CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

pil tüketimi konusunda iyi görünüyor.

mesela ekran 1 saat 21 dak. açık kaldığında %3 pil harcamış bu güzel.

cpu nun pil tüketimi konusunda ise birşey söyleyebilmek için, diğer cihazlarla ortak noktası olan bir test yapılması lazım.

mesela web browsing gibi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zenfone 2 ABD 'de satılmaya başlanınca, ciddi benchmarklarda görünmeye başlanmış. Sonuçlar intel için gayet iyi. Bu sonuçlarla rakiplerinin endişlenmesi gerek. Bir sonraki nesilde iyice zorlar. GPU tarafı zayıf biraz , onu çözerler herhalde.

74321.png

74326.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, Dell de 4394 çıkmış. Anandtech güvenilir bir site. Bakalım doğru mu , düzeltme gelecek mi? Yalnız Video render , conversion gibi bir benchmark daha var. Orda da Zenfone 2 baya fark atıyor. 

Aynı testlerde Huawei 'nin kirin işlemcisi de var. O çok geri kalmış.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Carrizo tabanlı ucuz 13.3  ve 14" modeller yaparsalar  ben dahil çok kullanıcıyı tavlarlar, NB'ta dahili GPU'lu sistemler uzun yıllar kullanılabiliyor, elimde 1.nesil i5 toshiba'yı bozulmadıkça değişmem, tek sorunu 768p çöz. ekran kullanıyor, ama evdeki casper 2. i5 nb'u şutlayabilirim, harici GPU'su 540m boştayken bile cihazın sıcak sıcak çalışmasına sebep oluyor.

Herşey bir yana üreticilerinde güzel modellerle piyasaya ürün çıkarmaları lazım, ohooo ;)  işin iş AMD

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD işlemcilerin yol haritası  tabloda verilmiş, carrizo dışında sonuç patates, umarım carrizo'lar iddia ediliği gibi bench'lerde o skorları alır, çünkü üreticilerin tercih etme sebeplerinden biriside bence performansı diyorum, her ne kadar segment'i 400$~800$ arası olsada.

AMD-Prozessoren-Roadmap-Q4-2014-bis-Q1-2

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7nm üretim tekniği önümüzdeki 5 yıl içinde kullanılabilir hale getirilirse iyi. En azından bir 4-5 yıl da o gider. Zaten daha sonrası için yeni bir şeyler geliştirilmesi gerekecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@karabalasaqun

cortex a72 huawei kirin 950 'in ne özelliği var? 

ChipArchitech , LTE ne zaman Türkiye 'ye geliyor diye sormuş. Bunun 4g 'den farkı ne? bildiğim kadarı ile 4g gelmeyecek Türkiye'ye . Dünyada bir biz akıllı olduğumuz için 4g 'i geçip, 5g kullanacağız .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

daha az enerji tüketimiyle  daha performanslı olacakmış diğerlerine göre

http://www.androidauthority.com/closer-look-arm-cortex-a72-603699/

2 eylülde huawei ascend mate8'i tanıtacakmış, bunda da kirin 950 varmış.

kirin 950 http://www.androidauthority.com/huawei-hisilicon-kirin-950-623077/

note5'de bulunacak 14nm cortex a57 exynos 7422 mi? mate8'de bulunacak 16nm cortex a72 kirin 950 mi? daha az enerji tüketimi daha yüksek performans verecek merak ediyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4G 5G tatavalarında birçok şey duman altı olmuş durumda,  işin içinde para döndüğünden insan haber'e okuduklarına temkinli yaklaşmaktan neye güveneceğine şaşırıyor. tam sövmelik bir yurdum vakasıya neyse. :icon_mad:

ARM'ın yeni a72 çekirdeği ve a53 ile harmanlanıp kullanımı 2016'yı bulacak gibi, HUAWEI gibi zırt aradan çıkan bir üretici olursa başka tabi, ama görünen o ki  işlemci tarafından daha önemlisi yazılım becerisi, yoksa o APPLE'in 2 çekirdekle tokatladığı benzer cpu tasarımları nasıl açıklanabilir. misal 14nm üretimli 7420  20nm üretimli A8'e çoğu testte geçiliyormuş, tek çekirdek performansında hala APPLE ciddi şekilde önde duruyor ve buna yazılım tarafındaki kararlı altyapı eklenince pazardaki kaymağın olması gereken yerde olduğuna kanaat getiriyorum.

HUAWEI bu noktada ciddi bir gidişat sergiliyor, telefonlarında kararlı çalışma var samsung telefonların çoğunda olan fabrika yazılımının angutluğu yok, gittikçe daha iyi olmasını bekliyorum. HUAWEI'ye   galaxy s/note gibi bir çıkış modeli lazım gerisi çorap söküğü gibi gelir bence.

Son olarak geçtiğimiz hafta okumuştum Samsung 10nm için öngörülenden önce üretime başlayacakmış, bir ara nvidia ve quallcomm'un yakaladığı önde kalmaavantajı samsung'a neler kazandıracak göreceğiz. sadece üretim teknolojisiyle önde olmaya çalışmak samsung'a daha ne kadar avantaj getirebilir göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

misal 14nm üretimli 7420  20nm üretimli A8'e çoğu testte geçiliyormuş,

hangi çoğu testte geçiliyormuş. (browser testlerinde mi yoksa?)

exynos 7420, 51228 kere test edilmiş, maksimum 6164 multicore, 1742 singlecore skoru almış http://browser.primatelabs.com/geekbench3/search?dir=desc&q=universal7420&sort=multicore_score

(iphone6+) apple a8, 38386 kere test edilmiş,maksimum 4639 multicore, 2046 singlecore skoru almış http://browser.primatelabs.com/geekbench3/search?dir=desc&q=iphone&sort=multicore_score

(ipad air 2) apple a8, 17124 kere test edilmiş,maksimum 4665 multicore, 1839 singlecore skoru almış http://browser.primatelabs.com/geekbench3/search?dir=desc&q=ipad&sort=multicore_score

multicore skoru cihazın yapabileceği maksimum işi gösterir.

singlecore skoru neyi gösterir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

APPLE'ın A8/A8X  SoC'ları Tek çekirdek performansı ile 7420'den daha iyi durumda, hem 20nm hemde 1.3ghz / 1.5ghz'de çalışıyor, yazılım ve donanım tarafında uyum malesef (apple'ı sevmediğimden) APPLE'ın her yol önde olmasına vesile oluyor. Samsung'un tasarımda neleri özelleştirdiğini bilmem ama APPLE daha etkili ve onu ancak mühendislik becerisi ile zorlar o kadar.

Tek çekirdek'te perfomans olarak bildiğim kadarıyla Nvidia lider durumda K1 zaten geçilmedi diye biliyorum ki onun üstüne X1 geldi, sanırım güç tüketimi sebebiyle mobil'de ilgi görmüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ağustos te , 4.5G ihalesi yapılakmış.  2016 gibi kullanımda olabilr deniyor. 

Arm işlemcilerde , üreticinin önemi ne kadar? Yani mediatek işlemci ile Apple işlemci arasında -hız, güç tüketimini bir kenara bırakırsak- kalite, sorunsuzluk, stabilite açısından önemli fark var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni ihale 4.5G olarak isinlendirilmiş yoksa senmi giydirme yapmak istedin @@ResetButton  :mrgreen:   zaten agustos'ta yapılsa en geç ekim-kasım aktif olacaktı, yerli üretim şartı vs zımbırtıları sebebiyle  geciktirildiği için kullanımda olacak kısmını belirtmeye gerek kalmıyor. bence asıl şartnameye eklenmesi gereken 1.si  sinyali TR'de tam kapsama alanına  ulaştırma zorunluluğu hemde baz istasyonu ve gücü konusunda misal 10m kullanıcın varsa bunu destekleyecek altyapının hazır edilmesi zorunluluğu.  bir haberde okumuştum güney kore'de baz istasyonu sayısı TR'ye oranla 3 kat'a yakın daha fazlaydı, işte böyle şeyleri en azından 4g'de yaşamayalım diyorum.

Bildiğim kadarıyla ARM işlemci'yi zaten bitmiş halde satıyor, dileyen lisanslıyor el değmeden basabiliyor, bundan sonraki aşama 1.si üreticinin farklılaşma adına ve 2. olarak kendi amacına yönelik mevcut tasarım üzerine ekleme çıkarma değişimi oluyor, bu noktada üreticinin yaptığı ekleme özellikleri bu işi yapan ekibin kalitesi ve yine yazılım tarafındaki destek ekibinin becerisi, APPLE'ın mali gücü sebebiyle 2010'dan beri çeşitli haberlerde iyi mühendisleri kadrosuna kattığı konu ediliyor illaki okumuşsundur, ekip büyüdükçe daha başarılı işler çıkarıyor diye düşünüyorum. sadece işlemci değil diğer alanlarda'da çok sayıda önemli ismi zaman zaman firma bünyesine kattığını konu ediliyor. davalık olduğu firmalarda var misal Aa123 batarya firması olması lazım. 

Neyse bence bu iş çok önemli ama yazılım kısmıda en az o kadar önemli, tabi işin zahmeti = maliyeti çok olduğu için misal samsung'un çoğu cihazı piyasaya sürüldükten çok sonra adam olmuş ROM'lara sahip oluyor, bazı kronik sorunları ise hala çözmüş değiller.

Mesela Nvidia bir dönem HTC Asus vb üreticileri android'e verdiği eksik destek yüzünden nefret ettirdiği için bir süredir kumda oynuyor, Mesela intel'de bu konularda iyi olmasına rağmen hazır piyasaya mobil ekibi başarılı işler çıkaramıyor, kah yazılım desteği kah soleliyle sağ kulağını taşıma gibi angutlukları sebebiyle mobil'e girmeyi denemeye başladığından beri full zarar ediyor yine tutturamıyor. yukarı yazdığım 2 sebep bu işin en zor kısmı diğerleri cabası.

Mediatek'in hem sürücü hemde üretim konusunda eksikleri var ama 2 yıl öncesine göre biraz aşama kaydettiler, XDA'da bazen full giydirme yorumları okuduğum oluyordu geçen sene, onlar biraz hint fakiri modunda kaynakları az olduğu için temel donanım sorunlarını çözmede geç kalıyorlar trende kaçıyor yaygınlaşmakta kabul görmekte uzuyor. ben huawei'nin başarılı 4G modem çalışması gibi 2016'da mediatek'in bu sorunlarından kurtulacağını düşünüyorum, bu şahsi fikrim tabi.. :lol:  buna bir örnekte samsung verilebilir zira exynos seriside sürücü konusunda sıkıntılı ve zaten quallcoom lideri pazarda yayılma sıkıntısı var, bir aralar TI  vardı nefesi yetmedi sanırım, sonra broadcom var ama onlar daha farklı alanlara yatırım yapıyorlar, birde creative 3dlabs cipseti vardı oda pazara giremedi 2. nesilde kayboldu gitti. Nvidia küstürdüğü piyasayı ne zaman geri kazanacak merak ediyorum, pazarda hayatta kalmak zor iş vesselam.

Kalite konusu değilde sorunsuzluk kararlı çalışma sürücü başarısı vs denirse APPLE'ın açık ara önde olduğu görülebilir.  özellikle yazılım konusundaki başarısı firmanın bence asıl cephesidir.

Apple'ın bu derece başarılı olmasında az ürünü olması fiyatı sebebiyle kaliteden kaçma dertleri yok, yazılım beceriside bu durumun geri kalanı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk

ihale öyle isimlendirilmiş herhalde, haberlerde öyle gördüm. Bakalım ihale sonuçlandığında kim kazanacak, yukardaki yazıda iddia edildiği gibi bir ihale mi olacak . 

Huawei 3. büyük telefon üreticisi olmuş. Geçen Q2 'de 30million unit satmış. Bu kendi işlemcilerini geliştirmek için yeterli sayı değil mi?

Meizu ,Samsung işlemci kullanıyormuş. Samsung işlemcilerini kendine saklamıyormuş yani. Belki onlarda bastırırlar. ,diğer üreticilere satmak için.

Şurdaki rakamlar hiç fena değil. Bunlar sadece sayı olarak , ve market yüzdesi olarak değerlendiriyor. Satılan ürün high end mi , low end mi dikkate almıyor.

Global Mobile Phone Vendor Shipments (Millions of Units)

Q2 '14

Q2 '15

Samsung

95.3

89.0

Apple

35.2

47.5

Huawei

20.6

30.6

Microsoft

50.3

27.8

Xiaomi

15.1

19.8

Others

211.5

219.9

Total

428.0

434.6

Global Mobile Phone Vendor Marketshare (%)

Q2 '14

Q2 '15

Samsung

22.3%

20.5%

Apple

8.2%

10.9%

Huawei

4.8%

7.0%

Microsoft

11.8%

6.4%

Xiaomi

3.5%

4.6%

Others

49.4%

50.6%

Total

100.0%

100.0%

Total Growth: Year-over-Year (%)

7.0%

1.5%

Source: Strategy Analytics

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2016 'dan sonra çıkacamış ama rakplerde o hızlara çıkar o zaman.

Burda tartışılmıştı. şimdi extremetech de şu yazı yayınlanmış. 

HTC neredeyse değersiz duruma gelmiş. 

LG 'de telefon başına 1 cent kar ediyormuş.inanılır rakamlar değil. 

http://www.extremetech.com/computing/211972-htc-declared-effectively-worthless-lgs-profit-margins-fall-to-a-penny-a-phone

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok