Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.020 mesaj var

Ben 28", 60Hz, 4K, 10-Bit panelde bir süre oyun oynadım, piksel yoğunluğundan görüntü baya iyi oluyor ama bu oyunu kapatayım bir Battlefield'da iki el atayım dediğiniz vakit hop dedik oluyor, Samsung U28D590D'de muazzam lag vardı bu konuda.

Yüksek tazeleme hızlı monitörlerle tanışmamışken 60Hz Vsync OFF ile yıllarca idare ettik, halen edenler var ama yüksek hızlara bir defa alışınca 60Hz'deki lag inanılmaz rahatsız ediyor, single oyunlarda iyi kötü idare ediliyor da Battlefield v.b. seviliyorsa özellikle o noktada patlıyor iş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CRT'lerden deneyimim 90hz'in ustunde farki farketmenin oldukca zorlasmasi yonundeydi. Bu konuda iddilar 85hz civarinda gozun birkac kez tarayip daha yuksek bilgi edindigi icin daha net goruntu algiladigi yonunde. Cozunurluge anlik bilgi yani intraframe data, tazeleme hizina kareler arasi bilgi yani interframe data veya temporal resolution demek mumkun. Ikisinin arasinda denge noktasinin insandan insana degisecegi belli. Ama 4K 90hz teoride oldukca iyi bir denge noktasi. 1080p 144hz tercih ediyorsaniz, 8K 30hz tercih ediyorsaniz bunun genele uygulanabilir bir tercih oldugunu soylemek zor.

60hz ideal degildir belki ama iyidir. Ayni forumda 60fps iyidir diyorduk vaktiyle, insan gozu 30'un ustunu goremez diye sacmaliyordu millet. 90hz cok daha iyi tabi, ozellikle sabit tutabiliyorsaniz.

Gecikme apayri bir konu. "Goruntuyu isleyeyim, kontrast'i ve rengi cilalayip parlatayim" diye araya gecikme sokan bir mod'da kullanirsaniz yuksek kare hizli monitor de gecikme sunar. Game modu olan ve bu tarz goruntu islemeyi kapatip goruntuyu oldugu gibi ve aninda yansitan bir mod kullanirsaniz TV de hizli calisir. Yeter ki boyle bir mod'a destegi olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144Hz monitor muhtemelen muhteşem bir deneyim sunuyor. Ancak denemeden almamak lazım. Bende anormal bir bas agrisi arkasindan da bas donmesi yapmıştı.

Benim gözlerim biraz rahatsiz. Sag gozumde hafif bir kayma var. Bunun tedavisi kucuk yaşlarımda cok kolay olmadığından ameliyat olmadim. 80lerin basindan bahsediyorum.

Ilerleyen yillarda ise bahsi gecen ameliyat kolaylaştı ancak vücut daha dogrusu gozler bu duruma uyum sagladigi icin doktorlar ameliyat onermediler. Bu durumun bazi insanlarda oldugunu ve fark etmediklerini soylemislerdi.

Bu tarz monitorler veya 3D goruntu gibi alışık olmadığım ve gozlerin hemen uyum saglayamadigi durumlarda ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Bendeki ozel bir durum ve bildigim bir rahatsizlik. Farkında olmadığınız bir sorunu tetikleyebileceginden onceden bir deneme yapmakta fayda var.

Minik bir uyari olarak not edeyim dedim.

Ekleme. Seneler ilerdikce bu tarz durumların etkisi de daha hissedilir oluyor. 10 sene once 30 larimda iken sıkıntı yaratmayan seyler simdi sıkıntı yaratabiliyor. Hayatin gerçekleri

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monitorlerde renk, brighness, contrast ayarlarını yazılım üzerinden yapmak olası mı? Şimdi oyun,film için ayarları değiştiriyorum monitor üzerindeki düğmelerden ergonomik değil pek. Eskiden Samsung 'un uygulaması vardı ama güncellenmedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun ve film olarak ayrı ayar yapmaya gerek  yok. Ekran kartı ayarlarında video için olan kontrast vs ayarları farklı sekmede,normal ekran görüntüsü (desktop,oyun vs) ayrı sekmede.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Bende  şimdi aynı haberi buraya alıntı yapacaktım, monitör gaye iyi görünüyor. VA olması sorun değil ama oyun söz konusu olunca işler değişebiliyor. Ben geçen ay düşeşe bir Viewsonic Vp2770 alıp sorunumu çözdüm, şimdi dengi çözünürlükte bir Gysnc/Freesync model bakıyorum. bu 34" olduğu için en boy'dan kaybediyor ama tek başınada güzel olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VA panellerde teknolojisi gereği hareketli görüntülerde ghosting olması problemi var, bazı renk geçişleri çok sorunlu oluyor, bu paneller için verilen 4ms falan gibi tepki süresi değerlerine bakmamak lazım, bazı renk geçişleri için bu tutsa da bazılarında çok çok abuk subuk değerler, bunun 15 katı falan hatta ortaya çıkıyor, overdrive ile abanılsa da düzelmiyor, hele hele tarama hızının artması ile de problem daha daha bariz hale geliyor, overdrive abanılırsa bu defa da RTC overshoot problemi ortaya çıkıyor. Overdrive da haliyle bazı renk geçişlerini asla kurtarmıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VA Panel TN'le benzer maliyette ama Daha geniş görüş açısı ve renk kapasitesi var,  Bunun Renk kapasitesi eklenmiş kontrastı tepe yapmış hali MVA paneller oluyor, bununda Gelişmişi yada Türevi A-MVA oluyor, VA panel seçimi  TN'deki görüş açısını ve birkaç eksi durumu ucuza düzeltmek amacıyla oluyor bildiği kadarıyla. Quantum zımbırtısıda renk ve kontrast geliştiren bir yöntem. piksellerin tepki süreside VA'da TN'e göre daha iyi ama gerçek hayattaki sorunları pek duymadığımızdan VA deyince tamam olabilir diyoruz artık demeyiz daha bir araştırırız  @@T800   :P 

Son dönemde Hem TN hemde diğer panellerde artık sRGB renk kapasitesinin %99'a çıkartılabilmiş olduğunu okuyoruz, Samsung'un panelinde bu %125 seviyesine ulaşmış, belki şu ghosting vs problemler kalmamıştır ama dediğim gibi bunuda ilk kullanıcıların forumlardaki tecrübelerinden okuyabiliriz. Şu haliyle gayet güzel görünüyor. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AU Optronics AMVA panelli Predator Z35 incelemesi:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_predator_z35.htm

Ghosting ve RTC overshoot problemlerine bakılabilir.

Bu da MVA panelli Eizo Foris FG2421 incelemesi:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_fg2421.htm

Bazı renk geçişlerindeki süreye bakın, diğer geçişlerle karşılaştırın.

VA'nın olayı budur, kontrast gayet yüksek IPS ve TN'e göre, renkler IPS kadar "canlı" değil, yine açılar IPS ayarında değil ancak TN'den hem renk hem de görüş açısı olarak daha iyiler genel olarak.

Monitör seçerken ki hele böyle pahalı ürünleri aldıktan sonra bu ne böyle falan dememek için her teknolojinin genel olarak ne artısı var, ne eksisi var bilmek gerekir.

Sonuç olarak şu anda dört dörtlük bir teknoloji yok maalesef.

OLED falan diye de gelmeyin mümkünse.:)

Neticede alan eden olur fazla bakmadan, sonradan pişmanlık olmasın diye paylaşmaya çalışıyorum, gerçi banane de denebilir.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VA'nın öyle bir sorunu olduğunu bilmiyordum. Quatum Dot IPS'te yok mu?

Madem böyle bir sorun var ,Samsung neden VA panel kullanıyor , bir artısı olmalı?

Samsung zaten kendisine ait VA temelli teknolojiyi kullanıyor yıllardır, monitörlerde olsun TV'lerinde olsun. Yeni konular değil ki bunlar yıllardır var bu.

Ayrıca IPS isim hakkı LG'de olduğu için Samsung'un benzer teknolojisi de PLS, AU Optronics tarafında ise AHVA.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3840 x 1600 144Hz IPS USB Type-C. Yeni monitor dedigin boyle olacak.

Ama LG'nin kendi press release'inde yanlis bilgi yaziyor, mesela cozunurluk icin. Bir karisiklik var mi diye merak ediyor insan. 34 inc'lerde fiyat 600-700$, biri flat, biri curved. Onlarda cozunurluk nedir goremedim.

16x9 iki excel tablosunu yanyana acinca cok guzel is goruyor, filmlerde ve dizilerde, muzik ve youtube videolarinda standart, oyunlarda destegi standart. Bu daha genis formatlarin bu kadar ilgi gormesi sasirtici.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG ve Samsung'dan G-Sync monitör gelmiyor, hep Freesync çıkarıyorlar modül parası falan uğraşmamak için sanıyorum, 2017 ilk veya ikinci çeyrekte bu panellerle Acer ve Asus'tan 34" 3440x1440 144Hz monitörler gelir diye düşünüyorum. Panel zaten LG, Samsung veya AU Optronics tarafından ortaya konduktan sonra her markadan aynı panelle modeller geliyor. Ben bu noktada yine menüsü ve bana daha kaliteli görünmesi nedeniyle Asus'u tercih ediyorum.

LG ve Samsung'un da yüksek tarama hızlı panel ortaya koymaları iyi, yoksa AU Optronics tek bu konuda, her markadan AU Optronics panelli monitörler geliyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kağıt üzerinde sevdim o monitoru ama önce bir kullanmak lazım. Curve fazla ise mesela çok rahatsız ediyor. Denediğim bir HP monitor benim için kullanılmaz haldeydi. Asus 'un bir modelini denedim, onu sevdim, çok hafif içbükeydi.

FreeSync hakimiyeti oluşmaya başladı model sayısı olarak , ancak intel'in yeni nesil cpu larındaki  igpu da desteklemiyor Freesync , oysa desteklemesi bekleniyordu.

GPU+Monitor maliyeti olarak bakarsanız AMD oldukça avantajlı. Yazılım tarafında da gelişiyorlar. Şu polarisi sonbaharda çıkarsalar  rekabette kalmış olacaklardı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer gibi markalar monitorlere eye tracking eklemeye basladi. VR'da eye tracking'in getirdigi bir performans avantaji var cunku gozunuzun odaklandigi yeri net goruyorsunuz, geri kalan bolumu bulanik goruyorsunuz, orada goruntu kalitesinden kisarak performans arttirilabiliyor zira bu degisikligi farketmiyorsunuz. VR icin calisan driver ekipleri bu tarz teknolojilerin altyapisini hazir etmis durumda, yeni nesil kartlarin mimarileri bu tekniklerle uyumlu (ya da en azindan iddialari o).

Teoride, ozellikle buyuk monitorlerde, g-sync iceren bir monitorde duzgun ve hizli eye tracking olur ve GPU g-sync modulu uzerinden haberlesip baktiginiz yeri en yuksek kalitede, net gorus alaninizin disina dusen bolumu dusuk kalitede (bulanik) cizerek ekrana gonderirse, ekranin da g-sync ile bunlari cizildigi hizda panele yansitmasi ile, hem kalitenin algilayabileceginiz en yuksek seviyede olmasi, hem performansin sadece buna degecek yerde islem gucu kullanarak yuksek tutulmasi, hem de ekranda daima akiciligin saglamasi mumkun olacaktir.

USB-C gibi yeni standartlar uzerinden yuksek cozunurluklu 144hz IPS panelli monitorlerin yolda oldugunu gorduk. Tum bunlarin bir araya geldigi bir monitor aldiginizda muhtemelen piyasada eye tracking'in de yardimiyla onu hep yuksek hizda besleyebilecek HBM2 kartlarin olacagini tahmin edebilirsiniz. "4K 120hz IPS gaming artik mumkun, vay be nvidia nasil akil etti bunu, uf sahane" diye basliklar atacak "bilim adamlari saskin" basininda da bunlarin gelisini gorenler olduguna eminim ama anlasmalari geregi iceriden de az bucuk bilgi aldiklari icin NDA'larla agizlarini kapali tutmak zorunda kaliyorlardir. Haliyle kimse "4K 120hz monitorler yolda, simdi piyasaya sunulan urunlerimizi almayin" diye basin bulteni gondermez.

Bu eye tracking ile foveated rendering'in ise yaramasi icin VR'daki gibi, ya da bu dev ekranlardaki gibi, gorus alaninizin cogunu kapsayacak bir monitore ihtiyac var. Onunuzde 19inch civari ekranla tum panel gorus alaninizin ortasinda, net gorebildiginiz alandayken bu teknolojinin bir faydasi olmayacaktir. Zaten o boyutta monitorlerde 1080p cozunurlukle isinizi goreceginiz icin boyle bir ihtiyac da olmayacaktir. Sanirim 15 inch crt'de aldigim (amator) multiplayer performansini bir daha hic bir seyde yakalamamis olmami bu odak alani icinde kalma ve dusuk gecikmeli net goruntuye baglayabilirim. Oled'leri deneme sansim olmadi.

Gidim gidim veriyorlar teknolojiyi. Alicisi var nasilsa. Beklemek istemeyenin tercihi de yanlis degil, bugun piyasada gucunun yettigini alir, yarin sen 4K 120hz alirken elindekiyle idare eder, ertesi gun sendeki monitorun daha gelismis yeni modelini alir. Parasi varsa ucunu de ciktigi gun alir. Yanlis tercih yok, bir sonraki teknolojiyi bilmedigi icin kendisi icin dogru olani bekleme sansi olmamis tuketici var sadece. Sen mevcut teknolojilerle yarin ne yapilabilecegini biliyorsan, bugun oyununu alabildiginin en iyisinde oynamayi tercih ediyorsan o da dogru secim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu eye tracking yapan kameranın aynı zamanda realsense gibi bir kamera özelliği de var mı? 

şimdi linki bulamadım philips in 40' curved 4k monitor u var yeni. windows ortamında kullananların seveceği birşey.

önceliği oyun olanlar için şu da güzel alternatif.

http://www.tomshardware.com/reviews/aoc-c3583fq-35-inch-curved-ultra-wide-freesync-monitor,4719-6.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eye tracking olayinin cok iyi bir tepkime suresi olmasi lazim panelde tracking sisteminde veya donanimda lag olmasi butun deneyimi berbat eder mevcut teknolojiler bu kadar hizli miki suanda ? Yoksa Rage Wolftenstein gibi garip bir deneyim sunar.

Ama guzel yapilirsa insan hic anlayamaz bile ve sistem kaynagi dogru yere harcanir. İlk duydugumdan beri merak ediyorum bu teknolojiyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok