CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

Bulldozer 4 modül, her modül 2 tamsayı 1 FPU içeriyordu ve sekiz çekirdekli deniliyordu.

Sekiz adet tamsayı çekirdeği olsa da FPU çekirdeği dört adet. Ama bu gizli, saklı, sonradan ortaya çıkmış bir durum değildi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Galiba her durumda tam olarak 8 çekirdekli bir işlemci durumunda olmaması, ama tanıtım yaparken net 8 çekirdek söyleminin kullanılması ile ilgili. Çok da önemli bir şey değil ama Bulldozer yüzünden adamların başına gelmeyen kalmadı. Transistör sayısı da yanlış verilmişti. :/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

snapdragon 820 tanıtılmış. 

https://techreport.com/news/29308/snapdragon-820-soc-will-arrive-in-over-60-devices-in-2016

"

The Snapdragon 820 comes equipped with new modems, enabling X12 LTE, with Cat 12 downlink speeds of up to 600 Mbps and support of 3x20 MHz Carrier Aggregation, and Cat 13 uplink speed of up to 150 Mbps via support for 64-QAM, or Quadrature Amplitude Modulation. In addition, the 820 supports camera configurations and sensors up to 28MP, 4K Ultra HD capture and playback, as well as 4K display support. The processor feautres a Qualcomm Adreno 530 GPU along with its revamped attempt at 64-bit computing through the Kryo CPU.

Additionally, the Snapdragon 820 will support Quick Charge 3.0, USB 3.0, and much more."

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ , Nexus Türkiye 'ye gelsin de, 820 olmasada olur.

Exynos 8 bu da. 

https://techreport.com/news/29317/exynos-8-octa-8890-soc-puts-custom-cores-and-lte-on-one-chip

Samsung 'un önümüzdeki  5 yılda , smartphone pazarından çıkacağı gibi bir haber birkaç gündür teknoloji sitelerinde dolaşıyor. Şüpheli ama ilginç bir iddia. 

Cat 12/13 LTE teknolojisini nereden almislar acaba? Ilginc. 

Daha once smartphone pazarinda Apple disinda hic kimsenin para kazanamadigini konusmustuk. Samsung'un pazardan cikmasi bence cok gercekci bir iddia degil ama orta segmentteki bircok ureticinin sapir sapir dokulecegini tahmin ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung ilk defa 12-çekirdekli gpu kullanan SoC olacak sanırım, bu kadar çekirdek güç tüketiminde pek iyi olmaz sanıyorum ama adamlarında bunu görmemeleri imkansız, vardır bir bildikleri herhalde.  LTE 13/12 gelmesi iyi güzel'de  tıpkı 42mbit verilemeyen HSPA+ gibi buda tabloda durabilir, netice sağlayıcıların bu hızı sunması için çok ciddi yatırım yapmaları lazım, bence mobil cihazlarda adam gibi 200-300mbit hız olsa herşeye yeterli gelir, bende note3'le 10-15mbit arası hıza erişilebiliyor ki vpn yapıp bağlantı yaptığım sistemlerde her türlü işimi görüyor, bağlantı yaptığım sistemlerde 20-60mbit arası fiber varken 600mbit'i geçtim 200mbit'e bile fit  olurum. ;) 

@Chiparchitecht hocam Huawei bile kendi LTE'sini geliştirmişken asıl samsung'un bu tip hamleleri yapmaması abes olurdu haksızmıyım, siz Apple'ın kar marjından dem vurmuşsunuz ama çınarlar ayakta ölür diye bir söz var, nasıl'ki batmaz denilen nokia gayet rezil duruma düşüp satıldıysa apple'da o duruma düşebilir, firmaları düşük karlar batırmaz yanlış yatırımlar batırır bence, çin firmaları er geç birçok firmaya kök söktürecek söküp atacak duruma gelecek.  benim öngörüm bu. ;)

Ekleme; chip hocam bence orta segmen diye birşey yok apple ve samsung aşağısı orta segment bana göre, HTC hasta adam, BB zaten küçüldü küçüleceği kadar, LG değişik takılıyor, Sony'de atılım yapıyor ama bana göre hala zayıf durumdalar, tam tersi çin firmaları gittikçe tecrübe kazanıyor ve satışlarını artırıyor. kötü yönetilen firmalar batacak kar marjı o firmaları batırmaz, kar marjını geçtim sittin yıldır zarar eden AMD batmadı gitti ya :):mrgreen:  battal gazi gibi intel'den yediği okları üzerinde yaşayıp duruyor hala.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Chiparchitecht hocam Huawei bile kendi LTE'sini geliştirmişken 

Huawei tum dunyaya LTE altyapisi, anahtar teslimi ag cozumleri sunuyor ve LTE teknolojisini yaygin olarak ilk destekleyen altyapi ureticilerinden birisi idi.  Halen de bircok ulkede LTE altyapisi Huawei cozumleri ile sunuluyor. Dolayisiyla Huawei LTE konusunda Samsung'dan fersah fersah onde, ve cok daha ileri teknolojiye sahip bir sirket. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Smartphone denen alet artik luks degil ihtiyac. Dunyanin yarisi Afrika, hindistan ve cin'de yasiyor. Apple urunleri bu pazara hitap etmiyor. Bu devasa pazara ucuz yollu smartphone uretecek firmalar olacaktir herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MonkeyBusiness , Huawei de pek o pazara hitap etmiyor.  Fiyatları diğer android telefonlardan çok farklı değil. Kalite olarak en üste oynuyor zaten. Hem parmakizi okuyucu olarak en iyi çözüm huawei de, hem de şu 3d touch 'ı ilk huawei tanıttı.  Kirin işlemciler de iddialı olacak gibi.

Xiaomi, Meizu 'nun biraz daha fiyat avantajı var ama ucuz yollu değiller. 

O pazara zaten Nokia, Samsung satıyor. Android One yine o pazara hitap edecek. 

Huawei yeni hızlı şarj olan pil teknoojisi tanıtmış .

http://www.bbc.co.uk/news/technology-34831187

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mamad

Amd Zen, i7' nin 4 core 8MB Cache li modellerini hedef alıyor diye biliyorum. Bu seri Amd' nin boyunu aşıyor biraz... Elbette yanlışım da olabilir bilen arkadaşlar var ise düzeltsin.

@@SkyWarrior

TSX eklentileri falan tamam da istemezsin Hocam 32Gb 4 kanal ddr4 bellekli 4.5 Ghz hızında çalışan şöyle işlemcili bir sistem. Günümüzde bile iyi sayılacak sunucu gücünü kendi kişisel çalışmalarına ve eğlencene ayırıyorsun, daha ne olsun  :) ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu mesajlardan sonra şu TSX bug' ına baktım da daha çok databese server' lar için önemli sayılabilecek bir özellik. Bizim gibi visual studio, intellij ve steam' ci tayfa için hayati bir eklenti gibi gelmedi bana. Ama ne olursa olsun bug 'lı bir mimariye 1000$ vermek istemeyebilirsiniz elbet. Ek olarak aşağıdaki linkte broadwell' in erken örneklerinin bu bug' dan etkilendiği yazıyor. Büyük bir ihtimal broadwell-e de bu sorun aşılmıştır;

https://en.wikipedia.org/wiki/Transactional_Synchronization_Extensions

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bizde CPU gücünden çok ram lazım. şirketin bana verdiği laptop 16gb ram haswell quad ufak tefek assembly işlerini görüyor ama örnek büyüdüğünde out of memory error almamak içten bile değil. En dandini işim 24gb bellek yiyor swap vs ile birlikte bunun 15 kusur gb ı sadece ramdan gidiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok