Araç tavsiyesi - 55k TL bütçe
2 2

Bu konuda 19 mesaj var

Otomatik vites araç alınacak. mümkünse alman deilse japon olsun. normalde polo alınacak ama birisi toyota corolla 1.6 dizel full aksesuar dedi ama daha fiyatına bakmadım. o fiyata mümkün olmaz sanki. öle çok yakmadığı sürece herhangi bir tavsiyeye açığım aslında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Corolla'da 1.6 dizel mi var? Hem Corolla'da M/M şanzıman var; kesinlikle uzak durun.

Hadi diyelim ki 1.4 dizel, full demiş olsun; 81.000 liracık hediyesi var. Ve o paraya Superb alınıyor...

Kusura bakmayın ama araç tavsiyesi veren kişinin otomobillerden zerre kadar anladığını düşünmüyorum.

Eğer araç aile için alınacaksa : Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI CR DSG / 90 HP -62.000 TL

Seat Ibiza ST 1.2 lt TSI 105 hp DSG > Style 46.900 ₺ > Detaylar

Bekar işi olacaksa : Seat Ibiza 1.6 lt TDI CR 90 hp DSG > Reference 55.900 ₺

olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o belki ikinci el algıladı. kesinlikle sıfır istiyoruz. aileye gerek yok sanırım en iyisi polo almak olacak. var mı başka tavsiye yada aksesuar seçiminde dikkat etmemiz gerekenler vs. parayı en iyi şekilde değerlendirelim istiyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o paraya alabileceğiniz en iyi araba leon 1.2 DSG.

polo'dan VW logosunu söktüğünüz an 20 bin tl fazlasına hyundai i20 almış olduğunuzu farkediyorsunuz. küçüklüğü yüzünden kullanışsız bir araç.

dizel araç kullanan biri olarak, yılda 20 bin kilometrenin üstünde kullanmayacaksanız boşuna dizel farkını ödemeyin derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İbiza ile Leon arasında sınıf farkı var  bu da yol tutuşu (ve onu değiştiren bir sürü faktör-süspansiyon sisteminden ,aks aralıkları dingil boyları diye başlayıp bir sürü değişkene doğru gidiyor)   , hacim , iç mekan kalitesi , izolasyon gibi farklara yol açıyor, motor sistemleri ,ağırlık ,çekiş vb diye devam ediyor farklar...
Toledo sedan olduğu için işin içine bir de sedan-heçbek farklılıkları ve değişkenleri giriyor.
Kısıtlı bilgilerimle aklıma ik gelenler bunlar, umarum soruyu doğru anlamışımdır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de Ibiza diyorum. Biraz bekleyerek Skoda Fabia da alabilirsiniz, yeni Fabia gelmek üzere (tam tarihini bilmiyorum ama bu aralar gelmesi lazımdı). Leon da iyi bir seçenek ama o fiyata alacağınız Leon'un motoru küçük olacak, performansı biraz zayıf olacak. Performans aramıyorsanız düşünülebilir tabi. Burada sizin tercihleriniz de önemli. Yani beklentileriniz nedir, kullanım tarzınız nasıldır, genelde kaç kişi binecek arabaya, nerelerde kullanılacak gibi şeyler önem taşıyor.

Ben 1.6TDI DSG Polo kullanıyorum ara sıra. Bir ara sürekli kullandım, şimdi diğer arabayı tercih ediyorum daha çok. Aslında fena araba değil. Hani "küçük araba işte, fazla şey beklememek lazım" hissiyatı yaratmıyor, sürüşü filan yeteri kadar iyi. Performansı da sınıfına göre makul seviyede. Malzeme kalitesi başarılı, kalite algısı yaratıyor. Tüketimi düşük, uzun yolda 4 litrenin altına düşmek zor değil. Aksesuarı çok zayıf, arabanın en büyük eksi yönü bu. Zaten Volkswagen çok eleştiriliyor bu konularda, Polo'ya özgü bir durum değil bu. Autoblog podcast'inde editörlerden biri o hafta Bentley Continental GT Speed kullanmış, diğer editör de "arabada USB yuvası var mıydı? Ben diğer Volkswagen'lerde görmedim" diye maytap geçiyordu. Şimdi satışta olan makyajlı modelde yine birşeyler var da, benim kullandığım arabada ne USB, ne kart yuvası var mesela. Sis farı yok, aluminyum jant yok, dijital klima yok. Yani bunlar elzem değil belki ama aynı fiyata satılan muadillerinde bunlar oluyor.

Eğer tek kişi kullanacaksanız, yani bekarsanız büyük arabalara hiç bakmayın. Boşuna yük taşımış olursunuz. Alın ufak bir araba, rahat edin. Şehir içinde istediğiniz yere park edersiniz, dar yerlerde manevrası kolaydır, her türlü pratik yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Biz Kasım ayında ablama İbiza 1.2 Style DSG aldık. Fazla kilometre yapmayacağımız için dizel düşünmedik. O sırada VW dışında hemen hemen tüm markalara bakmıştık. Aracın herşeyinden memnunuz bir tek bana kapılardan biraz fazla rüzgar sesi alıyor gibi geliyor. Android 'deki ses seviye ölçer ile 100km hızla giderken ön iki koltuk arasında yaptığım ölçümlerde 88-90dB gibi bir rakam okunuyor. Belki normali budur karşılaştırma yapabileceğim başka bir araç yok malesef.

Leon ise kesinlikle çok güzel bir araç. Arkadaşların dediği gibi sınıf farklı direk Golf'ün karşılığı. Hem 1.2 DSG Leon 56900. Tam sizin bütçede  :D  Bizim bütçe o kadar yüksek olmadığı için bakamadık Leon'a.

Skoda Rapid Spaceback 1.4 TSI DSG 56600 imiş. 1.4 olduğu için 122bg. Fakat kasa daha uzun buna dikkat.  Fabia bildiğim kadarıyla Mart ayı içinde gelecek. Zamanınız varsa ve görünüşü hoşunuza gittiyse bekleyin.

Gidip bayilerde hepsini inceleyin fiyat alın bence. Ama arkadaşların dediği gibi önce ihtiyaçlarınızın karşılanması önemli. Biz büyük araba ihtiyacımız olmadığından, ortalama bir bagajı olan ve fazla km yapılmayacağı için benzinli araç tercih ettik. Bayilerdede buna göre inceleme yaptık. Mesela Ford Fiesta için en ucuz 1.6 benzinli motorda otomatik vites veriyordu. Sizin 1.0 motorlar nerde dediğimde fiyat listesinin altında üst donanım paketinde olduğunu fiyatının yaklaşık 5000-6000 fazla olduğunu hatırlıyorum. Renault Clio için aynı taktik benzinli otomatik dersen Joy paket mi ne onda varmış onunda fiyat 50000+ oluyordu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Otomobil alırken iyi incelemek, çok araştırmak lazım.

Biz eşimin kullandığı 207'yi yenileyelim dedik ve Clio IV aldık; benim aracım da Renault olduğundan böyle bir karar vermedik; hepsine baktık ve Ibiza ile Clio kaldı. Biz aracı aldığımızda baz donanımda ESP, ASR, Cruise Control, Bluetooth, Hill Holder, 4 Havayastığı gibi donanımlar sunan tek rakip Aveo idi; onu da piyasa ve servis nedeniyle eleyip Clio aldık. Clio B segmenti olmasına rağmen kaput amortisörü bile var; düşünün artık.

Araç sınıfının sürüş dinamikleri olarak iyi sayılabilecek araçlarından birisi idi ve fiyatı rakiplerinin hemen hepsinden ucuzdu.Ancak Clio'nun üst donanımları için aynı durum geçerli değildi; donanım yükseldikçe artan fiyat beklentileri karşılamıyordu. Fiyat yükseliyor fakat karşılığında ufak tefek bir kaç "oyuncak" dışında ciddi bir donanım eklenmiyordu; örneğin havayastığı sayısı değişmiyordu... Öte yandan 30.000'e aldığımız bir araca göre iç mekan kalitesi tatmin edici iken veya arka kısmın darlığı can sıkıcı değilken; aynı araca 55.000 lira verdiğinizde bu eksikler bir anda gözünüze batıyordu.

Özetle otomobil piyasası karışık; bir modelin bir donanımı gayet alınası iken; başka bir donanım seviyesi alınmayacak bir fiyatta olabiliyor. Önce bilgisayar başında bütçeniz dahilinde veya yakınında olan tüm araçları belirleyin. Bu araçlar içinde şasi olarak "alınmaması" gereken araç(lar) varsa onları eleyin. Şahsen Megane gibi eski nesil araçları da elemeyi uygun buluyorum zira yeni nesil her zaman bir şeyler getiriyor; satış durumundaki avantajları da cabası  Yine bazı araçlarda hiç beklemediğiniz sorunlar olabiliyor; örneğin Lancer'ların frenleri problemli idi. Bu tür araçları da eleyin ve kalan araçlardan bir liste oluşturum.

Sonra benim tavsiyem bir excel dosyası açıp, bu excel dosyasında havayastığı sayıları gibi güvenlik donanımlarını ve sizin için önemli konfor donanımlarını işaretleyin ve en alta da fiyatlarını yazın. Bu excel dosyası karar vermenizde çok yararlı olacaktır. Eğer listedeki araçların tamamıyla test sürüşü yapabilirseniz daha da iyi olur. Ben araç seçerken böyle yapıyorum ve çok iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Biz Kasım ayında ablama İbiza 1.2 Style DSG aldık. Fazla kilometre yapmayacağımız için dizel düşünmedik. O sırada VW dışında hemen hemen tüm markalara bakmıştık. Aracın herşeyinden memnunuz bir tek bana kapılardan biraz fazla rüzgar sesi alıyor gibi geliyor. Android 'deki ses seviye ölçer ile 100km hızla giderken ön iki koltuk arasında yaptığım ölçümlerde 88-90dB gibi bir rakam okunuyor. Belki normali budur karşılaştırma yapabileceğim başka bir araç yok malesef.

Leon ise kesinlikle çok güzel bir araç. Arkadaşların dediği gibi sınıf farklı direk Golf'ün karşılığı. Hem 1.2 DSG Leon 56900. Tam sizin bütçede  :D  Bizim bütçe o kadar yüksek olmadığı için bakamadık Leon'a.

Skoda Rapid Spaceback 1.4 TSI DSG 56600 imiş. 1.4 olduğu için 122bg. Fakat kasa daha uzun buna dikkat.  Fabia bildiğim kadarıyla Mart ayı içinde gelecek. Zamanınız varsa ve görünüşü hoşunuza gittiyse bekleyin.

Gidip bayilerde hepsini inceleyin fiyat alın bence. Ama arkadaşların dediği gibi önce ihtiyaçlarınızın karşılanması önemli. Biz büyük araba ihtiyacımız olmadığından, ortalama bir bagajı olan ve fazla km yapılmayacağı için benzinli araç tercih ettik. Bayilerdede buna göre inceleme yaptık. Mesela Ford Fiesta için en ucuz 1.6 benzinli motorda otomatik vites veriyordu. Sizin 1.0 motorlar nerde dediğimde fiyat listesinin altında üst donanım paketinde olduğunu fiyatının yaklaşık 5000-6000 fazla olduğunu hatırlıyorum. Renault Clio için aynı taktik benzinli otomatik dersen Joy paket mi ne onda varmış onunda fiyat 50000+ oluyordu. 

valla öyle. bende de 2011 ibiza 1,2 tsi var resmen rüzgar esiyor sürücü kapısından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yeni kasa Mazda 3 diyecektim, sonra otomatik vites modelinin 66 gibi başladığını farkederek yarıştan çekildim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valla öyle. bende de 2011 ibiza 1,2 tsi var resmen rüzgar esiyor sürücü kapısından.

2009 jazz rüzgar sesinden ben de dertliyim.

Asfalt sesi olsa izolasyonla müdehale edilir de rüzgar sesi engellenemez :( Gerçi 4 pencereye de şu rüzgarlık mı yağmurluk mu neyse ondan taktırmış eski sahibi , onlar çıkar mı acaba ya da çıksa işe yarar mı?

cam.jpg

Bu arada bituself ile rezonans izolasyonu , echobon, firex denen zımbırtılarla da ses izolasyonu yapma projem var senelerdir (hatta arabayı almadan önceye dayanıyor , nette okuya okuya gaza gelmiştim) . Bu aralar tekrar canlandı , havalar düzelsin en basit yer olan bagajdan başlayacağım şu bituself denen melzemeyi uygulamaya...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kişisel tercihim Leon olurdu. 1.2 TSI jetta var abimde ve şehir içinde o kadarda mutsuz etmiyor araç. hatta ben ilk kullandığımda araç 1.2 gibi değil demiştim abime. 100km den sonra tabi sol şeritte sollarken belki sıkıntı yaratır o kadar kullanmadım ama şehir içi mutsuz etmez. hem yeni leon çok yakışıklı araç oldu bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir arkadaşım 1.4TSI Leon'u satıyor, daha doğrusu satmaya niyetli. Ses takıntısı var çocukta, arabanın sağından solundan tıkırtı gelince deli oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

satın alma olayı martta gerçekleşecek. maddi destek veren kişi polo die ısrar ediyo, çok bastırsam leon alınır. fakat

Leon 1.2 TSI 105 hp DSG   56.900 ₺

Yeni Polo 1.2 TSI BMT 90 PS DSG    51.400TL

beygir dışında leonun olayı nedir? muhtemelen düşük beygir olduğu için polo daha az yakar?

bir de tv reklamında yeni poloda aksesuarların arttığını ve fiyatların kampanyalı olduğunu söylüyor. polo daha mantıklı sanki?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bagaj, boyut vs. önemli değilse bencede polo alın. 105 beygir daha fazla yakıt tüketimi demek. leon un kalite durumu nedir bilemiyorum ama ibiza ile polo nun iç mekan kalitesinde baya fark var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Leon Style pakette olup Polo Comfortline pakette olmayanlar:

Ön sis farları ve entegre statik dönüş farları,
hız sabitleyici,
sürücü ve yolcu yan hava yastıkları,

perde hava yastıkları,
Elektronik dinamik diferansiyel kilidi (XDS),

çift bölgeli otomatik klima,

yağmur sensörü kararan dikiz aynası,

bluetooth,
16" jant,

kauçuk paspas.

(Tüm özellikler)

Koyu ile yazdıklarım önemli, Ibiza'da bile Style pakette standart(perde hava yastığı hariç).

Polo'da olup Leon'da olmayanlar,

Fren enerjisi geri kazanım,

Bardak tutucu.

(Tüm özellikler)

Bunların dışında Leon 105bg/175Nm, Polo 90bg/160Nm. Leon bagajı 100lt daha büyük.

Fabrika verisi yakıt tüketimleri neredeyse aynı 

Polo ş.içi 5,8; ş.dışı 4.1; ortalama 4.7

Leon ş.içi 5,6; ş.dışı 4.4; ortalama 4.8.

Leon satmak isteyen bayi gibi oldum  :) . Aralarındaki farkları yazdım.

Kalitelerini ben denemediğim için karşılaştıramam. Başkalarına kaliteli gelen şeyler benim için kalitesiz olabilir (Mesela ibiza'nın far düğmesi çok kalitesiz bence link, Polo'nun daha kaliteli link, bu araba almamızda etken olmadı) .

Bütün bunların başında 

maddi destek veren kişi polo die ısrar ediyo, çok bastırsam leon alınır.

dediğiniz için bende Polo diyorum. Sizin ısrarınızla Leon alıp yarın bir gün Leon'da bir arıza oluşursa (Polo veya Leon farketmez arıza çıkma ihtimali ikisindede aynı) "sen Leon istemiştin" diye başınıza iş açabilir. Polo alacaksanızda biraz zorlayarak "yan hava yastıkları" olan BlueGT modelini almaya çalışın (61000tl ve 1.4 motor olacağı için vergisi daha yüksek olacaktır ama güvenlik ???).

Arkadaşların dediği gibi arabayı gidin bayide görün, kalitelerini karşılaştırın, test sürüşü yapın, maddi destek veren kişiyide yanınıza alın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

satın alma olayı martta gerçekleşecek. maddi destek veren kişi polo die ısrar ediyo, çok bastırsam leon alınır. fakat

Leon 1.2 TSI 105 hp DSG   56.900 ₺

Yeni Polo 1.2 TSI BMT 90 PS DSG    51.400TL

beygir dışında leonun olayı nedir? muhtemelen düşük beygir olduğu için polo daha az yakar?

bir de tv reklamında yeni poloda aksesuarların arttığını ve fiyatların kampanyalı olduğunu söylüyor. polo daha mantıklı sanki?

Polo küçük, Leon büyük. Biri B, diğeri C segmenti araçlar. Leon aslen Golf'ün muadili yani. Polo'nun Seat'taki muadili Ibiza oluyor. Ayrıca Leon daha güncel MQB platformunu kullanıyor, Polo'nun platformu daha eski (Polo ile yaşıt). Olası bir kazada Leon biraz daha iyi korur, sonuçta daha iri bir araba. Ayrıca hem bagajı daha geniştir, hem de özellikle arka koltuğu daha ferahtır. Tabi kullanacak kişi evli filan değilse bunlar çok önemli değil. Ben işe gidip gelirken Polo kullanıyorum. Boyum 1.88m, öyle darlık filan hissetmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok