Yazılımcılara sorular ...
4 4

Bu konuda 145 mesaj var

Dil bilmeye bir ek yaparsam, daha önce yazmıştım, python gibi interpreted dillerin C benzerlerinden farklı bir düşünme biçimi var. Olay sadece syntax 'ı, kütüphaneleri değil. Onu özümsemiş olanlar başka dilde sayfalar sürecek soruları iki satırda çözebiliyor.

Virtual Environments' ı ne amaçlarla kullanıyorsunuz? Reddit te bazıları her uygulama için virenv yaratmanın en iyisi olduğunu söylemiş , ben mantığını anlamadım. Multaka bir library'nin belli versiyonunu kullanmak gerekmiyorsa daha kolay değil mi global library ler kullanmak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dependency problemini ortadan kaldırır ayrıca başka bir yazılımın getireceği deprecated veya uyumsuz üst sürüm dependencylerden kurtarır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://blogs.msdn.microsoft.com/ericlippert/2008/05/14/mutating-readonly-structs/

mesela şurdaki olay direk dili ilgilendiren bi detay. pyhton dizi işlemeye yönelik bir çok syntax getiriyor. benzer şekilde c# da da linq var, javascript bambaşka oop patternlerine sahip, bazı dillerde oop diye bişey hiç yok, bazıları pure functional vs.

yinede dil bilmekten kastedilen genelde o dilin syntaxına ve paradigmasına, kütüphanelerine, geliştirme ortamına hakim olup, o dili kullanarak proje geliştirebilmektir.

YaRiLeTkEn and OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada web query tarzı kodlar için tekerleği sıfırdan icat etmeyin rest restful soap json vs nedir bunlara bakıp query sonuçlarını daha guzel işlemenizi sağlayan websrvisleri kullanın derim.

soup dediğiniz, beautifulsoap mu ? Onu kullanıyorum zaten.

https://www.crummy.com/software/BeautifulSoup/

webgui olarak da şu tavsiye edilmiş, bir bakacağım.

http://bottlepy.org/docs/dev/tutorial.html#quickstart-hello-world

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İntenete sorgu gondermek için neden gui lazım anlamadım hocam ama bir tavsiyem var inputu txt dosyadan alıp outputu html olarak dondurebilirsiniz veya size daha radikal bişi diyeyim guiden daha eğlenceli olacaktır. Python ile cgi programlamaya girin. Html get post oğrenin python kodu ile miniwebappler yazın sonrası daha da eğlenceli olacaktır.

post get ile birşeyler yapıyorum , dediğiniz gibi bunlar eğlenceli olacak.

Şöyle bir link var.

http://www.discoversdk.com/blog/10-interesting-python-modules-to-learn-in-2016

F#, Haskell kullanan var mı? Nedir ?

Carmack geçen sene Haskell öğrenip, deneyimlerini de twitter da paylaşıyordu. Kurt bir programcı olarak bile zorlanmıştı.

Delphi kullanıldığını bilmiyordum , ölü dil değil mi o ? Yeni uygulamamı yazılıyor ,yoksa eski uygulamalar mı yamanıyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Delphi hala tercih edilen bir ortam. Geçmişte bir takım başarısızlıkları oldu ama hem yüksek seviyede hem düşük seviyede uygulama yazma imkanı tanıması, halen desteklenen üçüncü parti kütüphaneler (DevEx VCL özellikle tek tercih sebebi olabilir) mevcut olması geçerliliğini korumasına yardımcı oluyor. Özellikle DB bileşenleri diğer geliştirme ortamları ile karşılaştırılamaz. Son eklenen mobil uygulama desteği de görünen o ki bayağı iş görüyor. Halen rahatlıkla tercih edilebilir ama editör ortamı, dilin köhneleşmiş bazı özellikleri C#, Java gibi nispeten "eğlenceli" diyebileceğimiz ortamlara göre biraz iç karartıcı, demode geliyor maalesef. Hafıza yönetimi konusunda dikkatli olmalısınız mesela; GC yok, her yere try finally serpiştirmeniz gerekebiliyor. GC desteği olan bir ortama göre ek yük getiriyor elbette bu durum ve daha "dumb, lazy" uygulama yazmak isteyenler bu yüzden tercih etmiyor.

Bir de IDE' nin ciddi sorunları mevcut hala, özellikle XE7 tam başarısızlık abidesiydi; projeyi açıp çalışamıyorsunuz o derece, en çok bu yüzden insanlar bıktı artık.

Bir kitap tavsiyesi yapayım, dil Delphi ama genel olarak OOP tekniklerini öğrenmek açısından dilden bağımsız rahatlıkla incelenecek bir kitap. Bir çok OOP öğreten kitaba göre işin gerçekten tekniğini özünden veren bir kitap olmuş:

More Coding in Delphi August 17, 2015 by Nick Hodges

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buraya yazmak bu güne kısmetmiş. :)

Linux üzerindeki bir programda çalıştırılmak üzere bir script yazmam gerekiyor. Çok çok detaylı bir script değil ancak programlama dili hakkında çok az şey bildiğim düşünülürse bayağı bir vaktimi alacağa benziyor. Birkaç bakındıktan sonra python kullanan bir programda yazmaya karar verdim. Anladığım kadarıyla Python biraz daha özgür bir yazım dili. Özellikle kalıplarda değil de tanımlamalar ile çalışıyor sanırım.

Neyse, geçen humblebundle'da gördüğüm yazılım kitaplarını satın aldım, hepsini almadım gerçi. :) Şu Phyton for Beginners olanı sanırım. İşe yarayacaktır diye düşünüyorum.

Çalıştıracağım programa bakmak isterseniz şuradana bakabilirsiniz, belki derdimi anlatmaya yardımcı olur. http://iraf.noao.edu/ http://stsdas.stsci.edu/pyraf/doc.old/pyraf_tutorial/

Tavsiyelerinizi isterim doğrusu. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

pythonda web framework olarak ne kullanıyorsunuz. Django çok kafa bulandırıyor, web2py'a fikir olarak yakın gibiyim bottle ama yazabiliyorum auth. yok :) Siz ne yapıyorsunuz ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

pythonda web framework olarak ne kullanıyorsunuz. Django çok kafa bulandırıyor, web2py'a fikir olarak yakın gibiyim bottle ama yazabiliyorum auth. yok :) Siz ne yapıyorsunuz ?

reddit te gördüğüm herkes django veya Flask kullanıyor.

Kullanan çok var, endüstri standardı olma yolunda ilerliyor, şiddetle tavsiye ederim. 

Cevap için teşekkürler. Benim işime yarıyacak birşey değil, biraz html bilsem yeter .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

python sorusu ile devam edeyim. python kullanarak bazı denklem programları yazmaya çalışıyorum. basit olanları yazıyor sıkıntı yok da işin içine 10e-30 gibi değerler falan girince işlemi yapmıyor. Yapıyor da doğrudan 0 buluyor sonucu. Sizce neden kaynaklı olabilir. Bazı şeyleri import etmem mi gerekiyor? 

Denklemleri yazarken pycharm kullanıyorum bu arada, belki alakası vardır. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Xamarin i aldılar. Visual Studio içerisine kattılar. Monoyu zaten freelance bir proje olmaktan da çıkarttılar. Swift miş Objective-C miş sallayın gelin paşa paşa .NET ile kodlayın diyorlar. Kendilerince haklılar. 

Visual Studio iyidir. ASP.NET geliştiricisi için windows artık tek platform olmayacak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok