Bir R.A.T.7 Macerası ve Geçmişe Bir Bakış
1 1

Bu konuda 7 mesaj var

Mad Catz firmasının R.A.T. serisi mouse larini bilmeyen yoktur sanırım. Benim bu mouse lar ile aramda ask ile kavga arasinda gidip gelen bir iliski var...

Dışarıdan bakıldığında bana sorarsanız​ oldukça agresif gözüken bu mouse lar ozellikle 7 modelinden itibaren elinize tam oturacak şekilde ozellestirilebiliyor. Bence muhteşem bir özellik.

Ben sanırım ilk çıktığı dönemden beri kullanıyorum. Evimde, bilgisayar çantamda, ofisimde, yazligimda arti yedek olarak hep bu mouse tan var...

Tavsiye eder misin derseniz iste orada isin kavga bölümü çıkıyor. Hayır etmem... Neden diye sorarsanız...

İlk revizyonlarında sensor sapitmasi ile başlayan süreç, ikinci revizyonda bu sorunun ortadan kalkması ile normale donduyse de, sıkıntılar bununla kalmadı. Çağdışı yazılım, arada sırada mouse un kaybolması ve takip çıkartmak gerekmesi, muhteşem yapım kalitesine uymayan switch ler dolayisiyla cift tıklama gibi bir sürü sıkıntısı var.

Ama Allah var firmanın müşteri ilişkileri müthiş. Bendeki mouse lar cok eski olmasına rağmen hala sarf malzemelerini ücretsiz gönderirler, bir şekilde sorunları çözmeye çalışırlar ama tum bunlar RAT serisinin problemli olduğunu gerçeğini değiştirmiyor... Eğri oturup dogru konuşmak lazım..

Geçtiğimiz günlerde ilk RAT imda cift tiklama sorunu baş gösterdi. İçindeki switch i söküp oynadim ama pek kar etmedi dogrusu... Böyle olunca switch leri değiştirmeye karar verdim. Bu beni eski zamanlara götürdü..

Ben yaştakiler hatırlatacaktır. Ozellikle C64 lerden itibaren joystick tamiratı hepimizin hayatının bir parçası olmuştur. Atari 2600 lerde joystick ler nasil kaya gibi saglam idiyse C64 döneminde joysticklere özellik eklendikçe daha kırılgan olmuşlar ve joystick tamiratı hayatımıza girmişti. Özellikle Quickshotlarin üst modellerinde yaylı ve ses çıkartan versiyonlarında tamirat neredeyse 15 günde bir yapılan bir rutin haline gelmişti. İlerleyen dönemlerde once büyüklerimiz arkasında da bizler modofikasyona girisip Frankenstein joysyickler ortaya cikartmaya başlamıştık. Vidalar yaylar derken menüde zengindi. Seneler sonra ecnebi arkadaslarla muhabbet ettikçe onlarında bu tarz işlere giriştiğini öğrenmiştim.

Aradaki tek fark onlar daha iyi performans veya ergonomi diyerek bu modifikasyonları yaparken bizler yokluktan yapıyorduk... ;)

Seneler geçip hayatımıza mouse lar girince onlarda da binbir türlü sıkıntı çıkmaya başlamıştı. O dönemlerde zaten bu zamanki gibi ozel mouse kavrami yoktu ama pahaliydilar ve arıza durumda yenisini almak kolay olmuyordu. Tabii ki o dönemlerde birçoğumuz talebeydik ve kendi gelirimiz yoktu...

Universite çağında kendi işimi yaparken hafta sonları kuzenimin bilgisayar firmasında çalışırken bir sürü mouse gecti elimden. Bazılarını tamir ettim bazıları ise yapilamadi maalesef. O dönemin üreticileri bu zamanlarda olduğu gibi belirli üreticilerin parçalarını kullanmak yerine kendi parçalarını ürettiği veya urettirdigi için tamirat en azindan yedek parca anlamında kolay olmuyordu ancak bozuk mouse lardan parcalar toplanip şanslıysanız tek bir saglam mouse ortaya cikartmak mümkündü...

Bu donemlerde yavas yavas Doom ve Quake gibi oyunların yayılması ile erken dönem oyunculuk diyebileceğimiz bir dönem başladı. Tabii o zamanlar bu zamanki gibi ozel klavyeler mouse lar yoktu ama sıkı oyuncular klavye ve mouselarinda bazi modifikasyonlar yapıyordu. Galiba o dönemin ekipmanlari daha sağlamdı. Bir de zor elde edildiginden belki mouse değiştirmek klavye değiştirmek diye bir mevzuu olmazdı, tamirat yapılırdı. Ekipman son nefesini verdiyse yenisini alirdiniz. Bugünün anlayışından biraz farklı yani...

Neyse böyle bir dönemi yaşamış olmanın etkisiyle benim ilk RAT mouse um cift tiklama sorunu yaşatmaya başlayınca, tamirat yolunu seçip, mouse u söküp switchlerin kodlarina ve degerlerine ulaştım. Çin'de uygun bir switch bulup hemen siparis ettim.

Bugun mouse larin neredeyse tamamında hep ayni yapida switchler kullaniliyor. Değerleri tuttuktan sonra farkli markalardan switchleri kullanabilirsiniz. Hatta tipki klavyelerdeki gibi farkli renklerdeki switchler farkli tepkilere sahip. Elinizden biraz is geliyorsa varolan bir mouse u cok daha farkli hale getirmek mümkün...

RAT7 uzerinde bol düğme olup kucuk bir alana sahip oldugu icin PCBler katman katman üretilmiş. Sökmek oldukça dertli bir is.. tum katmanları sokup anakarta ulaşınca eski arizali switch i sokmeye başladım. Bunun icin havye ve lehim sokme aparatı yeterli. Eger gözünüz gormuyorsa benim gibi bir buyutecte kullanabilirsiniz.

Bu switchler genelde 3 ayakli oluyor, yani genelde 2 veya 3 lehim sökmeniz lazim. Arkasından yeni switchi yerleştirip lehim yapmak lazım.

Bu arada ben daha ecnebilerin clicky dedigi bir switch takmak istedim. Biraz daha sesli ancak tepkisi daha hızlı bir switch taktim. Farkli türlerde siparis verdiğim icin zaman icinde denemeler yaparım. Benim gözlerim cok iyi görmemesine rağmen tüm bu işler 5 dakika civarinda sürdü.

Biraz uzun oldu hikaye kıvamında kusura bakmayın. Uzun lafin kısası ozellikle genç arkadaşlar icin yazıyorum bugünlerde internette her urun için tamirat veya mod videoları var. Klavye veya fare hatta farkli ürünlerde bile atıp yenisini almak yerine kolayca tamirat yapabilir hatta kendi kullanimiza gore özelleştirebilirsiniz. Biraz merak azda el becerisi haric pek bir seye gerekte yok....

post-32-0-64360400-1491588087_thumb.jpeg

post-32-0-00688500-1491588121_thumb.jpeg

post-32-0-99160300-1491588147_thumb.jpeg

post-32-0-88585300-1491588186_thumb.jpeg

post-32-0-42680500-1491588215_thumb.jpeg

hakancez tarafından düzenlendi
kHanTW and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yaştakiler hatırlatacaktır. Ozellikle C64 lerden itibaren joystick tamiratı hepimizin hayatının bir parçası olmuştur. Atari 2600 lerde joystick ler nasil kaya gibi saglam idiyse C64 döneminde joysticklere özellik eklendikçe daha kırılgan olmuşlar ve joystick tamiratı hayatımıza girmişti. Özellikle Quickshotlarin üst modellerinde yaylı ve ses çıkartan versiyonlarında tamirat neredeyse 15 günde bir yapılan bir rutin haline gelmişti.

Aztec'ler hem kaya gibiydi hem de tamiratı kolaydı. O dönem commodore oyunları joystick'i sağa sola sallayıp anasını belleme üzerine kurulu olduğu için o tip oyunlarda özellikle misafirlere aztec vermek gerekirdi. Quickshot'lar çıt çıtlı olduğu için hassas oyunlara atanmalıydı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de çok sevdiğim logitech G7 farelerimden garantisi biten birini açıp switchini tamir etmeye kalkmıştım. Ama switchlerin böyle bulunabilirliği konusunda o yıllarda bir fikrim yoktu tabi. Ben o switchlerin de içini açıp içindeki bakır yayı eğerek tekrar çalışabilir duruma getirmiştim. :mrgreen:  Ama bir daha benzer birşey başıma gelse sipariş verir geçerim. Switchlerin içindeki bakır düzeneği çıkarttıktan sonra yerine oturtmak tam bir ömür törpüsüydü. Çok sağlam sinirlere sahip olmak lazım. :D

Eline sağlık @@hakancez hocam. 

ZvAnA tarafından düzenlendi
SpeedFreak beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Razer Copperhead faremdeki çift tıklama sorununu ben de switch değiştirerek çözmüştüm. Razer bu sorunun çıkacağını öngörmüş olmalı ki fareye yedek switch koymuş baştan :) Farenin hem sağ hem de sol yan kısmında bulunan tuşlardan, kullandığınız ele göre diğer taraftaki atıl durumda oluyor Copperhead'de. Bu tuşların switch'lerini kullanarak çift tıklama sorunu çıkaran sol tuş switch'ini değiştirmiştim..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@sCoRPion_tr  Siz yazdıktan sonra haberleri okudum. Maalesef batmışlar ama elle gelen düğün bayram oldu birazcık. Daha konvansiyonel ürünler çıkartması gerekliydi firmanın. Mouse lar ve klavyeler hep egzantirik ve pahalıydı. Bir de sorunlar eklenince bu paraları vermek çok mantıklı değildi zaten...

@@ZvAnA    Bende ilk siviçin içine giriştim ama yaşla beraber gözler gidince büyüteç altında pens ile yapmak mümkün olmadı. Bende siviçi değiştirdim... Aklın yolu bir sanırım... 

@@kHanTW Siz yazınca hatırladım ama markayı unutmuşum. Atari joysticklerine benziyorlardı galiba değil mi?

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok