i5 6400-6500-6600
0

Bu konuda 8 mesaj var

6600 ek soğutma gerektirebilir ama 6400 ve 6500 için stok fan yeterlimi ? i7 ile arada ne kadar performans farkı olur ?

kullanım amacı : oyun ve internet

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Internet, ofis vs kullanımı için i3 bile fazlasıyla yeterli gelir. Oyun içinse i5 6400 veya 6500 stok fan ile işini görür. Yalnız bu tarz çarpanı kilitli bir işlemci alacaksan anakartı da ucuz H170 yonga setli almakta fayda olacaktır. Z170 alıp fazla para vermeye gerek yok bu durumda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çarpan kilitli işlemciler de overclock yapılabiliyor.

Örneğin şuan kullandığım 3770. Bu işlemci normalde 3.4ghz ve default ayarlarda Turbo ile 3.9'a kadar çıkabiliyor tabi tek çekirdek kullanılırsa. İki çekirdek yük altındaysa 3.8, 3 veya 4 çekirdek yük altıda ise 3.7ghz oluyor.

Elle çarpan değerini değiştirirseniz 4 çekirdek yük altında 4.1 ghz olarak kullanabiliyorsunuz.

Oyun için i7 gerekli mi?

Benim tecrübelerime göre kesinlikle hayır.  Aksini iddia edenler elbet vardır fakat benim denediğim 30 oyunda HT'nin bir faydasını görmedim. Hatta bazı oyunlarda ters etki gösterip fps bile düşürdüğü oluyor.

Stok fan ile kullanılabilir mi?

Kullanılır. İşlemciye gömülü gpu da kullanılmayacağından dolayı stok fan havalandırması makul seviyede olan bir kasada gayet kullanılabilir. Zaten bahsi geçen işlemciler 65watt TDP'ye sahip. Dahili gpu pasif iken TDP 40-45watt civarında oluyor. Stok fan 45W TDP ile başedebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i7 6700k yı iyi bir fiyatla elden çıkarma ihtimalim var ama şu an her oyunu 1080p de ultra ayarlarda 60 fps de oynayabiliyorum i5 6400 filan alsam fps düşüşü yaşarmıyım ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen i5 oyunlar için bana görede yeterli geliyor. i7 daha karmançurman kaynağa ihtiyaç duyan uygulamalarda gerekli daha ziyade.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GTX 980 SLI için konuşursam ki yaşadığım deneyim onunla ilgili, direkt farkettiriyor.

İnternette de zibil gibi benchmark var bu konuyla ilgili oralardan yararlanılabilir, oynanan oyunlara, kullanılacak ekran kartına göre sonuçlardan kontrol edilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok