32 GB RAM
0

Bu konuda 10 mesaj var

Sistemdeki dual kitten 1 adet daha alıp toplam bellek miktarını 32 GB'a çıkardım.Sistem performansına şu an için pek etki etmedi ama ilerisi için yeterli olur şeklinde bir düşüncem var.Peki sizlerin bu konuda görüşleri nelerdir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistemi niçin kullandığınızı bilemiyorum ama 3-4 tane vm aynı anda çalışmayacaksa,geliştirici değilseniz, sistemde 16gb ram'den fazlasının yaklaşık bir 3-4 sene kadar daha gereksiz olacağını düşünüyorum. Ram'in bol olması boş bir otoparka benziyor, ihtiyaç duyulmadığı sürece sadece boş duruyor ve boş alanın hiç bir getirisi olmuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fazla RAM göz çıkarmaz, derler Serhan :) Şu an için fuzuli bir harcama olmuş, ama "Ağanın eli tutulmaz" da derler, para senin keyif senin...

Madem 32 GB RAM taktın sisteme, RAM Disk gibi bir program ile RAM'in bir kısmını sabit disk gibi kullanmaya yarayan şeyleri deneyebilirsin. Özellikle video-resim işleme programlarında çok ciddi bir performans farkı yaratır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

pek bir şey farkettirmeyeceğini (şu an için) biliyordum ama ileride lazım olur belki dursun şeklinde düşünerek taktım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gereksiz olmus bence eger oyun icin kullaniyorsaniz. 16gb ye bile suan icin ihtiyac varmi tartisilir 8 gb ile calistiriyorum ana makinami halen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlla da gereksiz olmayabilir eğer OS cache için kullanırsa ekstra alanı. RAM 'in fazlası göz çıkarmaz.

16GB 'ın öyle harca harca bitmez bir durumu yok, şuan çok-sekmeli bir Chrome ile 5GB RAM'i tüketiyor sistemim, diğer 5GB de bir adet Debian VM (çok hafif bir AwesomeWM kurulumu olmasına rağmen) ve backgroundda açık duran processler ile, toplamda 10,5 GB kullanımda. Üstüne high-end bir oyun açsam yetmeyebilir. Bu arada cache de bir 5GB alan tutmuş, Free RAM sadece 500 megabyte kadar kalıyor. Tabii biraz dikkat ederek kullanılsa sorun değil ama, açtığım hiç bir şeyi kapatmak istemiyorum, sistemin RAM kullanımına göz ucuyla bile bakmak istemiyorum diyen kullanıcıya 16GB yerine göre az bile.

Hiç olmazsa üstte söylendiği gibi, RAMDisk olarak faydalanılabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tasarım vs yapıyorsan belki diyeceğimde 32gbtı zaten doldurmak çok büyük uğraş ister.

Tek oyun eğlence için kullanılan bir pc için yapılan bir hamleyse gerçekten gereksiz olmuş. İleriki 2 3 senelik vadede bile 16gb tam potansiyel oyunlara fazlasayla yeterli olacaktır. Oyunların ihtiyacı daha ziyade Vram zaten. 32gb yerine hız için 16gb daha hızlı veri taşıyabilen ram modülleri alınabilirdi.

Genede hayırlı olsun, fazla mal göz çıkartmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok