CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

@chiparchitecht 

Hocam Huwaei'nin telekom piyasasında ericsson ve diğer rakipleriyle olan pozisyonunu biliyorum, ben huawei bile LTE çipini çıkardı derken sessiz sedasız çıkardı ve sorunda yaşamadı demek istemiştim, yoksa kimsenin huawei'ye fason firma bile yaptı samsung hayli hayli yapar dediğim yok yanlış anlaşılmasın.

Ayrıca önce bahsedilen Exynos bench'leri gelmeye başladı, tek çekirdekte apple hala lider iken çoklu çekirdek performansın çekirdek sayısı rakiplerine göre daha az olduğu için geride kalmış.

64670_2s.jpg            64670_3s.jpg

Kaynak= http://www.hartware.de/news_64670.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Huawei'nin geliştirdiği X20 ve X30 modelleride var, onlardada benzeri çekiciliği sürdürürse sektörde ciddi değişimlere sebep olabilir, birde geçen gün okumuştum DH olması lazım SONY'de kendi SoC projesini başlatmış diye, hem şaşırdım hemde sevindim teknik olarak daha çok üreticinin olması piyasa koşullarınıda rekabet anlamında etkiler diye düşünüyorum, uzun soluklu bir proje olacağı için kafadan 2 yıl elde tutulur birşey beklememek lazım, baz tasarımı yapıp yetişmek yerine LG gibi doğrudan özelleştirilmiş çekirdek tasarımını yapmaya girişmez umarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ZEN'in daha önce yol haritalarında öngörülen çıkış tarih zaten Q4 2016'yı işaret ediyordu, bu habere artık  ZEN'in gecikme yapmama ihtimalini kuvvetlendiriyor diye düşünüyorum, kaldı ki birkaç ay içinde doğruluğu dedikodu olarakta yayılmaya başlar diye düşünüyorum umarım her zaman yaptığı gibi bir gecikme olmaz. APU'ların ise konsol seviyesinde performans vermesi konusu daha çok AMD'nin alt segmentte yapacağı satışı etkiler diye düşünüyorum.

Huawei kirin 950 SoC'u antutu'dan 94 bin puan almış deniyor. :alkis:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zen gecen hafta itibariyle henuz tapeout falan olmamisti. Haftasonu bir omuz atip bitirmeye karar verdilerse bilemiyorum ;-) BInlerce km. oteden bu soylentileri nasil cikariyorlar bilemiyorum ama benim yaklasik 2km. oteden aldigim bilgiler bu yonde.  Ortada henuz Zen falan yok, baska yerde okudugunuz yok "Zen laboratuvarda catir catir calisiyor", "Zen Haswell ayarindaymis" vs. gibi seylere inanmayin. 

Buyrunuz: AMD'nin mali isler muduru dun Zen'in henuz tapeout olmadigi seklinde yorumlanacak bir beyanda bulunmus.  Eger Aralik ortasinda hala bu noktadalarsa 2016'da Zen gormeyi unutun derim.

http://techfrag.com/2015/12/09/confirmed-amd-zen-hasnt-taped-out-yet-reveals-chief-financial-officer/

theory-programing.jpeg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ortada bence savaş yok :) Gerçi Intel ve AMD arasında eski bildiğimiz anlamda yok. Yeni cephelerde değişik firmalar kapışıyor olabilir. Benim aklıma şöyle bir şey geldi.

Şimdi biliyorsunuz şuan 14nm işlemedeyiz ama tick tock cycle'ı artık bozuldu hafiften. Aralıklar fazlalaşıyor. Daha bugün bir haber okudum 2020'de alternatif şeyleri uygulamaya sokabileceklerini söylemiş Intel.

Herneyse, demek istediğim şu. Eğer AMD bu sırada batmazsa, bir şekilde bu işleme teknolojisinde duvara takılmadan dolayı bir şekilde 2020 civarı Intel'e yetişme ihtimali var mı sizce?

Bana nedense Intel üretim teknolojisi üstünlüğünden dolayı bu kadar fark atıyormuş gibime geliyor, üretim teknolojileri bir şekilde eşitlenirse durumlar farklı olabilir gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu adamlar birkac ayda bir, yeni finansman gerektikce ortaya cikip ayni iddiayi atip susuyorlar. Eski forumda da siz ya da bir baskasi ayni sirketin baska bir iddiasini sormustu, soylemistik. Ortada urettikleri, calistirdiklari, "budur" diye piyasaya surdukleri bir sey yok.

Su ya da bu kriterde mevcut mimarilerden daha iyi oldugunu iddia eden mimarinin, akademik makalelerin, teknik fikir ve konseptin bini bir para. 2016 yilinda herhangi bir sirketin cikip yepyeni (ARM ya da x86 olmayan) bir mimariye musteri bulmasi, pazarda hatiri sayilir bir yer edinmesi ihtimali acikcasi oldukca kucuk. 

Alti ay sonra yine paralari bitmeye yuz tuttugu zaman baska bir duyuruda bulunurlar. O zaman ortada bir sey olursa tartisiriz. 

Birşey anlamadım , geçerli bir iddia mı?

Soft Machines claims its cutting-edge VISC CPU cores can outperform Intel, ARM in performance per watt

http://www.extremetech.com/extreme/222516-soft-machines-claims-its-cutting-edge-visc-cpu-cores-can-outperform-intel-arm-in-performance-per-watt

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quallcomm'un bu yıl atılım yapması gerektiğini düşünüyorum, rakipleri artık daha tecrübeli ve pazardan pay kapma konunusundada başarılılar, ellerindeki kozları iyi olsada pazar payı rakamları son sözü söyleyeceği için şuanki durumu iş ciddiye binmiş gibi görüyorum. SONY ve XIAOMI bile kendi işlemcileri tasarlamayı proje olarak programlarına aldıklarından artık çok şey değişebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL'in  XEON  v4  model işlemcileri listelenmiş, yakın zamandada bunları kullanan sunucular görürüz, şahsen 4 soket 12core(24thread) olanını biraz denemişliğim var, şu duyuruda geçen 22core modeli merak ediyorum. :icon_dance:  

http://www.cpu-world.com/news_2016/2016021501_Specifications_of_Xeon_E5-2600_v4_processors.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

S7 ve G5'in çıkışından sonra test sonuçları listesi güncellenmiş, tek izlek performansında 820 sezona biraz önde girsede Exynos ise hemen dibine yerleşmiş, 6s'in skoru zaten önceki senelerde olduğu gibi tepe seviyede. Exynos  çoklu izlek performansıyla rakiplerinde sıyrılmış.

Kaynak : http://www.computerbase.de/2016-02/galaxy-s7-benchmarks-exynos-8890-vs-snapdragon-820-ersteindruck-vom-mwc/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bazı terimleri çevirecem diye kasmadan orjinal haliyle kullanmanın daha uygun olduğu düşünüyorum şahsen... "thread" de bunların arasına çok hızlı bir giriş yaptı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kim icat ettiyse onun dilinde oluyor adı da haliyle, bence de bazı terimleri çok değiştirmek için kasmamak lazım, çeviri de denmez gerçi, yeniden Türkçe isimlendirme denilebilir bu tarz birşeye, böyle konulan isim de diyebiliriz herhalde, toplum tarafından benimseneni var, benimsenmeyeni var, benimsenmeyenler de çoğunluktadır sanıyorum, ancak bu yönde de bir bilgiye sahip değilim.

Bilgisayar ismi mesela benimsenmiş bir isimlendirme ama izlek falan denilirse bu ne denilir, neticede anlaşılmaz isimlendirme.

Bu bakımdan toplum tarafından benimsenmemiş, kabul görmemiş isimlendirmelerde de ısrar etmek çok anlamlı değil, dil neticede tarafların birbirini anlaması, anlaşması için var, iletişim içindekilerin birbirini anlaması lazım sonuçta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok