Notebook ve yavaş çalışma sorunu
1 1

Bu konuda 12 mesaj var

Selam arkadaşlar,

Elimde bir Lenovo G580 20150 notebook vardı (4GB Ram, 500GB HDD, intel B960 CPU) ve ufak bir harcama ile bunu daha rahat kullanılır hale getirmek üzere 120GB SSD (Hi-Level SSD30ULT), +4GB daha Ram ve üstündeki mekanik diski optik disk sürücünün yerine takmak için de bir yuva aldım.

Kurulumu da sorunsuz, aynen Youtube videolarına detaylı şekilde açıkladıkları gibi yaptım. Sıfırdan Windows 10 kurdum. Buraya kadar her şey güzel.

Ancak, bilgisayarın açılış ve kapanışı hariç pek de öyle bir hızlanma göremedim.

Masaüstü bilgisayarımda da 120GB SSD kullanıyorum sistem diski olarak ve buna kurulu olan tüm programlar (özellikle Firefox) gayet hızlı açılıyor. Masaüstü bilgisayarımdaki SSD Hi-Level değil ama çok da şahane sayılmayacak Kingston SSDNow 300.

Notebook'ta Firefox'u açıp birkaç sekmede Facebook, Yandex, Gmail, ekşisözlük, Twitter vs. açtığımda inanılmaz bir ağırlaşma söz konusu oluyor. Ama bu durumun aynısı Masüstünde olmuyor.

Nereye bakacağımı bilemedim, belki dedim işlemci darboğaz yapıyordur dedim ama emin de olamadım.

Eklentilerden mi acaba dedim ama Sync özelliği ile aynı eklentiler var her iki bilgisayarda da.

Başka ne anlatabilirim bilgi olarak bilemedim şimdi ama çözüm olabilmesi açısından bilmek istediğiniz başka bir şeyler olursa sorabilirsiniz.

Herhangi bir önerisi veya tavsiyesi olanlara şimdiden teşekkürler (Hayır, yeni bilgisayar alamam, bununla idare etmem gerekiyor :|)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son guncellemelerden sonra Firefox acayip hantal hale geldi. Gozle gorulur halde yavas calisiyor. Bu Firefox la alakali bir durum mu eklentilerden mi kaynaklaniyor bilmediğim icin en sade halini de denedim. Chrome ozellikle de Operayi deneyin bence. Opera son donemlerde bayagi iyi hale geldi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 dakika önce, hakancez said:

Son guncellemelerden sonra Firefox acayip hantal hale geldi. Gozle gorulur halde yavas calisiyor. Bu Firefox la alakali bir durum mu eklentilerden mi kaynaklaniyor bilmediğim icin en sade halini de denedim. Chrome ozellikle de Operayi deneyin bence. Opera son donemlerde bayagi iyi hale geldi

Dediğim gibi, masaüstü bilgisayarımda gayet sorunsuz kullanıyorum Firefox'u. Açıkcası senkronize edip aynı yer imleri ve geçmiş bilgisi ile kullanmak işime geliyor. Yine de teşekkürler öneriniz için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Firefox dışında diğer programlarda durum nedir? Bahsettiğiniz işlemci 2011 yılı üretimi yetersiz kalıyor olabilir günümüz uygulamalarında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ssd okuma-yazma gücü gerektiği durumlarda muazzam farkettiriyor ama firefoxtaki bahsettiğiniz durumu biliyorum o biraz daha işlemci odaklı bir durum olduğu yavaşlığın sebebi cpu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, hakancez said:

Sonucta yer imlerini farkli tarayicilara da tasiyabiliyorsunuz ama siz bilirsiniz

Elbette, ama evde sorunsuz kullandığım (ve tercih ettiğim) Firefox'a her bir yer imi eklediğimde burada kullandığım tarayıcıya da ayrıca eklemem gerekecek :) Fakat diğer cevapları da göz önünde bulundurunca belki de gerçekten Firefox (ve kullandığım eklentiler) bu bilgisayarın işlemcisi için fazla geliyordur.

11 saat önce, sCoRPion_tr said:

Firefox dışında diğer programlarda durum nedir? Bahsettiğiniz işlemci 2011 yılı üretimi yetersiz kalıyor olabilir günümüz uygulamalarında.

Açıkcası kullandığım diğer programlarda (Ofis programları genellikle) Firefox'ta hissediğim kadar bir ağırlık hissetmiyorum ama yine masaüstü bilgisayarımdaki kadar hızlı değiller.

11 saat önce, TiesTorN said:

ssd okuma-yazma gücü gerektiği durumlarda muazzam farkettiriyor ama firefoxtaki bahsettiğiniz durumu biliyorum o biraz daha işlemci odaklı bir durum olduğu yavaşlığın sebebi cpu.

Aslında ben de bundan korkuyordum ama yapacak bir şey yok. Daha önceden böyle bir durum olacağını bilseydim hiç masraf etmezdim ama oldu artık, idare edeceğim.

Cevap veren herkese tekrar teşekkür ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Laptopun soğutma sistemi tozla tıkanmış, işlemciyle temas noktasındaki termal macun taşlaşmış olabilir. Bu durumda basit işlemlerde bile işlemci ısınır ve kendini yavaşlatır. Sıcaklık olayına bir bakın bence, arka planda HWMonitor filan çalışsın, yavaşladığı anlarda gözlemleyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, wazzap said:

Windows bağımlı değilseniz Linux da hızlandıracaktır.

Malesef :cry:

4 saat önce, lawnmower said:

Laptopun soğutma sistemi tozla tıkanmış, işlemciyle temas noktasındaki termal macun taşlaşmış olabilir. Bu durumda basit işlemlerde bile işlemci ısınır ve kendini yavaşlatır. Sıcaklık olayına bir bakın bence, arka planda HWMonitor filan çalışsın, yavaşladığı anlarda gözlemleyin.

Bu aklıma gelmemişti, bir bakayım. Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AIDA64'ün system stability özelliği iyidir, yük sırasında sıcaklık takibi, yüksüz işlemci kullanımı ve sıcaklık takibi yapabilirsiniz. Aynı zamanda Win10 varsa, task manager ve resource monitörle detaylı işlemci sömüren processleri takip edebiliyorsunuz. HWMonitor de iyidir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, ObiWan said:

AIDA64'ün system stability özelliği iyidir, yük sırasında sıcaklık takibi, yüksüz işlemci kullanımı ve sıcaklık takibi yapabilirsiniz. Aynı zamanda Win10 varsa, task manager ve resource monitörle detaylı işlemci sömüren processleri takip edebiliyorsunuz. HWMonitor de iyidir. 

Teşekkürler, AIDA64'ü de not ediyorum. Evet, Windows 10 kullanıyorum. Task Manager ile baktığımda öyle aşırı bir CPU ve Ram kullanımı görmedim hiç. Bu yüzden durum garibime gitmişti ama tavsiye edilen programlar belki daha detaylı bir bilgi sağlar.

Henüz de açıp bakamadım bile aleti, hiç fırsat olmadı :icon_redface:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok