AMD APU lari Nasil Bilirsiniz
0

Bu konuda 11 mesaj var

Herkese selamlar, calisma odama mutevazi bir siatem kurmak istiyorum. Aslina bakarsaniz cok para harcayasim da yok. Bunun sebebi butceden ziyade oynadigim oyunlarin pek bir donanım istememesi.

En son DHW zamani yeni bir laptop almistim heves edip. Bir suru sıkıntı cikinca ve ekrani da kucuk olunca arkadasimin ogluna hediye ettim. Allahtan cocuk keyifle kullanıyor en azindan para cope gitmedi. 18.4 inc boyutunda yeni bir laptoba da binlerce dolar para atasim yok acikcasi. Varolani is amacli kullanacagim...

Oyun olarak son 2-3 senedir FPS veya TPS oynayamiyorum gözlerim cok rahatsiz oluyor. Oynadigim en guncel oyun Indie leri saymazsak Diablo III ki, onunda gözlerimi rahatsiz eden efektlerini kapatinca cok makul ekran kartlari ile kullanmak mumkun. Genelde eski strateji oyunlari ile vakit geciriyorum.

Yazin heves edip yeni nesil widescreen monitorleri deneme firsatim oldu. Hani gozum rahat eder mi diyerek bilakis tam tersi oldu. Sonuç olarak 23 24" 1080p daha doğrusu 1920x1200 monitörlerim ile mutlu oldugima karar verdim.

O widescreen monitorlere heves edince normal laptop kaldirmayinca 980ti falan taktim ama hayatimda herhangi bir fark olmadi. Hos 980ti kenarda duruyor muhtemelen yeni geforce ekran kartlari gelince arkadaslardan 1 veya 2 tane daha gelebilir ama dedigim gibi bir faydasini gormedim..

Bu arada bir arkadasin blogu vardi sanirim burada da uye kendisi su sogutmasi olan harika bir sistem yapmis. Onun haricinde monitoru gonderen arkadaslarinda da gaziyla yazin biraz su sogutmasi işlerine de girdim ama benlik bir konu degilmis onu da anladim. Ozellikle yan tarafi pencereli anakartlardan yansiyan turlu turlu isiklar gozumu rahatsiz ediyor ki normalde monitorun uyari isigi bile kapalidir bende....

Hal boyle olunca arastirma yaparken Amd Apu lar dikkatimi cekti. Makul mantikli fiyatlara iyi performans sunuyor gibiler. Kapsamli bir arastirma yapmadim nasil olsa burada birileri biliyordur diyerek.

Makul bir ana kart ki overclock falan ugrasmam, Apu ve RAM almam gerekiyor sanırım. Kasa olarak silent denilen kasalardan memlekette varmis oyle bir sey tercih ederim. Elimde bir sürü SSD var zaten yani olursa sorun cikarsa yedek ekran kartim da var. Ses karti felan zaten ugrasmayacagim malum dac kullaniyorum.

Soru aslinda su Apu isi mantikli mi bu tablo da. Donanim bolumunde Amd nin yeni işlemcilerinden bahsediliyor biraz bekleyeyim mi, cunku herhangi bir acelem yok.

Tum bu operasyonun bana maliyeti oldukca makul olacak gibi. Fiyat dusuk olunca insan killanmiyor da değil.

Benim durumumda olsaniz ne yapardiniz

ekleme Steam den son oynadığım oyunlara baktım liste bu; Ultimate General: Gettysburg eski Company of Heroes (New Steam Version) Valkyria Chronicles Men of War ve Diablo iii

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhtiyaçlar arasında 4K 144hz fullAA ultra max über OMGWTFBBQSAUCE!!!111Bir detay seviyesi yoksa bence apu alınır kullanılır. Almışken en üst modeli almakta fayda var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhtiyaçlar arasında 4K 144hz fullAA ultra max über OMGWTFBBQSAUCE!!!111Bir detay seviyesi yoksa bence apu alınır kullanılır. Almışken en üst modeli almakta fayda var.

Benim kendi acimdan 4K olayi gereksiz yazin Acer in referans seviye monitorunu deneme firsatim oldu. Laptop a taktığım 980ti yeterli gelmeyince İstanbul'dan arkadasim yedek kasasini gönderdi sagolsun. Binlerce Dolarlik ekipman varken starwars battlefront oynayayim dedim 3 gun basim dondu... Ben goz sebebi ile zorunlu emekli oldum oyun dünyasından

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

A10 7850K kullandım zamanında ve gayet memnun kalmıştım.low ayarlarda tomb raider bile oynamıştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benchmark bakındım ben de ama bulamadım çok birşey hemen, A10 7850K ile ilgili bir adet YouTube videosuna denk geldim orada da 1080p High ayarlarda min 35 avg 45 diye bir sonuç vermiş ki idare eder, bir de ayarların kısalacağından bahsetmişsiniz yeterli olabilir, ama tabii en azından iki üç benchmark falan incelense konuyla ilgili iyi olur tabii.

Önceliğimiz oyundan ziyade müzik olduğuna göre, sessizliği ön planda tutmak lazım, burada mATX Cooler Master Silencio var, onunla ben kardeşime ofis PC'si toplamıştım kötü olmamıştı ama kasa konusu daha araştırılır, gayet sessiz bir kasa olması lazım.

Boyuttan ziyade sessizlik ön planda olacağı için mini ITX ile yakalanabilir mi çok emin değilim.

CPU soğutucu olarak da sessizlik ve performans için bence 2x140mm AIO soğutucular daha etkili ama A10 7870K için overkill olur, genel kullanımda ama durum böyle ama benim gördüğüm, incelemelerden falan dikkatli takip edip sessiz 2x120mm AIO edinilebilir veya Corsair H100i GTX gibi birşeye Noctua NF-F12 takma yoluna da gidilebilir.

Bu şekilde son derece sessiz bir sistem yapılarak müziğin keyfine en asgari seviyede fan sesi ile varılabilir. Ve Diablo 3 falan da keyif için arada oynanabilir. Hatta overclock falan bile girişilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abinin de söylediği gibi mini-ITX bir kasa ve anakart ile hem az yer kaplayan, hem de sizin ihtiyaçlarınıza cevap veren bir sistem kurulabilir. Corsair'in 380T mini-ITX kasasına bir göz atın isterseniz. CoolerMaster'ın Elite 110 mini-ITX kasası da olabilir, Corsair'e göre fiyat avantajı da var.

Su soğutma şart değil bence APU için; işlemcinin yanında gelen fan&heatsink yeterli olacaktır. Sistemi fazla zorlamadığınız zaman fan sesi de pek dert edilecek seviyeye çıkmayacak.

RAM'leri bütçenin yettiği en hızlı olanlarından seçin. Zira APU'nun grafik performansı, sisteme taktığınız RAM'lerin hızına çok duyarlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez

Başlıca sorun, FM2+ soketi eskimeye başladığı için, sistem için uygun bileşen seçeneklerinin azalması. Yine de  şöyle bir sistem kurulabilir:

AMD A10-7870K - http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=7246

NOCTUA NH-U9S - http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=6958

MSI A88XM-E35 V2 - http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=7620

KINGSTON HX324C11T3K2/16 - http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=6786

COOLER MASTER SIL-352M-KKN1 - http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=6215

COOLER MASTER RS620-SPM2E3-EU Silent Pro MII 620W - http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5777 

Güç kaynağı olarak şu zaten fazlasıyla yeter aslında - http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=6970

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

A10 - 7850k kullanıyorum suanki sisteminde, cok oyun oynayan birisi degilim, tek oynadıgım oyun arada dota 2 ye girip arcade map lerde takılmak ve benim için gayet yeterli.

Almısken APU da suanki en yüksek modeli almanız faydalı olucaktır, çok bir fiyat farkı olmayacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok