Yazılımcılara sorular ...
4 4

Bu konuda 145 mesaj var

Ben de bir soru sorayım.

Şöyle bir şeye ihtiyacım var, batch windows üzerinde belirttiğim klasör ve alt klasörler içinde mts uzantılı dosyaları arayacak, bulduğunda da  her bulduğu dosya için özgün bir isim üretip bu iki dosya ismini bir exe dosyasında çalıştıracak ve böyle devam edecek.

Şöyle bir şey yaptım, tam istediğim gibi çalışıyor ama biraz tuhaf oldu. Bunu düzeltmeme yardımcı olur musunuz?

@echo off
IF EXIST mp4 (
echo mp4 folder exist 
) ELSE (
mkdir mp4

)

setlocal enableextensions enabledelayedexpansion
set /a count = 0
FOR /F "tokens=*" %%G IN ('dir /s/b *.mts')  DO (

set /a count += 1

for /l %%x in (1, 1, 1) do (

ffmpeg.exe -i "%%G" -acodec aac -vcodec copy "./mp4/00!count!.mp4"

)

)
endlocal

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdiye kadar text programming languagelara korku ile yaklaşan ben 2 haftadır awk ve perl hastası oldum.

Programlama yapacak insanlara net söylüyorum. Komplex işler ile alakanız olmayacaksa ve dahası rpi gibi cihazları programlayacaksanız perl öğrenin. raspbian üzerinden perl ile herşeyinizi halledersiniz emin olun.

perl harika bir dil...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neymiş hiç bir zaman programcılıkta bir işin kolayına kaçmayacakmışsın. Özellikle OOP de kesinlikle hazır objelere güvenmeyecekmişsin ve oturup eşek gibi kendi objelerini yazacakmışsın.

java.util.Scanner i yazan muhtemelen bir stajyerdi.

(Basit işlerim için çok kullandım ama anladım ki Scanner da iş yok... Otur yaz bufferedreader paşalar gibi. )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam programcılık zaten işin kolayına kaçmak üzerine kurulu birşey.

Çalışkan adamdan programcı olmaz. Programcının en önemli özelliği, herhangi bir problemi en kısa yoldan çözmek. Bu da tembel adamlara has bir özellik.  :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam programcılık zaten işin kolayına kaçmak üzerine kurulu birşey.

Çalışkan adamdan programcı olmaz. Programcının en önemli özelliği, herhangi bir problemi en kısa yoldan çözmek. Bu da tembel adamlara has bir özellik.  :mrgreen:

Amerika' yı bir daha keşfetmeye ne gerek var yeaaaa. :zuh:

Hem teknoloji böyle birşey, fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın, hikmetine fazla şey yapmamak lazım. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Perl'un Python 'dan ne üstünlüğü var ? Çok benzer diller dğeil mi?

Tim Berners Lee, inventor of the World Web, Wins the 50th Annual Turing Award

Tim Berners-Lee and the Birth of the Web

https://www.bbvaopenmind.com/en/tim-berners-lee-and-the-birth-of-the-web/?utm_source=twitter&utm_medium=techreview&utm_campaign=MITcompany&utm_content=berners

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bug ID mizi aldık

http://bugs.java.com/bugdatabase/view_bug.do?bug_id=JDK-8178144

Bakalım çözsün stajyerler şimdi bunu.

Perl awk gawk nawk gibi diller text manipulation üzerine kurulmuş diller direk (awk att kökenli özellikle. Hoş kullandığımız bazı dillerin kaynağı bir zamanlar att labs. ). Python da muhtemelen benzer bir amaçla ortada. Aralarında üstünlük altlık vs ancak sonradan gelen hazır kütüphanelerle alakalı olabilir ki ben olaya biraz daha pragmatik yaklaşıp hangisi işimi görüyorsa onunla devam ediyorum. Dil tercihi tamamen alışkanlık veya seçim işi ama herhangi bir dilin diğerine dümdüz üstünlük kurması zor bence. Perl bana yeterince basit ve rahat geldi. python a pek bir bakınmadıydım zaten ancak perl ile epey bi kod geçiyor elimden. Kullandığım varyant annotasyon yazılımı komple perl ile yazılmış bir kere. kaynak kodunu değiştirip kendi amaçlarıma uydurmaya çalışıyorum bu ara.

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

libboost u kim yazdıysa Allah onu bildiği gibi yapsın. Böyle saçma sapan bir kütüphane ve versioning olamaz. Geriye uyumluluk zaten hak getire. cmake tutturdu mu zaten illaki belli sürüm olacak. Sürümü cmake config den değiştirsen bu sefer 3 versiyon sonrasına bazı methodların ortadan kalktığını görüyorsun.

Açıkçası libboost üzerine yazılım inşaa eden hiç bir kimseyi yazılımcı olarak nitelendirmemek lazım. Pislik mal gözüyle bakmak lazım onlara. O derece sinirim bozuk 1 haftadır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, ResetButton said:

Android 'in desteklediği yeni dil Kotlin miş.

https://kotlinlang.org/

Var mı bilgisi olan ?

:facepalm:

Android bunu da desteklesin:

contains randomlibrary

main(String[] : args) {
   printline("Geçelim abicim!!!")
}

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, ResetButton said:

Android 'in desteklediği yeni dil Kotlin miş.

https://kotlinlang.org/

Var mı bilgisi olan ?

1-2 senedir Kotlin'i takip ediyorum ve ufak 1-2 işte kullandım. Daha önceden de kullanılabiliyordu, şimdi 'official' oldu destek. Bu dili geliştiren, özellikle Java geliştiricilerin kullandığı IDE'leri yapan, ayrıca Android geliştirilen Android Studio'yu da yapan JetBrains firması. Çekya asıllı bir firma ve yaptığı işte bir numara diyebilirim. 

Kotlin, Apple'ın Swift diline epey benziyor, oradan geçenler için de pozitif bir şey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Harika olmuş :alkis:...

Tıpkı Scala ve Java gibi Jvm dillerinden biri ve işin kötü yanı buna bir kere alıştıktan sonra tekrardan Java' ya dönmek çok zor olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öğrenmesi kolay, programlama başlanıç olarak bunu vermeye başladılar, "machine lerning" gibi kavramlar popüler, kütüphane çeşitliliği olmazsa olmaz, son olarak "kogögi" matığıyla programlamaya elverişli olduğu için :icon_tongue:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, OnLyTNT said:

Öğrenmesi kolay, programlama başlanıç olarak bunu vermeye başladılar, "machine lerning" gibi kavramlar popüler, kütüphane çeşitliliği olmazsa olmaz, son olarak "kogögi" matığıyla programlamaya elverişli olduğu için :icon_tongue:

kogögi ne?

Python için öğrenmek kolay diyorlar ama benim gördüğüm kadarıyla yazması kolay , yoksa temel kavramlar farklı değil. Onu öğrenen Java da öğrenir.

Bu kadar yaygın kullanılıyor, performans kaybı sorun olmyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, ResetButton said:

performans kaybı sorun olmyor mu?

İşte "kogögi" bu tip durumlarda devreye giriyor, bu mantıkla kod yazınca önemi kalmıyor.

kogögi: koy götüne gitsin:P

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hangi IDE'i ve hangi temayı kullanıyorsunuz? Siyah tema seven var mı mesela?

Programlamayı öğretmek istediğiniz bir yakınınız varsa çok güzel araçlar çıkıyor bu aralar. Mesela Apple 'dan şu var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Edsger W. Dijkstra 2002 'de ölmüş. Ben çocukken sürekli adını duyardım. Ben onu 1900 lerin ortalarında  yaşamış çoktan ölmüş  bir matematikçi zannediyordum.  Bilgisayar bilimlerinde önemli isimlerin çoğu böyle Avrupa , özelikle iskandinav veya doğu Avrupa kökenli mi?

Dijkstra  'nın "Go To Statement Considered Harmful "  makalesi referans gösterilir artık "Go to " nun programlamada yeri olmadığı söylenirdi. Yanlış hatırlamıyorsam Amiga basic 'te GOTO ya yoktu ya da kullanılması tavsiye edilmiyordu. Onun yerine GoSub vardı.  Modern diller (deneysel diller mesela) arasında var mı GOTO kullanılan? 

ResetButton tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GOTO ve benzeri komutlar, x86 assemblydeki "jmp" (jump) komutunun mantığından türeme, oldukça ilkel, okumayı zorlaştırıyor, birbirinden bağımsız alakasız şeyler yapmanıza ve ordan oraya zıplamanıza izin veriyor vs..vs... Sonuçta asm gibi dillerde döngü oluşturma, alt rutinler vs.. bu şekilde oluşuyor...Yapısal programlamada alt rutin, döngü yapıları vs.. her türlü araç gereç var, o yüzden "goto" ya gerek yok. Öyle programın bir ucundan bir diğer ucuna atlamak gibi bir programlama mantığı da yok, ihtiyaç da yok... Yüksek seviyeli bir dilde GOTO kullanan birisi ya cidden bilgisiz ya da değişik fantaziler peşinde olabilir ancak (mazoşist filan olabilir). C#' da var mesela; neden var, kim kullanır cidden merak ediyorum. Yüksek seviyeli bir dil için "worst practises" listesinin tepesinde yer alır rahatlıkla...BASIC' ın ilk sürümlerinde de bu dilin çıkış noktasıyla tamamen çelişen bir komut aslında "goto" ama o zaman mecburdular demek ki...

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genel bir prensip olarak kullanilmamasi onerilmekle birlikte pratikte buyuk ve ciddi sirketlerin yazilim kalitesi kural kitaplarinda goto icin her zaman bir istisna vardir, en azindan benim calistigim sirketlerde vardi. Endustri goto kullanimi konusunda akademi kadar kati degil ve cok istisnai durumlarda optimizasyon, mevcut API semantiginde gecmise uyumlulugu bozmadan program akisinda modifikasyon yapmak icin kullanilabiliyor. Kaynak kodunu gorme imkanim olan ve bir cogunuzun kullandigi bazi obemli ticari yazilimlarda da (Windows NT isletim sistemi, Intel ve AMD chipset driver'lari, Xbox One boot kodu) her zaman bir-iki goto vardi.

Endustride bazen tolere edilebilir olmasi kotu bir aliskanlik olmasini degistirmiyor ve ogrencilere / yeni baslayanlara sakincali oldugunun anlatilmasi gerekiyor. Ama ne yaptigini bilen insanlarin elinde hala bir fonksiyonu var, en yeni dillerde bile tamamen kaldirilmamis olmasinin da bir sebebi var.

Her ciddi programcinin okumasi ve sahip olmasi gereken Steve McConnell'in "Code Complete 2" kitabinda da "goto" aleyhindeki tartismanin her zaman siyah/beyaz olmadigini ve bazi durumlarda goto kullanmanin kabul edilebilecegi ve cesitli avantajlari oldugu islenmis, bu konudaki tartismanin iki yonunu de isleyen makalelere yer verilmis. Kitabin 2. edition'unda 398-410 sayfalar arasi sadece bu konuya ayrilmis, ilgilenen bakabilir (klavye olan her yerde bir kopya bulundurdugum icin simdi acip baktim)

ChipArchitect tarafından düzenlendi
rammstein and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/19/2017 at 9:16 PM, ResetButton said:

Edsger W. Dijkstra 2002 'de ölmüş. Ben çocukken sürekli adını duyardım. Ben onu 1900 lerin ortalarında  yaşamış çoktan ölmüş  bir matematikçi zannediyordum.  Bilgisayar bilimlerinde önemli isimlerin çoğu böyle Avrupa , özelikle iskandinav veya doğu Avrupa kökenli mi?

Dijkstra  'nın "Go To Statement Considered Harmful "  makalesi referans gösterilir artık "Go to " nun programlamada yeri olmadığı söylenirdi. Yanlış hatırlamıyorsam Amiga basic 'te GOTO ya yoktu ya da kullanılması tavsiye edilmiyordu. Onun yerine GoSub vardı.  Modern diller (deneysel diller mesela) arasında var mı GOTO kullanılan? 

https://stackoverflow.com/questions/46586/goto-still-considered-harmful

https://stackoverflow.com/questions/24451/is-it-ever-advantageous-to-use-goto-in-a-language-that-supports-loops-and-func/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

goto iç içe 2den fazla döngüden çıkmak için, try catch kullanmadan exception handling yapmak için ve üst üste kendini çağırıp stack overflow olmamak için gayet kullanışlı ve anlaşılır birşey. tabi kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok