Seagate External 2 tb Disk arızası
0

Bu konuda 33 mesaj var

Geçen sene aldığım 2 tb'lık seagate harici disk bozuldu. Disk Şu:

https://www.amazon.de/Seagate-Expansion-Portable-Festplatte-STEA2000400/dp/B00TKFEE5S/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1509127951&sr=8-4&keywords=seagate+2tb+2%2C5

Yani birkaç farklı kabloyla ve farklı cihazlarda denedim tepki vermiyor. Amazon'dan aldığımı sanıyordum ama gerek amazon.com gerek amazon.de'den yaptığım geçmiş sipariş aramalarında birşey bulamadım. Nereden aldığım belli değil ve seagate'in sitesinden yaptığım sorguda Şubat 2019'a kadar garantisi devam ediyor ve isterseniz Hollanda'daki merkezimize masraflar size ait olmak üzere gönderebilirsiniz diyor. Seatools ile bir tarattırın diyor ayrıca ama usb den diski hiç göremiyorum. Windows storage manager'da bile listelenmiyor. Seatools kurmak işe yarar mı böyle bir durumda?

https://www.seagate.com/tr/tr/support/downloads/seatools/

Seagate Türkiye falan yardımcı olabilir mi biliyor musunuz? Seagate'in Hollanda'daki merkeziyle tecrübesi olan oldu mu aranızda arkadaşlar?

Diskin içine erişemediğim için herhangi bir uygulama ile kontrol edebilir miyim? Disk windows storage manager'da bile görülmüyor. Kaput durumda. İçinde dizilerim falan vardı. Fargo'yu izledim kapadım. Bİr süre sonra yeni bölümünü izliyim dedim tık yok makinede ve naparsam yapiyim göremiyorum.

Ve artık bundan sonra seagate'den iğne almam, bu bozulan kaçıncı Seagate diskim. Bu disk Seagate'e son şans verişimdi, Barakuda zamanında büyük sempatim vardı markaya ve severek kullanmıştım ama bütün kredisini bitirdi bende.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaç sene önce olduğunu hatırlamıyorum ama rma kaydı oluşturduktan sonra İstanbul' daki bir adreste olan toplama merkezine kargo bize ait olmak üzere gönderiyorduk ve sağlam disk de hollanda' dan direkt adresimize gelmişti herhangi bir ödeme yapmamız gerekmeden. Sitelerinde telefon numaraları yok mu, bir arayıp sorun bence. Ayrıca n11-gittigidiyor sipariş geçmişinize de bir bakın, oralardan da almış olabilirsiniz, genelde harici diskler uygun oluyor n11' de falan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SGI teşekkürler. N11'e baktım oradanda almamışım. Ya Amazon'dan aldığıma eminim neredeyse ama oradan alsaydım sitede kaydı olurdu. Genelde faturaları da saklarım bu tarz alışverişlerimin buna dair birşey yok. Kutusu da kaybolmuş. Gittigidiyorla alakam yok, hesabımda yok orada.

Seagate'in iletişim kısmında herhangi bir telefon numarası yazmıyor.

Burada yazana göre Koyuncu Seagate distribitörü imiş:

http://www.koyuncu.com.tr/content.aspx?contentId=142&title=Koyuncu Elektronik A.Ş. Seagate Distribütörü Oldu

Executioner tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nereden aldığımı buldum. Geçen sene ilk alışverişine 10 euro gibi bir indirim vardı Amazon.de'de. Ondan faydalanmak için babama hesap açıp onun aracılığıyla almıştım. Babamın Amazon.de hesabından alım yapmışım :)

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 dakika önce, Executioner said:

Nereden aldığımı buldum. Geçen sene ilk alışverişine 10 euro gibi bir indirim vardı Amazon.de'de. Ondan faydalanmak için babama hesap açıp onun aracılığıyla almıştım. Babamın Amazon.de hesabından alım yapmışım :)

Amazon.de sattığı ürünlere 2 yıl garanti veriyor. Müşteri temsilcisi ile temasa geçin (telefon bırakın sizi arayacaklar). Ürünü PTT Kargo ile onlara geri göndermenizi isteyecekler, sonrasında hem kargo ücretini hem ürün ücretini iade edeceklerdir.

Executioner beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler. Amazon.de'den almancı abi ve ablalarla muhatap olmuştum daha önce. Aramak mantıklı, para iadesi yapmaları işime gelir açıkçası. Tekrar seagate disk kullanmak istemiyorum.

Peki bu para iadesi durumu nasıl oluyor. Yani faturasının euro olarak iadesini yapıyorlar değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler scorpion.

Peki diskimin içindekilere ulaşabilmek için önerebileceğiniz bir yöntem var mı?

USB'den takınca device not recognized diye hata veriyor windows. Usb'den tanıtabilsem birşeyler yapıcam ama orayı aşamadım daha.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim gecmis tecrubelerin disklerin degil usb kontrolcununu icinde bozuldugu yonunde

garantisi bitmis olsa ac parcala bak et derdikte parani geri alicaksan disk giicek icindekiler okuyanacak kadar calistirabiseydin zati bozuk olmazdi buyuk ihtimal

ben diskinkkendsinin ucmus olma olasligini az goruyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Executioner Bu serinin 2.5" modelinin 2 TB'lık olanını almıştım. Kutuyu açıp içindeki diski PS4'e taktım. Yalnız kutu açıldığı vakit kenarlarda bulunan klipslerden 2-3 tanesi kırılıyor ne kadar dikkatli olursanız olun. Yani içini açmayı düşünüyorsanız para iadesi imkanından vazgeçmeniz gerekiyor.

Executioner beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benimki'de 2 tb olanı. Açtıktan sonra açılmamış gibi kapatmak imkansız gibi göründüğü kadarıyla. Açmamak daha doğru olacak sanırım. Amazon ile olan gelişmeleri yazarım buraya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Maxtor, Quantum gibi markaları satın alıp, yok ettikten sonra ürettikleri disklerin bu halde olmaları, ne desem boş yani. Daha senesi dolmadı diskimin, öyle çok aktifte kullanmıyordum. Bu saatten sonra Seagate marka mandal bile almam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun. WD ile de benzer şikayetler bolca mevcut, hangi markaya güvenip alacaz? Gelişmeleri bekliyoruz, biraderde de bir yıllık Seagate var,bozulacak diye çok önemli veri atmıyor içine garibim. Yalnız Seagate marka mandal yok sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmem ne blaze diye bi cloud firması var, arasıra kullandıkları disklerin arıza bilgisini falan paylaşıyor, hiç değilse ondan faydalanılabilir. Atıyorum seagate' in 4tb modelinin bozulma oranı %10 iken 5tb' lık olanların bozulma oranı %3, sayıları salladım tabi, ben disk alacak olsam böyle bir veriyi dikkate alırım açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mümkünse hdd kullanmamak lazım aslında ama ssd’ler halen pahalı maalesef. Kullandığım sistemlerin hiçbirinde mekanik disk yok, bir tek time capsule mekanik kullanıyor, o da ilk bozulduğunda direkt ssd takacağım içine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sistemimde hemde dandik seriden 10 senelik diskler var bi tanede 5-6 senelik var

ssdler bence o kadar dayanikli degil

external disklerin bozulmasi ucuz olmasi yani sira tasiniyo hareket ediyo disindada arada kontrolcu var onlar cozutuyo

yoksa normal sistem ici diskelr bence cok daha iyi ssd den dayaniklik olarak(sallanma hareket harici (laptop varsa eyvallah %99.99 ssd)

ama bence destoplarda ister depe olsun ister ssd yardimci olsun diye olsun mechanic disk daha iyi ona gore seriler var

bizim zamanimizda gencken disker sadece ide mi scsi mi ileboyutu ile sinirliydi

bugun milyon model var

ayni buyta onceki model sonraki model yok yavas hizli(rpm) yok on bellekleri yok ne iicin olduklar

depo mu olucak servera guvenlik mi lazim. oyuna hizmi mi lazim zirt pirt

bu ikisinin arasi western digital renk olaynini cikarti

simdi onun bile tonla modeli var

mechanic diskler bence su an hala ssdler daha guvenli.

ssdlerin omur konusu da var

yani teoric olarak ben bu antika 2008 de aldigim 500gb ustelikte sorunlu firewirmli hdd 10 sene daha kullanabilirim de

daha eski saglam diskim vardi ancak ide oldugu icin emekli oldu artik yeni anakartlarimda sadece sata baglanti var cunku

param olaydi da ilk cigiti zamanlar ssd almis olaydim.bugune 2 kez ssd emekli etmis olurdum

bugune kadar sadece 1 kere diskim bozuldu

ama bu tansinabilir diskler hem disk hem kosullar bozulup duruyo

zamaninda bi arkadasim 5 tane almisti sirket ev zirt pirt hepsi bozuldu

ya diskler ya kontrolculer

ama genelde hep kontrolculerin gidisi

tasinabilir diskler cok kolay bozulurken

20 senedir kendi pcim var 1 tane disk yakmisim cvremde diski bozulmus adam tek tuk

bunlarin bir kismi pislikten falan benimkinin de alti toz toprak olmustu ondan olmus olabilir.

bad sectorler cikmis adamlar gecmiste olurdu genelde format atarsak gecerdi.

gecmeyenleri de israetliyormuydum yada programlar kendilerimi ayarliyordu ne kullaniyordu

windows kullananlarin hdd mechanic yasadigi sorunlarin %99 hep mbr falan sorunlari disk saglamda gormuyo seklinde

format atsan duzeliyo .icide bisiler oldugu icin deliriyo mount et yada icini tara verileri al seklinde

ssdlerin cogu gumleyince gumluyo

hdddeki bilgiler manyetik oldugu icin ayni model anakart degistirerek falan kurtarmakda soz konusu

elimde cok onemli daatalar olsa ssd guvenemem ben mechanic diskten daha fazla

elinizde 20 senelik bir 1 gb disk varsa bi yerden ide kontrolcusu bulsaniz yada usb kutu eski usul ide baglantili %99 sorunsuz takar calistirisiniz

yavas olur kutur kutur ses cikartir ama calisir.

elimizdeki diskleri %80 daha hizli daha kpoaisteli diye degisitiyoruz bozulduklari icin degil

tekrar ediyim destoptan bahsediyorum

kutu olayi her sekil sakat

kendiniz kutu alsaniz icine el kalite diskleri taksaniz bile%50 6-12 ay gecmeden kutu cozutuyo

eger tasiniyorsa diskte gidebiliyo

10-20mb hdd devrini gormus adamim ben dos 3 muydu neydi /park komutu vardi sanirim 286 zamani  5 ceyrek simdikinin dvd writeri boyutunda hddler okuz gibi idiler

386 zamani ole 20-40 sonra 80-100 mblik 3.5 " ler geldi

386 dx 40 amd falankopyalari zamani o 80-100mb bildigimiz bugunki disk sekli

orjinal imb intel 386dx33 du aklimda kaldigi kadariyla ramlar kart gibiydi .disklerde scsi idi.

486 son donemi pc sahibi olmaya basladim pentium devri basladi.

keza oc falan etmeyince %99.99 cpu falanda bi bok olmuyo

hep anakart sorunlari

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD'ler dayanıklı değil konusunda hatan var bence, özellikle OS X sürekli diski kullanıyor, mekanik diskler OS X ile çok anlaşamıyorlar. Önce harici, sonra dahili olmak üzere 2 tane western digital disk patlattım ben iMac ile. Oysa o süre dahilinde 2 tane SSD'yi 5 yıl kullandım bana mısın demedi mesela. Şu anda da 2 yıldır kullanmakta olduğum 850 evo sorunsuz çalışıyor. Yine iş istasyonunda da 850 evo var mesela, henüz yeni gerçi ama daha çok güveniyorum hdd'ye göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya destopta diyorum ama harici diskelr ister tasinsin ister sabit kalsin sorun oluyo

bide parasina gore o tasinabilir disklerin icine en ucuz diskeri koyuyorlar cogu kez

misal western digital yesil falan kac para siyah kac para

arada saglar kadar fark var

mechanic disker eskiden tek secenekti kapisteler gelip bi yere tikaninca fiyatlari da uctu gitti

sonucta 8 sene once 500gb disc ler minumum standartti bugun hala varlar 1-2 tb

eskisi gibi hem ucuz hem ayni hizda buyuyo olaydi

bugun 20 tb disklerimizin olmasi gerekirdi standart

ssd ile farklari kalmadi eskisi kadar fiyat

su an tum disk ureticilerinin vs onerdigi ssd ve mechanic disk combosu

ssd hem verimligini artiriyo hem guvenirligligi

yoktu eskiden boyle bin cesit hdd

simdi yok 10 tane guvenlik videosu kayitlari icin moru al

yok  mini machinler icin yada nas icin sunlar

yok normal pc e depo olsun sessiz diye su

yok pc e perfmans icin bu

yok video icin bilmene

tasinabilir diskeri deki hem genelde diskler daha dandik modeller oluyo

ama dunyanin en iyi en saglam diski de olsa tasinabilir modda kutuda disk bozulabiliyo tasinma sallama zirt pirt

ama asil kontrolcusu gidiyo

ssd lerin  tasinma aci ile calisma sorunu yok

onlarinda gumlerse ara elemanlari gumleyebilir  ama evet ssd laptopve tasinabilir deploama icin iyi cozum

ama sistemde sabit desktopta mechanic disk falan sorun degil

sorun olsa o kadar hassasi sistemlerde hala kullanilmaz

mechanic disklerde cogu ilk  basta tasinirken bi bok olmamissa basimagelmisligi var tum koli ithalatcida sorunlu idi iade ettik gecmiste

uzun seneler calisiyo

senin dedigin bozulma bisi olur toptan gider elektronik bisiler

ssd ozellikle eskilerinin gitmesi bambaska

flash memorylerin sorunu

bugun son 3-4 senede artik epey guzellestiler

ama eskiden fotolarda kullanilan kartlar da omur boyu gitmemesi bi yerde takilip boyutlarinin sacmamasi dosyalari okumasi ama yazamasifalan filan tonla sorun gibi

o hucrelerin yani bir omru var

genelde diskler olmuyo

ciddencok zor bozuluyorlar

mehcanicdisklerin sorunu agir kaliyorlar artik biraz

anakartlari nadiren bozuluyo dogrudur disk toptan gidiyo ozaman

surda bi anket yapsak ellerinden onlarca hdd gecmistir herkesin bi kac tanesi sistem deki diskleri bozulmustur gercek manada belki bazilarinin hic(toptan bozulma)

ssd de ise soyle oluyo .bir okadar sure gecmedi

ilk nesin 60gb yada daha kucukleri alip deneyenler zati hem cok dikkatli kullandi sonrada bok bok degsitiriyorlar

insanlar ssdlerine ozeniyorlar cekiniyorlar falan filan

daha yeni yayginlasti bi kac senelik is.

yani devlet sirri falan degil

durmadan gelisip guzellesiyorlar

ama su an en sahane en gelismis en asmis ssd nin bile omru mechanic disc kadar degil

ha ote yandan artik modern ssdleri oldurebilmek icin video isleyen biri olmak lazim yani soyle onlarca gblik raw datalar yaz sil hayvanlar gibi oku yaz

onlar anca oldurebilir 2-3 senede

ama bu dedigim gibi hala normal disklerin daha uzun omurlu ve daha dayanikli oldugunu degistirmiyor

ssdler isterse mechanic disclerden ucuzlasin

benim hisiyatim yinede ikisi mixlemek yonunde

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iMac içerisinden wd black çıkıyor, wd harici olanın içinden wd green çıkıyor, her ikisini de farklı sistemlerde test ettim ve çalışamıyordu. Yine her iki disk de mobil değildi, iMac içinde olan zaten çıkarması zor olan bir disk, harici olan FireWire 800 ile sürekli yedekleme için evde imac’e bağlıydı. Hareket etmesi gibi bir durum söz konusu değildi, çünkü masa üzerinde sabit kendi alanı vardı. OS X’in mekanik diskleri sürekli çalıştırması bozuyor bu aletleri. Hdd pişmanlıktır, ssd gibi bir teknoloji icat edilmişken ısrarla satılıyor olması da firmaların aç gözlülüğünden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

senin durumun sansizlik abi

coklu yazma video isleme yazma islerinde guvenlik server islerinde hala hdd kullaniliyor

yani omur olayini sen aldim bozuldu olarak bakiyorsan

ben simdi desem ki ortalama insan omru 65 yili gecti eskisine gore cok yukseldi. 40 sene once 55 di falan(salliyorum)

sende yok olmaz bizim komsunun 2 yasinda cocugu oldu

gecen 20 yasinda hastam oldu

valla dayanmiyo artik insanlar demek gibi

senin bir sansizligin soz konusu olmus demek ki

destop sistemlerde cidden cok nadir sorun cikiyo

ama uretciler diyo zati ssd uretenlerde

ssd omurleri artik cok yukseldi

eskisi kadar kolay olmuyorlar

oldurmek mumkun ama hala

wd ssd de satiyo

sdd ler cok ucuzlasa bile hdd fulden su an icin olmez daha

mixlemek dedigim gibi hep pc nin performansini hep ssdinin omrunu ve kendine fayda

misal downloadlari hele esek gibi habire yazan sistemleri ssd kullanmak

omrunu curutur ssdinin

ortalama 5 seneyi asiyo benim tum hayatimda kullandigim disker 1-2 istisna haric.

bi kacini sattim  2.elden

su an sistemde 1500 2000 500 hdd var en yenisini bunlarin 2 tb olani sanirim 2011 yada 2012de alindi

500luk 2008 den

bi tane olu 500luk verdim gecen senede 2008 den kalma ama o meshuseagatein sorunlu firewirmli olan idi

mac lari bilmem oldugu gunden apple kilim

kullanim omru olarak bugunki en son cikmis ssd dahil hdd nin gersinde

ama artik oldurmek zor

omur olarak bahsetigim meoryiler yazma omurleri var

yanlis kullanirsa eski modelleri 3 senede oldurme ihtimali var

yeni modeller o kadar degil asiri sacmanirsa bile 5-6 sene dayanir.

ama mechanic diskin o kontrolcu karti durdukca

7x 24 calissa bile 20 sene sonra bile sorunsuz calisma ihtimali var

kesin calisir diyemesekte

ben boyle bi ara 2.5 sene once ide bagflantim olan ana kartta eski bir ide diskimi kullaniyordum.simdi atil kenarda

40 mi 80gb miydi neydi

ssdlerin guvenilmez oldugu devir gecti orasi dogru ben hala cekincede bulunsam bile

yanlis kullanilmadigi surece ssdleri oldurmek artik cok zor.

dedigim gibi bunda kisisel sansizliklari bi kenara birakarak teoride ve pratikte hdd omru daha uzun hala.

destopta su an onerilen yavas bile olsa depeloama icin hdd kullanak sistem ve programlar icinsistem diski ssd yapmak

hem 4tb falan 1 disk depo alani daha ucuza geldigi gibi

burda ayrilacakartionon birine direk downloadlar koymak ssd omrunu de saglikli calismasini dsa artiyorum torentti zipti ac kapat save et iindirken yaz dur hem ssd hizi hem sagligi icin onerilmiyo

imacin icini bilmiyorum

pc de 2 disk kullan sen 1 ssd bi hdd en guzeli

cok guvensizsen cok onemli seyleri tutmazsin

disklerin toptan olsunun sebepleri eletriksel sorunlar cok nadir.

anakartlari gider en yaygini

bide iyi sogutulmayan kasalarda kotu kablolama falan(benim gibi)

cok asiri isinanin diskerin sapitmasi

%100 olmasada normalde diskler oyle kot diye gitmiyo

buyuk sansizlik olmus bu kadar guvensiz olma

hddler daha cok uzun seneler yasar firmalarin azgozlugu falan degil olay

talep cok

2 cumle yazmistim yine 30 dk gitti masal oldu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ek ayrica onceden bahsetigim olay.daha uzun sure yasamsini gecelim

hdd ler organ bagisina acik

travma doneminde hala okunabilir kurtuarabilir olabiliyo

kalp trasplanti anakartini ayni model ile degisitirip kurtabiliyorlar

data kurtarma merkezleri falan var

ama sdd boyle degil

gitti mi gidiyo organ nakli mumkun degil.

ayrİca biraz da komedi bizmechanigiz ne edelim kendimizi diske yazip matirze koyup vucudumuzu gubre yapimina mi yollayalim :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok