz bilgisayarlarında zerre umursanacak şeyler deil bunlar. worker thread olayı da bana çok basit geliyo şahsen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Webapileri kullandığınızda browserda tab açmak zorunda değilsiniz data size kullanacağını web apiye bağşı olarak txt html json xml yml vsvs bir ton fprmatta gelebilir ve bunlarıstandart parserlar kullanarak doğrudan işleyebilirsiniz yine ne gui lazım ne başka bişi.

Ben yanlış anlamışım. Ben arkada python uygulaması çalışacak, gui olarak da web arayüzü kullanılacak, birbirleri ile de xml vs gibi bir ara format ile haberleşecekler  gibi anlamıştım. (couchpotato gibi mesela.) . 

Webapi ve parserlari biraz kullanılayorum zaten. Daha iyi öğrenemem lazım tabii. yukarda verdiğim coursera linkinde giriyor bunlara ama yüzeysel, daha detaylı bir kurs bulurum yakında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

selamlar

c# ta bir sonsuz döngüdeki bir tcp dinleyici  thread nasıl sonlandırılabilir.

abort,interrupt,try catch bunların hiçbirisi olmadı :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

windows 10 'un yeni update inde bash desteği gelecekti , onu öğrenmek lazım? Ya da windows super shell mi ne var , ona mı bakayım?

Mesela ne yapıyorsunuz bash ile?

Course'ra veya Edx 'i takip eden yok mu? Güzel kurslar oluyor. 

Mesela python öğrenmek isteyen varsa , şu kurs ve devamı en kaliteli ve bilgi yüklü olanı.

https://www.edx.org/course/introduction-computer-science-mitx-6-00-1x-8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski oyunlara bakınca (Int. Karate'yi yanılmıyorsam 87-88 senelerinde oynamıştım) bir çoğunu tek bir kişi bilemedin iki kişi yazıyormuş zaten. O devirde hafıza 48-64kb civarında dolaştığı, mouse diye birşey olmadığı için zaten yapılabilecek oyunlarda da en önemli şey grafik,müzikten ziyade fikir ve fikrin işlenmesi. Senelerce oynadığımız wizard of war'ı 50 kişide yazsa eminim ki oyunda çok farklı birşey olmazdı :D

Yine tam emin olmamakla beraber sallıyor olabilirim, 3-5 kişinin oyun yazması olayları 93-94 senelerinde çoğalmaya başlıyor. Mesela Cannon Fodder'ı yazan ekip 5 kişiydi diye hatırlıyorum. Sonrasında pc'nin şahlanması ve imkanların büyümesi ile stüdyolarda büyümeye başladılar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MaverocK Ekipler benim hatırladığım kadarı  ile hep vardı . O oyunda grafikleri yapmış derken, grafik programcılığını yapmamış sadece , grafikleri de kendisi çizmiş. 

Çok basit şeyler tabii bugünün standartları ile . Fazla bri programlama yok o oyunda. O zamanlar böyle şeyler için saf makina kodu kullanılıyormuş. Herhalde o geliştirme araçları ile kompleks uygulama da yazılmaz. 

14-15 yaşlarında gibiydim. Amiga 'da basit bir demo yazmaya uğraşıyordum. Sinus scroll, basit bir 3d grafik, renk oyunları vs vardı. Blittier 'ı kullanıyordu, o zamanda grafik çipi ayrı kod çalıştırabiliyordu amiga 'da .  Assembler olunca zaten kod birşey tutmuyor, fazla veri de yok. Veri yapısı diye bir kavramım olmadığından ihtiyaç olduğu kadar veri hafızada bir yerlere yazılıyordu.Hiç overhead yok yani. İşletim sisteminden hafıza istemek gibi kavramlarımda yoktu. Cart diye yazıyordum bir yerlere : : :) Buddha assembler isimli bir geliştirme ortamı vardı ama bir özelliği yoktu. Her hatada sistem resetlenip baştan başlıyordu. 

Zannediyorum aylarca uğraştığım demo birkaç kb den ibaretti. Basit birşeydi tabii. 

Civ, Simcity gibi oyunları yazanlar C de yazıyordu herhalde ama o ancak profesyonelin yapacağı birşey. O zaman evde kullanılan bilgisayarın hızıyla C compile etmek işkence . 

Şurda populer programlama dilleri sılanmış.

http://spectrum.ieee.org/computing/software/the-2016-top-programming-languages

Python 'un 3. sırada olması ilginç, belki daha ilginci C 'nin ilk sırada olması. Niye ki?

Java zaten hiç yerini kaybetmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne dersiniz?

Hobi olarak yapanlar için bence Python ve (C# veya Java) yeterli.

Ek olarak , daha önce burdaki tartışmaya şöyle bir cevabı var Ruby on Rails'in yaratıcısının.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir dili ne zaman "biliyorum" diyebilirsiniz?

Hiçbir zaman :baba: ... Dil bilmek yok, programcılığı bilmek var...

Bir kıstas olarak örneğin kullanmadığınız bir dilde yazılmış, üzerinde hiç çalışmadığınız bir projeye balıklama dalıp böcek ayıklayabiliyorsanız sizde iş var demektir :thumbs: .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hiçbir zaman :baba: ... Dil bilmek yok, programcılığı bilmek var...

Bir kıstas olarak örneğin kullanmadığınız bir dilde yazılmış, üzerinde hiç çalışmadığınız bir projeye balıklama dalıp böcek ayıklayabiliyorsanız sizde iş var demektir :thumbs: .

+1

Hiçbir dil için biliyorum demem, en fazla şu şu konularda tecrübem var derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence dili biliyorum demek yanlis degil. Dil dedigimiz sozdizimi (syntax) sadece. Sozdizimi de "programciligi bilen" kisi tarafindan cabuk ogrenilen birsey.

Ama dil ile saglanan frameworkler ayri bir hikaye. JavaScript dilini kisa surede ogrenebilirsiniz, AngularJS ayri birsey. Swift bilebilirsiniz, ama CoreAudio bilmek ayri birsey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şurda c# language specification dökümanı indirilebilir. salt dille ilgili ve bilinmesi gereken bişey. https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms228593.aspx

mesela salt c++ ile yapabildiğimiz şeyleri başka dillerde daha deişik şekilde yapabiliriz yada yapamayabiliriz. dil bilmek tamamen doğru birşey. tabi dil bilmek denince o dille birlikte çalıştığımız ortam, kullanılabilen kütüphaneler hatta program yazabilme becerisi de kastediliyo genelde o konuda hemfikirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tecrübeli bir programcının herhangi bir dilde temel syntaxı öğrenmesi bir bilemedin iki gün, genel Syntax' a hakimiyet bir hafta. Mantık şu olmalı:

Bir koşula bağlı olarak blabla adlı kütüphane fonksiyonu çağırmak istiyorum, nasıl yaparım? Kütüphane bildirimini vs. yok sayın...

C

if (koşul)
{
  blabla();
}

C#

if (koşul)
{
  blabla();
}

JavaScript

if (koşul)
{
  blabla();
}

Java

if (koşul)
{
  blabla();
}

Bu ilk dört örneğin birebir aynı olduğuna dikkat edin...

Python

if koşul
  blabla()

VB türevleri

if (koşul) then
  blabla
end if

Delphi

if (koşul) then
begin
  blabla;
end;

Delphi metin yazımı açısından en hantalı, koşul operatörleri biraz farklı; if bloğu yazmaya bu kadar emek sarfedilmez :). Bu arada Delphi' nin yeni sürümlerinde C#' dan devşirme bir çok yapı mevcut. Yine mesela Anders Hejlsberg' in hem Delphi hem C# temellerinde izleri var. Yani çok çok farklı görünseler dahi temelde abartılacak bir fark yok, hatta birbirlerine benzemeye başladırlar iyice. Yakında GC de olacak zaten.

Bu açıdan bakınca dil bilmekten kasıt syntax ezberlemekse anlamsız. Kütüphanelere hakim olmaksa yine anlamsız geliyor bana (kütüphane açısından Delphi ile C#, hatta Java benzeşimine bakaraktan). Elbette kütüphaneleri tanımak iyi bir kod yazımı ve zaman açısından katkısı olacaktır ama X Kütüphanesindeki tüm fonksiyonları ezbere bilmek iyi programcılığın işareti değil. Hangi kütüphaneye ihtiyacı olduğunu kestirmek bu açıdan daha önemli. En basitinden string işlerken bir string kütüphanesine ihtiyacınız olduğunu, bu kütüphanede uzunluk, kesme, biçme vb fonksiyonların olması gerektiğini kestirebiliyorsanız sizden iyisi yok. Yine örneğin XML işleyeceksiniz. XML' e hakimseniz, XML ile ilgili kütüphanelerde nelere ihtiyacınız olduğunu otomatik olarak bilirsiniz veya atıyorum MSDN var, intellisense denen bir nane var günümüzde. Internetsiz ortamda, notepad ile enterprise uygulama geliştiren var mı?

Uzun lafın kısası hiçbir şeyi ezbere bilmeye gerek yok. 6 senedir Delphi ile çalışıyorum yukarıdaki if bloğunu doğru yazıp yazmadığımı bir kaç kez kontrol ettim. Etkili şekilde (hızlı değil) problem çözmeye odaklanın ama hızlı çözümler üretmek adına klavye kısa yollarını ezbere bilmek, klavyeye hakim olarak kod içerisinden hızlı hareket edebilmek syntax ezberlemekten daha önemli bence.

Programlama dili bilmek, bir milletin dilini bilmek ile karıştırılıyor, o gözle bakılıyor, o şekilde adlandırılıyor ("dil bilmek" haliyle). Bence alakası yok...Tüm olay işe alımlarda programcılıktan anlamayan bir takım insanların işin kolayına kaçıp işe alacağı adamın tecrübesini sorgularken mevzuyu "X dilini bilmek" şeklinde sınırlandırması ve zamanında öyle yerleşip günümüze kadar gelmesinden ibaret :D .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok