CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

3 cluster işlemci, bir cluster 2xCortex [email protected] GHz, diğer iki cluster ise 3xA-53. Bunların birisi 2 GHz, diğeri ise 1.4 GHz.

Yüke göre bu clusterlar açılıp kapanabiliyormuş, ciddi bir tasarım gibi. Ürün Mediatek'e ait. 120 FPS desteklemesi de beğenimi kazandı.

http://heliox20.com

Doğru konuda da cevap verelim.:)

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Exynos 7420 oldukça verimli çalışan ve performanslı bir işlemciye benziyor. Bendeki Note 4'te bulunan bir önceki nesil Exynos 5433'e göre performans artışı olmuş, üretim teknolojisi ufalmış ama bazı testlerde pek fark yok gibi. 5433 de hala fena değil galiba  :)

wpid-novosti-samsung-galaxy-s6-uzhe-stav

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3 cluster işlemci, bir cluster 2xCortex [email protected] GHz, diğer iki cluster ise 3xA-53. Bunların birisi 2 GHz, diğeri ise 1.4 GHz.

Yüke göre bu clusterlar açılıp kapanabiliyormuş, ciddi bir tasarım gibi. Ürün Mediatek'e ait. 120 FPS desteklemesi de beğenimi kazandı.

http://heliox20.com

Doğru konuda da cevap verelim. :)

ddr4 ram desteklemediğinden ve  20nm üretim olduğundan, cpu testlerinde exynos 7420yi geçemeyebilir.

Çünkü 1920x1080 çözünürlükte bir cihazda antutu testinde note5 ile yaklaşık aynı puanı almış. http://www.gsmarena.com/meizu_tops_benchmark_charts_with_exynos_7420_and_helio_x20_smartphones-news-13791.php

Bu antutu skorunun içinde gpu testleri de olduğundan ve note5 2560x1440 çözünürlükte olduğundan, note5den farklı şekilde yüksek puan alması gerekirdi. Sonuçta 2 çekirdeği cortex a72 olan 10 çekirdekli işlemci

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Telefon yakında çıkacak diye düşünmüştüm haberi görünce , ama 2016Q1 hedefleniyormuş. O zaman o performans pek iyi olmacak herhalde? Çünkü rakipleri de yeni işlemcilerini çıkarmış olacaklar ve hep 14nm.  Şu anda 7420 i geçemiyorsa, onların epey gerisinde kalabilir (?)

Meizu , Huawi , Xiaomi gibi markalar iyice gündeme girmeye başladı. 

Benim de yeni telefonum Huawei olacak büyük olasılıkla.  Kirin işlemcili  Mate 7,8 , S ve yeni Nexus(bu qualcomm olacak herhalde) gayet güzel telefonlar.   

Edit:

Quallcom tarafında da Smart protect duyurulmuş.

http://www.androidcentral.com/qualcomm-launches-snapdragon-smart-protect-help-combat-malware

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Performans olarak geçmesi esas hedef değil benim bildiğim, çinli üreticilerin kısa vadede hedefi denk yada yakın olmak, esas odaklandıkları 3 nokta var mühendislik olarak denk seviyeye çıkmaak, yazılım olarak bunu desteklemek ve tasarımda farklılaşmak. şuan üst seviye bir cihazda işlemci gücünden dolayı bir yavaşlık hissi sorun yaşayan bir kullanıcı var mı ki bundan sonra olsun. cihazlar orta seviyeden itibaren kullanıcının ihtiyaç duymadığı kadar iyi işlemci ve GPU  performansı sunuyorlar zaten.  Huawei'nin telefonları diğer çinli'lere göre daha iyi durumda ve bu ivmesini sektirmeden devam ettiriyor. bundan sonraki telefonum çinli bir üreticinin telefonu olabilir. tanıdıklarımdaki çinli telefonlar note3'ün aşağı yukarı aynısı ama yapacakları daha çok şey var, seneye şu zımbırtıları bir çıkarsınlar görelim bakalım ne durumda. bir bakmışsın note5 yerine bunlardan birine geçmişim.

Bu arada quallcomm  S820'yi resmi olarak takvimlendirmiş, bu sene olmaz sanki ama seneye birçok telefonda görürüz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Aşağıda linkteki test sonuçları APPLE iyi çalıştığını gösteriyor, aslında bir bakıma geçen senenin devamı ama yinede diğer firmaların hala aynı durumda olmaları bu durumu asıl ilginç kılan şey diye düşünüyrum, özellikle samsung'un onca arge yatırımına rağmen hala kafa kopartamaması şaşırtıcı, bir sonraki üründe %70 CPU %90 GPU farkı ile çıkagelmek yanlış olması ama uzun süredir görmediğim şeyler, 6s'in aynı çöz. te daha iyi beceri sunacak olması ise daha bir güzellik kullanıcı adına, misal 1080p ötesi cücük kadar ekranda bence hiç önemli değil ama seneye üst segment telefonlarda 4K std. hale gelirse şaşırmam.

Kaynak=  http://hothardware.com/news/performance-preview-apple-iphone-6s-plus-a9-processor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple'ın telefonlarında kullandığı Ax custom SoC'ler, o günkü rakibi olan telefonlarda kullanılanlara göre her zaman için çekirdek başına çok daha fazla iş yapabiliyordu. Yani bu bakımdan sürpriz bir durum yok. Yalnız bu kez grafik gücü anlamında da oldukça iyi bir başarım elde edilmiş ve bir önceki jenerasyona göre ciddi manada artış sağlanmış görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu hafif & ince 12" MacBook'u geçiyor :)

Edit: Sitede bulamadım bir türlü ama Ozan abi ile konuşmuştuk.. Ya iPad Pro ya iPhone 6S birisi geçiyordu :) Tasarım/teknoloji olarak güzel de, zayıf bayağı performansı..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

3Dcenter'da ZEN mimarisi hk. birkaç bilgi kırıntısı ve bir tablo verilmiş, bu haberi önce başka yerde sonra başka bir görünce baktım aynı yeri kaynak göstermiş ama içeriği biraz değiştirmiş, neyse tabloda verilen teknik akış diagramı (yanlışım varsa doğrusunu öğrenmek isterim :) ) ve haberde 3dcenter'in yaptığı tablo AMD'nin intel ile denk bir seviyeye geleceğini gösteriyor, umuyorum ki beklentileri doğru çıkarda işlemci piyasasına biraz olsun hareket gelir, sistem değişimini yapmanın zamanı geçeli çok oldu.  ;)  tabi birde şu internal GPU'da ciddi bir teknolojik atılım yapsalar kendileri açısından daha faydalı olacak, biraz oyun oynamak isteyen adamın zaten dahili GPU'ya bakması o platformdaki kafanın doğasına aykırı... :mrgreen:

Kaynak= http://dresdenboy.blogspot.de/

Zen-Rechenkern-Blockschaltbild-v0.2-by-C

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin bu klasmana girme çalışmalarına dair haberlerde geliyor.

sourceimage.jpg  AMD-R-Series-Hierofalcon-SOC.jpg

chart_ac.png

Kaynak= http://dresdenboy.blogspot.de/2015/10/amds-arm-based-hierofalcon-soc-sighted.html

Başka bir yerdede ZEN işlemcilerin tapeout olduğu doğrulanmış, Chiparchitecht  yonga üretiminde  zaman zaman duyduğumuz bu kısımların teknik karşılığını doğrusunu yazarsa seviniriz, web'de araştırınca saçma sapan şeyler yada manasız uzatılmış şeyler bulunabiliyor. bir işlemci tasarımının piyasaya çıkmadan geçtiği aşamalar neler, şimdiden tşk.

Kaynak= http://dresdenboy.blogspot.de/2015/10/amd-zen-and-k12-arm-tapeouts-confirmed.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başka bir yerdede ZEN işlemcilerin tapeout olduğu doğrulanmış, Chiparchitecht  yonga üretiminde  zaman zaman duyduğumuz bu kısımların teknik karşılığını doğrusunu yazarsa seviniriz, web'de araştırınca saçma sapan şeyler yada manasız uzatılmış şeyler bulunabiliyor. bir işlemci tasarımının piyasaya çıkmadan geçtiği aşamalar neler, şimdiden tşk.

Kaynak= http://dresdenboy.blogspot.de/2015/10/amd-zen-and-k12-arm-tapeouts-confirmed.html

Zen gecen hafta itibariyle henuz tapeout falan olmamisti. Haftasonu bir omuz atip bitirmeye karar verdilerse bilemiyorum ;-) BInlerce km. oteden bu soylentileri nasil cikariyorlar bilemiyorum ama benim yaklasik 2km. oteden aldigim bilgiler bu yonde.  Ortada henuz Zen falan yok, baska yerde okudugunuz yok "Zen laboratuvarda catir catir calisiyor", "Zen Haswell ayarindaymis" vs. gibi seylere inanmayin. 

"Tape out"  temelde bir yariiletken cip tasariminin uretime hazir hale gelmesi ve tasarim dosyalarinin uretim tesislerine gonderilmesi anlamina geliyor. Isin geri kalan kismi fabrikaya ait. Ilk uretimi yapiyor, bir-iki ay sonra ornek cipler post-Si ("silikon sonrasi") testler ve bring-up ("ayaga kaldirma" diyelim) sureci icin laboratuvarlara gonderiliyor. Post-Si testler cipin degisik fonksiyonlarinin planlandigi gibi calisip calismadigini test ediyor, daha sonra bring-up asamasinda eger cip yeterince saglikli ise (genelde nadiren) prototip bir anakarta takilip Windows, Linux gibi ticari bir isletim sistemi boot ediliyor. Tapeout asamasindan piyasaya surulecek, satilabilecek ciplerin hazir olmasina kadar gecen sure modern bir yuksek performansli x86 islemcisi icin en az 10-12 ay. Yani Zen bugun tapeout edilse 2016 Kasim'ina yetismesi zor;  sagda solda soylenen iyimser "2016 ortasi" tahminlerini unutun. 

"Tape out" deyimi 25-30 yil once islemci tasarimlarinin o zamanin en genis kapasiteli depolama medyasi olan teyp kartuslari ile gonderilmesinden geliyor. O zamanlar tasarim dosyalarini teyp kartuslarina kaydedip fiziksel olarak UPS ya da FedEx kargo ile gonderirlermis. Tabii simdi ortada teyp falan yok ve dosyalar Internet uzerinden gonderiliyor ama "tapeout" terimi yerlesmis. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@chiparchitecht

Hocam bilgilendirme için tşk, fakat 2016 kasım'ına yetişmemesi gerçekleşirse ciddi manada can sıkıcı bir durum olur, hem son kullanıcı hemde AMD adına, intel o vakitlerde yeni işlemcisini çıkarmış olacak bildiğim kadarıyla, %5-10 arası bir hızlanma ile gelse kafadan ZEN'in geleceği iddia edilen perf. değerleriyle bile rahatlıkla başedebilir demek oluyor. artık beklemek tek yapılacak şey ve umarım  2017'e sarkması gibi bir kötü senaryo gerçekleşmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zen gecen hafta itibariyle henuz tapeout falan olmamisti. Haftasonu bir omuz atip bitirmeye karar verdilerse bilemiyorum ;-) BInlerce km. oteden bu soylentileri nasil cikariyorlar bilemiyorum ama benim yaklasik 2km. oteden aldigim bilgiler bu yonde.  Ortada henuz Zen falan yok, baska yerde okudugunuz yok "Zen laboratuvarda catir catir calisiyor", "Zen Haswell ayarindaymis" vs. gibi seylere inanmayin. 

"Tape out"  temelde bir yariiletken cip tasariminin uretime hazir hale gelmesi ve tasarim dosyalarinin uretim tesislerine gonderilmesi anlamina geliyor. Isin geri kalan kismi fabrikaya ait. Ilk uretimi yapiyor, bir-iki ay sonra ornek cipler post-Si ("silikon sonrasi") testler ve bring-up ("ayaga kaldirma" diyelim) sureci icin laboratuvarlara gonderiliyor. Post-Si testler cipin degisik fonksiyonlarinin planlandigi gibi calisip calismadigini test ediyor, daha sonra bring-up asamasinda eger cip yeterince saglikli ise (genelde nadiren) prototip bir anakarta takilip Windows, Linux gibi ticari bir isletim sistemi boot ediliyor. Tapeout asamasindan piyasaya surulecek, satilabilecek ciplerin hazir olmasina kadar gecen sure modern bir yuksek performansli x86 islemcisi icin en az 10-12 ay. Yani Zen bugun tapeout edilse 2016 Kasim'ina yetismesi zor;  sagda solda soylenen iyimser "2016 ortasi" tahminlerini unutun. 

"Tape out" deyimi 25-30 yil once islemci tasarimlarinin o zamanin en genis kapasiteli depolama medyasi olan teyp kartuslari ile gonderilmesinden geliyor. O zamanlar tasarim dosyalarini teyp kartuslarina kaydedip fiziksel olarak UPS ya da FedEx kargo ile gonderirlermis. Tabii simdi ortada teyp falan yok ve dosyalar Internet uzerinden gonderiliyor ama "tapeout" terimi yerlesmis. 

Henüz tape out olmamış zen mimarisinin tasarımcısı olarak bilinen Jim Keller'ın Amd'den ayrılışı, sandığımızdan daha ciddi bir sorun olabileceğini gösteriyor diyebilir miyiz o halde? :/ Daha bitmemiş mimari, ürün, satışa sunulmasına da bir yıl var ama geliştiren kafa ayrılıyor. Keller ayrıldığı zaman zen mimarisinin tasarımı büyük ölçüde tamamlandığı için bu ayrılığın sorun yaratmayacağı söyleniyordu. Acaba ne kadar doğru, ne kadar yanlış bir yorum bu? :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Henüz tape out olmamış zen mimarisinin tasarımcısı olarak bilinen Jim Keller'ın Amd'den ayrılışı, sandığımızdan daha ciddi bir sorun olabileceğini gösteriyor diyebilir miyiz o halde? :/ Daha bitmemiş mimari, ürün, satışa sunulmasına da bir yıl var ama geliştiren kafa ayrılıyor. Keller ayrıldığı zaman zen mimarisinin tasarımı büyük ölçüde tamamlandığı için bu ayrılığın sorun yaratmayacağı söyleniyordu. Acaba ne kadar doğru, ne kadar yanlış bir yorum bu? :icon_think:

Butun projeyi Jim Keller tek basina yapmiyor ki. 200-250 kisilik koskoca bir proje bu. Keller gibi insanlar projenin en basinda ana tasarimi genel hatlariyla belirledikten sonra temelde tasarim ekibini yonetiyor sadece. Tasarim ekibi Keller olmadan da projeyi bitirebilecek kadar bilgili, tecrubeli insanlardan olusuyor.  

Unutmayin neredeyse uc bucuk senedir orada olup biteni o kadar iyi bilemiyorum ama Keller Zen'den cok K12 dedikleri ARM projesi uzerinde calismis deniyor. Kisacasi bu noktada orada kalip kalmamasinin cok da onemi yok. Ama madem boyle sirketin kaderini degistirecek kadar iyi bir tasarimmis, neden cikana kadar bekleyip gurur duyacagi bir basariyi sahiplenmemis diye sormak lazim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Butun projeyi Jim Keller tek basina yapmiyor ki. 200-250 kisilik koskoca bir proje bu. Keller gibi insanlar projenin en basinda ana tasarimi genel hatlariyla belirledikten sonra temelde tasarim ekibini yonetiyor sadece. Tasarim ekibi Keller olmadan da projeyi bitirebilecek kadar bilgili, tecrubeli insanlardan olusuyor.  

Unutmayin neredeyse uc bucuk senedir orada olup biteni o kadar iyi bilemiyorum ama Keller Zen'den cok K12 dedikleri ARM projesi uzerinde calismis deniyor. Kisacasi bu noktada orada kalip kalmamasinin cok da onemi yok. Ama madem boyle sirketin kaderini degistirecek kadar iyi bir tasarimmis, neden cikana kadar bekleyip gurur duyacagi bir basariyi sahiplenmemis diye sormak lazim. 

Cevap için teşekkürler. :) Projede illaki işinin ehli, kalabalık bir mühendis grubu bulunuyordur ama tepedeki ismin belirleyiciliğini sormuştum. Bu cevap açıklayıcı oldu. Ama Keller'ın arm projesine yoğunlaştığından hiç haberim yoktu. Hiçbir yerde görmedim duymadım. Dediğiniz gibi o durumda işler biraz daha ilginçleşiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jim keller samsung'a geçiyormuş, benim anlamadığım şey şu bu projeler sonuçta kafadan 3-5yıl süren şeyler, 2012'de AMD'ye giren adam 3.5yıl sonra tekrardan ayrılması ve Samsung'un ARGE bölümüne geçecek olması, birde bu haberin konu edildiği 2 yerdede ZEN projesinde yer aldığı söyleniyor, demekki ZEN projesi tasarım olarak bitti yahutta belirgin bir seviyeye geldiki adamın gidişinede ses çıkarılmadı. yoksa yanlış mı düşünüyorum "ChipArchitecht" hocam

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarida uzun uzadiya anlattim ama anlasilmamis sanirim. Zen tasariminin bitmesi ile cipin tapeout edilmesi, yani fabrikaya gonderilmesi apayri seyler. Jim Keller ayarinda insanlarin isi cip tapeout edilmeden aylar, yillar once zaten bitiyor. Onlar ust duzey tasarimin ayrintilarini, islemcinin ana hatlarini belirliyorlar o kadar. Daha fabrikaya gonderilecek tasarimin bitmesi icin yapilacak bir suru is var, isin orasini da zaten Jim Keller ayarinda adamlar degil, alt duzey tasarimin uzmani olan insanlar yapiyor. 

Soyledigim gibi bu Jim Keller ayrilmis, ayrilmamis kimin umurunda. O adamin isi zaten aylar once bitmisti. Ama bu noktada gidip sirketi terketmesi garip. Zen su ana kadar tapeout edilmediyse bile Kasim ayi icinde olacak deniliyor. Neden bu kadar onemsediginizi anlamiyorum, 2017'ye kadar bekleyip gorelim.

Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok