Note 5 den iphone 6 ya İzlenimler, Sorular
0

Bu konuda 9 mesaj var

1,5 senedir Note 5 ondan önce de 3 sene kadar Note 2 kullandım. Eşimde de iphone 6 16 GB var. 

Şu iphone u ben de deneyim diyerek eşimle geçici süre telefonları değiştik. 

Uzun süredir büyük telefon kullanınca aslında küçük denilebilecek boyutların da bazı avatajlarını görmüş oldum. Aslında hiç de kötü değilmiş. Bir sonraki telefonum bu boyutta olabilir.

İlk izlenimlerle birlikte bir kaç şey de sormak istiyorum  :

İlk izlenimler : 

Avantajları; 

- Evde Macbook Pro kullandığım için itunes paylaşımı çok iyi oldu. Telefona müzik dosyası koymaya gerek kalmaksızın evin her yerinde airplay uyumlu sistem ile müziği ayarlayabiliyor. 

- icloud paylaşımı; aile üyelerinin çoğunda ipad olduğu için çekilen fotoları icloud ile paylaşmak güzel hatta onların da yorum yazması felan kapalı bir ağ içinde sosyal medya ortamı sağladı. Whatapp la paylaşmaktan daha rahat ve kalıcı.

- Yazı karakterleri çok hoşuma gitti. İconlar olarak da çok daha başarılı ve üzerinde çalışılmış. Örneğin saat uygulamasının ikonunda da saatin görülmesi gibi. 

- Telefonun kullanımı oldukça rahat ve birkaç uygulama ve parmak izi haricinde hızlı. 

- Küçük ama benim için önemli bir detay, telefon şarj girişinde kablo yönünün olmaması çok iyi. 

- Siri çok başarılı. 

(Bana göre) Gariplikler / beceremediklerim : 

- Whatsapp da sessize aldığım mesajlar bildirim ekranında halen görünmekte. Bu bildirimleri de kapatmanın bir yolu var mı ? Örneğin sessiz e aldığım iletişimlerde mesaj geldiğinde whatsapp ikonu üzerinde adet beliriyor. Bu belirmesin istiyorum ama ayarı varsa bile ben bulamadım. 

- Kaydırmalı yazmaya alışmışım çok rahat geliyordu, iphone un standart kalvyesinde bu özelliği bulamadım. İnternette bu özellik var mı diye bakında 3. parti yazılımlar çıkıyor. Böyle bir özellik var mı ? 

- Parmak izi okuyucu Note 5 e göre yavaş. Note 5 den bu doğrulmayı hissetmiyorsunuz bile. 

- Twitter uygulamasının oluşturduğum listeleri seçme kısmını neden bu zorlaştırmış anlamadım. Elbette  bu apple la değil programcıyla ilgili bir durum ama Android sürümü daha iyi bu uygulamanın. 

- Yine twitter uygulaması Note 5 e oranla daha yavaş açılıyor. Hep twitter dediğim farkındayım ama en çok kullandığım prg.

- Işığın çok yeterli olmadığı ortamlarda fotoğraf performansı Note 5 e hatta şirketin verdiğin J5 e göre bile oldukça kötü. 

- Bazı özelliklere kolay ulaşılamaması kötü. Konum, sync gibi özellikleri kolayca kapatmak işime gelirdi.

Pil konusunda biraz daha kullanmama ihtiyaç var net bir şey söylemek için ama sanırım Note 5 den daha az gidecek. Bu normal olmalı ki bu karşılaştırmayı ancak 6plus la Note 5 arasında yapmak mantıklı olur. 

Aklıma geldikçe devam edeceğim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- Kaydırmalı yazmaya alışmışım çok rahat geliyordu, iphone un standart kalvyesinde bu özelliği bulamadım. İnternette bu özellik var mı diye bakında 3. parti yazılımlar çıkıyor. Böyle bir özellik var mı ? 

3. parti touchpal kullanıyorum. Android kullandığım dönemde de onu kullanıyordum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Makaan klavye olarak android de ve ios ta swiftkey i kullanıyorum . Ancak ios u 3.party klavye desteği çok iyi değil, sorun çıkarıyor sürekli.

Siri fena değil . Ancak Google Assistant veya google now ile kıyaslandığında çok zayıf.

icloud paylaşımını hiç denemedim. Herkes facebook kullanıyor . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iPhone'un parmak izi okuma sistemi 6S platformuyla birlikte iyileştirildi. O karşılaştırmayı da 6S ile bir yapmanızı tavsiye ederim. Klavye konusunda ben IOS ile gelen standart ile mutlu olduğum için alternatiflere hiç bakmadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iPhone'un parmak izi okuma sistemi 6S platformuyla birlikte iyileştirildi. O karşılaştırmayı da 6S ile bir yapmanızı tavsiye ederim. Klavye konusunda ben IOS ile gelen standart ile mutlu olduğum için alternatiflere hiç bakmadım.

6s olsa deneyim de... :)

Ama mutlaka geliştirilmiştir eminim. 

IOS la gelen standart kalvye gerçekten standart :) Hani Samsung la geleni ya da swiftkey i görmesem ben de klavye işte daha ne olsun diyebilirim ama Note 5 öncesi swiftkey Note 5 le de birlikte samsung un klavyesini kullandım ve kaydırmalı yazı gerçekten çok işe yarıyor. özellikle klavye yerleşimini ezbere biliyorsanız. Üstelik samsung un klavyede öneri bölümü daha iyi çalışıyor. 

Her iki sistem arasında öyle aman aman bir fark görmedim her ikisinin de benim kullanımıma göre avantaj ve dezavantajları var. Evde macbook, apple tv, ipad olduğu için aynı line da bir telefon bazı şeyleri kolaylaştırdı ama bunlar da çok hayati şeyler değilmiş onu gördüm, sonuçta google ın da her platformda çalışan otamı var. Chrome la birlikte. 

Bana göre dezavatajlı olan kısmı bazı şeylere daha zor ulaşmak oldu. Örneğin gece yatarken hücresel veriyi de kapatmak istiyorum, mesaj felan gelince uyarmasın tabi bunun kapatmak anroid de daha kolay. Ekrana bakarken ekran açık kalsın istiyorum ama bu özellik yok sanırım. GPS i kapatmak da aynı şekilde tek tıkla olmuyor. Android tarafı bunları kolaylaştırmış. widget olayını bir tek takvim de kullanıyorum ki o da ana sayfamdaydı, her zaman önümde işte. Tabi iphone da takvim uygulamasını açmak gerekiyor. 

Sonuçta ip6 yı kullanırlken Note 5 i aramadım, Note  e dönünce de muhtemelen ip6 yı aramayacağım. 

Bu konuyla alakası yok ama bir de şöyle bir durum var, 2 hafta önce şirket Samsung J5 verdi, Note 5 bırakıp 1 hafta da onu kullandım. Hani parmak izi  okuyucunun olmaması dışında hiç bir eksiği yok aletin (benim kullanımım açısından ki oyun felan oynamam telde) J5 850 TL, Note 5 2000 TL. Ya gerçekten bu kadar çok para vemreye değmezmiş. 

iphone tarafında geçmek istersem de uygun fiyatlı 2. el bir 6s 64gb işimi görür. 

Her iki telefon da güzel benim için bu değişimden en değerli bilgi küçük telefonları da sevebileceğim oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Telefonun fiziksel dayanıklılığı, kullanım rahatlığı, ses kalitesi ve gücü, pil ömrü vs vs bence işlemcisinden kamerasından yazılımlarından falan daha değerli.

SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Telefonun fiziksel dayanıklılığı, kullanım rahatlığı, ses kalitesi ve gücü, pil ömrü vs vs bence işlemcisinden kamerasından yazılımlarından falan daha değerli.

Fiziksel dayanım konusunda hiç endişem yok, hepsi yere düşünce "şansınıza göre" cortluyor. Sonuçta ekran yapısı hepsinde aynı. Düştü taşa geldi gitt. 

ancak geçmişte dediğinize sonuna kadar katılırdım. Note 2 için en büyük eleştirim fiziksel dayanımı idi. Telefonun 2,5 yıl sonra boyası attı yanları soyuldu rezil bir hal aldı. Plastik aksam resmen merdiven altı üretilmiş. Ki o zamanlar iphone taş gibiydi, eşimin çok daha eski 3GS i bile daha yeni duruyordu ama sonradan işler değişti. Şimdiki Note 5 hatta J5 bile metal çerçeveli. Note 5 1,5 yıl oldu kullanalı daha ilk günkü güzelliğinde. Kişisel olarak da Note 5 in kasasını iphone dan daha kaliteli buluyorum.

Ses kalitesi, gücü derseniz ben hiç bir fark görmedim.  İkisi de gayet yeterli. 

Pil ömrü derseniz onda karşılaştırma adil olmaz ip6 ile Note 5 arasında. Onu bilme şansım yok maalesef.

Bu arada aslında en blirgin fark Bluetoothda. Şu Samsung bluetooth un nasıl içine ediyorsa alet bağlantı kurmakta çok zorlanıyor. Arabamın sistemine de koşu saatime de çok zor bağlanıyor hatta bir çok kez bluetooth aç kapa yapıyorum, ip6 da hiç bu sorun yok. Ayrıca ip6 da bluetooth erişim mesafesi daha fazla. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iPhone 5 ve sonra çıkan SE 'den sonra 6 serisi ile birlikte dandik android cihazlara benzedi. O konuya katılıyorum. SJ yaşasa bu telefonları pazara süren herkesi mike mike öldürürdü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok