Yeni nesil SSD'ler üzerine, INTEL 750 serisi.
1 1

Bu konuda 12 mesaj var

Merhabalar.

Malumunuz SSD'lerde kullanılan yongaların yongaların üretimi büyük üreticilerin bir kısmında 19nm bir kısmında 14/16nm seviyesine inmiş durumda, İntel'de yıllar öncesine dayanan Micron  ortaklığı ile uzun süredir SSD piyasasında güvenilir ürünlerle at koşturuyor. INTEL  son olarak 750 serisini duyurmuş, Hedef kitlesi sunucu sistemleri olsada F/P bazında oldukça iyi görünüyor, özellikle 1.2TB'lık  mekanik disk görünümlü olan tam nostalji havası estiriyor bence, hediyesi ise 1.2TB'ı 1029$ olarak  etiketlemişler. 

drives.jpg

Kaynak:  http://techreport.com/review/28050/intel-750-series-solid-state-drive-reviewed

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çipsetlerin yenilenme zamanları geldi artık. mevcutlar PCI Express sürücüler için uygun değil ve yetersiz. Anakartın kendinden 20 lane PCI express 3.0 verebiliyor hale gelmesi lazım.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhabalar...

Güzel haberler gelmeye devam ediyor. Samsung hali hazırda kullanılan M2 formdaki ssd modelinin  NVMe arayüzü kullanan modelini duyurmuş, modelin 300K IOPS değeri Sata'daki 97K iops ve AHCI'daki 137K IOPS değeri dikkate alındığında ciddi bir sıçrama yaptırıyor. modelin arabirimi PCIex 3.0  4x , okumada 2260MB/sn yazmada ise 1600MB/sn olarak belirtilmiş, sektör için itici bir model olacağı kesin çünlü üst sevitye notebook ve ultrabook'larda ilk tercih edilecek ürün olacağını düşünüyorum, yanılmıyorsam Macbook air' yada pro'lardada bu modelin bir varyasyonu kullanılıyor hatta apple perf. artışı için bir yama filan sunmuştu.

samsung_sm951-nvme_ssd.jpg

Kaynak : http://fareastgizmos.com/computing/samsung-announces-mass-production-of-worlds-first-nvme-pcie-ssd-lighter-than-two-nickels.php

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anandtech'te Samsung'un Mecury serisi SSD'lerin incelemesi yapılmış,  PM863 ve SM863 olarak iki model ailesi türetilmiş,  PM863 serisi daha ucuz ve yazma ömrü daha düşük seviyede, 120gb(170TBW) 125$ ile 4TB(5600TBW) 2200$ arası modelleri alınabiliyor ve 3yıllık garantiyle geliyor, SM863 serisi ise 120gb(770TBW) 140$ ile 2TB(12320TBW) 1260$  arası modelleri alınabiliyor. yazma ömrü çok daha yüksek. fiyat olarak her kapasitede PM serisine göre daha pahalı fakat listede belirtilen fiyatlar dert edilecek kadar yüksek değil, zira yazma ömrünü dert edecek olan için o farkın lafı olmaz.

Bakalım bu seriyi ne zaman listelerde göreceğiz.

Kaynak: http://www.anandtech.com/show/9455/samsung-releases-pm863-sm863-enterprise-sata-ssds-up-to-384tb-with-3d-vnand

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Veri değerleri iyimiş, umut vaadediyor. Artık ofis tipi giriş seviyesi dediğimiz pclere bile sırf ssdli sistem kurulumuna geçmeye başlanır 1 2 sene içinde sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mission critical çalışan tüm sistemleri stabil SSDlere geçirdim ben çalıştığım yerde. Özellikle cihaz kontrol eden sistemler için iyi oldu. Sarsıntı ve titreşimli ortamda daha iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gunluk kullanim test sonuclari sata ssdler ile cok yakin cikmis. Bu altyapinin tam kullanilamanasindan mi yoksa darbogaza mi takiliyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence olay NVMe sürücülerinin yeterince gelişmemiş olması da olabilir. Veya bizim kullandığımız yazılımlarda bu kadar çop IOPs değerini zorlayacak bir şey olmaması da olabilir. Zaten ram miktarları anormal arttı. Diske yazma etme nerdeyse minimuma indi. Ondan dolayı da olabilir ama bu beni sevindirdi. Samsung 840 pro ve kingston V300 ile daha uzun zaman giderim gibi geliyor sadece ram takviyesi ve belki ekran kartı değişimi ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gecmisteki bellek yetersizligi gunlerinde yazilimlar diskten veri okumaya yonelmisti, sonra oemcilerin bellek boyutunu pr malzemesi yapmaya baslamasiyla birlikte sistemlerde kullanilan bellek miktarlari artip ayni sistemlerde kullanilan mekanik diskler surununce tum yazilimlar bellek kullanimina kaydi.

Simdi herseyi yoksayip tekrardan diskten okundugu bir ortama gecis bence pek olasi gorunmuyor.

En azindan daha birkac sene bu muazzam hizli suruculer tam anlamiyla kullanilamayacak gorunuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu aynı zamanda bana Z97 veya Z170 e de yatırım yapmanın en azından şimdilik gereksiz olduğunu söylüyor elinde SandyBridge ve yukarısı bir i5 i7 olan için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada atladığımız bir detay. Techreportta sanırım bahsedilmişti bu tarz SSDlerde form faktörden dolayı ısınma ve dolayısı ile kontrolcüde performans kaybı görülmesi muhtemel diyordu. Intelde olmaması muhtemelen daha kalite ve daha az ısınan bir üretim prosesi ile uretim yapıldığını gösteriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok