Çocuk bilgisayarı - zararlı içeriğe karşı önlemler
0

Bu konuda 5 mesaj var

Oğlum 12 yaşında. Evde bir bilgisayar var ama onu yenilerken eskisini de onun bilgisayarı yapmak istiyorum. Bilgisayarımız ailece oturduğumuz odada olduğu için zararlı içeriğe karşı herhangi bir önlem vs. almıyordum ama artık şart.

DNS server girmezsem, devletimiz sağolsun zaten baya bir yer yasaklı. Bunun dışında ne yapmam gerekir? Makinayı o kullanacak ama yinede ona özel bir user açmalı mıyım? Netnanny vb. programlardan mı kullanmalıyım?

Bu adımlardan geçmiş, tecrübe etmiş arkadaşlar vardır diye düşünüyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim bu tip durumlarda izlediğim ilk yol (çocuk olması şart değil, aileden başka biri kullanırken de) bilgisayar üzerinde farklı kullanıcılar oluşturmak. sadece benim kendi hesabım admin olacak ve diğerleri user olacak şekilde. bu işten fazla anlamayan ya da kısıtlamak istediğiniz kişilere ilk yapılması gereken şey admin yetkisinin alınması. kullanıcı hiç bir şekilde izin verilmeyen şeyleri yapamayacak & program kurup kaldıramayacak. bu ayarlandıktan sonra farklı ihtiyaçlar için farklı programlar sizin tarafınızdan kurulabilir, tamamen keyfinize kalmış.

mesela benim bilgisayarımda eşim ve ailem için 2 kullanıcı hesabı daha vardır, hem admin yetkileri yok, hem de policy üzerinden istemediğim tüm her şeye erişimlerini engelledim (mesela C dışındaki hiç bir diske erişemiyorlar) o yüzden ben yokken vs. kendileri benim bilgisayarımı kullanacakları zaman hiç bir tedirginlik duymam, kendileri oturur hesaplarını açar benim izin verdiğim kadarıyla istediklerini yaparlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, jackjoker said:

ülkeyi senin eline versek vay halimize @TiesTorN

adam eşini bile kısıtlamış. 

.

.

.

ya ne olacaktı... tam yetki verseydim de petri kabı mı yapsaydı bilgisayarı :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benden baska evde kimse dokunamaz bilgisayarima ties az bile yapmis. :) 

Verdim hepsinin ellerine tabletlerini oynasinlar onlarla..

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok